• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTK Labin SS strižna kosa

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo i ja sam kosio dosta ovih dana...pa sam primjetio par bas problema koji mi idu na zivce.

u sredini kosa losije kosi ostaje trave. kako to rijesiti?

kosa se stalno zapetljava pa se moram vracati nazad i kupiti grabljama ispred sijeno.

onaj dio naprijed u sredini plasticni sto ide lijevo desno je dosta mali...mozda on ne rastresa dobro...koliko to uopste treba biti visoko da navarim nesta?

kako rijesiti da kosa ne guzva travu poda se...

kako rijesiti to podesavanje noza...u mene imaju oni ko stezaci noza 2 sarafa 17 sa jedne strane a sa druge imbus kljuc se uvrce pa se tu steluje kolko da dotezac pritisne noz...pa kako to nastelovati da dobro kosi?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Kako mislis vucnu, da bude zakacena kao freza?

Moze na vise nacina,sto ti kazes kao freza(da se kaci na safove),a moze da ce kaci i na kuku i da prenos ide preko kardana,kako god da napravis mora da ima tockove,makar i one male ko na kontenjeru,stim da kada se kaci fiksno na safove,tockovi mora da se okrecu(ko na kontenjeru),a ako se kaci na kuku,treba da budu viksni(ko na prikolici)
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
pozdrav svim na forumu imam jedan meni dosta veliki problem sa motokultivatorom labin progres 14ks koji ima rotirajuce rucke motokultivator je u mom vlasnistvu 15 godina znaci to je stari model sa njim sam do sad koristijo prikolicu sa kardanom i frezu za freziranje bovrca sad mi je bila potrebna kosa na motokultivatoru i kupio sam kosu ali sta mi se sad desilo kosa se montira na izlaz kardana koji pokrece prikolicu sad je potrebno da se rotiraju rucke za 180 stepeni tako da kad kosim ubacim u rikverc i onda bi po mom trebo da upalim kardan u 3 ili 4tvrtu brzinu ali nece ....................
................................................................................................
znaci kad upalim sa namontiranom kosom u trecu ili cetvrtu kosa radi fenomenalno ali rad bi trebo zajedno sa nekom od navedenih brzina da ubacim u rikverc kako bi pogonio kosu odnosno motokultivator ali nece u cemo je problem i kako to da resim zahvalujem se na svakom pokusaju i pomoci da mi objasnite u cemu je problem ..........................
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pozdrav svim na forumu imam jedan meni dosta veliki problem sa motokultivatorom labin progres 14ks koji ima rotirajuce rucke motokultivator je u mom vlasnistvu 15 godina znaci to je stari model sa njim sam do sad koristijo prikolicu sa kardanom i frezu za freziranje bovrca sad mi je bila potrebna kosa na motokultivatoru i kupio sam kosu ali sta mi se sad desilo kosa se montira na izlaz kardana koji pokrece prikolicu sad je potrebno da se rotiraju rucke za 180 stepeni tako da kad kosim ubacim u rikverc i onda bi po mom trebo da upalim kardan u 3 ili 4tvrtu brzinu ali nece ....................
................................................................................................
znaci kad upalim sa namontiranom kosom u trecu ili cetvrtu kosa radi fenomenalno ali rad bi trebo zajedno sa nekom od navedenih brzina da ubacim u rikverc kako bi pogonio kosu odnosno motokultivator ali nece u cemo je problem i kako to da resim zahvalujem se na svakom pokusaju i pomoci da mi objasnite u cemu je problem ..........................


da bi ubacio u rikverc tojest unaprijed sa okrenutim ručkama zbog košnje,moraš izbaciti pogon kose-kardana u ler i onda ubaciš u brzinu koja te pri okrenutim ručkama vodi ka naprijed. onda ubaciš kosu u pogon i to je to.
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Kako napraviti teg sa kosacicu?

Mnogo je tesko kositi bez njega,podize se noz od zemlje jer je motor pretezak
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
evo sad sam probo ovako kako si mi rekao ubacio sa u rikverc pa onda pokuso kardan u trecu ili cetvrtu i nece stvarno neznam sta je reci pozdrav i hvala na pomoci svejedno
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo sad sam probo ovako kako si mi rekao ubacio sa u rikverc pa onda pokuso kardan u trecu ili cetvrtu i nece stvarno neznam sta je reci pozdrav i hvala na pomoci svejedno
kad radis sa kosom i okrenutim ruckama kosis brzim ili sporim rikvercom a ne 3-4 brzinom
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Evo i ja sam kosio dosta ovih dana...pa sam primjetio par bas problema koji mi idu na zivce.

u sredini kosa losije kosi ostaje trave. kako to rijesiti?

kosa se stalno zapetljava pa se moram vracati nazad i kupiti grabljama ispred sijeno.

onaj dio naprijed u sredini plasticni sto ide lijevo desno je dosta mali...mozda on ne rastresa dobro...koliko to uopste treba biti visoko da navarim nesta?

kako rijesiti da kosa ne guzva travu poda se...

kako rijesiti to podesavanje noza...u mene imaju oni ko stezaci noza 2 sarafa 17 sa jedne strane a sa druge imbus kljuc se uvrce pa se tu steluje kolko da dotezac pritisne noz...pa kako to nastelovati da dobro kosi?
ako ti kosi na sredini lose znaci da je veliki luft izmedju zuba kose i podzubaca na siljcima. moras nastelovati siljke sa podzupcima u istu ravan sa kosom da luft bude koliko rukom samo mozes pomerati kosu. kad dovedes u ravan stezanjem gornjih stezaca ces to postici da svud bude isti luft i nelandara kosa ili bude pretegnuta. nekad se poturaju limcici za stelovanje pod siljke ili stezace da bi se uradilo ako nije previse pohabano. cim ima luft kosa glaba travu i podvlaci izmedju zato i guzva ispod jer nesece nego kida i glaba. treba dosta vremena da se to odradi polako i stalozeno a svaka kosa je pojam za sebe pa je tesko objasniti .samo na licu mesta se moze videti kako sta stoji i luft.kod labinove kose je problem sto je sporija i manje zupce na kosi ima i sve kad je perfektno pa ima problema
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Meni danas neki covjek bas govori da probam kositi sa onim svojim metalnim tockovima(sjecas se sto sam pravio za oranje i frezanje) kaze mi ono kosa ce raditi istom brzinom ali ce traktor ici sporije pa ce bolje to da bude.

Nozeve stelujem cim stignem probacu to napravit kako treba pa ako i to ne pomogne idu metalni topckovi
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
da to znam da kosim brzim ili sporim rikvercom al kad ubacim samo u rikverc onda mi kosa ne radi da bi kosa radila trebam kardan da upalim a to jest da ubacim 3 ili 4tvrtu brzinu al nemogu sa rikvercom zajedno da to uradim ........
znaci kad frezam ja ubacim u 1 ili 2 koje pokrecu tockove i ubacim u 3 ili 4 koje pokrecu motike odnosno kardan tako bi valjda trebo da upalim i kosu al samo umjesto 1 ili 2 da ubacim u rikverc al nece kosa pase na kardan sve orginal na kosi pise
labinprogres
t p s _ labin
to je oznaka kose
a motokultivator koji imam je labin progres 14ks dizel sa rotirajucim ruckama
kako da pokrenem kosu i motokultivator zajedno znaci mogu pojedinacno da pokrenem kosu ili samo motokultivator
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Druze Kukas ja tebe nisam bas ukapiro u cemu je problem i kakav je belaj te snaso ali evo ovako...

kad okrenes rucke montiras kosu upalis traktor stanes pred njega. imas pet ruckica pred sobom :) onu gore na vrhu u sredini cemo zanemariti jer je za zakretanje rucki

skroz lijeva je brze spore povuci ka sebi da bude spore. skroz desna ti je naprijed nazad povuci skroz sebi da ides naprijed. e gore iznad imas jos 2 rucke desna je blokada to gurnes od sebe ili povuces ako je brdo slajfa itd a lijeva ti je rucica upravljac kardana. imas tu 5 pozicija brzo okretanje ler sporo okretanje ler sinhrono za prikolicu .

Povuci rucku do kraja ka sebi na brzo. I to bi trebalo da bude to. AKo ti i posle ovog nece da kosi i vozi istovremeno onda tebe nesto u mjenjacu zeza

EDIT: Zaboravih napisati sa labinovim mjenjacem sam sreo dosta ljudi da ima problema jednostavno nemaju osjecaja ne znaju saltat vuku ko konji rucke a ono nece pa nece. nemere to na silu to mora osjecajno. Ja rucice na svom traktoru samo tapkam laganim kuckanjem znaci rukom lagano naprijed nazadi upada ko iz picke u brzine


E sad vidi sta moze da ti se desi stisnes kvacilo ubacis u prvu(tj rikverc) povuces rucku do kraja za kosu , pustas kvacilo kad ono vidi vraga kosa ne kosi traktor ide naprijed. Desi se to jednostavno sto je to takav mjenjac zubcanici ne nalegnu.
Rjesenje je pustiti malo kvacilo krenutipa g aopet stisnuti pa opet lagano probati u brzinu ubaciti

jebiga ne znam drugacije kako bih ti objasnio treba za to imati osjecaja te stare krame imaju rashodane mjenjace i to je to ko ima osjecaja zna se snaci ko nema more se handrit ko lud
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Druze Kukas ja tebe nisam bas ukapiro u cemu je problem i kakav je belaj te snaso ali evo ovako...

kad okrenes rucke montiras kosu upalis traktor stanes pred njega. imas pet ruckica pred sobom :) onu gore na vrhu u sredini cemo zanemariti jer je za zakretanje rucki

skroz lijeva je brze spore povuci ka sebi da bude spore. skroz desna ti je naprijed nazad povuci skroz sebi da ides naprijed. e gore iznad imas jos 2 rucke desna je blokada to gurnes od sebe ili povuces ako je brdo slajfa itd a lijeva ti je rucica upravljac kardana. imas tu 5 pozicija brzo okretanje ler sporo okretanje ler sinhrono za prikolicu .

Povuci rucku do kraja ka sebi na brzo. I to bi trebalo da bude to. AKo ti i posle ovog nece da kosi i vozi istovremeno onda tebe nesto u mjenjacu zeza

EDIT: Zaboravih napisati sa labinovim mjenjacem sam sreo dosta ljudi da ima problema jednostavno nemaju osjecaja ne znaju saltat vuku ko konji rucke a ono nece pa nece. nemere to na silu to mora osjecajno. Ja rucice na svom traktoru samo tapkam laganim kuckanjem znaci rukom lagano naprijed nazadi upada ko iz picke u brzine


E sad vidi sta moze da ti se desi stisnes kvacilo ubacis u prvu(tj rikverc) povuces rucku do kraja za kosu , pustas kvacilo kad ono vidi vraga kosa ne kosi traktor ide naprijed. Desi se to jednostavno sto je to takav mjenjac zubcanici ne nalegnu.
Rjesenje je pustiti malo kvacilo krenutipa g aopet stisnuti pa opet lagano probati u brzinu ubaciti

jebiga ne znam drugacije kako bih ti objasnio treba za to imati osjecaja te stare krame imaju rashodane mjenjace i to je to ko ima osjecaja zna se snaci ko nema more se handrit ko lud


upravo tako,samo osjećaj ko da i je prvi put :icon_mrgreen:
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
da to znam da kosim brzim ili sporim rikvercom al kad ubacim samo u rikverc onda mi kosa ne radi da bi kosa radila trebam kardan da upalim a to jest da ubacim 3 ili 4tvrtu brzinu al nemogu sa rikvercom zajedno da to uradim ........
znaci kad frezam ja ubacim u 1 ili 2 koje pokrecu tockove i ubacim u 3 ili 4 koje pokrecu motike odnosno kardan tako bi valjda trebo da upalim i kosu al samo umjesto 1 ili 2 da ubacim u rikverc al nece kosa pase na kardan sve orginal na kosi pise
labinprogres
t p s _ labin
to je oznaka kose
a motokultivator koji imam je labin progres 14ks dizel sa rotirajucim ruckama
kako da pokrenem kosu i motokultivator zajedno znaci mogu pojedinacno da pokrenem kosu ili samo motokultivator


Labin bi trebao imati zastitu od ubacivanja u rikverc dok je ukljucen pogon kardana, kardan u ler, ubacis u rikverc pa onda ubaciti kardan u drugu brzinu (nekako ne volim trpati ler u isti kos sa brzinama pa da kazem 3 ili 4 brzina, on ima sinhronizovanu i prvu i drugu brzinu kardana plus dva lera). Ako nece popustis malo kvacilo da pokrene zubcanike pa pokusas ponovo ubaciti kardan u brzinu, mene nekad zna zezati kad freziram pa se zainati i nece kardan da uzupci, lagano popustam kvacilo i gurkam rucicu kardana i negde na pola kvacila uzupci i teraj. Pokusaj i ti tako pa ako ne ide onda mozgati sta dalje.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Deex zna i mene tako zainatiti ja imam tu jednu dobru foru pa evo da vam je jeftino prodam.


Kad nece frezu ubaciti i posle popustanje kvacila ja ga ostavim u leru dignem frezu oz zmlje podignem poklopac nogom ili rukom okrenem malo frezu spusim traktor stisnem kvacilo i upada ko u milfaricu staru
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
ljudi mnogo vam se zahvaljujem nije mi jasno to sa brzinama tako i ja isto mislim da treba al nece to sa osjecajem meni je sad 28 godina a od 8 godine vozim taj isti motokultivator samo nisam kose na njega kacio probacu jos pa vam javim rezultate hvala
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
malo je cudno kad dosta vozis traktor pa naviknes mehanicki voziti i saltati pa onda kupis kosu okrenes rucke to ti je koda sjedes za spejs satl sve ti bude kontra :)
 

jooly

Novi član
Tu od
15 Lip 2013
Poruka
14
malo je cudno kad dosta vozis traktor pa naviknes mehanicki voziti i saltati pa onda kupis kosu okrenes rucke to ti je koda sjedes za spejs satl sve ti bude kontra :)

Nece ni moj super specijal da ukljuci kardan kad je u rikvercu i obrnuto...nece rikverc i kardan zajedno nikako...samo sinhronizovani prenos za prikolicu :(doh):
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
apokaptus . . . . ma to za obrnute rucke i spejs satl malo jeste smesno al ja sam probavao i sa ruckama da ne okrecem pa nece da pali rikverc sa kardanom.


jooli. . . . . sinhronizovani prenos za prikolicu jesi mislio kad si napisao to na onu blokadu da vuku i tockovi prikolice zajedno sa prednjim ja neznam strucno objasnit nego ovako po seljacki pozdrav
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tu nesto onda nije u redu ako nece ubaciti.kardanski prenos nema veze sa biracem brzina.radi preko brzina jedino u sinhro pogonu a tako se neradi sa kosom jer je prespor. treba u brzom kardanu da radi.nesto tu nije kako treba .najgore sto je jako redak labin sa kosom kod nas jer je dosta losiji u kosenju pa sa imt 509 vecinom kose.jedino ako kosa malo blokira ubacivanje u kardanski prenos ali kad se popusti kvacilo i ponovo razdvoji trebalo bi da uskoci.
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
sad jedan dan cim uhvatim vremena skidam poklopac mjenjaca da vidim sta je reci zasto i sta koci nije mi jasno trebalo bi da radi


...vica kao sto kazes sinhro mi je prespor neide jer sam ubacivao i nevalja
 

Najnoviji postovi

Na vrh