• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motori Tomo Vinković

T

tv523

Guest
Narode, napravio sam generalku na Tomi 523, (klip-cilindar-ventili-injektor). Neće da pali (na ključ) bez "čoka" (leptira) prije sam leptir izvlačio samo zimi za prvo paljenje inače je palio uvijek bez leptira. sada ima 5 radnih sati nakon generalke, šta da napravim? Hvala!

Zaboravio sam reći da na ključ upali otprilike u drugom - trećem krugu sa malo crnog dima čim upali, inače radi bez dima ili samo malo crnog kad dodajem gas.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Motori

vjerojatno si spešao visinu klipa ..pod uvjetom da je cil OK , glava brtvi , ventili također ..uglavnom nema kopresije
 
T

tv523

Guest
Re: Motori

Moguće je ovo sa visinom klipa jer sam majstoru ostavio 3-4 tanke bakrene brtve koje se inače stavljaju ispod kada je cilindar star (ima rub od klipa), on nije vratio nijednu pa ih je možda sve (?) nagurao... znači skinem injektor i probam test sa mekom tinol žicom na gmt - 0.2mm? ako je veći zazor, moram skinuti cilindar i vaditi te tanke brtve?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Motori

tako je ..samo pitanje dal se može tinol ugurati kroz rupu injektora , bolje odmah vadi glavu jer ovako neće dočekati buru

podloške se ne uguravaju pod poderan cilindar , jer tada kompresija bude još manja


vjerujem da je dobro podešeno predpaljenje i regulator
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Motori

Narode, napravio sam generalku na Tomi 523, (klip-cilindar-ventili-injektor). Neće da pali (na ključ) bez "čoka" (leptira) prije sam leptir izvlačio samo zimi za prvo paljenje inače je palio uvijek bez leptira. sada ima 5 radnih sati nakon generalke, šta da napravim? Hvala!

Zaboravio sam reći da na ključ upali otprilike u drugom - trećem krugu sa malo crnog dima čim upali, inače radi bez dima ili samo malo crnog kad dodajem gas.
ti si radio ili ti je neko radio? Šta je s pumpom? Kako je dizna podešena? Pošto ne spominješ ležaje i radilicu vjerovatno niste ni otvarali dole, regulator niste dirali, podloške ispod pumpe niste dirali......mada podloške ne utiču mnogo na start (ako se ne pretjera)

Moguće je ovo sa visinom klipa jer sam majstoru ostavio 3-4 tanke bakrene brtve koje se inače stavljaju ispod kada je cilindar star (ima rub od klipa), on nije vratio nijednu pa ih je možda sve (?) nagurao... znači skinem injektor i probam test sa mekom tinol žicom na gmt - 0.2mm? ako je veći zazor, moram skinuti cilindar i vaditi te tanke brtve?
bakarne idu pod glavu i to samo jedna, obično je 0,8 mm, to što ti nije vratio ne znači da ih je sve ubacio, ja ih često ubacim više, premjerim i višak presiječem da ne skidam ponovo.......
Na šta si mislio s ovim 0,2 mm? Kompresioni ti treba oko 1,0 za LDA 820

tako je ..samo pitanje dal se može tinol ugurati kroz rupu injektora , bolje odmah vadi glavu jer ovako neće dočekati buru

podloške se ne uguravaju pod poderan cilindar , jer tada kompresija bude još manja
vjerujem da je dobro podešeno predpaljenje i regulator
Vjerovatno je mislio na podizanje cilindra zbog nastalog zuba, da nebi pucale karike, mada ako zbog tolikog zuba puknu onda se to trebalo sanirat
regulator je najpametnije ne dirat :(think):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Re: Motori

To što si napravio, ne može se nazvati nazivom koji si spomenuo ! :mad::
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Re: Tv serije 700

Neki dan susjed stao kod mene sa svojim TV 730 i kako je traktor nekak čudno radio na leru ja ga pitam kaj mu se to čuje a on kaže da ne zna.Naime kao da nešto škrbeće u traktoru i to samo na leru.Probali smo dizati hidrauliku i kad cilindar hidraulike dođe do kraja prestane se čuti dok god držimo ručicu na dizanje čim pustiš odmah škrbeće.Pošto je pumpa na razvodu motora jel može kaj tamo biti?
 

deva

Član
Tu od
7 Tra 2009
Poruka
140
Re: Tv serije 700

Zupčasta spojka hidraulične pumpe, nema greške, zvonca i to tako mora biti, nema pomoći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Re: Tv serije 700

Skinuli smo pumpu i onu spojku između pumpe i zupčanika dolje i dalje se čuje.Jel bi mogao biti regulator broja okretaja.Radilica pokreće međuzupčanik,on pokreče bregastu a bregasta zupčanik hidraulične pumpe i regulator broja okretaja.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Tv serije 700

ne zamaraj se tim, to se čuje na svakom.......skini kromirani lim s auspuha pa pokušaj
poslušaj, čuje se i na ovome a nije pumpa tamo gdje je na 730
[yt]http://www.youtube.com/watch?v=O4tbC4t1L5k[/yt]
 
Posljednje uređivanje:

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Re: Tv serije 700

Eto danas smo još malo to slušali i traktor kao da na ler gasu ne radi ravnomjerno s gasom normalno_Odvrnuli smo lajtung s prednje dizne i traktor je ugasio a s druge kad odšarafimo ne gasi se nego malo si smanji gas i teže radi!Na mom 730 koju god diznu odvrneš on ugasi!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Motori

Nešto zafrkava youtube tag na prethodnoj stranici........

Taj koji odvrneš a motor ne mijenja mnogo ima lošije ubrizgavanje i to je to, krivac je ili element ili brizgaljka.
Ovaj što gasi bilo koji da odvrneš, loše brizga na oba, krivac je kao i kod prvog samo x2
danas ću malo pažljivije poslušat kako radi kod mene
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Re: Motori

Na mom 730 nikad diran motor ima oko 3000 sati je to da ugasi bilo koju diznu da odvrneš.traktor normalno radi pali po zimi ima snage.A susjedov prvi cilindar kad odšarafiš ugasi a na drugom radi ali malo promijeni zvuk i na leru se čuje da ponekad kao da ne radi taj cilindar!Mislim da je rekao da su nedavno stavljeni novi klipovi s karikama i leteći ležajevi!
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
Tomo 523-vaše mišljenje i popravak motora

Zdravo !
Molim,da komentirate ovo :
Tomo 523(dvaput mijenjan cilindar sa batom u godinu dana)
pošel sam malčiti male grane ,u samom cilindru je več ranije malo nešto
kleplalo,
kad sam dodal gas i spustio malčer počel je na filteru zraka izlaziti gusti bijeli
dim i izbacivalo je ulje,onda hidravlika nije ni trznula,tako da sam se jedva
dovukal u garažu,ali- vozeči NAPRIJED SA RUČICOM MJENJAČA U POLOŽAJU
RIKVERC.
e,pa sad me stvarno zanima,šta vi mislite ????

Unaprijed hvala za sugestije
Mak
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Tv serije 500

Ja bi onak na prvu rekel da postoje dvije stvari,
ti ili nemas srece ili osjecaja,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Motori

....ili oboje, ni sreće ni osjećaja. Nema sreće s tim cilindrom i klipom (tu ne treba mnogo sreće ako se ispravno namontira), a osjećaja nema da je upalio ulijevo, kad je spustio malčer zagušio je motor i ovaj na samoj granici gašenja se obrnuo ulijevo
valjda nije dugo tako radio, ulijevo (bez podmazivanja :icon_rolleyes:)
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
Re: Motori

Lijepi pozdrav svima !
Javljam se nakog podužeg vremena,kojeg sam koristio za razmišljanje o
tome,kaj mašin radi i o vašim primedbama.
Mašin nisam još rasturil,to ču raditi ovog tjedna.Jedino me zanima,kako da bi
po tvome,edosoko sve počelo raditi u suprotnom smjeru od običajenog?
kad bi to tako bilo,onda bi se trebalo u momentu sve obrnuti na drugu stranu,
t.j. radilica,klackalice,ventili,i pumpa za gorivo?ne znam,da li je to uopče moguče?ako jest,onda je to odgovor na havariju.
što se tiče malčera,izkopčam ga prije kretanja u rikverc,napred vozim samo u prvi i u prvoj brzini kardana-te stvari sam proverio.
U jedno sam siguran,pukli su prstenovi na klipu,uljni sigurno.
Ispričavam se moderatoru za "vikanje",ali kad bi se našao u mojoj koži verovatno bi "urlal",jer je taj Tomič jedini traktor,sa njime trebam obrađivati
1,5HA tako vinograda i drugih nasada.

Hvala za mišljenja i lijepi pozdrav !

Mak
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Re: Motori

Motori jednoklipci hoće krenuti u suprotni smjer vrtnje kad im je teško, odnosno kada broj okretaja padne ispod 500-600.
Znakovi vrtnje motora u suprotnom smjeru su upravo ovi koje je Makferson opisao. Posljedice su obično oštećenje svih dijelova koji se podmazuju u motoru (motor radi bez podmazivanja), naravno ovisi o tome koliko dugo motor radi u kontra smjeru.
Kad motor počne dimiti i izbacivati ulje na filter zraka, MOTOR TREBA ODMAH UGASITI i nakon provjere ulja može se normalno pokrenuti.
Ako se na vrijeme ugasi (odmah), provjereno nema oštećenja motora.
 

dalmotv818

Novi član
Tu od
10 Stu 2014
Poruka
25
Re: Motori

Pozdrav svima,
Moze pomoc ,misljenje, lampica ulja mi se vec nekoliko puta za redom upalila u voznji I dva put dok je bio u oranju. Pogledam sipku od ulja, na njoj ulje skoro do Max.?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Motori

Pozdrav svima,
Moze pomoc ,misljenje, lampica ulja mi se vec nekoliko puta za redom upalila u voznji I dva put dok je bio u oranju. Pogledam sipku od ulja, na njoj ulje skoro do Max.?

A siguran si da je to lampica od ulja, da nije od punjenja akumulatora?
 

Najnoviji postovi

Na vrh