• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

M

marin123

Guest
ja sam do ove godine orao bez utega,jedino ak je kod tebe jača zemlja...:scratch
jel oreš s gumenim ili sa željeznim kotačima?
mislim da ti uteg ide u felgu...

s gumenim orem jer orem i usluzno oranje pa mi treba i za cestu,,,a u felnu malo stane utega,:rolleyess:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Da li netko zna može li se ostetiti motor na superspecijalu uslijed nedostatka ulja ako se koristi na strmim terenima? Danas me rođak uvjerava da kod nagiba na ss-u dolazi do lošeg podmazivanja i zaribavanja motora. :confused: Kaj ss nema uljnu pumpu?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
pa ima uljnu pumpu samo mislim da nebi ulje smilo biti ispod minimuma
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
to ti je ručka za okretanje pluga pošto je to plug okretač,nekakvi(kaže otac),njemački....uglavnom stariji od mene mislim..

Ja se nebi složio sa tom tvrdnjom , plug okretač po mome izgleda drugačije to jest dva su pluga . Ovako iz slike koliko mogu vidjeti je promjena klirensa to jest dubine pluga od rame , a to može koristiti da se recimo u transportu smanji klirens da plug ne zapinje po nekim neravnim terenima
Što se u stvari događa pomicanjem poluge napred nazad ???????????
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Ja se nebi složio sa tom tvrdnjom , plug okretač po mome izgleda drugačije to jest dva su pluga . Ovako iz slike koliko mogu vidjeti je promjena klirensa to jest dubine pluga od rame , a to može koristiti da se recimo u transportu smanji klirens da plug ne zapinje po nekim neravnim terenima
Što se u stvari događa pomicanjem poluge napred nazad ???????????

ajde malo bolje pogledaj koliko imam lemeša na njemu.....ali ARNO,ovo je bio konjski plug a ne org. od mtk,kužiš.......samo je pripasan...
kada povučeš polugu prema naprijed oslobađaš plug da ga se može okrenuti...
ako ne bude sutra kiše budem orao vrt pa možda nabacim koju fotku,a i video ako uspijem usnimiti...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ajde malo bolje pogledaj koliko imam lemeša na njemu.....ali ARNO,ovo je bio konjski plug a ne org. od mtk,kužiš.......samo je pripasan...
kada povučeš polugu prema naprijed oslobađaš plug da ga se može okrenuti...
ako ne bude sutra kiše budem orao vrt pa možda nabacim koju fotku,a i video ako uspijem usnimiti...


Ako znaš nema razloga da ne vjerujem , iako mi je teško povjerovati . Sa druge strane istna nešto se vidi , moguće lemeš , ali dasku ne vidim a kako da ista daska služi za dvije strane ? Poluge mi i dalje djeluju kao da djeluju visinski na plug , možda bi još koja slikica rasvjetlila slućaj , barem meni .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
evo,ovdje se bolje vidi....
2zegt2w.jpg

nadam se da ti je sada jasnije....:scratch
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
evo,ovdje se bolje vidi....
2zegt2w.jpg

nadam se da ti je sada jasnije....:scratch

Oćeš reći jedna daska sa dva lemeša ????????? ono gore su vjerojatno rupe od VOLANA kočijaša , da to bi moglo biti to . Vidio sam svakakvih starudija ali na ovakvo nešto još nisam naletio , samo se kao okretni vjerojatno nemože koristiti na traktoru radi širine brazde , jer bi plug trebalo stalno micati ljevo - desno .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Oćeš reći jedna daska sa dva lemeša ????????? ono gore su vjerojatno rupe od VOLANA kočijaša , da to bi moglo biti to . Vidio sam svakakvih starudija ali na ovakvo nešto još nisam naletio , samo se kao okretni vjerojatno nemože koristiti na traktoru radi širine brazde , jer bi plug trebalo stalno micati ljevo - desno .

da,jedna daska s 2 lemeša....
je,tamo gore su bile ručke za kočijaša,..
i mene zajebuje,ne mogu ga koristiti na obje strane,ne ispadaju mi iste brazde....ali dobro je i ovako....:D
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
da,jedna daska s 2 lemeša....
je,tamo gore su bile ručke za kočijaša,..
i mene zajebuje,ne mogu ga koristiti na obje strane,ne ispadaju mi iste brazde....ali dobro je i ovako....:D

Daga metneš na sredinu traktora onda bi ti ispadale iste to jest isto VELIKE..:partyman:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Daga metneš na sredinu traktora onda bi ti ispadale iste to jest isto VELIKE..:partyman:

pa i je u sredini,ma i nije mi teško samo u jednu stranu....
a možda se i malo pozabavim oko toga poslije oranja pa ga uspijem uštelati...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
pa i je u sredini,ma i nije mi teško samo u jednu stranu....
a možda se i malo pozabavim oko toga poslije oranja pa ga uspijem uštelati...

Onda nešto ne štima ako je u sredini a plug se okreće oko svoje osi onda bi brazde trebale biti iste , jer ne vjerujem da kod okretanja plug ide više u neku stranu ? te sa time dobijaš nejednake brazde ?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Onda nešto ne štima ako je u sredini a plug se okreće oko svoje osi onda bi brazde trebale biti iste , jer ne vjerujem da kod okretanja plug ide više u neku stranu ? te sa time dobijaš nejednake brazde ?

tako mi je bilo dok sam orao gumenim kotačima,sada imam željezne pa budem probao uštimati...
malo pitanjce....jel ima neko da mi objasni kako poštelati širinu brazde....:scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
tako mi je bilo dok sam orao gumenim kotačima,sada imam željezne pa budem probao uštimati...
malo pitanjce....jel ima neko da mi objasni kako poštelati širinu brazde....:scratch

Na ovom tipu pluga samo razmakom kotača.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
tako mi je bilo dok sam orao gumenim kotačima,sada imam željezne pa budem probao uštimati...
malo pitanjce....jel ima neko da mi objasni kako poštelati širinu brazde....:scratch

Širina brazde se štela kao i na svakom plugu pomeranjem desno ako imaš rupice na kultivatoru - prihvatu smanjuješ a u levo povećavaš širinu brazde
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Na ovom tipu pluga samo razmakom kotača.

tako i radim,mislio sam da negdje griješim,a ako raširim i lijevi kotač da koristim obje strane onda ne mogu blizo sa plugom do ograde...
to ću morati probati na otvorenome...:scratch
Širina brazde se štela kao i na svakom plugu pomeranjem desno ako imaš rupice na kultivatoru - prihvatu smanjuješ a u levo povećavaš širinu brazde
probao,samo kaj mi onda nije u centru i iskreće mtk i moram dobro upeti u ručke,inače se okrene
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
tako i radim,mislio sam da negdje griješim,a ako raširim i lijevi kotač da koristim obje strane onda ne mogu blizo sa plugom do ograde...
to ću morati probati na otvorenome...:scratch

Završna brazda je prića za sebe , ako govorimo o oranju i plugu prekretaču onda ljevi i desni kotač moraju biti jednako udaljeni od središta a plug u središtu samo tako ćeš dobiti iste brazde a ako želiš izorati do ograde kada odoreš da ti točak dođe do ograde tada plug pomićeš prema ogradi za širinu brazde i tako dok ne dođeš do krajnje mogućnosti pomjeranja i još ga možeš u zadnjem prohodu plug malo iskositi prema brazdi a on će se još više baciti u stranu tako da će izorati skoro iza kotaća .
 
Na vrh