• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pile-STIHL, oliti po naški ŠTILOVKA!!

E

el pibe

Guest
Ne slažem se s tobom oficir.Duromatic je vodilica za sasvim drukčije namjene.Koristi se u močvarnim područjima,gdje ima puno pijeska,blata koriste je vatrogasci u kombinaciji sa specijalnim lancima itd.Prednost dura je u tome što nema zvijezdu pa se nema kaj štopati u takvim ekstremnim uvijetima.Ali rolo ju šije u više namjena i on je univerzalac.Nemre mi nitko reči da takva vodilica bez zvjezde može raditi finije i sa manje vibracija nego ona sa zvijezdom.A tu se i javljaju drugi problemi jer novije pile imaju nešto više okretaja i to se jako osjeti.Ovakav tip vodilice je zastario i nije sretno rješenje osim ako ne radiš u močvari ili ako si vatrogasac pa prepiliš i limena vrata ako treba sa takvim tipom vodilice.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ja uvijek pilim mokra drva puna pijeska i blata.
A rolo je za sasvim druge primjene a di su brojevi okretaja veliki sigurno bu duro duže dural.
Uostalom na vrhu je pojačan i ne troši se.
A vibracije nema dok na rolo se jave nakon nekog vremena,a nedaj bože da ti se malo popusti lanac odma ruži ko blesava.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kakve su to komplikacije ok ovodilica majko milena :D:

Ujaku je na novoj MS 280 okrenulo agaciju na panju i spigal je novu vodilicu odmah nakon par sati radi, došli smo doma, skinul sam ju i na željeznom "pulferu" sam ju poravnal s 2 kile čekićem, onak "od oka", vratili ju nazad na pilu i kao takva je pilila 2 godine i napravila oko 100m drva, nit je lanac pucal, nit je bilo kakvih problema osim kaj je malo ružno izgledalo :)

A vi tu sad komplicirate :D:
 
E

el pibe

Guest
Ja osobno nemam komplikacija.Na mojoj Štilovki je rolomatic već osam godina.I sljedeća vodilica bude isto rolomatic.Eventualno rolomatic ES.Pošto ja ne radim u uvijetima kao kolega oficir jednostavno ne vidim potrebu da bi kupovao duromatic.Moja iskustva su takva da kad mijenjam vodilicu uz novi lanac obavezno promijenim i lančanik.Uzalud nova vodilica i lanac ako lančanik ne valja.Lančanik je veoma važan faktor u finom radu motorne pile a mnogi ga ignoriraju i ne obračaju pozornost na njega.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja lančanik ne mjenjam kad i vodilicu ili lanac nego kad se malo podere ide novi iglićasti ležaj i lančanik sa šalicom.
A vodilica traje dugo samo ako se postupa s njom sa osjećajem i ako se pazi na nategnutost i oštrinz lanca.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Možemo mi raspravljat koliko hoćemo o tipu vodilice kad je problem što na neke pile paše isključivo duromatic....

Stavio bi ja rolomatic da paše....

Od modela s zvijezdom uspio sam nać samo neku nepoznatog imena i tu treba čekat 10-tak dana (ebay.uk)...
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kako se manifestuje potrošenost lančanika, osim što se vide zarezi od na istom?

Nedavno sam primjetio na 023 da se povremeno pri dodavanju gasa čuje neki čudnjikav zvuk, a ne mogu baš da skontam odakle dolazi.
 
E

el pibe

Guest
Phil skini lančanik provjeri zvono(šalicu) očisti ga i dobro pregledaj možda je napukao sa strane.Kad daješ gas rotacija radi svoje i napuklina se širi.Ako je to u pitanju drugo mi ne pada na pamet.Jednom sam imao takav slučaj.Govorim o problemima sa lančanikom.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod potrošenih zubi na lančaniku zna se dešavat da ti se lanac malo napinje malo popušta kad ga rukom vrtiš i javljaju se malo jače vibracije.
Skini lančanik i šalicu i provjeri,a čudni zvukovi mogu se javljati sa vodilice i zvijezde na vrhu vodilice.
Provjeri dali ti dobro podmazuje lanac ulje.
Zna zujat kad nedostaje podmazivanja.
Pogle rupice i dobro očisti vodilicu.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Čistim to redovno, sve je bez mane. Nikakvih pukotina, niti se vide znaci habanja na unutrašnjosti, samo zarezi na lančaniku gdje naliježe lanac. Ležaj podmazan i bez lufta, lanac uvijek dovoljno nauljen, sad mi pada na pamet da nije možda od zvijezde na vodilici. Ali opet nema logike jer bi se valjda pojačavalo kad radim?

Kako god, dok potrošim ovaj lanac biće vrijeme i za novu vodilicu pa će ići sve novo. Valjda tako riješim problem.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pomagajte ljudi dobre volje, štilovka 041av electron mi počela zaljevat iz čista mira, pred dva tjedna bil u šumi, sve radilo ko po loju, bez bilo kakve naznake nekog kvara ili slično, danas ju htio upaliti da prerežem neke debele komade i neče, pa neče, struje ima, a benzina na sve strane, celindar pun, auspuh isto pun. Ja sumnjam na smeče u membrani, jel ima tko kakvu sliku šeme frgazera jer nisam još imal takav u komadima pa da znam na kaj moigu nutra naletjeti?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
preljeva ti na iglici , rastaviti , oprati , zamjeniti , kontrolirati visinu, sklopiti , testiratti , montirati , kresati
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Budem ga sutra prvo rastepel spuhal, skontroliral membranu, pa bumo probali. Frgazere manje više kužim samo nikad nisam mjeril te visine pa mi je to malo špansko selo pa zato pitam.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemaš kaj štelati nego promijeniti iglu i oprugu jer vjerojatno ti se gumica na igli stvrdnula ili je smet zašla pod nju pa pušta.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Velim pred dva tj je sve radilo bez problema i danas ko za inat neče, zaleva ko da je stala 300 godina. Budem ga sutra prvo rastepel, operem, spušem, pa javim doživljaje. Ja isto sumnjam na neko smeče u njemu. Jel bi moglo to sam tak krepat od jedanput iz čista mira?
 

Najnoviji postovi

Na vrh