• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Medijski rat

B

brundalo

Guest
cabage kaže:
Vjeruj mi da je tih 100 kuna 100 puta više nego što ja dobijem za uložen rad.
Nisi ti moj prijatelju izgleda shavtija moju poruku. Bez ljutnje i uvrede. Ja san in na kulturan nacin tija porucit da se ne rugaju sa nama radnicima koji oces neces hranimo ovu drzavu. Nadan se da san sad bija jasniji he he :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Sad ću možda uvrijediti pola ljudi na ovom forumu, ali neka....
Vi, mljekari, još ste u zavidnoj poziciji što se tiče poticaja.

zašto bi se netko našao uvrijeđen, tome nema razloga, svačiji rad se treba pošteno platiti
znam ja jako dobro kolko ima ručnog rada u povrčarstvu

ali isto tako da stočari imaju 365 radnih dana, nema božića ,nema uskrsa, nema nedjelje, nema bolesti jer krave i ostala stoka neče čekat da se netko smili doč i napravi posao, bio ljep dan, il kiša il led
jeste da dobijemo, ali stočarstvo je najsporija djelatnost, to je jako dugotrajan proces a ulaganja su svakodnevna.
ustvari ti to sve znaš

ali pazi što se tiče zemlje , znači i kod tebe je problem isti, uzmeš zemlju uložiš brdo para i rada a vlasnik pobere poticaj

svud se piše da se treba sva zemlja stavit u funkciju, malo se pitam a čemu to sve jer ni ovo što se radi se ne radi kak spada, polovica ljudi ima katastrofalna polja, sa 100 kg po ha kana se gnoji cjelokupni urod, kakva su to ulaganja, kakvi su to prinosi, pa takvima treba 10 ha za naš jedan ha, nas koji radimo kako treba

nitko ne pita kolko sam ja uložio, a svi vide novi traktor, ne spavam ja baš mirno kad znam da mi sad čim krene sezona treba za 50000kn gnojiva da uopče krenem, a svi znaju kako moje polje mora izgledat.

isto i kod cabagea, povrče ne trpi baksuzan posao, to se mora uložit maximum da bi se išta moglo očekivat, i tek nešto moglo nazvat zarada, ako sve led ili suša ne sravna sa zemljom, a cabage i dalje zna kolko je rada i truda uložio, a bogami i novaca.
 
B

bok123

Guest
Pa mlijeko treba imati poticaj. Ako ja orem, sadim, špricam i nakon svega odem još u štalu,onda i to mlijeko nešto vrijedi. To je dupli poticaj ali i dupli posao. Ako svoju hranu kupim onda ratar dobiva poticaj a ne ja.
Tko god mislio da je to nepravedno neka proba. Traktor može i po noći raditi ako se hoće neradna nedjelja a kod stoke nema neradne nedelje.
Cijela Europa ima subvencije u poljoprivredi. Poticaji su jedan od načina proizvodnje jeftine hrane. To što kod nas vlada bajka o tržištu znajte da su veliki poremećaji samo kad nećega nema, onda cijene idu u nebo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
prvo i osnovno je da nam je državna kasa prazna ko šuplji lončić... i sad se pokušava na ovaj ili onaj način to zamazat da mi obični smrtnici to ne vidimo.U zadnje vrijeme na vijestima se sve više pojavljuju kojekakve gluposti koje samo skreću s prave teme i odvraćaju građanima pozornost s onog bitnog,od srži problema.Danas u dnevniku glavna vijest:pronašli ubojicu I.Hodak.!!Pa što to meni,jednom čobanu,ili onom tamo građaninu znači?Mene više brine hoću li moć kupit gnojivo za ovu sjetvu,a onoga u gradu kako će otplatit ratu kredita za auto,ili stanarinu ili režije,koje su sve skuplje,a plaće sve manje..Digla se prašina oko rukometa,nema se novaca,kriza,ljudi nemaju gdje radit,a milijuni su potrošeni u taj događaj.Razumijem da smo poslijeratno razdoblje,ali jedna Njemačka koja je iz rata izašla kao gubitnik se digla vrlo brzo,i nisu pravili rukometne dvorane!Nama su omogućeni krediti za razvoj,svaka čast,ali što sad s ratama i kako dalje?Jedna Amerika je u krizi i to se javno priznalo,dok su naši političari tvrdili kako nema razloga za brigu,jer je Hrvatska sigurna od krize!MOŽEŠ MISLIT!
Moje mišljenje je da bi svi trebali po jedan mandat u sabor,time osigurat saborsku mirovinu,pa onda dić kredite i pričat kako nismo u krizi...
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
prvo i osnovno je da nam je državna kasa prazna ko šuplji lončić... i sad se pokušava na ovaj ili onaj način to zamazat da mi obični smrtnici to ne vidimo.U zadnje vrijeme na vijestima se sve više pojavljuju kojekakve gluposti koje samo skreću s prave teme i odvraćaju građanima pozornost s onog bitnog,od srži problema.Danas u dnevniku glavna vijest:pronašli ubojicu I.Hodak.!!Pa što to meni,jednom čobanu,ili onom tamo građaninu znači?Mene više brine hoću li moć kupit gnojivo za ovu sjetvu,a onoga u gradu kako će otplatit ratu kredita za auto,ili stanarinu ili režije,koje su sve skuplje,a plaće sve manje..Digla se prašina oko rukometa,nema se novaca,kriza,ljudi nemaju gdje radit,a milijuni su potrošeni u taj događaj.Razumijem da smo poslijeratno razdoblje,ali jedna Njemačka koja je iz rata izašla kao gubitnik se digla vrlo brzo,i nisu pravili rukometne dvorane!Nama su omogućeni krediti za razvoj,svaka čast,ali što sad s ratama i kako dalje?Jedna Amerika je u krizi i to se javno priznalo,dok su naši političari tvrdili kako nema razloga za brigu,jer je Hrvatska sigurna od krize!MOŽEŠ MISLIT!
Moje mišljenje je da bi svi trebali po jedan mandat u sabor,time osigurat saborsku mirovinu,pa onda dić kredite i pričat kako nismo u krizi...
dobar post potpisujem sve ali ima nekih gresaka koje moram ispravit. Poslijeratna Njemacka se digla iz pepela zahvaljujuci nesebicnoj pomoci USA koja je onda "uvalila" u tu istu drzavu oko 6 miljardi ondasnjih dolara. Sta ces to ti nedostatak novog skolstva. Zanimljivije je mozda kako je ta ista Njemacka uspila izdrzat povratak matici zemlji bivse DDR to je pitanje.. A ostalo sta si naveja je vise nego tacno....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
zar mi nismo dobivali pomoći i od USA i od EU?Evo jedan dobar primjer kako je u mom selu za vrijeme rata završila pošiljka osnovnih potrepština(deterđenti,sol,šećer,kava,brašno,razne konzerve..) koju su poslali naši ljudi iz njemačke.Naime pošiljka je došla u selo, i gdje će se istovarit da bude pravedno,ajmo kod popa..I tamo su istovarili,iako su neki negodovali,ali su zato bili isprdani.Da bi se sutra dan ta ista pošiljka nalazila u seoskom dućanu i prodavala po trgovačkoj cijeni!!!A jedna takva pošiljka je nakon dugo stajanja u popovom podrumu završila na selskom smetlištu..da bude stvar gora,radilo se o sjemenskom materijalu!!! :twisted: Što se tek dogodilo sa novčanim sredstvima pomoći?

Tu je problem pomoći koju smo dobivali,i ovo je tek zrno u vagonu riže od onoga što se događalo,iako sam ja možda i premlad da o tome razmišljam i vama koji ste kroz tu ratnu nesreću prošli kao zreli ljudi,no to je samo moje mišljenje..
 
P

pozna

Guest
e pa od kada se bivsa DDR pripojila NJEMACKOJ OVA JE U K:::U: Bivsi socijalisticki sistem,u prijevodu,neradnici,sjebase njemacku,kakvih ovdje sve cuda ima,to treba dozivit da bi vjerovao. kriza je sad i to zestoka,a drzava i firme spustaju cijene skoro svega da bi ljudi ipak imali kupovnu moc,npr. mlijeko 3,5 % je kostalo 0.72 e, sad kosta 0.55 e,secer,brasno,svasta sto se u hr nece desiti,auti,kojekakve akcije,mercedes E klasa kosta 20000 e manje, fiat punto 6500 e, dacija sandero 5000 e, i nije neki auto al je novi,garancija,moze na kredit bez problema. svasta ima sto hrvatska nece dozivit,jer nasim ljudima treba skinut kozu s leda.
 
B

bok123

Guest
Eto opet o mlijeku. Ovaj put u podnevnom dnevniku. Što oni hoće? Prvo su nagovarali ljude na nove farme i kredite a sada lagano pripremaju teren da te iste ljude unište.
 
B

bok123

Guest
Nisam gledao poljoprivrednu. Neka gužva. Kažu mi da je opet bilo o mlijeku. Ak je netko gledao neka napiše ukratko što su to novo zmislili.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bok123 kaže:
Nisam gledao poljoprivrednu. Neka gužva. Kažu mi da je opet bilo o mlijeku. Ak je netko gledao neka napiše ukratko što su to novo zmislili.

nisam ni ja gledo, svinjče sam klao, u najavi je bilo nešt i o kapitalnim ulaganjima, ni to nisam vidio
 
D

DADAC

Guest
cabage kaže:
Sad ću možda uvrijediti pola ljudi na ovom forumu, ali neka....
Vi, mljekari, još ste u zavidnoj poziciji što se tiče poticaja. Poticaj za mlijeko, poticaj za kravu, poticaj za prvotelke, poticaj za zemlju.... Di je kraj tim poticajima. Ja jadan dobijem 1250 kn poticaja po hektaru za stotine sati rada. Da ne uspoređujem visine poticaja pojedinih ratarskih kultura.
Neka se netko usudi reči da povrćarstvo nije najzapostavljenija grana poljoprivrede u hrvatskoj, uz naravno cvječarstvo. Ali ljudi, ima i nas koji to radimo i nama je to jedini izvor zarade. Pa kad ja na 8 hektara povrća dobijem jedva 10 tisuća kuna poticaja nije li to sramotno? Svatko od vas sigurno zna izračunati koliko sati rada je potrebno za pobrati 300 tona povrća, sve to prije dovesti do berbe i kad se pobere nekud k vragu i isporučiti.
I onda dok meni ovi koji mi daju zemlju u zakup kažu da mi ne treba poticaj, jer i bez njega jako dobro zarađujem na njihovoj zemlji. Biste li to prokomentirali. Dok drugi lijepo odmaraju u hladovini na +39 u srpnju, ja berem i prljim se, a oni se podsmijavaju. Kad kupim zemlju onda govore "gle lakomuša", "lopov"...

E ljudi moji istina je ovo što cabage kaže - 1250 kuna za hektar povrća, i da dodam nije važno da li je to na otvorenom ili možda u plastenicima! Za ovo malo plastenika što ja imam dobijem ogroman iznos od 650 kuna.
[img
plastenicislika2.jpg
][/img]

A kad kažete da je pošteniji poticaj po litri mlijeka ili kilogramu mislim da niste uzeli u obzir da na mlijeko nema PDV-a, dok na sve drugo, a najviše tu mislim na svoje povrtalje, imamo 22 % PDV-a.
I dok struka ne zasuče rukave i ne naprave "pošten" model poticaja za sve koji se bave poljoprivredom mi se možemo svi skupa slikat!!!
Kad smo kod slikanja, one priče o LPIS upisniku bi mogle pomoć u riješavanju dobrog dijela problema nepostojećih oranica ili voćnjaka, samo neznam da li su krenuli s time?
 
B

bok123

Guest
Ne radi se o tome da ti imaš mali poticaj, to jest nikakav. Mi nesmijemo dozvolit da nama ukinu poticaj jer su inputi za proizvodnju veliki i ona prestaje biti rentabilna. Imamo se pravo buniti i trebamo. Prije nekoliko mjeseci su obečana brda i doline a sada raspad sistema, a kriv je netko treći. Stimulirana je kupovina strane tehnologije a naša je propala.
Tako žele i sad strgat naše ljude koji hrmbaju dan i noć jer dok su pravili finacijske planove u prihod je ulazio i poticaj. Da nije bilo njega nebi bilo ni štala ni dugova ni kredita.

A pdv plača krajnji korisnik. Da ide na litru mlijeka nama se ne bi puno promijenilo jer što bi dobili više za mlijeko manji bi bio povrat, žišku?
 
D

DADAC

Guest
Žiškuj ti da bi predao više mlijeka nego ti je input u proizvodnji!!! ;)
Pa tako ispada da nebi imao manji povrat nego puuuno veću obavezu!
ŽIŠKU???
 
B

bok123

Guest
Mi prebijamo kod obračuna pdv-a naše račune (recimo tele + pdv) sa računima gnojivo, špricivo itd. Onda je manji povrat jer smo pokupili onaj pdv od teleta. Tako bi bilo i sa mlijekom. Jedino bi mlijeko poskupilo 22%.
A bio pdv ili ne maslac je sa 9 kn otišao na 13 kn a mlijeko ostalo isto. Kad nemaju love smanje tvorničku ili nešto drugo. Zato treba ostat poticaj. Ako ne vjeruješ uzmi jednu kravu pa hrani. žišku?
 
D

DADAC

Guest
Ja ti samo pokušavam objasniti da su mljekari u prednosti pred ostalim granama poljoprivrede, jer uostalom to je i strateški cilj hrvatske poljoprivrede (mislim stočarstvo uopće).
I sada kada tvrdite da bi bez poticaja svi propali i da niste spremni za tržišnu utakmicu, ogledajte se malo oko sebe!Neznam jeste li zbrajali koliko uopće poticaja dobivate za te krave; poticaj za grlo, subvencija za mlijeko, po hektaru oranica, čak i pašnjaka, sustav krava-tele, bez pdv-a na mlijeko, sitnice u vidu nagrada od mljekare, zagarantiran otkup... i možda čak nisam sve ni nabrojil.
I stočarski lobi, kao i ratarski, po broju glasača je puno jači od voćara i povrtlara!
Za primjer, u ovoj državi se barata brojkom od oko 1000 obitelji koje žive od povrća, a broj stočara = x100!
Pa normalno da nam je dosta 1250 kuna po hektaru, plaćamo pdv na povrće koje prodamo preko računa, tržište je najsličnije texasu, uvoznici nas duše jeftinim smećem izvana, a jeste li čuli da se koji od nas žali???
U svom kraju sam nadživio 99% kravara, i još pomalo proširujem proizvodnju!
I ne priznajem da nisam spreman za tržišnu utakmicu sa bilo kojim evropejcem, jer mi je to ispod časti.

A kaj se tiče kravice, štalu imam, strojeve imam, i kad u selu nestane i posljednja krava, nije sigurno da za svoju familiju nebudem nabavil koju. Valjda u ovih 8 godina otkad je štala prazna nisam skroz zaboravil polagat blago! :mrgreen:
 
H

Helena

Guest
DADAC kaže:
Ja ti samo pokušavam objasniti da su mljekari u prednosti pred ostalim granama poljoprivrede, jer uostalom to je i strateški cilj hrvatske poljoprivrede (mislim stočarstvo uopće).
I sada kada tvrdite da bi bez poticaja svi propali i da niste spremni za tržišnu utakmicu, ogledajte se malo oko sebe!Neznam jeste li zbrajali koliko uopće poticaja dobivate za te krave; poticaj za grlo, subvencija za mlijeko, po hektaru oranica, čak i pašnjaka, sustav krava-tele, bez pdv-a na mlijeko, sitnice u vidu nagrada od mljekare, zagarantiran otkup... i možda čak nisam sve ni nabrojil.
I stočarski lobi, kao i ratarski, po broju glasača je puno jači od voćara i povrtlara!
Za primjer, u ovoj državi se barata brojkom od oko 1000 obitelji koje žive od povrća, a broj stočara = x100!
Pa normalno da nam je dosta 1250 kuna po hektaru, plaćamo pdv na povrće koje prodamo preko računa, tržište je najsličnije texasu, uvoznici nas duše jeftinim smećem izvana, a jeste li čuli da se koji od nas žali???
U svom kraju sam nadživio 99% kravara, i još pomalo proširujem proizvodnju!
I ne priznajem da nisam spreman za tržišnu utakmicu sa bilo kojim evropejcem, jer mi je to ispod časti.

A kaj se tiče kravice, štalu imam, strojeve imam, i kad u selu nestane i posljednja krava, nije sigurno da za svoju familiju nebudem nabavil koju. Valjda u ovih 8 godina otkad je štala prazna nisam skroz zaboravil polagat blago! :mrgreen:
E moj Dadac tko se jednom opeko na mljeko i na jogurt puše
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Sve su to žalosne i istinite činjenice koje su naveli dadac i cabage, a tek su počeli iznositi argumente-kad bi se iznjela većina argumenata došlo bi se do zaključka da povrćara u Hrvatskoj ni ne treba-lijepo se uveze škart roba iz uvoza, uvoznici lijepo zarade, naši kupci su jako sretni jer jedu ˇkvalitetnuˇ uvoznu robu i nitko se ne buni da mu je mali poticaj!
Ali, kad bi sva ta roba podlegla fitopatološkim i zdrastvenim ispitivanjima, kad bi sva roba bila legalno uvežena, malo bi se drugačije gledalo na to!
Pa na kraju krajeva, u Hrvatskoj ima dosta proizvođača koji proizvode kvalitetnu robu, ali je ona za prosječnog potrošača dosta skupa! Zašto? Zato jer od proizvođača do kupca se obično nagura hrpetina posrednika, i onda se ljudi žale da je povrćari zarađuju basnoslovne svote, a ne znaju da na moju cijenu/kg ide 100%marža + još par% rabata koji mi uzmu na kraju godine!
Tu moram još pridodati i troškove navodnjavanja(svoj extra rad oko toga i gubitak vremena neću opisivati, jer oni koji nisu upoznati time ionako me neče shvatiti u par rečenica, a oni koji jesu znaju o čemu se radi) pa nadalje troškove ambalaže, pa savkogodišnje ulaganje u strojeve za obradu i pakiranja, manipuliranje i skladištenje proizvoada, a večina ostalih grana, izuzev voćarstva nema ništa od toga!A ako još dođe elementarna nepogoda i uništi urod ko prošle godine...................................!
Ako se uništi krmna za stoočare-kupit če se od onih kojima nije uništena(ovo je samo primjer da me ne shvatite krivo),a ako tuča slupa recimo kupus dobiješ nešto ako si osigurao ili ništa ako nisi, pa ti onda preživi! Isto ratar posije ujesen, poženje na ljeto-sve operacije prije i poslije obavljaju se strojno, ali toga nema kod povrća kako god tehnika napredovala-prolije se dosta znoja!
A ono najtragičnije-troškovi i cijena naših prizvoda su u obrnuto proporcionalnom odnosu unatrag 2god-porasli 60-70%, a isto toliko pala cijena naših proizvoda-opet ponavljam-nemojmo miješati cijenu koju dobije proizvođač i ona koju plača kupac!!
Pa tko nebi onda bio sretan kad za ha povrča dobije 1250kn
P.s.-moja kritika je upučena omalovažavajuče niskom poticaju za povrće, a nipošto umanjivanju vrijednosti rada u drugim granama!
 
S

seljaček

Guest
Eto to je hrvatsko selo jedni drugima zavide što imaju veči poticaj , blago otkupljivačima i robovlasnicima u RH.
 
D

DADAC

Guest
Kak sam prekupce uspio zaboraviti???
Znaš kak se mi u ljetnoj sezoni šalimo na račun robe koja ide na more?
Pa njihovi veletrgovci uzimaju robu iz druge ili treće ruke, i još debelo zarađuju, a ni neznaju koliko bi koštala kod proizvođača. Tak je moj paradajz na otoku s početnih 3 kune došel do 20 lani!!
Sve kaj si napisal potpisujem!

nije zavist nego činjenice!
Pa ne misliš valjda da je meni krivo zbog poticaja koji netko dobije. Da je do toga već bih odavno moral imat i ja krave i ubirati "laku" lovu. Krvav je to posal, moraš stalno bit sa blagom.
Zato sam ja i prošal u povrtalje, ne tuli kad je žedno i gladno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
seljaček kaže:
Eto to je hrvatsko selo jedni drugima zavide što imaju veči poticaj , blago otkupljivačima i robovlasnicima u RH.
Sad si stvarno beljeznuo glupost-JESAM LI IGDJE TO SPOMENUO?????-osobno smatram da bi najbolje bilo da nikakvih poticaja nema i da se pošteno plati proizvod i gotova, ali kad se jedamput več nepromišljeno krenulo sa tim poticajima, sad se dalje samo tone!
 
Na vrh