• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

D

Danijel1980

Guest
hvala..eto..spasio si me da ne rastavim jedno od kučišta da bi vidio "zašto to uopće radi"..danas se bacam na peti pokušaj slaganja traktora.nadam se da će ovaj put biti uspješan.javim se sa vijestima kako je prošlo.

Sljedeći problem mi je što ne mogu ukljućiti zadnji kardan.ručka za uključivanje koja je ispod sjedala se ne da uopće pomaknuti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Provjeri onu ploču za koju je pričvršćen klip hidraulike za mjenjač , ona ima 4 vijka koji je drže za mjenjač , e u dva komada trebaju da budu čahure koje je centriraju
Ako nema tih čahura ili su se deformisale onda se ploča pomjeri i nategne šipku koja ide na viljušku i nema šanse da je mrdneš
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
imaš ti posla oko tog traktora, koliko vidim......koliko si ga platio, ako nije tajna?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
ništa ne fali mjenjaču 18/4 , veoma dobro raspoređen za sve poslove
dok mjenjaču 9/2 fali brzina izmedju 8 i 9

Citajuci prijasnju temu i ovu sada sve vise me privlaci taj traktor...82-ka , 952 ili 892.Mislim da necu imati zaista realne potrebe za 952 ili 892,ali 82-ka svakako,iako je zelja jedan od ovih posljednih :-D ..no koliko imam iskustva sa njima zaista imaju privlacne karakteristike.

Referirao sam se na ovaj post jer si profi za ruse i cesto si komentirao upravo ovu razliku izmedu 8 i 9 brzine.
Mozda bi objasnjenje bilo da je sve do 8 brzine to rasporedeno sa nekakvim "normalnim" rasporedom(nazvati cu to proporcionalnim)..i da je 9 brzina uvedena iskljucivo za neki transport po ravnom..tipa prazna prikolica ili samo traktor sa prikljuckom i sl.Dakle da se dobije brzina koja ce posluziti svrsi kada se ne vozi teret ili kada se vozi po ravnom gdje je potrebna manja vucna sila,a moze se prijeci veci put sa manjom potrosnjom goriva i vremena.
Neki su napisali da je brzina 8=25 km/h , 9= 35 km/h. Dakle govorim o max.brzinama.Nadam se da je to tocno..kolega ivanz je vjerojatno to vec isprobao u praksi :-D
Kada pogledas vecina imt-a sa 6/2 mjenjacem ide 25 km/h.Moj je bio jedna izvanredna serija za probu i srecom ide nesto vise..cca do 30km/h i to se zaista vidi u usporedbi sa identicnim ili slicnim traktorima.Meni je recimo zanimljivo da su rusi vec u to vrijeme prepoznavali tu potrebu..iako su zaista "sirovina"(sorry na izrazu ali mislim da bolji ne mogu naci :-D - to je iz ljubavi...robusnost :p ) po konstrukciji nekih sitnica..prvenstveno mislim na udobnost..
Tehnicka rjesenja su im u nekim dijelovima daleko bolja od "zapadnih"..
U to vrijeme nije jos niti kod svih kamiona bila razvijena getriba do te mjere da mjenjas u brijegu i ubrzavas(ako imam tocne informacije)...dakle 20-tak brzina i sl...
Meni recimo na mojem traktoru izrazito nedostaje bas ta brzina...transportna.
Kasnije je razvijena grupa transportnih brzina i mislim da to imaju mjenjaci na 952 i 892 - molim te za pojasnjenje da li je tako i da li su to mjenjaci 18/4?? ..odnosno ona slika koju je netko od kolega forumasa stavio.
Mislim da je i forumas zrine stavio clip gdje je mjerio brzinu od 53.3 km/h..(cak i decimale pamtim-matka mi je sudena :-D ).Nesto se sjecam da je kasnije rekao da nije toliko,ali da 45 km/h sigurno ide...
Dakle i rusi prate razvoj tehnologije iako su do prije par godina bili kockasti.Cijena traktora je cesto veca upravo zbog getribe...jedan imt to nije pratio u takvom koraku..iako je 10/2 puno bolje od 6/2..
Nadam se da si shvatio sto zelim reci..nekakva moja osobna razmisljanja..no zanima me sto i ostali misle...
Naravno netko tko se profi bavi poljoprivredom mora uzeti u obzir i udobnost i sve ostalo.Mi ostali...recimo da smo entuzijasti ili radimo nesto sto volimo ili koliko mozemo,ali u manjim okvirima zaista imamo razloga razmisljati o rusu...ekonomski ponajvise...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Dobar ti je izbor traktora :mrgreen:

Sve ok , ali jednu razliku nisi uzeo u obzir kada pričamo o mjenjaču 9/2 i 18/4 a to je maksimalna brzina radilice
Naime kod 9/2 mjenjača se radilica obično vrti do 1700rpm a kod mjenjača 18/4 ona ide i do 2200 pa čak i više , e onda ako uzmeš tu razliku a i razliku u gumama pošto su na mjenjaču 18/4 obično gume 15.5X38 koje su za nijansu veće onda dolazimo da je 8 brzina kod mjenjača 9/2 sporija (puno) od 9 brzine

Znači u praksi ako ideš nekim putem koji nije baš najravniji onda ti je 8 spora a 9 prebrza
I baš je tako i konstruisan mjenjač kao što ti kažeš , imaš ''radne'' brzine i jednu transportnu ali ipak je mjenjač 18/4 daleko bolji i bolje možeš da iskoristiš i vrijeme i naftu i mašinu sa većim izborom brzina

Ja sam jednom prilikom išao autom iza traktora koji je vukao dvije prikolice ZMAJevke i na mom satu je pokazivalo 45kmh a obje su bile pune :shock: , naravno radi se o 82ci
 
D

Danijel1980

Guest
Sad kad si spomenuo gume, reci mi molim te, koje su original mjere guma za ovaj moj traktor?Pitam jer mi je covjek rekao da obavezno skinem prednji kardan jer cu ga potrgati ako se s njim budem vozio po cesti.
I pricate o brzinama..ako sam dobro shvatio ja imam 9/2 mjenjač??

ivanz...platio osam ga 2300eura plus 200 eura prijevoz do Siska.traktor nisam ni vidio osim na slici prije kupnje jer je jedan stariji gospodin, koji se u to ne razumije, otisao pogledati i platiti traktor pa sam takoreci dobio gotov proizvod u dvoriste...

eh da se pohvalim..rijesio problem sa volanom.rastavio danas oba kucista, uzeo iz svakog onog sto sam smatrao boljim i slozio jedno..zategnuo maticu dolje kako je savoris rekao "na mrtvo", pobdacio komad lima u konus krajnika koji je imao lufta i sve lijepo zategnuo i vratio natrag na svoje mjesto...sad sve sljaka kako bi trebalo..jeino sam ostavio onaj dio sto bi trebao da iskljucuje speru ali mi jos uvijek nije jasno kud bi to trebao spojiti jer nemam nikakvog latunga do getribe..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
I nemoj mnogo da se opterećuješ tim izvodom za blokadu jer ga nemaš gdje spojiti , kod tebe je 52ka i ona ima mehaničku blokadu ispod sjedišta
A kućište volana ti je od 82ke koja ima drugačiju bloadu i to crijevo se spaja tamo gdje ti stoji kočnica od lijevog točka , uglavnom zaboravi na na to jer mnogi prepravljaju i stavljaju blokadu od 52ke i na novije trakore

Da ti imaš mjenjač 9/2

Gume su ti original 8,3X20 i 13,6X38 , mada ja sam stavio naprijed 11ke i sasvim sam zadovoljan
Prednjem kardanu se ne boj , on i jeste napravljen da se okreće
E sad , ima jedna fora sa tim uključivačem prednje vuče , koliko položaja ima tvoja ručica za uključivanje prednje vuče ?

E da , da se i ja pohvalim što se tiče volana . Danas sam kupio potpuno nov orbitrol za volan i stavio , orbitrol je veće kubikaže i volan je puno brži , iz krajnjeg desnog u krajnji lijevi položaj točkova treba oko 1,5 krug , stvarno ide brzo , sada je okretanje dječija igra
 
D

Danijel1980

Guest
polozaja?hehehe to se zove jos jedan problem..nema tu rucice.majstori su stavili obican komad zice spojen na rucicu na getribi i provukli ga u kabinu.zavarili saraf da se moze zapeti za pod i to je to..tak da ti ne mogu odgovoriti koliko ima polozaja.ima polozaj gore zakvaceno i dolje otkvaceno...

pitam za gume jer su prednje nove ruske ,javim jos tocno mjere.a zadnje su jedna uza i ko nova a druga šira i ne valja nista..koliko bi kostala jedna zadnja guma za njega?I netko mi je rekao da bi gume trebale imati odredjene mjere kako bi prednji okretaji i zadnji bili uskladjeni da ne bi trgalo nesta od pogona.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kao prvo imaj na umu da u rusa ni kada su bili novi sa fabričkim (novim) gumama prednja i zadnja osovina nisu bile usklađene tako da ni sada nemoj mnogo oko toga da se trudiš
Nisu usklađene najvjerovatnije jer oni imaju čudan način uključivanja prednje vuče
Kod tebe je vjerovatno uključivač sa dva položaja , fabrički i kada je u položaju isključeno prednja vuča će se uključiti sama po potrebi ali samo u kretanju naprijed , u rikverc neće
E upravo taj sistem nekad pravi probleme i onda mnogi izvade one valjčiće i onemoguće to automatsko uključivanje tako da je položaj isključeno baš to u pravom smislu riječi
Ja sam sada kupio taj uključivač sa tri položaja isključeno-automatski-uključeno ,a dok njega nisam imao i ja sam izvadio one valjčiće
 
D

Danijel1980

Guest
mom kolegi je pukao prednji kardan i polupao karter na istom traktoru.Drugom je isto pukao kardan...e sad..radje ja njega skinem pa kad krenem u sumu s njim stavim ga natrag.to je samo 8 sarafa...
danas je na redu struja.imam napred gore dvije maglenke i iza neka divlje spojena..ne radi mi lijevi zmigavac...sve si razmisljam da mu spojim od starog mercedes rucicu na kojoj bi imao paljenje zmigavaca i svjetla( dugo/kratko).Bilo bi puno jednostavnije nego tamo na tabli prebacivati saltere.imas li mozda sliku table da vidim kakav je raspored instrumenata?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Imaju dvije vrste table , slikaj ti svoju pa stavi i reći ćemo ti raspored
A što se tiče kardana , pa ako krstovi ne valjaju svaki će da razbije karter , manite se te priče , pitajte ga kakvi su mu krstovi bili prije pucanja i kada su zadnji put podmazani
Inače postoji u prodaju jedan dio koji se zavrne prije prednjeg diferencijala i može da se isključi kardan da se ne vrti , samo se izvadi jedan štift , zgodna stvarčica , može se i napraviti
Samo mora da se skrati prednji kardan da bi se dobilo mjesta
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, veika je razlika između 8 i 9......mislim da sa većim teretom nebi prebacio iz 8 u 9......al za prazan traktor ili traktor s priključkom, manjim teretom, bi išao 9tom......jer to puno znači za veće udaljenosti, velika je razlika jel ideš 25 ili 35km/h......

ja sam u dilemi da možda i prodam svoj, jer stoji od oranja do oranja, upalim ga ponekad i provozam......a neradim puno zemlje, samo 7 jutara, za čega mi je i 533 dovoljan, prije sam imao vadilicu za koju mi je trebao,i htio sam uzeti još zemlje, al nemogu nabaviti.......a sa druge strane mi žao, jer zamjenio sam gume na njemu, odlično je orati s njim, ima snage.......i traktor je očuvan, sve valja na njemu, samo ga treba registrirati.......a još nisam ni uzeo priključke za njega, samo plug posudim, jer mi se za toliko zemlje neisplati......a za 533 imam sve potrebne priključke.....
 
D

Danijel1980

Guest
Savoris..kakav si sa boschpumpama?ova moja nece da primi veci gas od recimo pola.trktor palii i reze ko stihlovka ali gas prima samo do jedne granice..eh..da .. ne znam jesam li napomenu...guta ulje..i to brzo(mislim na pumpu, ne motor)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,210
citam i vidim da su ti traktori dosta kvalitetni pa me zanima kolka je cijena rabljenog i dal neko od vas možda prodaje al ispod 60 000 kn.
bi bilo to nešto za zagorje?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Savoris..kakav si sa boschpumpama?ova moja nece da primi veci gas od recimo pola.trktor palii i reze ko stihlovka ali gas prima samo do jedne granice..eh..da .. ne znam jesam li napomenu...guta ulje..i to brzo(mislim na pumpu, ne motor)

Da nije neko čačkao ona dva vijka koja se nalaze sa zadnje strane pumpe
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Dobar ti je izbor traktora :mrgreen:

Sve ok , ali jednu razliku nisi uzeo u obzir kada pričamo o mjenjaču 9/2 i 18/4 a to je maksimalna brzina radilice
Naime kod 9/2 mjenjača se radilica obično vrti do 1700rpm a kod mjenjača 18/4 ona ide i do 2200 pa čak i više , e onda ako uzmeš tu razliku a i razliku u gumama pošto su na mjenjaču 18/4 obično gume 15.5X38 koje su za nijansu veće onda dolazimo da je 8 brzina kod mjenjača 9/2 sporija (puno) od 9 brzine

Znači u praksi ako ideš nekim putem koji nije baš najravniji onda ti je 8 spora a 9 prebrza
I baš je tako i konstruisan mjenjač kao što ti kažeš , imaš ''radne'' brzine i jednu transportnu ali ipak je mjenjač 18/4 daleko bolji i bolje možeš da iskoristiš i vrijeme i naftu i mašinu sa većim izborom brzina

Ja sam jednom prilikom išao autom iza traktora koji je vukao dvije prikolice ZMAJevke i na mom satu je pokazivalo 45kmh a obje su bile pune :shock: , naravno radi se o 82ci

Mislim da nekakvom dobrom analizom za svoje potrebe sam i dosao do tog traktora..hm..naravno i subjektivni dio je prisutan :-D

Hvala na konstruktivnoj poduci.Tu informaciju nisam znao.U biti je ovaj veci broj okretaja pruzio vise elasticnosti izmedu brzina..i naravno dupli broj brzina.
No ipak cijena ovih 82-ki je vrlo primamljiva...cinjenica jest da je to robustan traktor,neki kazu neudoban,no mislim da se sa Gramer sjedalima(svih ih hvale pa mislim da je to neki top zar ne?)moze ta neudobnost srediti..Traktor od 80-tak ks i jeftinim dijelovima.
Meni osobno bi ta transportna bila super..naravno nemam prakticna iskustva,osim nekakvih voznji,pa ne mogu sa iskustvom reci kako je to..
Neka on ide 35 km/h,ne mora vise..(osim ako ga netko ne otvara na pumpi) i meni je to dovoljno..i jos imam duplu vucu..
Ako je ovo :
http://www.njuskalo.hr/traktori/belarus-mtz-82-oglas-4940123

82-ka..kako ima mjenjac 18/4??
Inace cijena je ok,zar ne?Ovisi kakvo je stanje naravno...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
taj sa ponude ti je moj traktor, dođi i probaj.......:partyman:

do kraja slijedećeg tjedna bi trebao vršiti žito, pa ću odmah orati s njim, te ga možeš vidjeti i u radu.......a 82ka ima mjenjač 18/4

meni je za neke poslove velik, jer neradim puno zemlje i nisam mogao nabaviti još......za oranje i tanjuranje je najbolji, drugo nisam radio s njim.......gume sam zamjenio kako sam ga kupio, imaju slike negdje u temi kako sam to sve i radio.....a za ovu količinu zemlje koju radim, neisplati mi se kupovati plug, tanjurača, sjetvospremač.......a to sve imam za fergusona, s kojim sam do sada radio.....malo mi je žao prodati, al traktor mi samo stoji i nemam koristi od njega, osim u jesen, za oranje i tada odradi nekih 7-8 sati i to je sve.......dok 533 mi je od početka godine do sada napravio 150 sati.....

:partyman:
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
taj sa ponude ti je moj traktor, dođi i probaj.......:partyman:

do kraja slijedećeg tjedna bi trebao vršiti žito, pa ću odmah orati s njim, te ga možeš vidjeti i u radu.......a 82ka ima mjenjač 18/4

meni je za neke poslove velik, jer neradim puno zemlje i nisam mogao nabaviti još......za oranje i tanjuranje je najbolji, drugo nisam radio s njim.......gume sam zamjenio kako sam ga kupio, imaju slike negdje u temi kako sam to sve i radio.....a za ovu količinu zemlje koju radim, neisplati mi se kupovati plug, tanjurača, sjetvospremač.......a to sve imam za fergusona, s kojim sam do sada radio.....malo mi je žao prodati, al traktor mi samo stoji i nemam koristi od njega, osim u jesen, za oranje i tada odradi nekih 7-8 sati i to je sve.......dok 533 mi je od početka godine do sada napravio 150 sati.....

:partyman:

Neces vjerovati,ali bas sam ti se htio javiti kada si pisao da zelis prodati.. :-D
dakle tvoj ima mjenjac 18/4?Po onome sto pise kolega savoris onda tvoj ide brze od 35km/h i ima bolji raspored brzina??Ili je razlika izmedu mjenjaca na 82-kama i 892 i 952??
Sto se tice pojedinosti o traktoru to mislim da trebamo na pm.. samo kada stignem opet pisati..ceka i mene puno posla sada..
Uglavnom javim se..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovaj mtz82 izgleda ko olupina.......i nema 20 brzina naprijed, nego 18......a nema zadnjeg stakla, nema blatobrane......itd itd

a ovaj 52 je htio jedan kupiti što je došao vidjeti moj traktor, jer nisam htio spustiti cjenu koliko je on htio......pa ga nakraju ni on nije kupio, vjerojatno nešto kod njega neštima........

a šaltanje brzina kod rusa, e to ti je tek pravi sex.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh