• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo, da javim.......otišao moj rus, negdje iza gospića ili zadra, u šumu......

odvežen je u hladnjači......moram prebaciti slike, pa postavim......uglavnom, kabina je rezana da stane unutra, od volana do krova ima nekih 20cm, jedva sam ga utjerao unutra........
 
G

gajic13

Guest
Pozdrav svima, imam pitanje za SAVURIS-a posto vidim da se bas razumije u belaruse, imam belarusa 820 standard, kupljen nov prosle godine i vec mi je par puta zasmrdila lamela, najcesce u oranju kada ga zadrzavam na kvacilu (npr kada prilazim blizu cijevi za zalivanje pa da je ne ostetim), da li je ona vec ostecena i treba li je mijenjati?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,162
Pozdrav svima, imam pitanje za SAVURIS-a posto vidim da se bas razumije u belaruse, imam belarusa 820 standard, kupljen nov prosle godine i vec mi je par puta zasmrdila lamela, najcesce u oranju kada ga zadrzavam na kvacilu (npr kada prilazim blizu cijevi za zalivanje pa da je ne ostetim), da li je ona vec ostecena i treba li je mijenjati?
Ja se u Ruse baš ne razumijem, ali znam da ako odmaraš nogu na kvačilo obavezno strada lamela i potisni ležaj, na bilo kojem stroju. Tak da bi to smatral normalnim.
E sad, ako ona ne klizi nije ju potrebno mjenjati, ali da ju svakim takvim zadržavanjem malo okameniš (spališ otvrdneš ...........), to stoji, tak da bi ti moja preporuka bila da promjeniš stil vožnje ili pomakneš cijevi za zaljevanje ili jednostavno ostaviš taj metar neobrađen (zamisli si da je tam zid ili provalija) i to je to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Upravo kako @muhaničar reče

Znači ako ona ne kliza pod većim opterećenjima nema potrebe da se mijenja , e sad , ako je ti ''izazivaš'' na klizanje držanjem noge na kvačilu onda ti nijedna lamela nemože pomoći
Evidentno je da su ferodni materijali kod rusa mnogo izgubili na kvalitetu , ja više ne kupujem lamela i kočnice nego nitujem u NIVESU pošto vidim da si iz Bijeljine


Nego , u igri mi je mogućnost da kupim rusa 82ku '94 godište , široka crvena kabina , mjenjač sa strane , hidraulični volan , bla bla bla
Morat ću otići da ga pogledam u kakvom je stanju i probam se dogovoriti oko cijene
Više detalja iznijet ću nakon pregovora sa prodavcem
 
G

gajic13

Guest
Hvala svima na odgovorima.

znaci da ne diram nista dok ne rikne potpuno :) ne izazivam ja nju, bar po mom misljenju, orem njivu od 1.2 hektara i samo na jednom mjestu zadrzim na kvacilu i polako popustam na nekih 5 sekundi i odma zasmrdi, malo mi je to prebrzo. Na primjer na IMT 539 kada sadimo ruze, potrebna mi je brzina koja je duplo sporija od prve sporohodne i ja ga po dva sata drzim na kvacilu i nikad nista nije zasmrdilo.

Mada sa druge strane cuo sam da je rusima lamela mana, pa mozda je i zbog toga.

Znaci kad ode lamela da ne kupujem novu nego kod NIVESA, isao sam tamo jednom sa kolegom da radimo kocnice za neku autoprikolicu od 6T i on je zadovoljan radom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Tvoja lamela je vjerovatno prepečena i svako pregrijavanje (čak i manje grijanje) joj smeta , znači vozi dok ide i ne brini
Kažem ti , po meni su svi ruski ferodni materijali loši , jako loši , vrlo vjerovatno da su predviđeni za druge klimatske uslove

Kod nivesa je materijal zadovoljavajući a cijene su nešto skuplje nego da uzimaš recimo novu lamelu , ali to nije ni bitno jer ako dobiješ više nije problem i da platiš više
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
al to je traktor koji je prošle godine kupljen nov, vjerujem da nema više od 500 sati, i da mu smrdi lamela.......to je po meni ipak malo prebrzo

moj rus je kod mene napravio nekih 200 sati, i nije ništa otišlo, kvačilo je radilo bez ikakvih problema, a traktor star 35 godina, i sa beračem je radio, a ljudi su mi pičali da je problem i kvačilo kardana, al ja nisam imao problema, i još sam ga vukao sa 1000 obrtaja kardana, samo sipaj i vozi.......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
A čuj , svaki sklop ako se ne održava i ne koristi pravilno može biti sporan , tako i kvačilo kardana
Ja sam na mojoj 52ki imao problema sa kvačilom kardana , prvo mi se potrošila lamela i poderala doboš , onda sam kupio novu lamelu i poravnao doboš na strugu
Tada se pojavio problem jer je doboš bio premalog prečnika i gurtna je automatski bile preduga , onda sam skratio gurtnu ali pošto je ona od (u pitanju je bila nova gurtna) od izuzetno lošeg materijala počela je da puca ona metalna traka , nekoliko puta sam to vario jer nisam imao rezervnu samo da završim sezonu frezanja
Sada sam kupio kompletnu tu zadnju budžu polovnu u rumi po cijeni 2 kile pečenja , sve sam lijepo posložio i sastavio i sada nebi trebalo da bude problema

Razlika između 82ke i 52ke u ovome uljučivanju je takva da 82ka ima jednu klackalicu u kojoj je opruga i sad ako ta klackalica nije podešena ili je oslabila poluga onda dođe do klizanja i niza cirkularnih problema kao što je kod mene bilo
Dok 52ka ima polugu koja sigurnije uključuje i drži kardan :prayer:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
koji je onda po tebi bolji traktor 52 ili 82?????

trebali su im napraviti kvačilo kao na imt, dvostepeno.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Pa bolja je 82ka nema priče , kod 52ke je bolje izvedena blokada diferencijala i uključivanje kadrana , sve drugo je na strani ''velikog brata'' :roll:
I ovo uključivanje kardana kod obojice je daleko daleko bolje nego sistem dovotepenog kvačila , neuporedivo bolje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,162
Nego, jel postoji mogučnost ugradnje veče lamele i potisne ploče?
Ili ugradnja keramičke lamele?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Hm , veća lamela , teško , možda samo jače opruge bi mogle
A keramičke , nikada nisam imao susreta sa njima
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ima kod nas jedna firma, mislim da se zove LAMELA, i kažu da radi jako dobre lamele za sve vrste vozila......mislim, ako se uradi dobra lamela, tu nebi trebalo biti problema, jer provjerena je kombinacija da se na mtz 52 i 82 stavljaju jači motori imt s46 105ks i mercedes om 352 sa 120ks.......pa ako to izdrže, kako onda nemogu originalnih 80ks sa motora D-240, na mtz 82
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,162
Mislil sam nekaj slično kakve preinake se rade na večini Zetora (nesmijem napisati tip jer me budu razapeli, slovi kao jedan od boljih), znači oriđiđi je gore lamela promjera 280, a ako traktor ima prednji utovarivač skoro pod obavezno ide gore 310.
Pa sam mislil možda pripasati veču od nečeg i zamjeniti samo srce, zamajac potokariti ako ima mjesta, a jedini problem bi mogla predstavljati vučna ploča.
Davno, ali jako davno sam slagal kvačilo na nekom rusu i da me je*eš neznam koji je, a ni kak je to sve skupa izgledalo. Sječam se samo da je bil plavi negde oko 90- tog godišta i da je imal kabinu smeh. Bila je ko ruska šubara :scratch

Keramika se ni meni ne sviđa, ona vozi i drži do kraja, ali kad odvozi svršeno je i s potisnom pločom i s zamajcom.
Uostalom pogledaj sam.

Lamela


vučna ploča



zamajac

Edit;
tek sad vidim da lamela čak i cjenu još ima :rolleyess:
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Neznam , ja ne vidim problem u lameli ako je sve u redu sa tim sklopom , ja sam na moju 52ku ugradio srce motor aod 82ke i dobio nešto više konja , ostala je moja stara lamela koja inače i manja od 82kine i nemam problema
Najlakše je ugraditi malo jače opruge i ide to
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Neznam , ja ne vidim problem u lameli ako je sve u redu sa tim sklopom , ja sam na moju 52ku ugradio srce motor aod 82ke i dobio nešto više konja , ostala je moja stara lamela koja inače i manja od 82kine i nemam problema
Najlakše je ugraditi malo jače opruge i ide to

Ja sam na mtz 80 mjenjao lamelu 2002 kupljena u Mađ za 90 kn još služi za kardan u Vrbovcu 370 kn nisam znal staru podesiti iskoristil oblogu za ručnu na imt 560 .

Mislil sam nekaj slično kakve preinake se rade na večini Zetora (nesmijem napisati tip jer me budu razapeli, slovi kao jedan od boljih), znači oriđiđi je gore lamela promjera 280, a ako traktor ima prednji utovarivač skoro pod obavezno ide gore 310.
Pa sam mislil možda pripasati veču od nečeg i zamjeniti samo srce, zamajac potokariti ako ima mjesta, a jedini problem bi mogla predstavljati vučna ploča.
Davno, ali jako davno sam slagal kvačilo na nekom rusu i da me je*eš neznam koji je, a ni kak je to sve skupa izgledalo. Sječam se samo da je bil plavi negde oko 90- tog godišta i da je imal kabinu smeh. Bila je ko ruska šubara :scratch

Keramika se ni meni ne sviđa, ona vozi i drži do kraja, ali kad odvozi svršeno je i s potisnom pločom i s zamajcom.
Uostalom pogledaj sam.

Lamela


photo storage



Edit;
tek sad vidim da lamela čak i cjenu još ima :rolleyess:

Zakaj ne smiješ ja znam jedan 7341 do 200 sati više šarafljen nego vozio nakon puno bolesti ozdravio danas ide ko curica.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh