• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Poštovanje!
Skinuti auspuh i provjeriti ispušni otvor na cilindru. Provjeriti i stanje karburatora, odnosno smeća u njemu i začepljenost diza. Taj karburator ima i malu dizu odozgo ( šesterokutni mesingani vijak sa zarezom za odvijač sa gornje strane karburatora ). Ako je centrifugalni regulator obrtaja u funkciji provjeriti da li klapna lako klizi ili zapinje ( poluga koja izlazi iz poklopca - usmjerivača zraka oko cilindra koja regulira klapnu gasa na karburatoru ). Moguće je da se ispod poklopca cilindra nakupilo smeće, trava ili nešto drugo što blokira hod klapne. Provjeriti semeringe radilice, pogotovo onaj do reduktora koji čak može iskočiti van ležišta. Kao što sam pomenuo rezultat toga je reduktor bez ulja, zato što ga podtlak u motornoj kućici usisa u motor i sagori u cilindru.To se moglo primjetiti u radu po jačem dimljenju iz auspuha od sagorjevanja ulja. Izmjeriti kompresiju, ili skinuti glavu i pogledati zub na cilindru i klimanje klipa, što ukazuje na istrošenost motora. Znam da je to puno informacija, ali sve su to mogući uzroci takvog ponašanja dvotaktnog motora i treba ih
provjeriti. Ako mogu pomoći savjetima bit će mi drago. Pozdrav!
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala na odgovoru Sini ;).Nema veze što ste mi dali puno informacija sada bar znam od kuda krenuti i kojim redosljedom.Pokušat ću krenuti kad nađem vremena pa javim kakva je situacija. :ppozdrav:
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Pozdrav svima imam jedno pitanje za sve koji imaju Miostandard 350 kopačice.Zanima me dali je itko od vas skraćivao motike za međuredno okopavanje?Nešto slično ovome
Imam onaj standardi usitnjivač zemlje sa 3 glavčine i njega sam probao skraćivati jedino je problem to sve skupa raskapati i sastavljati kad se to sve "zapeče"i nabere zemlje pa sam razmišljao da možda kupim produženu osovinu i odrežem ju da paše na oba kraja pa na nju namontiram po jednu glavčinu s noževima :unsure:.Ako netko ima iskustva sa skraćivanjem ili neko sretnije rješenje bio bih veoma zavhalan. :ppozdrav:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ja sam na jednoj svojoj skratil ali mi se to nije nikak ponašalo.
Preuska je i teško upravljiva jer se hoče prevrnuti.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Ja sam na jednoj svojoj skratil ali mi se to nije nikak ponašalo.
Preuska je i teško upravljiva jer se hoče prevrnuti.
Ja sam lani skraćival isto tak kak velite hoće se prevrnuti ali sam uspel okopati povrće jedino kaj su mi one kraće osovinice malo smetale a nesmem ih rezati jer više nem mogel namonitrati ostatak noževa.Pa si razmišljam da možda kupim u Eurometalu (mislim da dojde oko 250kn) ona duža osovina tj.produžena pa da ju skratim tak da mi paše na obje strane pa samo glavčine namonitram.Nisam baš siguran koja bi mi opcija bila bolje pa zato pitam ako netko ima iskustva.Čak sam razmišljal da si kupim Honda FG 110 za korov
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Mogli bi se sa svake strane staviti kao pomočni točkovi, kao na dječjim biciklima, i onda nebi bilo problema sa nestabilnosti. Napravit na podešavanje širine, u zavisnosti koja kultura se obrađuje.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Gledao sam malo na njuškau te produžene osovine koštaju oko 250kn komad.Možda bi bilo jeftinije kupiti šesterokutnu cijev takavih dimenzija pa samostalno napraviti?Jel zna netko koliko bi koštala takava cijev?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
A to si mislio, dobro je i to onda bi mogao tri reda odjednom obrađivati.Ali problem je jer ima povrča koje je višlje rastom pa bi onda osovine savijale povrče i oštečivale bi ga.

Ja sam mislio ovako nešta.
Ovi oslonci bi mogli biti izvedeni kao skije, ali da budu veče širine, (oko 8-10 cm) da ne propadaju u zemlju. A mogli bi i točkovi biti, isto širine 8-10 cm, oni se mogu isto od željeza napraviti ako ih nemaš.
 

Prilozi

  • IMG_20210510_142050.jpg
    IMG_20210510_142050.jpg
    10.7 KB · Pregleda: 7

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Meni bi isto tako nešto trebalo, napravite nešto da to bude funkcionalno , pa da ja prekopiram od vas!
Od svih motokopačica od Mio standarda samo bi Mio 200 mogao poslužiti i raditi na tako uskom radnom zahvatu. Ona ima radni zahvat od 55 cm, može se suziti na 30 cm (tako) da se odreže osovina i umetne jedan dio (koji) bi spajao 1 i 2 glavčinu. Jednostavno za izvest (je je osovina) okrugla. Mogla bi raditi na tako uskom zahvatu, zbog svoje težine (27 kg), a prvenstveno zbog svoje izvedbe. Znači radi dobrog balansa, težište motora je u vertikali naspram pogonskoj osovini.

Dok Mio 350 ima smješten motor 20 cm napred od vertikale pogonske osovine.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
A to si mislio, dobro je i to onda bi mogao tri reda odjednom obrađivati.Ali problem je jer ima povrča koje je višlje rastom pa bi onda osovine savijale povrče i oštečivale bi ga.

Ja sam mislio ovako nešta.
Ovi oslonci bi mogli biti izvedeni kao skije, ali da budu veče širine, (oko 8-10 cm) da ne propadaju u zemlju. A mogli bi i točkovi biti, isto širine 8-10 cm, oni se mogu isto od željeza napraviti ako ih nemaš.
Iskreno nisam razmišljal o ovom patentu ali sviđa mi se.Milslil sam samo skratiti noževe da mogu povrće okopati da ne moram na ruke.Kao što ste naveli povrće koje je višlje osovine bi ga savile,tak sam ostavio prošle godine one kraće osovine koje su bile duže sa jedne i druge strane pa sam morao paziti a osovine ne smijem rezati jer ih više ne mogu namontirati na preostali dio motika zato i tražim neko sretnije rješenje.Brgud Osovina je šesterokutna a ne okrugla (bar ona koju ja imam na 350 MIO)
Dok Mio 350 ima smješten motor 20 cm napred od vertikale pogonske osovine.
Točno tako ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Nisi pažljivo pročitao moj post. Spominjao sam okruglu osovinu na Mio 200!
Pa možeš koristiti osovinu koja je za treći komplet noževa, ona je kraća i na nju po jednu glavčinu na svaku stranu.
Ili najjednostavnije, uzmeš komad cijevi od cole, koja je unutarnji promjer cca 25 mm taman za na šesterokut od 23 mm, vanjskog promjera je 34 mm taman za glavčinu. izbušiš rupe za klinove i kreneš između redova. Eventualno ako bi bilo potrebno malo potokariti unutarnji na mjeru (da ide knap) na šesterokut, i na drugoj strani sa vanjske strane za glavčinu! :geek:
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala e to bih mogao probati. Inače sam koristio osovinu za treći nož i stavio na svaku stranu po jednu glavčinu pa mi je malo osovina bila duža ovo sa cijevi bih mogao probat. Samo jel bi se moglo dogoditi da mi oštetio pogonsku osovinu ako se cijev dobro ne odradi?
 

okarm

Novi član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
26
bok, ima tko kakvu shemu startera za f350? nesto me zeza, od deset pokusaja bar sest puta potegnem spagu bez otpora, a ovo kad i uspijem potegnuti da zavrti, moram prvih prvih par centimetara vuc skroz polako dok ne osjetim otpor i onda tek povuc kak spada.
isel bi to raskopat pa ak ima ko kakvu sliku ili nacrt, cisto da vidim kaj me ceka.
 

okarm

Novi član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
26
bum raskopal pa poslikam, iako, spagu svaki put namota natrag bez problema.
 

Nikola26

Novi član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
13
Pozdrav svima imam jedno pitanje.Naime imam problem sa kopačicom MIO Standard 350.Danas dok sam frezao vrt prestala mi je vući.Znači mjenjač je ostao u brzini a ona je prestala vući.Provijerio sma remen i kuplung oni su u redu i vrti se onaj dio remenice od getribe i mjenjač ide u brzinu ali ne vuče.Ugasio sam je i probao pogurati noževi su zablokirani te se nemože niti gurati pa sam ju morao odnjeti.Zanima me dali je netko od vas imao sličan problem i radi čega se to dogodilo,inače nisma mehaničar pa se ne kužim baš u te stvari.Hvala svima :(handshake)::drink:
Screenshot_20210719-144259_OneDrive.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Čahura, osovinica, možda je samo zahrđalo.
Evo slika kolege Brguda

 

okarm

Novi član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
26
evo sredio sam, ona tri valjcica koja se rasire kod potezanja spage pa zahvate zamasnjak su bila zapecena od prasine i masti. ipak je freza stajala 20god kod dede u staglju. ugl, pocistio to, rezervar, fergazer i filter, sipal novu mjesavini i kresnul je taj tomos od prakticki od prve.
sad samo moram smisliti kaj napraviti s frezicom.

 

Prilozi

  • IMG_20210724_190113.jpg
    IMG_20210724_190113.jpg
    75.2 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20210724_190102.jpg
    IMG_20210724_190102.jpg
    73 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20210724_190048.jpg
    IMG_20210724_190048.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 16

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Pozdrav svima na Forumu.Imam pitanje u svezi motora Umo 6.(ispričavam se ako tema nije na svom mjestu).Radi se o tome da je to motor koji se nalazi na kopačici Mio 350.Taj motor nema pravu snagu kao što je imao prije i kad se ugrije više ga ne mogu upaliti dok se ne ohladi.Prijetio sam da na pogonskoj remenici tamo gdje je reduktor ta remenica ima "lufta" tj.pomiče se malo nutra i van.U samom reduktoru nije bilo ulja pa je nadolijano novo ali zbog nedostatka vremena nije mašina paljena.Zanima me po vašem mišljenju u čemu bi bio problem i dali se to isplati popravljati i na kraju koliko bi to koštalo odprilike ako uopće još ima dijelova za tu mašinu.Hvala unaprijed svima.
 
Na vrh