• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,672
Jedino onaj sistem kako je naš bivši član @bagerista napravio .
Objašit red ,desnu osovinu produžit , a plužić zamaknit dabude iza ljevog točka.
Stavit tegove i to bi trebalo ići.
Ali obavezno željezne točkove da bude višlja da ne savija krompir.

Nešto ovako?
 

Prilozi

  • 20140506_101302.jpg
    20140506_101302.jpg
    84 KB · Pregleda: 124

belscak

Član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
78
A jeli sa orginal metalnim kotačima dovoljno dignuta da ne trga lišče krumpiru, ako red ide ispod njeu sredini?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
U tom slučaju ljevi točak bi trebao biti postavljen kolko god može bliže mjenjaču, tako da donji dio mjenjača ne zapinje za krumpir.
Imam ja metalne točkove ako ti nemaš pa ti mogu izmjeriti, visinu kad se oni postave.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Zaßto, rekli smo da je sa suženim točkovima nestabilna.
Inače visina donjeg dijela mjenjača od tla je 12 cm a osovine točka 19 cm, sa standardnim točkovima.

Promjer standardnih točkova je 40cm, a željeznih 55 cm, pa je po tome visina od tla sa željeznim točkovima je 19.5 cm do mjenjača, a 26.5 cm do osovine točka.
Nisam na taj način nikad radio, tako da nemogu sa sigurnošću reči da nebi oštetio krumpir.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,650
Treba kod sadnje raditi redove određene širine da se može ići između redova (sa određenim alatom) ! A ne napraviti uske redove, pa onda šta ?, kako ?, sa čime ? na koji način ?:icon_lol:
 

belscak

Član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
78
Ja sam redove razmaknul maksimalno koliko je išlo(70 cm).Ali krumpir raste tako da mislim da širina kotača nesmije biti preko 35-40cm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,650
Pa u čemu je onda problem ? Krumpir se nagrće dok je malo manji (a ne kad prekrije 60 % prostora između redova !). Znači određene poslove treba raditi kad je vrijeme za to.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Prvi put kosio danas sa strižnom.
Trava visoka oko 50-60 cm, dakle ništa preveliko, međutim kosilica se udavi svakih par metara!

U čemu je stvar, naime kad kosim ta pokošena ne ostaje iza kose, tj. ne pada iza nego zastaje na kosi i brzo se zaguši.


Općenito neki savjeti kao kositi sa strižnom da bi ispalo što bolje i lakše jer očito nije tako jednostavno kao sa rotacionom.
Da li držati kosu cijelo vrijeme lagano iznad zemlje ili je tiskati uz zemlju?
Treba li uljiti noževe? KOja visina trave je optimalna, ljulj je uglavnom na parceli?
Kojom brzinom tj. s koliko gasa raditi? Kositi dok je vlažnija ili suhlja trava ...?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,097
Sa hondom i strižnom kosom nism kosio,ali sa olympiom jesam i to dosta,ali to je razlika kao dan i noć.
Mislim da sa tom kosom nikad neće ići idealno,ali to je samo moje mišljenje ,više će znati oni koji je imaju
Uglavnom prvo mora biti naoštrena ko britva,
Zubi,tj.greben nesmije gledti u zemlju ,nego mora prednji dio bit naštelan da zubi malo gledaju u zrak
Brzina košnje mora biti optimalna,ne možeš kositi sporo jer ti onda trava ostaje na grebenu,a ni prebrzo jer ne stigne odrezati
Za košnju je uvijek bolje suho tlo nego vražno jer ti se onda blati greben
Općenito mi se čini da će ti se nabirati trava ako je veća na sredinu kose gdje je pogon jer prave kosilica imaju pogon s boka baš zbog toga
Probaj se malo poigrati,želim ti svu sreću:icon_razz:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Može se s njom dosta dobro kositi.
Ja ju imam, i kosim i ljulj i livadu.
Jedini problem je ako je široko lisna trava, kad padne na nepokoßeno, onda u sljedeçem prohodu se nakuplja.
To može rjeßit tako da ima pomagača sa sobom, koji će tu pokoßenu travu odbacivati.

I druga stvar, ako je na sporom prijenosu,mtk. onda sigurno nemože raditi.

ReCenter možeš kod mene doći vidit kako je sve postavljeno, ako te zanima.
Možemo se ćuti na privatne poruke, radi kontakta.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
U rikvercu je, to tako valjda mora, ali u sporohodnoj nije, nju sam koristio samo kad sam imao vučenu frezu zakačenu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,650
Kosa mora bit dobro podešena, da nož dobro nalježe na donji greben, da ide lagano (bez ikakvih zapinjanja), da nema lufta po pravocrtrnom gibanju, da nema proklizavanja remena. Trava se nabira na greben, jer je pogon kose na sredini grebena i zbog male brzine mtk. To se može riješiti sa povećanjem brzine mtk. (ali pošto kosiš u rikvercu) mogućnosti su ograničene. Ili ako je teren koji se kosi u nagibu kosiš prema gore (ali to kod tebe vjerojatno nije), onda i ta mogućnost otpada.:(smirk):
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Prvi put kosio danas sa strižnom.
Trava visoka oko 50-60 cm, dakle ništa preveliko, međutim kosilica se udavi svakih par metara!

U čemu je stvar, naime kad kosim ta pokošena ne ostaje iza kose, tj. ne pada iza nego zastaje na kosi i brzo se zaguši.


Općenito neki savjeti kao kositi sa strižnom da bi ispalo što bolje i lakše jer očito nije tako jednostavno kao sa rotacionom.
Da li držati kosu cijelo vrijeme lagano iznad zemlje ili je tiskati uz zemlju?
Treba li uljiti noževe? KOja visina trave je optimalna, ljulj je uglavnom na parceli?
Kojom brzinom tj. s koliko gasa raditi? Kositi dok je vlažnija ili suhlja trava ...?
Kosa mora biti na zemlji. Na skijama se može podesiti visina košnje, bolje da je niža visina onda bolje kosi.
Visina trave nema veze kolika je , kosio sam i od metra travu visoku i gustu i ide, nekad se znalo nakupit trave, ali recimo svakih 20 metara, a ne svaka dva tri metra kao kod tebe. To je najviše bilo kod prve košnje jer ima i krtičnjaka i mravinjaka i svašta i onda kosa treba sve to progutat.

Kod ostalih košnji više nema tih problema ni približno toliko.
Naj bolje je kositi sa pola gasa ili malo više od pola.
Kod nje je zavisni kardan, to znači ako dodaš više gasa kosa će se brže gibat, ali će se i brzina freze povečati, tako da na efikasnosti nemožeš dobiti.
Jedino radi gušenja motora moraš imati dovoljno okretaja, to osjetiš kad se motor guši, ili kada ima previše okretaja. Poslikat ću danas kako izgleda pokošeno kraj nepokošenog.
I još nešta, točkovi moraju biti standardni, ako su veči isto će se gušiti.
 
Posljednje uređivanje:

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
731
Tko kupuje kosu, mislim da je rotaciona puno bolje rjesenje, pogotovo za pocetnike. Strizna je za onoga tko je navikao na nju.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Strižna je bolja za visoku travu . Rotacionoj je teže kosit kad je visoka trava, iako ni ona ne melje skroz travu pa se i ta trava može sušit za stoku, to može potvrdit kolega forumaš @oficir, on ima rotacionu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A dečki kaj da vam velim strižna na hondi nije neko veselje,moraju se poklopiti vlaga trave i visina trave da bo lijepo kosila inače dosta ostavlja.
Roto kosa je puno bolje rješenje i za nisku i za visoku i za mokru i za suhu travu,kak je kolega @dlesa rekel roto kosa ima tako dizajniran nož da ne melje nigo odreže i ostavlja travu...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Evo slike kako kosi , ovo je manja trava, ona prva što sam kosio je bila puno veča. Mislim da se dobro vidi.
hkt4889.jpg
[/URL][/IMG]
yVsCXcU.jpg
[/URL][/IMG][/IMG]
ykA9EUT.jpg
[/URL][/IMG][/IMG][/IMG]
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Imam i roto kosu, original mio sa originalnim nožem, upravo jesenas kupio novi u mio trgovoni u OS.
Trava koju pokosi rotaciona je najviše samljevena, preko 50-60%, tako da ako trebate za sijeno za stoku nećete se baš usrećiti.
Stoji to da ona kosi sve, gotovo neovisno o visini trave, korova, vlažnosti, ne smetaju joj krtičnjaci ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh