• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
U tome i jest problem.
Kupio sam taj motor od čovjeka koji se bavi repariranjem motora,
i prilikom prodaje tvrdio mi je da je napravljena kompletna generalka
sa honovanjem cilindra i novom specijalom.
Ispočetka sam bio oduševljen jer motor skoro ništa nije dimio.
Inače ga koristim samo za košnju, ništa drugo ne radim s njime.
Nakon četvrte košnje primjetio sam da dosta dimi kad se zapali motor,
dimljenje prestane kad se ugrije.
Kontrolirao sam nivo ulja i vidim da malo fali, dolio sam skoro 1dcl.
Ako se uzme da ja po košnji trošim u prosjeku dva sata,
ispada da je motor propišao nakon 8 sati rada.
Čini mi se da me je zaje..., odnosno da sam bio previše naivan kod kupnje.
Prvo što mi je palo na pamet je to da je zamijenio samo klip i karike,
a da motor honovanja vidio nije.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
E sad pitanje je sta je on u opče napravio s tim?
Poslije generalke pa i one bez honovanja logično je da dimi i troši ulja na početku dok sve ne sjedne sve na svoje mjesto a nikako ne poslje,,
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Što je to riječ "generalka" ? Što se podrazumijeva pod tim izrazom ? Što je rađeno i što je mjenjano a što nije ? Vrlo često se taj izraz koristi za farbanje nečega, za nešto, zbog ničega, netkoga itd...

Nije nimalo čudno se pojavljuju određeni simptomi kod tog motora ako je napravljeno ono što se naziva određenim nazivom.

Da je naprvaljeno sve kako spada, onda ne bi smjelo biti nikakvog dimljenja. Koje ulje je u motoru ? :(nerd):
Koliko si platio taj motor ?
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Brgud, platio sam motor 1700 kn.
Nazvo sam ga i rekao mu za problem sa dimljenjem motora,
kaže mi da promjenim ulje.
To sam danas i napravio, kupio sam skuplje ulje i promijenio,
kad sam upalio nakon zamjene ulja čini mi se da jednako dimi.
Probat ću obaviti još jednu košnju sa tim skupljim uljem,
ali ako i dalje bude jednako mislim da sam debelo popušio svoju naivnost.


Što je to riječ "generalka" ? Što se podrazumijeva pod tim izrazom ? Što je rađeno i što je mjenjano a što nije ? Vrlo često se taj izraz koristi za farbanje nečega, za nešto, zbog ničega, netkoga itd...

Nije nimalo čudno se pojavljuju određeni simptomi kod tog motora ako je napravljeno ono što se naziva određenim nazivom.

Da je naprvaljeno sve kako spada, onda ne bi smjelo biti nikakvog dimljenja. Koje ulje je u motoru ? :(nerd):
Koliko si platio taj motor ?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Mozda je on i uradio pravu generalku ali je pitanje kvaliteta delova koje je ugradio.Retko kad se i stublina kod honde zajede da bi je trebalo obradjivati i honovati ali ako je potrebno i to se uradi samo sto ja trazim honovanje da bude glatko ko staklo uvek bez obzira koji motor radim. To mi se pokazalo uvek dobro i ispocetka mu treba malo vise razrade ali kad nalegne posle 100rs bude pravo. A to da motor tako brzo prodimi ulje i tu potrosnju ulja da ima to mi nije bas logicno sem da su upitni delovi po kvalitetu. Drugo motor se mora i razradjivati postepeno i nikako vise od pola obrtaja bar prvih 30cas rada
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
"Možda je on napravio generalku sa ...." .:icon_pray:
Ma dajte, molim vas, naklapanja, naklapanja, rekla, relkli, pričam ti pričicu za dječicu pred vrtićkog uzrasta.

Tu cifru koju navodiš da si platio motor, toliko koštaju samo djelovi (za kompletnu obnovu) motora. Onda je tu još obrada i naravno ruke koje će sve to složiti.

Radio sam takav motor pa samim tim znam što koliko košta i kako taj motor radi itd....

Kažeš stavio sam skuplje ulje, ali nisi rekao koje gradacije. Ovakvo ulje se može koristiti. :(emo):
 

Prilozi

  • DSC00600.jpg
    DSC00600.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 89

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pitao sam ga koje ulje je stavio kad je završio "generalku".
Kaže da je stavio INA-Super 3.
A istrošio se je na ulje - mislim za 7dl mogao je i nešto bolje.
Kupio sam litru ina delta sint 10-40,
sad sam to stavio unutra pa ću vidjeti, čini mi se da manje dimi kako sam promjenio ulje.
Ali sve u svemu, ako ću i reklamirati da nešto napravi,
nisam siguran na što će to završiti na kraju.
Sumnjam da će mi novce vratit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ona zbog ulja nije prodimila.
Ili nije pravilno razrađena ili nije (kaj je najvjerojatnije ) napraviljeno ono kaj je rečeno.

K njemu pa nek skida glavu motora pred tobom da se otprilike vidi kakvo je vreme unutra. Sve bu odmah jasno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Super 3 je sigurno puno prikladnije ulje od Delta sinta.em je to sporohodni motor, em iz vremena kad je Super 3 bil pojam za ulja.
Sintetičko ulje nejde u nerazrađen motor.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ako si stavio ulje Ina sint 10w-40 i ako si ustanovio da manje dimi, to ne znači da ga i dalje ne troši.

Bolje stavi ulje koje sam ti preporučio u prethodnom postu ili neko drugo 15W-40 pa onda vidi rezultat.

Ako i dalje bude pretjerano dimila i trošila ulje u radu, onda ćeš moći zaključiti da je na tom motoru napravljeno ono što neki nazivaju već spomenutom (famoznom riječi) "..........", koja znači (nadam se da si shvatio, što ? ).:icon_oak:
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Brgud,gdje ima za kupiti takvo ulje? Jel to piše Sae30? Kako sam promjenio ulje i nakon sto je odradila kosnju s novim uljem cini se da manje dimi. Pratit cu dalje sto se dogadja pa cu vidjeti da li jos trosi ulje. Inace što je bolje za ovakve motorice-mineralno ili sintetika?

Koliko se ustvari isplati praviti generalku na takvom motoricu ako za pravi posel samo djelovi kostaju 1700 kn?
Prije nego sam uzeo ovaj motor isao sam u njihov servis da vidim kolko kosta novi takav notor. Novi orig.honda kosta2475 kn, ali nisu imali takav sa izlazom preko bregaste inace bih ga kupio novog i gotovo. Reko mi je tip u servisu da za 620 nece bit dobro ako kupim motor koji ima direkt izlaz s radilice,mada bi mi ga on rado prodao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Mineralno ulje.
I
Sintetičko je za moderne brzohodne motore.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Da, piše sea 30 i možeš ga kupiti u skoro svako agrariji gdje drže dijelove za poljoprivrednu mehanizaciju.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Brgud,gdje ima za kupiti takvo ulje? Jel to piše Sae30? Kako sam promjenio ulje i nakon sto je odradila kosnju s novim uljem cini se da manje dimi. Pratit cu dalje sto se dogadja pa cu vidjeti da li jos trosi ulje. Inace što je bolje za ovakve motorice-mineralno ili sintetika?

Koliko se ustvari isplati praviti generalku na takvom motoricu ako za pravi posel samo djelovi kostaju 1700 kn?
Prije nego sam uzeo ovaj motor isao sam u njihov servis da vidim kolko kosta novi takav notor. Novi orig.honda kosta2475 kn, ali nisu imali takav sa izlazom preko bregaste inace bih ga kupio novog i gotovo. Reko mi je tip u servisu da za 620 nece bit dobro ako kupim motor koji ima direkt izlaz s radilice,mada bi mi ga on rado prodao.

Ja sam na 620 stavija kopiju gx200, s izlazom na radilicu, izrazito sam zadovoljan snagom i izborom brzina, jedino potrošnjom i rasipanjem goriva na loš čep nisam.
Vidija sam da dimi malo na pun gas dok nije zagrijan, to mi se omaklo jednom dvaput na sekund dva.
Isto nije strašan dim ali je više nego inače.Inače se dim i nevidi baš.
Svjestan sam da netribam očekivat hondin kvalitet...
Ali ni nakon generalke ne očekujem motor ka iz tvornice...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Jedno pitanje: koliko je ulja bilo u karteru toga motor i na kakvim nagibima radiš?
Motor može dimiti ak je previše ulja ili je na velikom nagibu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
E sad može dimit ako je neispravna komora od iber-laufa pa diže ulje u u filter zraka te ga prelije u karburator,,,
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Prije rada provjerio sam nivo ulja, postavio stroj na ravno i otvorio oba
čepa, sa obje strane nivo je bio do ruba navoja,
znači nije bilo previše ulja.
Nagib nije previše velik, doduše malo je na kosini, ali mislim da nije tako strašno.
Godinama je ovaj stroj radio u vinogradu gdje je nagib još veći, tako da
mislim da to sigurno nije problem.

E sad može dimit ako je neispravna komora od iber-laufa pa diže ulje u u filter zraka te ga prelije u karburator,,,

Ovo me interesira, jel mi možeš malo pojasniti gdje ta komora stoji i kako to funkcionira ?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ta komora ti se nalazi tamo gdje ti ulazi crijevo od iberlaufa u motor!!
Ona u sebi ima nekaka valkna i slično što sprečava ulje da se diže gore!!
Ako sumnjas na to to crijevo od iberlaufa izvadi iz filtera zraka i probaj tako radit.
U radu češ vidjet dali motor dimi ili ne dimi a i vidjet češ dali ulje ide van kroz crijevo,,
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Mato hvala na savjetu, svakako ću probati
izvaditi crijevo da vidim da li baca dim prema filtru.
Nisam se toga niti sjetio a to je tako očito.
 

Najnoviji postovi

Na vrh