• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
brzine su najmanji problem.....dosta jednostavno, ako imaš tablicu, i po meni je raspored dobro rješen........rus nije neudoban kako pričaju, dosta je težak i kada naiđe na busu, on ju zdrobi, pogotovo u tanjuranju sam išao oko 10-11km/h, nakraju otišao ležaj na tanjurači......
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
brzine su najmanji problem.....dosta jednostavno, ako imaš tablicu, i po meni je raspored dobro rješen........rus nije neudoban kako pričaju, dosta je težak i kada naiđe na busu, on ju zdrobi, pogotovo u tanjuranju sam išao oko 10-11km/h, nakraju otišao ležaj na tanjurači......

pa nekažem ja da su problem samo dok npr. kak sam ja došel z traktora kojega šaltaš samo 4 brzine (samo brze) malo ipak čudno dojde dok imaš 9 brzina (govorim samo o brzim)pa naučil bi ih dosta brzo samo mi nije ni bilo u interesu ih naučiti...
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
ma nije ni u 82-ci tak loše..vozil sam parput 82-ku sa ovom novijom velikom kabinom tj prepelal sam nekoliko prikolica z polja ali raspored brzina nesam nikak mogel skužiti:finga:

raspored brzina ide na sličnu foru kao i imt 549, 567,577,5106 i slični, isto brzine ne idu redom kao na npr. zetoru i mnogi ih voze pa nema problema, pa ne vidim ni ovdje problema.
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
rodjak kupio 2009. mf-a e to vam je kompliciran mjenjac,cini mi se 24 stupnja
na ovoj tipci su stupnjevi po slovimaA,B,C... na drugoj po brojevima
mozes mjenjat i kod volana ali onda ide redom nemozes preskakat itd.itd
ma imao sam jedno pola sata obuku ali poslje je islo a ovaj ruski sa metar cijevi je maciji kasalj nije on uopce kompliciran nego brzine nisu redom slozene a mi zatucani balkanci naucili na zetora i imt-a pa sve vise od tri brzine na jednom mjenjacu nam predstavlja kvantnu fiziku:madmana:
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kolega svako ima svoje mišljenje o traktorima i udobnosti meni je imt 560 , zetor 6945, 3511s. mtz 80 po tom redu jer njih imam znaći da je mtz najneudobniji i najmanje ga vozim iako je daleko najbrži najjači i najnespretniji . MF je ipak puno veči rang jedino kaj mi se kod njega ne sviđa je uključivanje prednje vuče kod kočenja .
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
da ne otvaram novu temu...
jel tko znas sta o mtz 92 u usporedbi sa 82 ili 920 sa 820,
znaci traktori iz osamdesetih i devedesetih...?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ja mislim da je taj 92 isti kao 82 samo ima turbo kak i 920 i 820 samo kaj ovi imaju noviji tip limarije..nek me neko ispravi ako griješim..
 

kobac26022

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
159
ma nemojte se zamarat sa rusovim mjenjačom to je jedan od najjednostavnijih mjenjača...... svi koji voze rusa će potvrditi ovu teoriju svi koji vozimo ruse koristimiio : 1, ekstra teret
5 oranje
6 kretanje iz mjesta
8 ubrzanje
9 transportna i to je to
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i 2 ti je manevriranje u mjestu, sve zec

a oranje je išlo u 5toj ali na kornjači......

al uglavnom je to sve kako je kobac napisao
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
kako funkcionira taj motor sa turbom, kakva je potrosnja, odnosno iskoristivost te snage?
Ako ga digne jos na srednjim okretajima onda je 92 kao cross motor...
Sta su sve na motoru prilagodili za turbo?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kako funkcionira taj motor sa turbom, kakva je potrosnja, odnosno iskoristivost te snage?
Ako ga digne jos na srednjim okretajima onda je 92 kao cross motor...
Sta su sve na motoru prilagodili za turbo?

Potrošnja nebi trebala biti puno veča..motor bi moraf funkcionirati dobro samo što bi imal puno bolji šus.. Na motoru bi trebal biti promjenjen kut paljenja i kolko znam da dize moraju biti za veči pritisak kod turbo motora..to bi moral pitati nekog koji se bolje razumije u turbo motore pa bi ti on sigurno dao preciznije odgovore..
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
kako funkcionira taj motor sa turbom, kakva je potrosnja, 92odnosno iskoristivost te snage?
Ako ga digne jos na srednjim okretajima onda je 92 kao cross motor...
Sta su sve na motoru prilagodili za turbo?

Rusi imaju dvije vrste turbina običnu tkz G puhalo i jaču kojoj rad kontrolira kompjuter 92 ima običnu imfor iz Kirš prom Vrbovec
 

Ivica12

Novi član
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
20
Pozdrav, kupio sam nedavno mtz 82 77 godiste, do sad se nisam susreto sa ruskim traktorima posto sam imao zetora, pa me zanima par stvari.
1.Ne radi mi špera pa me zanima dali se isplati ic slagat njegvu orginalnu izvedbu posto mi fale sajle crijevo i cilindar ili ima neka bolja opcija za slozit.
2. Kada ukljucim kardan rucica ispod sica u desno (sto bi trebalo bit preko motora) i kad dignem onu rucku sa desne strane on pocne radit ali kada se optereti prestane, pa me zanima zašto se to dogada.
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
143
Imenjače pozdrav i tebi ovako pod broj 1. što si naveo problem ja mislim da ti se to ne isplati radit a ima druga verzija špere to sam čitao na susjednom srpskom forumu špera nekako preko zraka , a pod broj 2.što si naveo problem to su ti otišle lamele kardana ,ništa komplicirano za promjenit a ujedno i dost jeftine su lamele pa zbog tog se nemoj brinut.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imenjače pozdrav i tebi ovako pod broj 1. što si naveo problem ja mislim da ti se to ne isplati radit a ima druga verzija špere to sam čitao na susjednom srpskom forumu špera nekako preko zraka , a pod broj 2.što si naveo problem to su ti otišle lamele kardana ,ništa komplicirano za promjenit a ujedno i dost jeftine su lamele pa zbog tog se nemoj brinut.

Špera se navodno da staviti od 52 mehanička a lamele od kardana se štelaju nalaze se iznad diferencijala :weedman:
 

kobac26022

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
159
što se tiče kardana to je samo stvar štelovanja to nije problem za rješiti.. a oko blokade ako ti nije prjeko potrebna bolje nemoj ništa dirat jel njegovu orginalnu je pre zahtjevno da napraviš a ako ubacuješ kandže od 52-ojke onda moraš izbaciti hidropojačivač i moraš poklopac dif. mjenjat tak da nije to baš najjednostavnije...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
što se tiče kardana to je samo stvar štelovanja to nije problem za rješiti.. a oko blokade ako ti nije prjeko potrebna bolje nemoj ništa dirat jel njegovu orginalnu je pre zahtjevno da napraviš a ako ubacuješ kandže od 52-ojke onda moraš izbaciti hidropojačivač i moraš poklopac dif. mjenjat tak da nije to baš najjednostavnije...

Može se špera riješit da izbaciš ono što izgleda kao lamela i napraviš pokretnu flanđu sa kojom spojiš osovine a feder ih vrača no štelanje kardana je malo nedorađeno no kad skužiš ni je teško i brzo je gotovo no treba ga češće štelati ,.:drinkers:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Pa po meni nije loša opcija da se samo umjesto hidraulike na njegovu blokadu dovede zrak , znači dodaje se samo jedan pneumatski ventil i to je to
To nije ''mrtva'' blokada ali nije ni loša jer će ipak u ekstremno najtežim uslovima lamele da proklizaju prije nego dođe do havarije , a ta osjetljivost se jednostavno može podešavati pritiskom zraka

A karadansku gurtnu za početak samo treba naštelovati , vjerovatno se malo potrošila
Čak može da je oslabila i ona opruga od klackalice na ulazu poluge u mjenjač odnosno diferencijal
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
82-ka po tvorničkoj tablici ide sa gumama16.9r38 nešto preko 40km/h a sa 18.4r38 bi moral sigurno iči 45km/h...

Mislim da je netko postavio vec sve brzine za model 892. Da li ide sa 16.9r38 40 km/h ne znam..no to je sasvim dovoljno.Mene ta kombinacija zanima iz razloga sirih guma,vece stabilnosti i krajnje brzine..40km/h sasvim dovoljno,no mislim da to ide sa 18.4r38..
imas li neke slike ili video sa vecim gumama na 82-jki? Netko tko posjeduje taj traktor to prepozna jer ima percepciju uzivo...mi ostali moramo hvatati sto pise na kotacu kada je u zavoju :-D

mislim da on ima zadnje 18.4-34 nije 18.4-38.....


što se tiče 82......dobar traktor, jako dobar, za ono što on nudi i za koliko novca, nedaje niti jedan drugi traktor.......pogotovo ovi stariji modeli, kakav sam i ja imao......tj prvi model 82ke

samo 892 radi na max 1800 o/min , a 82 na 2200 o/min zar ne?Vjerojatno je i u tome razlika u brzini??Mozda kolega savoris pomogne i objasni detaljnije br. o/min na svim belarusima :)

mislim da postajes nostalgican za 82 :-D

sto se tice isplativosti..svasta se moze vidjeti u oglasnicima..npr. imt 539(ima jedan od 65 t/kn..novi je skoro toliko :-D ) je skuplji od 82 ili 558...stara izreka "svaka roba ima svoga kupca" kod nas doista vrijedi..
mislim da je 82 isplativ za to sto nudi i kolika mu je cijena..no sve to ovisi o potrebama.Realno puno se dobije za to sto nudi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ferguson je ferguson i za one poslove, za koje je i namjenjen je nezamjenjiv.......samo je precjenjen možda, jer gledam i malo ursuse 335.......ljudi puštaju cjenu, traktor uredan, registriran......a za cjenu takvog ursusa, fergusona nemožeš kupiti i neispravnog.....

što se tiče nostalgije.....nebi o tome :drinkers::partyman:


za nas ovdje je samo bitno da je jeftino, jer večina si nemože priuštiti dobar i skuplji traktor, pa su i stari rusi dobri, pa čak i novi ako se usporede sa konkurencijom su dosta povoljni, 135 000kn je nova 82.......dok polovnu sa ispod 1000 sati dobiješ za oko 75 000kn, što je po meni dobra investicija......

od ovih starih rusa, to je sve lutrija......moj je bio i dobar, takav stari je dosta i teško naći, da valja.......večina 52ki je radila po kombinatima, kao i te prve 82......i večina ih je u jako lošem stanju, jer tih godina nije bilo JD ili MF u toj mjeri, samo imt i rus........i nešto torpeda, koji su isto dosta rastureni ( bio na licitaciji u vupiku, nitijedan torpedo nije bio barem 40-50% dobar)

ja trenutno nemam potrebu za večim traktorom, al ako budem uzimao nešto jače, mislim da će to biti rus, 552 ili 82 ili 820 ili 1221......ove druge serije mi nisu posebno zanimljive, jer koliko sam čitao o njima, dosta su kvarljivi.......iako od starijih modela, 52ka od kobca s foruma mi se nečini kao loš traktor, ovako sa slike :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh