• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

jaki

Novi član
Tu od
12 Tra 2015
Poruka
12
Hvala puno brgud.

Zamjenio sam ulje u mjenjaču i motoru, stavio novi remen i filter zraka, novo ulje u filter zraka i cijelu sam oprao. Sada sam otkrio novi problem a to je da onaj kotačič od kvačila što pritišće remen zapinje. Uspio sam sve rastaviti i izbiti ležaj iz kotačića
http://postimg.org/image/heg2w2rb5/ ovo skroz na dnu slike, nisam nažalost cijelo slikao.
Ležaj
http://postimg.org/image/kj99t9tb1/

http://postimg.org/image/glhps26dd/

Ležaj je 6202.Z - ima ga na amazonu, a vjerojatno i u svim trgovinama

Za kraj kad sam već sve sredio osim tog ležaja, odlučio sam je malo urediti pa sam polakirao ručicu mjenjača u sivo te bijele dijelove u bijelo. ( rezervoar, donji limovi i poklopac remena)

http://postimg.org/image/u8ea6uwf1/

http://s22.postimg.org/h72s9ivip/IMG_6879.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Lijepo si je ušminkao, još malo da okreneš slike (ali OK).
Ležaj stavi ovakav, ne zato što je FAG, nego što ima pvc zaštitu (bolje štiti od prašine). Možeš ga i malo sa masti izvana po pvc zaštiti.:eek::
 

Prilozi

  • DSC00532.jpg
    DSC00532.jpg
    23.6 KB · Pregleda: 101

Tonch

Član
Tu od
26 Tra 2016
Poruka
30
Pozdrav ljudi!
Trebam malu pomoć, nadam se da sam na dobroj temi :p
Dakle u pitanju je ovaj stroj, MIO 425:


Zanima me dal je moguće "reverzirati" ručicu kuplunga tako da "odvaja" dok je otpuštena, odnosno dok je freza u brzini i ne pritisnem ručicu, ona stoji, dok pritisnem krene...
I da, dal zna neko dal se može negdje kod nas kupiti prekidač paljenja koji ide na ručke (mijenjan je motor, pa je sad prekidač napred).

Hvala puno!
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Taj sistem kvačila da kreče kad se stisne ručka su valjda radi sigurnosti stavili.
A i te manje freze valjda nemaju blokade točkova, pa su onda mogli staviti taj sistem.
Nisam taj sistem vidio uživo, pa nemogu reći dali bi se moglo napravit, ali kad bi tako napravio obratno da kad je otpuštena ručica kreče freza, to bi ti bilo puno nesigurnije.
Recimo da ideš sa frezom unatrag i zapneš za nešta i počmeš padat a treba ručicu stisnit.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Može se preraditi kvačilo, u prethodnom postu je bilo, koliko sam ja shvatio upravo to (samo je nezgrapno to opisano). Misao je bila, da se poluga kvačila drži stisnuta za rad. Prekidač za gašenje može se staviti bilo koji drugi koji se nađe, na primjer.
 

Prilozi

  • DSC00542.jpg
    DSC00542.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 141

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Jel nije tvornički napravljeno tako da kad stisneš ručicu onda freza kreče ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ne, nije ! Kad se stisne staje, kad se otpusti kreće (kao i većina kvačila). Znači suprotno od F600. Jedini model od Mio Standardovih mtk ima tip kvačila "držati stisnuto za rad" je Mio 200. :(emo):
 

Tonch

Član
Tu od
26 Tra 2016
Poruka
30
Ljudovi, hvala puno, budem malo bolje procesljao temu, ocito mi je promaklo :)
Kak su i rekli, kad se otpusti rucica freza krece i bas zbog sigurnosti bi to promijenio... obradjujem dva manja vrta i nije bas sve idealno pa kad idem u rikverc znam biti skroz pritisnut uz ogradu, i da ne drzim na pola rucicu kvacila, komotno bi mogla freza na mene "uzjahati" :D a i imao sam slucaj da je komad betona bio uz sam rub vrta, ispod cvjetnjaka lijepo zakamufliran i dok ga je noz zakaciio freza se okrenula i na svu srecu motor u tom polozaju ostao bez benza pa se ugasila, inace bi bilo veselo...

A za prekidac paljenja, mislio sam dal ima bas za montazu na rucku, al nasao sam sad na ebayu... svejedno hvala :)

Hvala na pomoci! :)
Ak uspijem sloziti, stavim fotke :p

P.S. jel ima mozda koja online trgovina s dijelovima za MIO freze? Treba mi onaj zglob pomocu kojeg se rucke mogu zakrenuti u odnosu na os freze, zupci se pojeli... Hvala!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
I mene je tentalo da tu nešto modificiram, i da napravim sistem kao na f 600, ali da se kumplug ne samozakači, nego da dodje uključen kumplug kad povučem "nešto" k cjevi upravljača...
Primjerice komad desetke tondina, i da sve izgleda kao kod onih kosilica kojima se prstima stavlja stroj u pogon, povlačeći "ono"(desetku žicu smotanu da legne pod prste) s obe šake, da se priljubi uz upravljač...
I da tako freza dobije pogon...
Kad pustim da kumplug odvoji...
Raste mi sin, pa gledam "unaprid"..
Ja sam inače jedan od onih šta štekere minja pod naponom...:icon_toilet:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Ne, nije ! Kad se stisne staje, kad se otpusti kreće (kao i većina kvačila). Znači suprotno od F600. Jedini model od Mio Standardovih mtk ima tip kvačila "držati stisnuto za rad" je Mio 200. :(emo):
Znači npr. ako imaš zakopčanu vučnu frezu, kad pališ motokultivator istovremeno okrečeš i ulazno vratilo od mjenjača,(mjenjač je normalno u leru) ,i lančani prijenos koji ide do vučne freze ?
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
291
Ne, nije ! Kad se stisne staje, kad se otpusti kreće (kao i većina kvačila). Znači suprotno od F600. Jedini model od Mio Standardovih mtk ima tip kvačila "držati stisnuto za rad" je Mio 200. :(emo):
Ja na svojoj isto imam taj princip. Stisni ide,Pusti stane. U pitanju je model F500. i mogu reč da je dobro to izmišljeno, jedino ak treba reci duže frezat il nešt radit onda malo več zna dosadit to držanje.

Znači npr. ako imaš zakopčanu vučnu frezu, kad pališ motokultivator istovremeno okrečeš i ulazno vratilo od mjenjača,(mjenjač je normalno u leru) ,i lančani prijenos koji ide do vučne freze ?

Ne. jer vućna freza ima posebno da se uključuje na njoj da počne raditi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Ne mora biti, u orginalu na ručki se nalazi jedan limić kojim stisnutu ručku zakočiš pa je remeni prijenos odvojen.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Znači npr. ako imaš zakopčanu vučnu frezu, kad pališ motokultivator istovremeno okrečeš i ulazno vratilo od mjenjača,(mjenjač je normalno u leru) ,i lančani prijenos koji ide do vučne freze ?

Ulazno vratilo bi trebalo mirovat (ili samo malo se okretati), tako da dozvoljava ubacivanje u brzinu (bez većeg krrrrč...), ako je kvačilo otpušteno i ako je dobro podešeno. :(happy):
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
@zagi, ako ti kažeš da kad stisneš ručku onda mtk. kreče, onda je moja tvrdnja bila točna da je u originalu tako da kad stisneš ručku onda mtk. kreče, što je i logično jer npr. ako ideš u nazad i slučajno zapneš za nešta i padneš, mtk će stati i neće te pregaziti jer si otpustio ručicu.

A za vučnu frezu sam napisao , do vučne freze, znam ja da vučna freza ima ručicu za uklj./isklj.

A citiranjem brguda ti si demantirao njegovu tvrdnju a ne potvrdio, pročitaj .
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
@zagorje, odgovaralo je više vas na neki post istovremeno pa neznam na čiji post si ti odgovorio.
 

mrgud

Član
Tu od
22 Svi 2015
Poruka
50
Sad prije koji dan dok sam frezao, freza se zablokirala i ugasila. Nije se jako zablokirala, ali kad sam probao upaliti osjetio sam da ide znatno teže. Ali vukao sam ja to i došlo je ono na normalu i opet sam je upalio (znam da ovo nije baš pohvalan potez za život motora, ali jedva sam uhvatio vremena da frezam, pa sam odlučio riskirati). No nakon nekog vremena počelo je nekaj lupati u njoj, ko kad se kosa klepa. Freza radi i pali bez brige.

Zanima me dal bi mi neko mogao reći kolika bi mogla biti šteta, jer znam da ako je potrebna generalka nije baš jeftino (rađena je kompletna generalka na toj frezi pred 5 godina jer je radilica otišla i lijepo me koštalo). Tješi me i nadam se da nije nekaj skupo jer ipak radi :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh