• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTK poboljšanja i nadogradnje

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hodor , možda je dovoljno jedan kotač, redovito palim blokadu da me ne cuka ljevo -desno ..također jedan smjer .jer uvjek frezam uz brijeg ..a gore redovito čeka komad ravnice ..a ako več idem prema dolje i naprijed MTK je ispred mene i nema straha da me stisne ili baci na majku zemlju

željko , znam o čem pričaš , ali ovo je kopleksnije ..jer ideš u rikverc a kad pristsneš kvačilo kotač mora stati tj. blokirati .

Razmišljao sam da kopču te kvrckale napravim pod djelovanjem opruge ..pa kad motor gura opruga dozvoli da zakačka preskoči a kad motor više ne gura ta opruga bude dovoljno prednapregnuta da drži MTK na brijegu .
jednostavnije bi bili da se kopča oslobodi kad se pritisne kvačilo ..to zahtjeva neki sistem polužja ili sajle ali opet sam došo do točke kad pustiš kvačilo kopča ostane uključena i na vrhu brijega treba isključiti kako bi MTK mogao unatrag ..sumnjam da sam razumljivo objasnio ..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Jasan je problem, mehanizam bi se zapravo u rikverc morao isključivati. A recimo da se na neki način koči tanjurasti zupčanik diffa(slično kao kod zetora snop) ili preko izvoda sinkro kardana, na način da se na njemu nalazi zupčanik,a na statoru zubac koji bi bio napregnut sa oprugom, preko koje bi se vijkom mogla regulirati napetost. Doduše sustav bi bio konstantno uključen,ali zbog multiplikacije prijenosnog sustava naprezanje nebi bilo veliko, a i dobil bi okretnost oko vertikalne osi diferencijala.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Postoji prosto resenje ali nemam sad sliku. To su koristili za kocenje jednoosovinskih prikolica kad se ide pod velikim teretom i nagibom nizbrdo. Sistem klocni ili papuce i lanac. To se stavljalo ispred tocka i tocak kad nagazi dolazi do samokocenja i ide na papucama taruci put. Tako isto moze se resiti sa zadnje strane tocka i kad ides uzbrdo spustis ih lancem da idu iza tocka. Cim stane mkt i krene nazad najasi klocnu i ukoci se. Kad ti netreba jednostavno ih podignes.E sad dal si me razumeo neznam. To je klocna papuca kao kod kamiona ili prikolica sto poturaju pod tocak. Odsecak pod 45 stepeni
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Mislim da je bit problema da se ruke ne miču i ne obavljaju se nikakve dodatne radnje. Onda nebi bio nikakav problem koristiti orginalne kočnice.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ugradnja u mjenjač ne dolazi u obzir ..samo "pod kotač" .
Mada ideja nije loša ..

Razmišljam i o poboljšanoj verziji kočnica ..ali sve je to zamršeno sajelama i otporima ..
Orginalne kočnice nisu loše kad su suhe ..ali je hehanizam poluga loš pa treba dosta snage za aktivaciju ..prva pomoč bi bila doštukati poluge ....ali to je stvarno prva pomoč .

Kako bi bilo da "kradem " pritsak" ulja iz motora ..ali bože kaj napraviti s (vjerojatnih) 2 bara na leru ?.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ručica kuplunga dovoljno umara sama za sebe, gdje još nakalemiti dodatne otpore.
To i meni pade na um, al lergas je bitan.
Meni se problem javlja kad moram krenut u rikverc, a frezam niz brijeg, hoće se kopačica oko osovine prevrnut.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da, možda bi i ti trebal tomo vinkovića .. xd

to su problemi slični kao i s 539, uvjek gledaj da kad ideš niz brijeg ostane prostora za polukružni okret
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Meni ti Tomo dođe, kao nekom tko ima jednu šarulju u štali i Fendta 939:icon_rofl:
Nego, čujem da imaš viška servo podizača od centralnog zaključavanja, da tak nekaj zabravljuje čegrtaljku?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Nađeš dva diska od nekog auta (još ako rupe odgovaraju) nazubiš, ubaciš ga ispod produžetka kotača (odmah do doboša). Na već postojeći L elemenat na koji je spojena sajla za kočenje fiksirati jedan kontra zub. U slučaju potrebe momentalnog blokiranja da mtk ne ide nazad samo povučeš ručicu kočnice i blokira. Jedino bi trebalo nekako riješiti da ne blokira kod kočenja za kretanje napred. :icon_scratch:

yH89YFf.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
..i solarni kolektor na leđa?

brgud , pa to i nije loša ideja ..zubac se lako aktivira pomoču ručice kao ručica za gas , mjenjača od bicikla ...montiran na desnu stranu
Po obodu treba 6-8 zubiju , ne treba pretjerivati ..samo obavezno razraditi sistem ako ga uključim prerano da ne sjebe zakačku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ček, pa nemaš li ti anlaser na njemu:icon_scratch:

Najjednostavnije je ispustiti ulje iz mjenjača, nakon nekog vremena blokira ko zakovan:(rofl):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Čemu komplicirati.
Mali ima samokočni puž. To je jednostavno najbolje rješenje.
Drugo rješenje jesu elektronika, senzori i hidraulika...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ček, pa nemaš li ti anlaser na njemu:icon_scratch:
na ovom samo frezu
Čemu komplicirati.
Mali ima samokočni puž. To je jednostavno najbolje rješenje.
Drugo rješenje jesu elektronika, senzori i hidraulika...
kaj da mjenajam za maloga?..bi ti mjenjal velikoga za maloga , hm.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Zakačku možeš montirati samo sa jednom oprugom, onda u hodu napred krekeće a za nazad blokira (nešto slično kao čegertuša :(devil):). To je samo jedno od mogućih rješenja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ima još jedno rješenje: razštelaš kočnice, tak da stalno malo koče. Prije nego dojdeš do kraja, uključiš kočnice da malo stružu, ali ne blokiraju. Stisneš kuplung - stane, prešaltaš, kreneš u rikverc...okreneš se, kreneš u novi red s frezom, otkočiš i ideš do kraja reda.
Ili dodaš još jednu ručku, koja bude brenze djelomično zatezala.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Na taj bi način i ono malo breza što ima izgubio kad bi stvarno trebale kočiti .:icon_sad:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Bez brige. Ak takve kočnice (otprilike jednake veličine i konstrukcije) mogu na Štoreu trajati >10t sati, onda na Labincu mogu bar >100 u takvom režimu.
Pročitaj još jednom: nisam rekel da moraju gasiti motor, već da su poštelane tak da samo lagano pridržavaju kola u leru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Pročitaj još jednom...jer sve piše :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh