• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTK Labin SS strižna kosa

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Skoro pa uvjek ja koristim brzi pogon kose,a ako je velika strana i trava,onda spora od pogona tockova i kopacke na noge :(giggle)::(giggle):
To je ta mast zasigurno.

haha pa i ja skoro da trebam kopacke :biggrin:
jedan tu komsija koji ima isto imt kosu,on kaze da se ta redma o mast napuni u mazalicu i onda se ubaci tako na rupu predvidjenu za to,da se nista ne dodaje ulje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tako ti je najlakse na mazalicu. ona je ionako poretka i zgodno se naspe.ja imam mazalicu za podmazivanje zvezde na testerama ,izgleda ko veci spric pa sa time zgodno naspem bilo gde .
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Narode...imam super specijal onu njegovu kosu. E sad...dole pri dnu kose ima ona ko okrugla glava sto pretvara rotaciono kretanje u linijsko...znate na sta mislim sa obje strane ima po jednu mazalicu za podmazivanje. i sad...skroz ispod te glave dole gdje gleda u zemlju...ima jedan saraf... u zadnje vrijeme mi se poceo stalno odvrtati...koliko god da ga stegnem...kosim malo, pocne kosilica da drnda...ja odma na kvacilo izvacim kosilicu iz brzine...pogledam saraf on se odpustio.


E sad...sta moze to da bude? Koliko uopste taj saraf treba biti stegnut?


Ako nisam uspjeo dovoljno dobro objasniti o cemu se radi recite slike cu staviti...

Moj motokultivator nije labin,ali je slicna kosa,takodje ima taj saf,a on sluzi da drzi pogon i kraj pogona na skupu,a da moze da se prilagodjava terenu nesto slico okretnoj rudi na prikolici.Taj saf nesme biti zategnut do kraja,jer kosa nece moci da se prilagodjava terenu,a ako je previse otpusten ili ga nema,taj spoj se razmakne i neokrece kosu.Tebi se najverovatnije od prezatezanja izjeo navoj,izrezi nov navoj,tacnije prosiri stari i stavi malo siri saf i to bi trebalo drzati
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
tako ti je najlakse na mazalicu. ona je ionako poretka i zgodno se naspe.ja imam mazalicu za podmazivanje zvezde na testerama ,izgleda ko veci spric pa sa time zgodno naspem bilo gde .

Tako cu i uraditi. Hvala
Samo me jos zabrinjava kako podesiti letvu,tj noz. Imaju oni drzaci odozgo i one ploce sto guraju noz napred,tj odredjuju mu pravac kretanja. Neko preporucuje da se ostavi malo labavije da se moze rucno pomerati noz. Neko da se zategne bolje i da je odizanje i pomeranje noza ka napred,ka rakovima minimalno.
Jos to da podesim sutra pa u cetvrtak akobogda da se kosi :D da konacno vidim sta sam kupio od masine :D
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e to nemogu tacno da ti docaram. svaka kosa je skoro posebna na sistemima. trebalo bi da zupci i podzupci budu paralelni i da ima vrlo malo lufta a da se moze rukom pomerati kosa. da se oseti blag otpor ali ne da zateze ili landara.kad je normalno podesena nesme da potpada i zaglavljuje travu izmedju zubaca i podzubaca.to su ti nozevi i ispod njih male nazubljene plocice. kod nekih stezaci imaju na vijke stelovanje a kod nekih se mora limcicima stelovati. ja sam danas upravo na zmaju 142 nastelovao i remontovao celu kosu i brije do zemlje.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
vica na koj nacin ti to podesavas? meni malo landara pa kosi ona dobro al mora neko uvije ici samnom odgrtati grabljama travu i cesto ne kosi do zemlje nego ostavlja jedno 10cm trave


moze li se noz od kose ostriti i kako?
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
e to nemogu tacno da ti docaram. svaka kosa je skoro posebna na sistemima. trebalo bi da zupci i podzupci budu paralelni i da ima vrlo malo lufta a da se moze rukom pomerati kosa. da se oseti blag otpor ali ne da zateze ili landara.kad je normalno podesena nesme da potpada i zaglavljuje travu izmedju zubaca i podzubaca.to su ti nozevi i ispod njih male nazubljene plocice. kod nekih stezaci imaju na vijke stelovanje a kod nekih se mora limcicima stelovati. ja sam danas upravo na zmaju 142 nastelovao i remontovao celu kosu i brije do zemlje.

Ova sto imam ja se steluje tim limcicima tj kao male tanke plocice. Taj drzac noza je manje vise lako nastelovati. Ali tzv tarna ploca ili jedan dio ispod ovog drzaca,taj je zeznuto podesiti,barem meni :(sweat):
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
I ja noz ostrio slajfericom sa konusnom brusnom plocom. Sad sto ostaje ispod to moze biti i zbog onih limova sa strane koji odvajaju otkos. Oni podizu noz od zemlje neki 5 centi ako ne i vise. Ali ipak mislim da je bolje kositi sam ti limovima
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako su glatke ostrice one se ostre. ima nazubljenih zuba ostrica koji se neostre. ove glatke moras ostriti pod uglom koji je zadat i najbolje na fabricko tocilo. sa brusilicom treba voditi racuna jer je brza i hoce spaliti ostricu.ako je veliki luft izmedju zubaca i podzubaca onda hoce stopati travu jer se zaglavljuje izmedju i hoce je glabati a ne odseci. ako ima limcice na gornjim stezacima ili stelujuce vijke na njima dostelujes. znaci vadis limcic da se smanji luft. ako je i to malo kod nekih na klunovima imaju limcici ispod pa se vade ili zadnja opcija malo natuci gornje stezace. visinu kose obicno stelujes sa strane na klizacima koji idu po zemlji.neke kose su prespore pa zezaju i hoce stopati. labinova je jedna od tih.dosta je bitno brzina nozeva kojim kosi a tu su mnoge prespore a mkt brz. i dolazi do stopanja u guscoj ili vecoj travi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
meni je bas ta sa zubicima nije glatka...alki bogami zubica je malo ostalo jer je neko prije mene vec je par puta ostrio pa sad ne znam dal ja da jos doostrim ili sta?

a sto se tice brzone jes to sam i ja primjetio da je nekad prespora ja to rijesim tako sto ubacim u sporu rikverc a brzu brzinu vratila i onda malo veci gas dam i bude ok...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa probaj jos malo ali to bi otprilike vec trebalo menjati. cim su zubici vec pred kraj teze zadrzi travu i pocinje glabati.jedan kolega je izgleda uspeo da prepravi kosu na cini mi se vece imt zube [ ostrice] i kaze da bolje sad kosi. a retko je na forumu pa ga moram sacekati sa odgovorom
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Druze VICA zanima me sa kojom brusnom polocim je najbolje da se ostri noz od kosacice? Neko kaze sa onom za skidanje rdje,ima nalepljene smirgl papire ili sa plocom za brusenje? Kazu ova za brusenje izgori materijal i onda puca na tom mestu a ova druga nemoze
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ta na smirglu ploca takozvata polirka je bolja ali i ona moze spaliti materijal. velika je ugaona brzina brusilice pa se zato mora voditi racuna. zubi su polucelicni materijal i ako se malo pregreje postaje mek i brzo se tupi posle. ides ovlas jednom po zubu pa sledeci i redom. pa ponovis ispocetka ako treba.mnogi uhvate pa ga deljaju vise puta zaredom po jednom i poplavi materijal i nema vajde od njega.zato je pre bilo tocilo na vodu i ujedno hladi stalno. ali sa plocom na smirglu vodi racuna jer hoce izbiti brusilicu iz ruku. siroka je i kad udje u uglove hoce zaglaviti pa izbije iz ruku i naocari obavezno jer i listici se hoce ocepiti ili parcici pa lete svud.
 
Posljednje uređivanje:

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Haha jao ti si vidovit. Tacno mi se to dogodilo danas. Imao sam stari noz i da ga naostrim sa tom polirkom i udje mi u taj ugao,sreca pa sam je cvrsto drzao,inace bi me udarila po glavi. Znas kako je jako trznula i zasekla se ona plastika na polirci od noza. Posle sam makao to i uzeo jednu tanku plocu,za rezanje. To sam gledao na youtube neki lik ostri sa njom i kaze da je najbolja ta.
Medjutim,danas prvi put radio sa motokultivatorom,kosio oko 55ari velike trave,preko metra i polegle. U pocetku sam se mucio dosta,jer mi je guzvala travu na one otkosnike,ali probao sam bez njih. Jos je gore,nema tereti na kosu pa se podize i mora se rukama drzati. Opet vratio otkosnike. Moracu da napravim neki teg od necega,jedan drug mi rece da ima olova kuci pa da napravimo kalup i izlijemo par kila,mislim da ce 5-6kg biti dovoljno. Trava je bila i mokra,jos me i kisa prekinula na citav sat. Umorio sam se dosta,srecom pa imam vise od dva metra i 125kg. Inace ne znam kako bih izdrzao. Masina je bas jaka,ide ko luda. Zadovoljan sam njomr,i brije do zemlje. Cak je i u breg stabilna. Samo se nadam da u suvoj travi ce bolje odvajati otkosnici,jer mi pravi problem pokosena trava,zakaci je i vuce i ne kosi.
 

jooly

Novi član
Tu od
15 Lip 2013
Poruka
14
Pozdrav svima....ovo mi je prvi post na forumu. Ponosni sam vlasnik 30 godisnjeg Super speciala-14 ks sa neokretljivim ruckama. Sluzi mi za pogon prskalice (nista frezanje, oranje, prikolica). Zelio bi da montiram IMT kosilicu. Ali sta da radim sa ruckama? Da li je nek pokusavao da prepravi nosac rucki ili sta vec? Neko drugo rijesenje.....pozdrav iz Tivta
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Pozdrav svima....ovo mi je prvi post na forumu. Ponosni sam vlasnik 30 godisnjeg Super speciala-14 ks sa neokretljivim ruckama. Sluzi mi za pogon prskalice (nista frezanje, oranje, prikolica). Zelio bi da montiram IMT kosilicu. Ali sta da radim sa ruckama? Da li je nek pokusavao da prepravi nosac rucki ili sta vec? Neko drugo rijesenje.....pozdrav iz Tivta

Na ovoj strani imas 2 slike kako mozes prepraviti rucke na 2 nacina http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19315&page=231 a ako ti nije mnogo strmo,mozes da kupis bocnu kosu sa sedistem,a ako oces ceonu,mozes da kupis polovne okretne rucke i poklopac menjaca i stacis ih umesto starih,neznam imali u crnoj gori,neko da bataljuje motokultivatre i prodaje delove,ja pito onako iz znatizelje,nekog iz subotice,okretne rucke i poklopac 50e polovni
 

jooly

Novi član
Tu od
15 Lip 2013
Poruka
14
Nisam u kontaktu sa nekim ko se bakce sa kultivatorima a i vecina sto ih znam imaju ovakakv kao ja-sa fixnim ruckama. Teren za kosenje nije strm ali nije ni 5 h100 posto ravan (a nije ni velik 4-5 hiljada kvadrata) tako da ne znam za bocnu kosilicu koliko je pametno. Nekako bi mi najvise odgovarala neka rotaciona. Da li je nekko mozda experimentissao sa nekom koja bi se kacila na prednju remenicu preko kaisa?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nisam u kontaktu sa nekim ko se bakce sa kultivatorima a i vecina sto ih znam imaju ovakakv kao ja-sa fixnim ruckama. Teren za kosenje nije strm ali nije ni 5 h100 posto ravan (a nije ni velik 4-5 hiljada kvadrata) tako da ne znam za bocnu kosilicu koliko je pametno. Nekako bi mi najvise odgovarala neka rotaciona. Da li je nekko mozda experimentissao sa nekom koja bi se kacila na prednju remenicu preko kaisa?

Ako oces rotacionu,napravi vucnu preko kardana,bolje je preko kardana,posto mozes da je ugasis,a imas i 2brzine kardana,a dok preko remenice namas nista od toga
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ako oces rotacionu,napravi vucnu preko kardana,bolje je preko kardana,posto mozes da je ugasis,a imas i 2brzine kardana,a dok preko remenice namas nista od toga


to ti je jako jako težak i kompliciran prijekat sa rotacionom kosilicom,.
 

jooly

Novi član
Tu od
15 Lip 2013
Poruka
14
Ako oces rotacionu,napravi vucnu preko kardana,bolje je preko kardana,posto mozes da je ugasis,a imas i 2brzine kardana,a dok preko remenice namas nista od toga

Kako mislis vucnu, da bude zakacena kao freza?
 

Najnoviji postovi

Na vrh