• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTK poboljšanja i nadogradnje

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Re: Svetlosna signalizacija na motokultivatoru

On tako vozi godimama,nema kola pa mu je to traktor i auto,par puta se preturao i kolko znam nikad nije imo problema,ima ispod svakog dela,kojem smetaju vibracije,gumene podmetace da bi ublazio vibracije,a kutija i nije tolko velika kolko izgleda na slici,vozio sam par puta njegov mtk i kutija uopste nesmeta
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Re: Svetlosna signalizacija na motokultivatoru

koliko je ostalo jadnicku od 12,4 ks, altelnator mu je uzeo 10%, altelnator trazi dosta snage za pogon, jos ako je stavio neki jaci
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Svetlosna signalizacija na motokultivatoru

Meni se sviđaju panti na prikolici ..pa kaj?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Re: Svetlosna signalizacija na motokultivatoru

koliko je ostalo jadnicku od 12,4 ks, altelnator mu je uzeo 10%, altelnator trazi dosta snage za pogon, jos ako je stavio neki jaci

Ostalo mu je dovoljno cim izvlaci po2m sirovih drva uzbrdo
 

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
Vidim da se nekoliko clanova zalilo da je zbog prevelikog nagiba motor ostao bez podmazivanja odnosno uljna pumpa povukla vazduh a da oni to nisu znali i od motora ispalo :mad::
Pa da se to nebi dogodilo i meni ja sam ugradio automat od golfa dvojke dizela a evo i kako.
Potrebno je da kod strugara ili kako vi kazete tokara ako se ne varam napravite reducir i naci automat.
Sto se tice instalacije mozete vezati na alternator dal original ili od neceg drugog sve jedno ili ako nemate alternator moze i na neki mali akumulator ili baterije.
Malo kabla,jedna sijalica i pozeljan bi bio jedan manji prekidac da iskljucuje sijalicu ako je motor ugasen.
Sigurno moze i na ostale modele motora mozda bi trebao samo da se modifikuje reducir.
I to je to. :icon_thumright:
 

Prilozi

  • rsz_p1010005.jpg
    rsz_p1010005.jpg
    64.9 KB · Pregleda: 330
  • rsz_p1010007.jpg
    rsz_p1010007.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 296
  • rsz_p1010009.jpg
    rsz_p1010009.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 438
  • rsz_p1010011.jpg
    rsz_p1010011.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 440

Rute666

Novi član
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
5
Ugradnja anlasera na mtk Labin Progres Green

Poštovani forumaši!
obzirom da mi je dojadilo razvlačit ruku paleći ovu moju "mrcinu" a i nemam ja više ni godina(čitaj; snage):(wasntme):za takve stvari, odlučio sam ugradit anlaser, pa bi mi svaki savjet, ideja, preporuka bili od velike pomoći.Unaprijed se zahvaljujem.
 

Rute666

Novi član
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
5
Re: Ugradnja anlasera na mtk Labin Progres Green

To sam prvo napravio,ali cijena mi se učinila malo pretjeranom a vidim ovdje na forumu ljudi čuda rade s puno manje novaca. Mislio sam ako neko ima neki polovni anlaser koji paše na taj motor da mi ga proda ili ako paše od nekog drugog motora.
U svakom slučaju hvala na savjetu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
možda postoji neka šansa da se pod vidu koja drži kolo od paljenja na špag stavi neki konični tanjurasti zupčanik, sa zupcima koji su kosi prema jednoj strani a okomiti prema drugoj..
i da onda u neku bušilicu stegneš takav isti kontrazupčanik..pa kad imaš problema, doneseš bušilicu i akomulator, prisloniš zupčanik na zupčanik i okreneš bušilicom..
 

Rute666

Novi član
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
5
Ja baš nisam neki veliki stručnjak,ali mislim da nema šanse da to pali, pogotovo s bušilicom:icon_axe:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
da,vjerovatno nema..:(giggle):
ipak,dobra aku bušilica sa dobrom redukcijom,možda bi i mogla..ima makita aku bušilicu za sds svrdla,buši beton borelom od 14 mm bez ikakva problema..limitirana je samo brojem rupa koji nije velik..jbga,baterija joj je mala,ona sa malih aku bušilica..okretaje ima ka normalni strujni pikamer, od 700-800w..snage tu negdi..
samo nemože dugo..
reduciraj okretaje toliko puta da dobiješ brzinu koja je na kolu kad se konop povlači (cca okret u sekundi??) i dobit ćeš snagu možda i 10 puta veću..možda i 20,ili 50 puta..neznam..
ali znam da bi se tako moglo elegantno napravit priključak sds a na drugu stranu malog reduktora, izlaz za paljenje..na mtk i radilicu vida i na njoj npr, cijev s 2 utora,ka na autima s kurblom nekad..
bušilica može služit još koječemu,i nemora bit propala investicija..
tribalo bi po deklaraciji bušilice vidit moment i okretaje,pa računat redukciju i vidit reducirani moment..:icon_winkle:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Alternator na labinu

Pozdrav narode. Planiram staviti alternator na svog labinca. Na yalost usled nedostatka vremena u yadnje vrijeme :) sam prinudjen cesto raditi po noci. Kojekakve led sijalice i lampe su se pokayale neefikasne. Plan se staviti alternator i par svjetala na traktorce i vozi :)

E sad...svjetla sam nabavio. Kablove takodje. Alternator ispravan takodje. Postavicu slike kad budem napravio nosac alternatora...ono sto me trenutno budni je kako spojiti alternator na svjetla bez baterije tj akumulatora.


Na alternatoru imam B+ i D+ i masu.


E sad...jel mogu B+ i D+ koristiti kao dva izvora struje pa recimo jedna svjetla da spajam na masu i B+ druga na masu i D+ ili moram sve na masu i B+ ili kako vec?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Alternator na labinu

Ovako, nabavi si mali akumulator jer alternator ne moze raditi bez baterije, treba mu pobuda. Masa je kuciste alternatora, B+ je izvod preko kojeg puni i spaja se direktno na bateriju. D+ se spaja tako da uzmes plus sa baterije i preko prekidaca spojis na lampicu i sa lampice ides na D+ Kad alternator pocne puniti lampica ce se ugasiti.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ja se stvarno izvinjavam ako je glupo pitanje ne kontam se bas nesto mnogo u sam princip rada tih alternatora...ali ako ne moze bez baterije...zasto onda meni auto radi sasvim normalno sa svjetlima i svim ostalim potrosacima kada ga upalim i zatim skinem kleme sa akumulatora ?
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
Zato sto je alternator vec dobio pobudu i poceo da proizvodi struju pre nego sto si otkacio akumulator. Mislim da bi ti taj posao mogla odraditi baterija od 9 v, nisam probao ali teoretski bi mogla dati pobudu alternatoru. Nju bi mogao u dzepu drzati i nakon paljenja motokultivatora prikacis je na kratko da se stvori magnetno polje u alternatoru i da on pocne raditi svoj posao. Da bi se to magnetno polje stvorilo u namotajima nije potrebno 12 v pa zato i mislim da bi 9 v bilo sasvim dovoljno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ok narode. Nabavio sam mali akumulator od skkutera. 12v je.

Jel problem nekome od vas ko se razumije u to da mi nacrta neku semicu malu kako to sve spojim da bude kako treba. Alternator, akumulator, lampicu i prekidac.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
4ab91e978a10f209f96ee41e00d13285.jpg


To bi bilo to
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Inace kad se alternator pobudi moze radoti i bez baterije ali nije stabilan napon jer mu baterija ujedno sluzi kao neki stabilizator. Tko ima unimer moze probati pa ce vidjet da ce napon malo porasti kad se iskopca kleme
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala puno. Dakle koliko sam ja shvatio: B+ alternatora kopcam diretk na akumulatora +, - akumulatora na masu. Zatim D+ preko lampice a zatim prekidaca vodim na + baterije.
Potrebno mi je jos 1 prekidac spojiti sa + baterije na svjetlo traktora. Drugi pol sijalice ide na masu.

Kad palim..upalim traktor...pa onda prekidac alternatora i onda svjetlo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh