• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Ovaj je taman. IMG_20161015_145334.jpg
Za djelove koji fale cca 1500 kn (samo) G 150.
 
Posljednje uređivanje:

maslina

Član
Tu od
27 Ožu 2016
Poruka
39
Mislio sam uzeti neku od gx kopija po cca 700 kn, imam na generatoru jednoga cca godinu dana i za sad radi. Pretpostavljam da moram nabaviti ili prepraviti remenicu i po onome što sam našao malo podići motor ? Ako ima zainteresiranih za g150
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Motor solidan. Trebaš prilagoditi polugu gasa, malo postelat ispuh (ide prema natrag) i prebrikat senzor ulja da ti ne gasi kod svakog nagiba. Normalno malo češće kontrolirat razinu i to je to ;).
 

Nedzadf400

Novi član
Tu od
21 Velj 2021
Poruka
1
Pozdrav svima, imam hondu f400 i zamijenio bih ulje u mjenjacu. Jel se sipa do cepa, kao i u motor ili?
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
@brgud moram rastaviti mjenjač kod svoje MIO F400 jer se nešto čudno čuje dok ide u brzini, gledao sam čitavu ovu temu i postove na koje si upućivao, međutim nema više slika na tim starijim postovima.Imali igdje još slika za rastavljanje mjenjača, trebat će mi jer se prvi put upuštam u takvo nešto.

Hvala unaprijed :ppozdrav:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Evo jedan otvoreni mjenjač koji sam našao, (ali nije kompletan). Prilično je jednostavan, samo treba zapamtiti kako su bili zupčanici i tako ih vratiti, jer i drugačije ne ide.
Kod rastavljanja najprije otpustiti vijak označen na slici (tog vijka na slici nema), ali je prikazana njegova pozicija sa strelicom. Taj vijak ima rupicu za odušku. Ispod tog vijka je opruga i kuglica (to najprije izvaditi) da se ne pogube (kod) daljnjeg rastavljanja. Isto tako paziti kod daljnjeg rasturanja da ne popadju bubrežni utvrđivač i druga opruga i kuglica.
IMG_20210302_164412[1].jpg IMG_20210302_164317[1].jpg IMG_20210302_164342[1].jpg
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Hvala na pomoći. A malo mi je sad konfuzan taj broj sitnih dijelova. Mislio sam po pisanju da imaju 2 bubrega i 1 opruga...sada nisam siguran, a bojim se da u mene ne bude sve na broju jer se nešto gadno čuje kao da melje..

Bi li mi mogao, ako se te sjećanje služi napisati, odnosno pobrojati broj tih sitnih dijelova (osim zupčanika koje ću svakako valjda uočiti točan broj).

I još jedno pitanje - ako mi koji od tih sitnih dijelova bude falio ili bude loš, ima li ih za kupiti ili se to mora ručno praviti kod nekoga na tokarskom stroju?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Nema se tu što z a raditi na tokarskom , eventualno repariranje pogonske osovine (ako je potrebno).
Ako imaš drobljenje, onda je otišla opruga (zatezač lanca, koja nije na slici), a ima je za kupiti (novu). Ako ta opruga ne vrši svoju ulogu (zatezanja lanca) onda lanac preskače n a lančanicima i oštećuju se valjčići lanca.

Na slici su prikazani svi elementi utvrđivača brzina redom _opruga - kuglica - poluga - bubrežni - poluga - kuglica - opruga - vijak M8_.

Drugi razlog drobljenja može biti istrošenost jednog zupčanika, uzrok nedovoljno uzubljivanje ili neipravni utvrđivači brzina.

Sitni djelovi su: opruga (zatezač lanca), 2 opruge (kuglica), 2 kuglice i jedan bubrežni utvrđivač.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
@brgud
Nakon par dana pauze zbog obaveza sam napokon otvorio sklop mjenjača. I moram priznati da me je malo trta uhvatila kad sam vidio šta me sve čeka.
Vidio sam 2 kuglice i jedan "bubrežić" koji su okolo šetali po sklopu...
Sad ne znam jesu li te dvije kuglice od nekog ležaja ili one trebaju biti vani.
Problem je što ne znam točno mjesto tih sitnih dijelova. Nisam vidio odakle su ispali kada sam rastavio dvije polutke mjenjača...

Tako da ću se time puno sutra zabavljati dok ne utvrdim gdje je što trebalo biti.

Onako "odoka" štobi se reklo, nisam vidio nijedan istrošen zupčanik niti ležaj. Lanac izgleda solidno, osim što nije zategnut pored zdrave opruge. Sad, ne znam je li lanac treba biti zategnut i kada se rastave dvije polutke mjenjača ili je opušten, a zategnut tek kad se sve sastavi...

Uglavnom to je to za veceras. Sutra u toku dan cu znati i vidjeti više pa cu vas iz jestavati o novim poteškoćama :ppozdrav:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Na slici ti je označen položaj kuglica i bubrežnoga. Kuglica utvrđivača bi trebala biti 6,35 mm koliko znam (sad napamet).
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Na slici ti je označen položaj kuglica i bubrežnoga. Kuglica utvrđivača bi trebala biti 6,35 mm koliko znam (sad napamet).
Tek sad vidim da si mi gore fino napisao postupak rastavljanja, ali kako sam napravio pauzu, zaboravio sam na to...

Uglavnom rastavio sam polutke mjenjackog sklopa bez prethodnog odvijanja šarafa koji drži kuglicu, pa su se zato vjerojatno prosule unutra.

Sada sam pronašao obje kuglice i obje oprugice koje drže kuglice, te naravno zatezač lanca.

Ono što me zbunjuje je to da na obje polutke mjenjača imaju jednake rupe za ove kuglice pa mi nije jasno zašto? Je li svejedno u koju polutku stavim kuglice sa oprugama ili te rupe na drugoj polutki imaju neku drugu funkciju?

Uglavnom, zasad ne vidim nikakvih oštećenja vidljivih okom. Lanac je OK, zupčanici isto izgledaju očuvano, ležajevi osim jednog 6203 (onog srednjeg) svi izgledaju dobri. Samo je taj jedan 6203 bio malo čudan kad sam ga uzeo u ruku i zavrtio. Vrtio se u jednu stranu a u drugu nije htio taman kao da ima oprugu unutar sebe... Najvjerojatnije onda da njega trebam promijeniti.

E da, još jedan problemičić... nema šarafa na dnu mjenjača za ispuštanje ulja, nego je umjesto šarafa nekad davno ta rupa popunjena nekakvom masom, koju sam ja naravno izvadio... Zna li itko točne dimenzije tog šarafa na dnu mjenjača koji služi za ispuštanje ulja?

Evo par slika.

IMG_20210305_223025.jpg IMG_20210306_101940.jpg IMG_20210305_231348.jpg

I da... Jedan sam semering na donjoj osovini od noževa uspio skinuti, a drugi se baš jako drži pa ne uspjevam...

Trebam li mijenjati te semeringe ako dobro drže ulje. Inače nisam primjetio gubljenje ulja iz mjenjača... Možda sada bude problem ako umjesto dihtunga kojeg nemogu naći stavim crveni silikon za zaptivanje?

Šta bi mi vi savjetovali šta da promijenim ako mi sve izgleda OK? Treba li neke dijeoove promijeniti iz predostrožnosti? I smijem li umjesto dihtunga mjenjača staviti saptivajući silikon?
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
I ja bih još dodao, ako je bilo špene na dnu mjenjača, možda je koja vilica birača brzina oštečena. Imao sam slučaj na svojoj 620.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Ne znam kak je na tomu, no dihtung ima neku debljinu, pa udaljava polutke za određeni razmak ;)
Aha, znači ipak je bolje pokusati pronaći dihtung... A ako nađem kojim slučajem dihtung , stavlja li se oko njega silikon ili je dosta samo dihtung?

I nešto mi pade na pamet, dostad sam ulijevao u mjenjač 10W40 ulje, pa razmišljam da mu nije to rijetko ulje pa da su zato zvonili zupčanici?
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Našao sam dihtung, ležaj i donje semeringe, još samo ostalo šaraf za ispuštanje ulja naći.

U poljoapoteci mi savjetovao da ne stavljam 10W40 u mjenjač nego SAE 80W-90.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Ovo piše za F600. Ne vjerujem da je za F400 drugačije.
Viskoznije ulje sigurno ima deblji uljni film, no teže prodire do članaka lanca i ima veće unutarnje otpore, tj. "pojede" malo više snage.
1615029916134.png


EDIT:
Nemam takvu kopačicu, pa nek iskusniji reku svoje mišljenje.
Ja se obično držim uputa ;)
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Ovo piše za F600. Ne vjerujem da je za F400 drugačije.
Viskoznije ulje sigurno ima deblji uljni film, no teže prodire do članaka lanca i ima veće unutarnje otpore, tj. "pojede" malo više snage.
View attachment 33800

Aha, a smiju li se mijesati različita ulja?
Da ulijem kilo ovog 80W-90 i ostatak (pola kile?) onog rijeđeg 10W-40 ?

Smije li se to raditi i bi li se dobilo išta time?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
A čemu to?
Kad si već lijepo rastavil i opral mjenjač, onda ulij novo ulje.
Ako u getribi traktora može biti motorno, onda može pogotovo u tom stroju male snage.
Ak baš hoćeš hipoidno, ulij Transhidrol 10W-30 ili JD50.

Ako mijenjaš čep, probaj najti onoga koji ima magnet na sebi.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Aha. Ma neznam pa zato pitam. Na razlicitim mjestima su mi dali razlicite preporuke za ulje.

A cep nisam mislio mijenjati, ali ako treba promijenit cu ga. Mada nisam cuo za taj sa magnetom. Je li misliš na gornji ili donji čep mjenjača?

I ja bih još dodao, ako je bilo špene na dnu mjenjača, možda je koja vilica birača brzina oštečena. Imao sam slučaj na svojoj 620.
Meni se čini da bi baš to mogao biti slučaj. Sve naoko izgleda dobro i očuvano, međutim par ležajeva ponekad zapne kad ih provrtim u ruci. Pa onda opet rade bez problema. Čini mi se kao da bi mogle biti sičušne krhotine metala u pitanju koje ponekad upadnu u ležaj pa drobe..

Morat ću skinuti sve dijelove i dobro oprati nekim šamponom sve da isperem moguće krhotine, pa tek onda sastavljati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh