• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Molim savjet oko kupovine motokultivatora za voćnjak

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Za tako malu površinu dovoljno ti je mali motokultivator (kopačica) do 5 ks. Imaš mali milijon na ponudi razno raznih MTK. Ako se odlučiš za kupnju novog u rangu da 5 ks (cjenovno cca 2.000,00 do 3.700,00 kn) obrati pažnju na donju distribuciju!:(think):
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
To je mala povrsina,za to bi ti bila ponajbolja veca honda,samo nemoj nove kineze,to je lose.Ko sto je neko napiso netreba svake godine da se ore,vec se samo frezira,a ako sejes krompir dobro bi ti dosli ogrtac i vadilica,a moze i sa ogrtacem da se vadi.
Poslušaj ti lijepo mene i nećes se zaj... sigurno, otiđi i kupi novi Labin progres motokultivator super specijal 12,2 konja(onaj veliki) i to sa paljenjem na akumulator taj košta mislim 27 000 kuna ali to je kvaliteta Extra ,prikolica kardanska(ta ima pogon i može uzbrdo kao i traktor)košta mislim oko 10 000kn,a ostali priključci za njega su jeftiniji a ima i polovnih kupit još jeftinije po oglasnicima.......Moj savjet ti je da ne kupuješ polovne traktore jer ne znaš šta ćeš kupit i onda će ti se samo kvariti i razočarat ćeš se ovako kupuiš Extra stroj koji bi ti i za 5 hektara bio i više nego dovoljan i koji će ti trajat 20 pa i 30 godina,
Nebi se bas slozio sa tobom,jer za te pare moze se naci dobar veliki tomo ili neki slican vocarski traktor,ako uzima polovno treba uzimati proverene marke,i jos povede nekog majstora sa sobom da proveri;stanje motora se odma vidi,menjac manje vise,pa i ako se nesto pokvari ima povoljnih polovnih delova,za njegove potrebe je mnogo bolji traktor jer je to velika povrsina.Sumnjam u taj kvalitet,to je kvalitetno prvih100sati a posle samo se jedno po jedno kavari,jer je los materijal,a i ako se odluci za nov mtk nek uzme labin green,jer se on nije lose pokazo,samo nek bezi od novih imt-ea(408,410,414)
 
Posljednje uređivanje:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Poslušaj ti lijepo mene i nećes se zaj... sigurno, otiđi i kupi novi Labin progres motokultivator super specijal 12,2 konja(onaj veliki) i to sa paljenjem na akumulator taj košta mislim 27 000 kuna ali to je kvaliteta Extra ,prikolica kardanska(ta ima pogon i može uzbrdo kao i traktor)košta mislim oko 10 000kn,a ostali priključci za njega su jeftiniji a ima i polovnih kupit još jeftinije po oglasnicima.......Moj savjet ti je da ne kupuješ polovne traktore jer ne znaš šta ćeš kupit i onda će ti se samo kvariti i razočarat ćeš se ovako kupuiš Extra stroj koji bi ti i za 5 hektara bio i više nego dovoljan i koji će ti trajat 20 pa i 30 godina,

Pa za te pare moze komotno kupiti traktor i da sjedi kao gospodin dok radi,a ne da drnda za mtk. Dosta kosim i ponesto frezam sa mtk i uvijek dajem prednost manjem traktoru. Ta 2 hektara su previse posla za raditi sa mtk, ako se misli baviti time iole ozbiljno. Gledam sta ovaj moj komso radi pa zato govorim da je previse, a covjek je agronom pa valjda zna sta radi. Nije previse za masinu nego za covjeka
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak se tak naglo povečala površina sa 200 m2 na 2 hektara? Tak brzo ne rasteju ni gljive.
Mtk dovoljan. Ak je teža zemlja, skakavac je efikasniji, ali te zmuči ko i štihača, samo si prije gotov. Za frezu iza mtk mora biti izorano, osim ak tak često frežeš da se ne stigne hleči.
Za oranje s mtk nemam iskustva u malo sam skeptičan, jer za dubinu cca 15 do 18 cm trebaš barem 14 KS i težinu mtk uz obavezne željezne kotače). Bolji ti je mali rabljeni TV s jednobraznim plugom i frezom od mtk.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kolega procitaj postove od pocetka pa ce ti biti jasnije za povrsinu, a za ostalo se slazem sa tobom.
 

traktor

Novi član
Tu od
29 Stu 2013
Poruka
28
u biti tu površinu je dovoljno jednom preorati a poslije samo frezaš. neki manji labin ili goldoni sa frezom je dovoljan.

pošto sam ja laik na tome području, zanima me dali postoji neki nastavak koji se ugrađuje na motokultivator s kojim mogu preorati ili moram orati traktorom, odnosno štihati..

pitam to jer su mi neki rekli da prije frezanja svejedno moram prije prešihati vrt, a ako je tako onda ga nebi ni kupovao

Za tako malu površinu dovoljno ti je mali motokultivator (kopačica) do 5 ks. Imaš mali milijon na ponudi razno raznih MTK. Ako se odlučiš za kupnju novog u rangu da 5 ks (cjenovno cca 2.000,00 do 3.700,00 kn) obrati pažnju na donju distribuciju!:(think):

jel onda s tom jačinom od 5ks mogu i preorati ili samo frezati ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Zavisi od zemlje,ako je teska zemlja,ni imt509,ni labin nemogu da oru,a ako je laka zemlja manji(naprimer honde)magu orati bez problema,ali to je plitko oranje,ne vise od10cm,tako da nemas bas neke koristi od toga,a nemora svake godine da se ore,najbolje bi ti bilo da na svakih4-5god neko duboko poore traktorom,a onda samo freziras,trebalobi cim skines jednu kulturu da isfreziras,pa onda opet na prolece i nema nikakih problema
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
nek ti to neko traktoro preore i isfreza za prvi put,a ti to sa manjom frezom dalje održavaj,znači frezanje dva puta godišnje, u jesen i u proljeće i neće ti više trebati oranje.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kao sto rece Sumadinac sve ti to ovisi od zemlje,a i godine kakva je. Jednom covjeku sam dvije godine samo frezao sa traktorom bez oranja i freza je propadala u zemlju u jednom prohodu kao da je uzorano. Iduce godine dosao da frezam, ne moze freza vise od 10 cm u zemlju. Bila je kisna godina i sabila se zemlja da je i plug imao posla.Sa zemljom se nikada ne zna sta te ceka. Neki mtk od 8ks bi mogao to solidno i da freza i po potrebi da ore.U jesen uzores, pa na proljece preores i sigurno ce ici 15cm u zemlju.
 

traktor

Novi član
Tu od
29 Stu 2013
Poruka
28
nek ti to neko traktoro preore i isfreza za prvi put,a ti to sa manjom frezom dalje održavaj,znači frezanje dva puta godišnje, u jesen i u proljeće i neće ti više trebati oranje.

znači jednom se preore traktorom i onda ako redovito frezam ne moram više nikako uzoravati?

Kao sto rece Sumadinac sve ti to ovisi od zemlje,a i godine kakva je. Jednom covjeku sam dvije godine samo frezao sa traktorom bez oranja i freza je propadala u zemlju u jednom prohodu kao da je uzorano. Iduce godine dosao da frezam, ne moze freza vise od 10 cm u zemlju. Bila je kisna godina i sabila se zemlja da je i plug imao posla.Sa zemljom se nikada ne zna sta te ceka. Neki mtk od 8ks bi mogao to solidno i da freza i po potrebi da ore.U jesen uzores, pa na proljece preores i sigurno ce ici 15cm u zemlju.

i koliko se otprilike cjenovno kreću ti od 8 ks?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja sam ranije imo mtk od 8ks i ja sam razoravo jednom vocnjak sa njim,ali to plitko ore
Zavisi kojices i sta od prikljucaka,a a ti manji sa osnovnim prikljuccima su oko500e,ja ti predlazem veliku hondu sa frezom umesto tockova
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Bem ti zivot gledam u Entradi skuplji labin od 8 ks sa paljenjem na kljuc nego od 14 ks sa remenicom.
Malo bolje kad razmislis to i nije neka velika povrsina da se plati oranje kad zapne.
Ipak je bolje uzeti ovu vecu HONDU sa frezom. Za mtk moras uzeti i frezu pa plug i onda se to nabere da si mogao 15 godina nekome placati da ti to uradi,a ti da sjedis u hladu i pijes pivo.
 

traktor

Novi član
Tu od
29 Stu 2013
Poruka
28
Ja sam ranije imo mtk od 8ks i ja sam razoravo jednom vocnjak sa njim,ali to plitko ore
Zavisi kojices i sta od prikljucaka,a a ti manji sa osnovnim prikljuccima su oko500e,ja ti predlazem veliku hondu sa frezom umesto tockova

ja sam mislio da se to može kupiti motokultivator dovoljne jačine da se preore i zatim da se promjeni nastavak i onda pofreza, ali to ovisi o tvrdoći zemlje i još mnogo faktora, tako da ne mogu imati jamstvo ako kupim motokultivator da ću s njime moći uzorati potrebnu dubinu....s obzirom na veličinu površine vrta, mislim da će mi i dalje štihača biti najbolji drug u vrtu :)..

uglavnom, hvala na iscrpnim savjetima i pomoći
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Sa 5 ks ne možeš orati niti frezati (generalno govoreći). Za oranje minimalna snaga bi trebala 20 cca ks pa na gore, a za frezanje od 10 ks pa na gore (ali opet sve zavisi od zemlje). Sa snagom do 5 ks najviše možeš napraviti sa kopačicom (ako se radi o malim površinama).:(whew):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Mtk 14 ks moze sasvim solidno da ore i odlicno da freza,samo sad je pitanje da li se to tebi isplati kupovati.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
nek ti to neko traktoro preore i isfreza za prvi put,a ti to sa manjom frezom dalje održavaj,znači frezanje dva puta godišnje, u jesen i u proljeće i neće ti više trebati oranje.

Upravo tako,inače motokultivatori bilo koji nisu baš za oranje,posebno za oranje ledina.....Labin progres je inače,po meni,i po mojim informacijama a dobrooo sam se raspitao prije nego sam kupovao,najkvalitetniji motokultivator sa ovih prostora i do sad nisam imao nikakvog kvara,mada istina ne koristim ja to sad puno. Ovi što hvale polovne traktore nisu uzeli u obzir da ti ljudi koji hoće kupiti uglavnom (računajući i mene ) nemaju znanja u opravci traktora pa ni najmanjem pa onda svaki kvar kod njih je puno veći problem nego kod nekog kome je i otac i djed naganjao traktor i koji znaju dosta toga sami opraviti. Što se tiče Tome(Vinkovića) meni je rekao tip koji ga zna rastavit i sastavit sam čitavog bez problema da je nestabilan i lako se prevrne po imalo većim stranama tako da mislim da nije dobro uzimati ga u imalo gorskim krajevima.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Svi ovi uski zglobni traktori su jedno obicno sranje sto se tice stabilnosti.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Sa tim se slazem,zglobni oce da se prevrnu,ali ako se stavi ram nema brige,a radi preventive moze se staviti jos jedan par prosirivaca i onda je siguran,pa lakse se prevrce mtk kod mene u okoliko nema ko nije preturio mtk sa prikolicom.
Ti si bas ocrnio polovnu mehanizaciju,ispade da se kvari svaki dan,to kad se kupi otklone se mane i onda dosta sluzi bez kvarova,a i kad se pokvari,to nekosta previse,a uostalom svako ima nekog prijatelja ili rodjaka koji se razume u to pa mu nece naplatiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Sumadinac pa kod tebe nema niko trijezan kad tako prevrcu. Svaka ce se masina prevrnuti ako ne pazis i ne vodis racuna kako ces da natovaris teret,pogotovo na mtk. Ljudi na mtk prasporede teret podjednako na prikolici ili neki vise nabace nazad pa onda uz brdo kuku majko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh