• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
a kako onda ovdje uštimati bočni nagib za obje brazde...:scratch
2ujs18j.jpg
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a kako onda ovdje uštimati bočni nagib za obje brazde...:scratch
2ujs18j.jpg

Fali ti djelova , još jedan dio u koji se utiće ovo u krugu gdje ti je vijak vjerojatno M 10 i pločica , e još jedan takav komplet i onda kod okretanja svaki put u drugi utor . Ako ti baš nije jasno mogu ti sutra poslikati svoju spojku .

Ovdje se vidi 5 rupa za podešavanje širine brazde a kod okretača mora biti u srednjoj !
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
slabo se vidi al sam skužio,ali me još muči kako ovo rješiti s klinom...:scratch
po ovome bi ga morao vaditi svaki puta kada ga okrećem..
2rzwfw4.jpg
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
slabo se vidi al sam skužio,ali me još muči kako ovo rješiti s klinom...:scratch
po ovome bi ga morao vaditi svaki puta kada ga okrećem..
2rzwfw4.jpg

NE istina malo izgleda tjesno ali klin nema potrebe da viri na drugu stranu osovine , ja stavim samo jedan 6 mm vijak tako da ne propadne duboko a drži ga samo gore kao matica i to je dovoljno sigurno ga ne možeš strgati , a kada ti dolje ne zapinje onda imaš dovoljno mjesta za zakretanje pluga .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
ajde mi to poslikaj kad budeš mogao,nije žurba.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Jesi li ikada videl traktorski plug okretač uživo? Na njemu ti se sve štela, a os pluga mora biti u osi traktora.

Ovaj tvoj plug se ne okreće na onom debelom bolcnu, već na ovoj osovini na rami pluga. Na tom se mjestu mora štelati i nagib, a na onoj ploči s okruglom šlic rupom mora biti na sredini i nesmije se micati od tam.

Ukratko, plug je neupotrebiv kao okretač bez prerade.
Možeš ga koristiti kao lijevi ili desno, sa zasebnim podešavanjem za lijevu ili desnu brazdu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
meni bi onda trebao još jedan takav dio...:scratch
28a2ujo.jpg
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
meni bi onda trebao još jedan takav dio...:scratch
28a2ujo.jpg

Da za razlićite nagibe , ali mislim da je ZJ u pravu tvoj plug se ne okreće sa centralnim nosaćem nego ispod teko da sa ovim plugom moraš nešto drugo smisliti , ovako sa slike meni još nije potpuno jasan sistem ali okretište je niže nego što si označio kao takvo
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Napravio sam nogicu za speciala da ne visi, lakše je stavljat priključke i sve, samo treba još koloturu i špagu stavit i onda se može postavljat u položaj da drži motokultivator dok se stoji za ručkama.

od ovih diskusija o plugovima nisam slike ni vidio do sad.

pametno riješenje.o tome sam i ja razmišljao.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja nisam radio ali slike koje sam dosad vidio govore za okretni plug,jer nema onog kanala u sredini:ljepše izgleda i dalja obrada je sigurno koliko toliko lakša
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,850
Jel velika prednost rotacionog pluga u odnosu na obični. Mislim da ako se ore neka kratka površina za vrt i nije neka jer ga treba okretat dok s jednobraznim se samo vratiš. Jel netko radio s oba, iskustva?

orao sam danas vrt s jednobraznim plugom,bacao sam brazdu samo u jednu stranu,tako da sam se vraćao u rikverc....
jedino paziš kada ideš u rikverc da se ne nasadiš na ogradu....ko ja danas....:lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Prednosti rotacijskog pluga su:
- veća dubina obrade
- trganje zemlje s dna - ne stvara taban
- odmah se ukopa
- netreba teški MTK niti željezne kotače

nedostaci su:
- prikladniji je za lakšu zemlju
- treba više snage na kardanu od običnog pluga na kotačima
- nemam ga, pa nemogu reći stvarna iskustva.

Rado bi ga probal u radu...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ooo ja mislim da je ovdje nastao nesporazum.

kolega yes, jesi ti mislio na obrtni plug ili rotacijski?
obrtni u smislu jedan gore dok ore,drugi iznad njega,dođeš do kraja parcele koju oreš pa samo okreneš plugove i oreš uz istu brazdu,samo drugi smjer? ja sam na ovaj mislio.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Kolega Seljačiću mislio sam na obični obrtni plug, naime ja imam takav samo rastavljen pa me zanima da li mi je pametnije da ga sastavim kako je i bio ili da ostavim ovako posebno lijevi i desni i ne diram. Pitanje je s kojim je lakše i bolje radit.

to sam pitao jer kolega ZJ je mislio svojim opisom na ROTACIONI plug koji se pokreće pomoću kardana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Plug premetnjak (ili okretač po domaći)
Da bi dobro radil, treba mu biti prilagođena širina traga kotača, jer ovi plugovi za MTK uglavnom nemaju regulaciju zahvata brazde (davno sam to videl na MIO plugu, no današnji to više nemaju.
S takvim plugom oreš na jednu stranu, vozeći se u oba smjera. Ima smisla za veće parcele. Za male je parcele beskorisno, jednako kao i za voćnjak/vinograd. Imalo bi jedino smisla ako možeš orati samo nizbrdo (radi velikog nagiba tla).

Pogledaj kak je kolega MTD oral vrt: bilo mu je brže vratit se prazan u rikverc nego se okretati na svakom kraju vrta.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Evo ovo je moje čudo...zvani "polupremetnjak":rolleyess:, u glavnom radi svoj posao jer vinograd orem samo nizbrdo.
img0674sj.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Kolega Jeffy, čini mi se da je to MIO plug. Na njega sam mislil (regulacija zahvata brazde).
 

Najnoviji postovi

Na vrh