• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Znači dvije ručke, sa jednom šaltaš brzine a sa drugom ih poloviš, mehanički power! Ako sam dobro skužil samo je deveta blindirana u svim prenosima a ostale se kalaju? Naprimjer orem u 6-stoj zec i ako mu je teško, stisnem kvačilo i samo krknem u kornjaču i derem dalje?

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To o cemu sad govorimo je reduktor nikakvi M-power.
Svrha M-powera je da u situacij kada traktor ostaj bez snage bez koristenja kvacila se ukljuci i time reducira brzina odnosno smanji u prosjeku za 30% sto ovisi od stroja do stroja!!!
M-power najvise dolazi do izrazaja u transportu(uzbrdici i nizbrdici)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Znam da se on koristi bez kvačila, a ovdje treba kvačilo, a pritiskanjem istoga dolazi do privremenig usporavanja traktora prilikom odvajanja kvačila ali princip rada je skoro isti.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jako je mala razlika kod tog povera jedino kaj se lijepo šalta meni nikad ni je zakrčal ručica natrag normalno naprijed usporen kod prve i druge brzine se skoro i ne osjeti kod sedme i osme se osjeti a kod devete se ništa ne mijenja ja ga i nisam koristil dosta onih devet brzina jedino u rikverc pomaže .
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Savo ce ugradnjom svog (pred)reduktora dobiti to da pokraj reduktora koji ima moze koristiti i ovaj koji ce ugraditi i dobiti veci izbor brzina.
Nisam siguran dali je kod svih traktora koji imaju M-power koristenje istog ograniceno?
Znam da je kod ursusa ograniceno koristenje na 5min.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Prijatelju @željko kž jesi složil rujana il još stoji raskopan? ne pratim baš previše forum pa nisam u toku radnje .. :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nisam kupil radilicu i odustal od slaganja (smanjilo mi se brojno stanje u porodici) na prodaji je radilica 1100 kn (toliko plačena) i rus 2,5 kn kg ispadne oko 9 000 kn no ne će ga nitko osim sakupljača sirovina nude 2 kn za kg .
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Željko znači prvo gurneš ručicu u željeni položaj i tek onda kvačilo?
Ko klinac sam dosta sa ujakom za vreme školskih praznika išel u Delnice po drva i sječam se da je stari volvo imal slični sistem sa prekidačima na ručki mjenjača, normalne brzine plus dva prekidača za kalanje, samo si ga prebacil dole ili gore i dok je trebalo samo si stisnul kuplung na sekundu da odradi zadano i dalje gas.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Stisneš kuplung i ručicu gurneš napred i pustiš kuplung ali ako si u 9-oj brzini nema funkcije a baš tad bi trebalo po meni je to nepotrebno osim ako neki priključak baš zahtijeva određenu brzinu .
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Znači ima 4 brze, 4spore i 5 koja je zablindirana, i u brzim i u sporima sve 4 se mogu kalati a i rikverc se može kalati? Sorri kaj maltretiram s pitanjima ali me baš zanima režim šaltanja jer imam neke ambicije za rusom pa ako bi išel šta gledat u dogledno vreme da ne ispadnem dudek! :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Stisneš kuplung i ručicu gurneš napred i pustiš kuplung ali ako si u 9-oj brzini nema funkcije a baš tad bi trebalo po meni je to nepotrebno osim ako neki priključak baš zahtijeva određenu brzinu .

Ispravak krivog navoda , i u 9toj ''polovljenje'' brzine radi , 9ta ne reaguje na reduktor spore-brze , znači onaj njegov reduktor koji se nalazi serijski u njemu (mislim na 52ku

Znači , ovo polovljenje ili Mpower ili predreduktor (nazovi kako hoćeš) se nalazi prije mjenjača direktno između spojničke koja ide na lamelu i prije prvog snopa te samim time ima uticaj na SVE brzine kojima mjenjač raspolaže

Standardni reduktor spore-brze se nalazi posle mjenjača , znači između izlazne osovine mjenjača i konusnog zupčanika diferencijala i on ima uticaj ne sve brzine OSIM na 9tu koja kada se ušalta spoji direktno ulaznu osovinu koja ulazi u mjenjač i izlaznu odnosno ide direkt na konusni
U 9toj se sav mjenjač zaobilazi , teoretski samo jedna prava osovina od lamele do diferencijala , ako izuzmemo predreduktor

Ovom dogradnjom se dobija mjenjač 18/4 umjesto 9/2
Još je bitno za napomenuti da postoje dvije vrste predreduktora , jedna koja usporava a druga koja ubrzava traktor i to je ona kvaka koja ruse tjera da idu preko 50Kmh , samo je razlika u prenosnim odnosima ona 4 zupčanika koje ja dograđujem , u mom slučaju je onaj koji usporava jer i ovako mi je traktor dovoljno brz

Kada smo već kod reduktora , za rusa postoji još jedan reduktor kojim se dobijaju super spore ili puzajuće brzine i on se montira sa lijeve strane mjenjača tamo gdje u 52ke stoji kompresor , tako da ako se i njime ''naoruža'' rus još malo pa postaje vario :icon_weed:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da Savo moja greška taj pover reagira u 9-oj a reduktor ne inače moj je išel oko 50 km čak i više getriba nije otvarana pa i neznam kaj ima u njoj a i nije bitno poslije Nove godine dolaze sakupljači po njega ako i oni neodustanu .:icon_hang:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Šteta što smo daleko , ako već ide u željezo ja bi rado sa njega skinuo neke vitalne dijelove koji mogu zatrebati

Mali je nesporazum jer neko brče pojmove od reduktora i predreduktora , u svakom sločaju jako jednostavan mjenjač velike snage i izdržljivosti u tome se svi slažemo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Jeste od nje i prilično se lako ugrađuje , od dijelova ti treba:
-spojnička sa prednjim zupčanikom
-obujmica
-prva osovina što ulazi u mjenjač (može i stara da ostane ako možeš da ukopaš jedan seger kanal)
-zadnji zupčanik koji nailazi na ovu osovinu iz gornje stavke
-donji nosač snopa sa ležajevima i duplim zupčanikom na sebi
-ručica sa uključivačom
-i najskuplja stavka je prednje zvono odnosno ''suva kutija'' od 82ke sa zadnjim deklom na koje se montira spojnička

Prilično neisplatna investicija
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
A neznam kaj drugo motor ima 653 sata (mijenjan) palio od prve nije trošil ulje getriba ok hidraulik ok ali tu itam mastan gume prošle oko 20 km sin otišel kod cure i to je glavni razlog prodaje još imam tri traktora a puno ne radim kad sam nabavil radilicu mislil sam ga slagat (ili utrapit Muhaču da slaže) ali zadnjih par godina radil 10-tak sati godišnje a to i nije rentabilno .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Da si ga htio prodat, već bi ga prodo, nema šanse da ga neće baš nitko za barem 1000 kn više od sakupljača.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bilo ponuda ali večinom zamjene i uz moju doplatu ili prodaja papira a to mi ne odgovara .
 

Najnoviji postovi

Na vrh