• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Gx motori su se več pokazali, a ovo je samo klon gx motora.
Kolega plus uspoređuje original tomos i klon gx.
Nisi se sigurno zajebo!
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
Tomosoljupci, neki prijedlog, kako složiti najjači Tomos za složiti na Mio 300 ili Mio 350 ?

Pucajte sa prijedlozima, za nagradu najbolji prijedlog dobiva exkluzivu za samoizradu.:(talk):

Umo 8 cilindar, bing 18, elektronsko paljenje(eliminira igre sa svjecicom i platinama), i ima nekih 5 ks
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Ne želim o ovome "slaganju jakog Tomosa" previše pametovati, ali tek da spomenem da sam davno, davno slagao sinu karting i Tomos motore za njega. Radio sam godinama s kolegom koji je aktivno vozio moto utrke i on mi je nabavio prve upute za friziranje Tomosa.

Motore Tomos UMO 6 godinama koristim na jednoj kosilici za gorice, pa na šprici s šlaufima za gorice, na mješalici za beton i preko 30 godina na frezi. Trenutno koristim i 2 kom B&S motora, a imao sam i 2 motora indijanca na kojima su klipnjače izašle na svjetlo dana kroz blokove motora.

Vidim da su neki forumaši ovdje skloni neobičnoj komunikaciji pa ja ne bi dalje rastezao i raspravljao, napisao sam i previše o ovome.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,746
Ne bih puno komentirao umica. On je pojavom kineza izgubil smisao, a to su jeftini i dostupni dijelovi. Srecom kinezi su iskopirali najboljeg i konstrukcijski su to jako zanimljivi motori. Sa toliko jeftinim dijelovima buducnost mu je izgledna.
Kolega spominje indijanca, pretpostavljam da misli na Tecumseh i njihove epopeje sa razbijenim klipnjacama:eek::. Ja sam oduvijek tvrdil da su ti indijanci najvece gov*o od motora:icon_axe:, i hvala bogu da su na firmu stavili katanac.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Zaboraviste glavnu prednost Tomosa: rad na nagibima. Ni jedan 4T to nemre.
Ne radi AS Motor i danas 2Tmotore bez veze.
Pitanje je samo jel kolegi Plusu treba ili ne 2T za njegve gorice. Možda za kopačicu i ne treba, ali za kosilicu vjerojatno da.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Umo 8 cilindar, bing 18, elektronsko paljenje(eliminira igre sa svjecicom i platinama), i ima nekih 5 ks

Nabrojeni dijelovi motora (nisu ni polovica motora) a i nikako nije nikakav prijedlog za slaganje Tomosa koji bi bio primjeren za montiranje na motokopačice Mio 300 i Mio 350.

Znači da ponovim pitanje je bilo "Kako složiti i od kojih dijelova Tomosa da bude primljenjiv na spomenutim motokopačicama". I normalno da to bude funkcionalno da može raditi više i bolje od Umo 06 - 33.

# plus Tomosi imaju jako veliku primjenu (a to i sam znaš po onome za što ih sve koristiš), ali ovo nije tema o kartinzima !:icon_eyes:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Istina da nije tema o kartinzima, ali je "signal" sudionicima u raspravi, da onaj tko je znao napraviti konkurentan motor za karting, taj valjda bude znao skrpati i nekakav funkcionalan motor za kopačicu.
Motoru za kopačicu ne treba proširivati ili polirati kanale, ne treba dorađivati klip, ne treba zalijevati karter da mu se smanji volumen, ne treba olakšavati magnet itd.

Inače da se razumijemo vrlo je pohvalno što se kolega forumaš upustio u SSM preradu njegove kopačice i ugradio novi zamjenski motor. Da je barem više takvih osoba među nama. Moje čestitke njemu na svemu tome i naravno da mu želim puno lijepih trenutaka i zadovoljstava u radu s novim motorom. Kakav je motor "po svemu" njemu to bude pokazalo vrijeme.

(Ja sam sebi složio unifikaciju s UMO motorima i meni je to bilo dobro rješenje, večina istih rezervnih dijelova, ista vrsta benzina itd. Također je meni bitno da po potrebi nabavim jeftine dijelove i "na staroj krami" za par Kuna) i sam si sve to složim na hrpu. Možda mnogima to tako ne bi odgovaralo, ali eto.
ZJ je točno skužio da je za kositi oko šume, pa gorice i škarpe najsigurnije imati cvajtakata na kosilici, ja ga zato i imam :). Za frezu mi je UMO bio prvi odabir i ostao je do danas.)

lp,
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,746
Ako tko trazi ozbiljan dvotaktni motor, onda od sveg srca preporucam suzuki m120x. Pratim jednoga vec dugi niz godina i moram priznat da me svaki put odusevljava. Na njuskalu se daju povremeno naci za sitne novce.
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Radovi na upgrade-u 350-ice privedeni polako kraju (na moju žalost, a ženinu radost - nemam više izgovor za kasne sate u garaži :icon_hang:).

Riješen poklopac remena: oni L vinkli taman dušu dali za montažu.

85a63ef43bc76a0efd92c95e835506d6.jpg


07b12dcfef615d65d29195c265847c30.jpg


A i nije ni imalo smisla ostati samo na 2 kotača :p:

a25d5d106cecd7ee41351b2703e0d1ba.jpg


c53481db05c3ba1b12b65b78559fd108.jpg


Za vikend se nadam i praktičnom test na terenu...

Hvala svima kaj su pomogli komentarima i savjetima.

Ivan
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Pa i nije to tako loše, ali ima nekoliko nedostataka.
Kako ćeš fikisrati pogonsku remenicu ?
Ovi vijci što drže zaštitni lim, ako pomičeš motor neće ti odgovarati rupe na limu ! A i to se moglo bolje odraditi, na graničnik sa donje strane zavariti maticu i onda vida sa gornje strane.

Pogonska remenica mi izgleda većeg promjera od 80 mm ?

Opet je za pohvalu, nedostaci se mogu naknadno otkloniti.:icon_thumright:
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Remenicu sam osim preko kajle pričvrstio tako što sam na vratu remenice napravio rupu za M8 inbus vijak koji pritegne na osovinu. Išao sam na tu varijantu jer lako mogu podešavati položaj remenice na samoj osovini da dovedem remenice u paralelu. Ukoliko pri radu primjetim da to nije dovoljno da drži remenicu na jednom mjestu, stokarit ću je tako da bude kao i pogonjena.

Promjer pogonske je 80, možda zato kaj je tamnija i masivnija izgleda veća.

Za vijke si u pravu, kod podešavanja udaljenosti motora može smetati - jednu rupu mogu napraviti izduljenu (šlicat), pa dobijem +/-5 mm u svakom smjeru.

Problem je što mi je vrijeme zbog posla, obitelji i ostalih obaveza/hobija vrlo limitirano, pa sam poklopac na brzinu improvizirao - imam dva klinca koje strojček privlači pa sam htio taj remen što prije sakriti od radoznalih očiju :)

S vremenom će to biti bolje, za sad mi je bilo bitno da dovedemo stroj u radno stanje - farbanje, upgrade-i su šlag na torti :(party):
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Dali si Loncina malo razradio?
Nemoj ga odmah jako opteretit, ako češ frezovat nemoj odmah duboko nego malo pliče, pa kad napravi 5-6 sati rada onda možeš i dublje!
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Na suho je odradio nesto manje od 2 sata. Budem ga pripazio prvih par sati da se sve skupa prikladno razradi, promjena ulja, pa normalni rezim rada.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Smanji broj motika i radi na različitom gasu.
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Tako vecinom i radim, 4 motike. Na vrt i vocnjak koji imam 6 motika mi ne bi toliko skratilo vrijeme, a opterecivao bi stroj bez potrebe.

Tako mi je lakse i za manevriranje po terenu.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
kaj bi sad tu treba krenuti rasprava kodnog naziva 558 tj kak razraditi motor s kugličnim ležajevima ?

kaj bi i elektromotor trbalo razraditi?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Ima tu još puno dijelova koji bi trebali sjesti, osim ležaja, hehe, rasprava može krenuti, hehe!?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Svaki motor je napravljen da se vrti i da radi, ležajevi nisu da sjedaju nego da se vrte ! E sad smanji mu noževe, radi na pola gasa, dodaj mu gas - oduzmi mu gas, bull shit!

Prije svega bi trebalo dotjerati još neke stvari, pa onda u probni rad (a nikako nije dobro sa poluispravnim mtk) ići raditi a i slušati svakakve savjete (koji su samo naklapanje i ništa više).

Ako taj motor ima 6,5 KS za razliku od Tomosa koji ima 2 KS.

Znači da taj motor može raditi sa svih 6 noževa (85 cm) sa 30 - 40 gasa, dok Tomos to ne može odraditi ni sa svojom teoretskom snagom od 2 KW (2,7 KS).:icon_rofl:
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Zasto misli da je u poluispravnom stanju? Zbog poklopca remena?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Na vrh