• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Freza se mora vrtiti u smjeru kotača ..****** majku pa kako su oni frezali?
Čekaj poštovanog BERTOLINIJA možda on zna jel se može freza presložiti da vrti kontra .
Ako ne prodaj i kupi "orginal"

Kad radiš brtve od klingerita .. a sve je novo i ravno štedi brtvenu masu za nekaj zajebanijeg .obićna mast je sasvim dovoljno.
Kvačilo podesi tak da imaš mrtvog hoda na rućki ..sve to možeš ocjeniti kao laik ako sajela nigdje ne zapinje .
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Freza se mora vrtiti u smjeru kotača ..****** majku pa kako su oni frezali?
Čekaj poštovanog BERTOLINIJA možda on zna jel se može freza presložiti da vrti kontra .
Ako ne prodaj i kupi "orginal"

Kad radiš brtve od klingerita .. a sve je novo i ravno štedi brtvenu masu za nekaj zajebanijeg .obićna mast je sasvim dovoljno.
Kvačilo podesi tak da imaš mrtvog hoda na rućki ..sve to možeš ocjeniti kao laik ako sajela nigdje ne zapinje .


to sa smjerom freze i kotača i ja mislim d treba ali pogledaj video na strani 57 ili tako nešto.tu se freza vrti kontra?????

evo čekam bertolinija,čekam čekam
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Nisam upoznat bas sa ovi frezi, ali,ali, zar nije mozno samo da se preokrene tanjirasti zupcanik u freza, ili pak u najlos slucaj da se zaokrene cjela osovina na freza za 180 stupnjevi, so to bi se dobilo pravi smjer vrtenje!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel to položal sinhroniziran s getribom????pošto tako sporo vrti...
u kojem ti je položaju ručica od freze?jel skroz prema tebi?
jesi probao staviti mjenjač u ler i onda upaliti frezu?
¸jes vala dobro veli MTD , gurni ručku za uključivanje freze dalje od sebe , možda je to uključeno sinhronizirani pogon za prikolicu.
De molim te ako toga ima u selu da ti netko objasni kako voziš s prikolicom da ne ujebeš mjenjač zbog neznanja ..bilo bi šteta a i skupo , nije to zajebancija .
Vozi gdje god ide bez pogona prikolice , naročito po asfaltu .Lakše se upravlja ručkama a i štedi mjenjač ..to vrijedi i za pod teretom .
Kad vidiš da počme proklizavati uključi pogon prikolice , to možeš i u vožnji jer ne ubacuješ zupčanik nego zupčastu spojku .
Kad dođeš na ravno opet isključi pogon prikolice , najlakše je ako ubaciš u rikverc pa nakon pola metra kad se rastereti mnječa lako izbaci .
Ako nejdeš u rikverc gotovo da razbiješ ruku dok ne izleti , to je tako jer je loša sinhronizacija pa je sve napeto , naročito ako je dif. na prikolici od biločega.
Mora se poštivati neki način upotebe jer se može dogoditi havarija .

Danot , ako je i bude morao okrenuti ima problem s nosačem štitnika i s onim raonikom ispod.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
¸jes vala dobro veli MTD , gurni ručku za uključivanje freze dalje od sebe , možda je to uključeno sinhronizirani pogon za prikolicu.
De molim te ako toga ima u selu da ti netko objasni kako voziš s prikolicom da ne ujebeš mjenjač zbog neznanja ..bilo bi šteta a i skupo , nije to zajebancija .
Vozi gdje god ide bez pogona prikolice , naročito po asfaltu .Lakše se upravlja ručkama a i štedi mjenjač ..to vrijedi i za pod teretom .
Kad vidiš da počme proklizavati uključi pogon prikolice , to možeš i u vožnji jer ne ubacuješ zupčanik nego zupčastu spojku .
Kad dođeš na ravno opet isključi pogon prikolice , najlakše je ako ubaciš u rikverc pa nakon pola metra kad se rastereti mnječa lako izbaci .
Ako nejdeš u rikverc gotovo da razbiješ ruku dok ne izleti , to je tako jer je loša sinhronizacija pa je sve napeto , naročito ako je dif. na prikolici od biločega.
Mora se poštivati neki način upotebe jer se može dogoditi havarija .

Danot , ako je i bude morao okrenuti ima problem s nosačem štitnika i s onim raonikom ispod.

NEMAM POJMA: nema niko da mi to pokaže jer ovih strojeva nema u krugu od 50 do 100 km.neznam kako sam ručicu šaltao niti znam u kojem je položaju bila,znam samo da se gornje vratilo vrtili lijevo desno ,brže i sporije kad sam lijevu ručicu pokretao.a donje vratilo se samo vrtilo u nazad kad sam htio ići unaprijed,a vrtilo se unaprijed kad sam ubacio u rikverc.Kad ubacim u naprijed ili u rikverc ide sam bez da puštam ili stišćem kvačilo.u pm neka ide

sad prikolici nemogu koristiti jer je u remontu a nemam ni gume za nju momentalno.

koji sam qrac slušao savjet da se priključci labina međusobno mogu koristiti????
zašto se yes nejavi on ima tri freze pa da nam pojasni ovaj hebeni fenomen.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,666
¸jes vala dobro veli MTD , gurni ručku za uključivanje freze dalje od sebe , možda je to uključeno sinhronizirani pogon za prikolicu.
De molim te ako toga ima u selu da ti netko objasni kako voziš s prikolicom da ne ujebeš mjenjač zbog neznanja ..bilo bi šteta a i skupo , nije to zajebancija .
Vozi gdje god ide bez pogona prikolice , naročito po asfaltu .Lakše se upravlja ručkama a i štedi mjenjač ..to vrijedi i za pod teretom .
Kad vidiš da počme proklizavati uključi pogon prikolice , to možeš i u vožnji jer ne ubacuješ zupčanik nego zupčastu spojku .
Kad dođeš na ravno opet isključi pogon prikolice , najlakše je ako ubaciš u rikverc pa nakon pola metra kad se rastereti mnječa lako izbaci .
Ako nejdeš u rikverc gotovo da razbiješ ruku dok ne izleti , to je tako jer je loša sinhronizacija pa je sve napeto , naročito ako je dif. na prikolici od biločega.
Mora se poštivati neki način upotebe jer se može dogoditi havarija .

Danot , ako je i bude morao okrenuti ima problem s nosačem štitnika i s onim raonikom ispod.

je,tako i ja radim od kada sam to skužio..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto se yes nejavi on ima tri freze pa da nam pojasni ovaj hebeni fenomen.
yes se razumije u freze ko marica u krivi ku ra c .
Ja sad ne mogu do priručnika jer mi je krepalo raćunalo(mamicu mu).
Htio bi ti objasniti uz sliku ..ali tamo sve piše , pa ti udri više po slovima a manje po žuji , hehe.

Pretpostavljem da si svladao ručke za izbor brzina i reduktora , jedna je ljevo a druga desno u odnosu na ručke .
Za uključivanje frze je ručka desno i ima 5 položaja .
skroz naprijed do motora je:
1<brza freza
2<ler
3<spora freza
4<ler
5<sinhroniziran pogon za prikolicu

Ne gledaj gornje izlazno vratilo , ono se vrti ovisno o položaju ručke za izbor brzina , dakle R-1,2-3,4.
Dakle ima tri različite brzine i mjenja smjer kad je u položaju R

Sranje se dogodi kad je priključena kardanska prikolica a ti staviš u položaj brza ili spora freza + neku od brzine za vožnju napreijed ili rikverc
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
yes se razumije u freze ko marica u krivi ku ra c .
Ja sad ne mogu do priručnika jer mi je krepalo raćunalo(mamicu mu).
Htio bi ti objasniti uz sliku ..ali tamo sve piše , pa ti udri više po slovima a manje po žuji , hehe.

Pretpostavljem da si svladao ručke za izbor brzina i reduktora , jedna je ljevo a druga desno u odnosu na ručke .
Za uključivanje frze je ručka desno i ima 5 položaja .
skroz naprijed do motora je:
1<brza freza
2<ler
3<spora freza
4<ler
5<sinhroniziran pogon za prikolicu

Ne gledaj gornje izlazno vratilo , ono se vrti ovisno o položaju ručke za izbor brzina , dakle R-1,2-3,4.
Dakle ima tri različite brzine i mjenja smjer kad je u položaju R

Sranje se dogodi kad je priključena kardanska prikolica a ti staviš u položaj brza ili spora freza + neku od brzine za vožnju napreijed ili rikverc

ovu ću zapisati i sutra sve idem po redu i dokumentiram sa videom
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
NEMAM POJMA: nema niko da mi to pokaže jer ovih strojeva nema u krugu od 50 do 100 km.neznam kako sam ručicu šaltao niti znam u kojem je položaju bila,znam samo da se gornje vratilo vrtili lijevo desno ,brže i sporije kad sam lijevu ručicu pokretao.a donje vratilo se samo vrtilo u nazad kad sam htio ići unaprijed,a vrtilo se unaprijed kad sam ubacio u rikverc.Kad ubacim u naprijed ili u rikverc ide sam bez da puštam ili stišćem kvačilo.u pm neka ide

sad prikolici nemogu koristiti jer je u remontu a nemam ni gume za nju momentalno.

koji sam qrac slušao savjet da se priključci labina međusobno mogu koristiti????
zašto se yes nejavi on ima tri freze pa da nam pojasni ovaj hebeni fenomen.





Da i ja malo zakompliciram , ako nemaš uputstvo za rukovanje pokušaj direktno poslati email u Labin proizvođaću ili u centralni servis vjerujem da će ti odgovoriti a drugo iz iskustva znam da ako prikljućak paše mora i raditi to jest ne može se vrtiti u krivom smjeru da se mora vrtiti u suprotnom smjeru od vrtnje kotaća proizvođać bi to osigurao drugaćijim prihvatom da ne dođe do loma ili ozljede , kućište ne bi preporućio okretati a mislim da bez prerade nebi ni išlo , i za kraj onaj produžetak moraš koristiti iz razloga kada imaš visoke kotaće motor bi ti bio u velikoj kosini i pitanje kako bi išlo podmazivanje a ako radiš sa niskim kotaćima onda ti nastavak ne treba !
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Evo da se i ja malo uključim u raspravu oko
Mondijalove freze.
koliko se sjećam kad sam jednu slagao od prije 4 godine,
moguće je preokrenuti kompletno osovinu sa tanjurastim zupčanikom,
jer je zupčanik zavaren za osovinu, a osovina se "vozi" na kuglicama koje su razmaknute sa plastičnim kavezom....
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Evo da se i ja malo uključim u raspravu oko
Mondijalove freze.
koliko se sjećam kad sam jednu slagao od prije 4 godine,
moguće je preokrenuti kompletno osovinu sa tanjurastim zupčanikom,
jer je zupčanik zavaren za osovinu, a osovina se "vozi" na kuglicama koje su razmaknute sa plastičnim kavezom....

Dali ima logike da freza baca zemlju ( ako se suprotno vrti ) ispred sebe i nemilice je ponovo freza ?

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,933
Felge su, vidim, Fićine. A koje su to gume gore?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,933
Dali ima logike da freza baca zemlju ( ako se suprotno vrti ) ispred sebe i nemilice je ponovo freza ?

Ima takvih freza, no za nju treba malo više snage. Nikaj ju pri nama nisam videl uživo, a pogotovo ne iza MTK.

Seljačić, koliko noževa po flanđi ima na ovoj tvojoj frezi? Meni ona izgleda kao freza od Mondijala.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ima takvih freza, no za nju treba malo više snage. Nikaj ju pri nama nisam videl uživo, a pogotovo ne iza MTK.

Seljačić, koliko noževa po flanđi ima na ovoj tvojoj frezi? Meni ona izgleda kao freza od Mondijala.


momci noževi na frezi tojest rezni dio stoje pravilno,ali se freza okreće u suprotnom smjeru,znači unazad i pri tome bi udarala o zemlju sa nesječivim dijelom noža.znači naopako.

Da freza je od Mondijala koju sam kupio jer nisam ni znao da su različite.ali na frezi neštima to da se vrti unatrag a ne prema naprijed kao što treba i kao što joj noževi stoje.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Evo da se i ja malo uključim u raspravu oko
Mondijalove freze.
koliko se sjećam kad sam jednu slagao od prije 4 godine,
moguće je preokrenuti kompletno osovinu sa tanjurastim zupčanikom,
jer je zupčanik zavaren za osovinu, a osovina se "vozi" na kuglicama koje su razmaknute sa plastičnim kavezom....

to bi mogao biti razlog jer nemoguće je da je propblem na MTK pošto je vozio prikolicu bez problema sa uključenim 4x4 pogonom.
rastaviću i to danas.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ima takvih freza, no za nju treba malo više snage. Nikaj ju pri nama nisam videl uživo, a pogotovo ne iza MTK.

Seljačić, koliko noževa po flanđi ima na ovoj tvojoj frezi? Meni ona izgleda kao freza od Mondijala.

Mislim da okretanje suprotno ima ona igračka MTK od MTD/Husqvarne...pa možda ako bi okrenuo noževe, zašto ne...
 

Najnoviji postovi

Na vrh