• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
E pozdrav forumasi,novi sam pa Vas molim za nekoliko odgovora... hocu da kupim mtz 52,nasao sam jedan nije skup,naizgled dobar,motor extra,samo se cuje u mjenjacu u jednoj brzini napred i jednoj nazad. jel pameno to kupiti,koliki moze biti kvar? molim Vas da mi odgovorite. Posebno SAVU!!! Hvala unapred...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
dadoo, pravila Foruma

Kao prvo, predstavi se OVDJE i pročitaj pravila Foruma.

Drugo, napiši kaj te točno zanima, jesi li kad imal rusa itd.
Na ovak općenito pitanje teško je dati suvisli odgovor.
 
Posljednje uređivanje:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Dali tko zna što ova lampica signalizira? Ponekad mi svijetli ili treperi na leru
16f51db66bda90e1e8a76674f06eedf5.jpg
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Pozdrav svima dogodio mi se kvar na prednjem pogonu.
Vjerovatno je stradao ležaj polu osovine koji ide iz diferencijala prema bočnom reduktoru pa mi je očito pojela osovina semering i ulje iz diferencijala mi je iscurilo u bočni prijenos te kroz čizmu van.
Sad me zanima postupak rastavljanja da ne bih nešto nepotrebno otvarao i dangubio jer mi je traktor hitno potreban u polju.
Znači ko zna postupak neka mi opiše šta da skinem kako bi došao do semeringa i lagera.
Prednja vuča je i dalje ispravna i ništa ne lupa niti ne zvoni samo znači otišo je semering na desnoj strani.
Hvala na pomoći unaprijed!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Skineš bočni reduktor i čizmu koja nosi reduktor , znači skinuo si i vertikalnu poluosovinu
Skineš onda onaj limić koji štiti bočni prenos, njega možeš i prije , svejedno
E onda najbitnija stvar , sa bočne strane imaš vijak koji osigurava ležaj da se ispadne , njega odviješ (mislim da je ključ 14) , taj vijak izgleda malo čudno , špicast je na vrhu.
Onda uzmeš pajserom i zapneš za zupčanik i izvučeš cijelu poluosovinu sa ležajem napolje.


http://www.autosoft.ru/online/acat/data/mtz/80/056.gif
Taj vijak je pod brojem 31 ili 32 , ne vidim dobro na slici

To sve važi ako ide bez problema , mogući problem je da osovina zapekne ili se zareže u srce diferencijala i onda nastaju muke ježeve.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Savo ti si me urekao:icon_rolleyes:
Ko da si pogodio da će bit sranja sa tom polu osovinom.Treba te za proroka stavit:icon_pray:
Znači nisam uspio isčupat polu osovinu iz diferencijala već sa sve skinuo dole kako bih je izbio sa druge strane i opet ne ide sad sam ostavio vertikalno naopačke čitavu trombu sa dijelom diferencijala i nutra zalio sa WD-om i neka stoji do sutra jer je ne mogu pomaknut iz srca niti sa pokušajem razvlačenja trombi i udaranjem macolom.Ripne jesu u svojem ležištu ali se bojim da je pretjerano nutra u srcu jer sa žicom od co2 aparata mimo mogu doć do proširenja gdje su ripne šire.Zbog takvih kvarova izgubim čitav dan i dođe mi da ga zapalim samo što ne bi nikako gorio.:icon_oak:
Ako ne bude drugog rješena ići će kod tokara da je izvrta ili nekud da se na prešu izvuče ili izbije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Hehe , nisam ja prorok negao samo čovjek sa malo iskustva.
Polako , ne kukaj , ima lijeka i za to :p:
Skini ulazni dio što ide od kardana (konusni zupčanik) i kroz taj otvor rasklopi srce diferencijala na licu mjesta , onda rastavi trubu i sa druge strane nađi nekju usovinu koja prolazi i udaraj ili pritisni na presu
Znači ni slučajno NEMOJ sada da udaraš šipkom kroz srce diferencijala jer nemožeš doći do druge poluosovine , prije nje su osovinice od trkača koje ćeš satrati.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Znam savo tako sam još jučer napravio i ne ide van zato ti ksžem davsam udaro macolom i neide van iz svog ležišta.
Ko da ju je neko zavario.
Jer kad sam trombu skroz skupio prvi lager se je pokazao van ali osovina ne ide iz srca da se postavim na obrve. Uglavnom sad ću vidit jel šta popustila od spreja pa će mo.probat prvo.udarcima riješit a ako ne onda dalje po redu. Sa druge polu osovine izašao diferencijal bez ikakvog problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ma ne vjerujem ja nešto puno u te maze kojekakve tipa WDa , ako ne ide silom upotrijebi veću silu :icon_rofl:
Nema tu neke matematike.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Nakon 30 sati rada traktor je u voznom stanju!
Zamijenio sam glavne ležajeve u diferencijalu te sve semeringe u glavnoj trubi. Sve sam podmazao pošteno tako da više ne će zahrđat tako da sam ukupno 10 sati izbijao polu osovinu iz diferencijala.
Nedaj bože nikome. A što se tiče sprej protiv hrđe može itekako pomoć samo mora odstajat.Moje iskustvo mi govori da je u početku slabija vibracija većeg intervala udaranja je bolja po meni nego udaranje teškim čekićom.Teški čekić sam na kraju upotrijebio na samom kraju jer u početku nije davao rezultata osim što sam spigo osoviniu fi 20 a osovina se nije niti pomakla.
Sve u svemu katastrofalno iskustvo koje nikome ne bih želio da iskusi.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
A jel se nije dalo napeti sa radapcigerom pa onda udariti? Neznam kako to izgleda unutra ali radapciger može biti u takvim situacijama od velike pomoči.
 

predrag

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
138
Ljudi imam jedan problem. Koji su kataloski brojevi lezajeva prednje vuce kod mtz 52, to jest ona 2 velika sto se nalaze u cizmi, ili pak ako neko zna njihove dimenzije?
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
evo imam rusa 52, pa mi trebaju one prednje gume sa ripnama za njega, e sad jel znate koje su dimenzije tih guma, gdje ih najpovoljnije kupiti i koja im je cijena?? Hvala unapred!!!!
Pitam zato što do sad nije radila prednja vuča pa su bile neke bez veze gume na njemu. eto ako neko ima volje da odgovori.......
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako su 20 cola imam ja sa njima imam i zadnje 38 cola prošle 20 km i ostatak rusa na kilu .
 
Na vrh