• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,432
Provjeriti brtve u hidraulicnom cilindru osobito ako polako pušta dolje kada je prikljucen prikljucak. Ja sam prosli tjedan imao isto problem, sve rastavio i otišo je O ring na glavi cilindra. Ovo je sad novi pakung nakon tokarenja glave na dimenziju gumica i potpora. Unutarnji fi cilindra je 100 mm

2u88pc1.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Hm , a jesi li provjerio prigušnicu na holenderu da u njoj rupica nije začepila?
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Kada smo prosle godine remontovali zadnji i prednji diferencijal, majstor je posumnjao da su gumice cilindra krivac za ovaj problem.
Da nadopunim manifestovanje kvara.
1. Klip normalno, snazno i brzo podize prikaceni uredjaj
2. I pri slobodnom i pri forsiranom spustanju, uredjaj tecno i brzo padne na zemlju
3. Dalje od zemlje (ili dubine slobodnog ulaska pluga u zemlju), poluge nece dalje ni makac
4. Polge bez icega zakacenog na njih se ili sporo ili nikako ne spustaju. Cak i ako se neko popenje na njih, opet ne padnu brzo kao opterecene. Dakle, samo teret od par stotina kila je dovoljan da ih lepo spusti

Elem, majstor, koji je posumnjao na gumice, je porucio set gumica, skinuli smo klip, ali prilikom rucnog testa sabijanja i razvlacenja je rekao da je to sve dobro i da ga ne bi rasklapao da ne pokvarimo postojece stanje. Ne kazem da nije pogresio sto nismo predihtovali, ali svakako zna mnogo vise od mene.

Na koju prigusnicu savo mislis?. Ja skidah sve holendere kada sam skidao razvodnik da prepakujem ventil kipe na ventil poluga, ali mi nije palo na pamet da pretresem i njih.
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Obzirom da je pijanog ruskog inzenjera bolela ona stvar u gacama za to da li je vozacu udobno koristiti tratkor ili je rusko vidjenje ergonomije totalo devijantno, ja sam resio da bar sebi ne zagorcavam zivot kad su vec oni sadisti to uradili.

Prve na tapetu su bile stepenice, jer sa originalnim, pa jos sa slomljenom donjom precagom, sam zavrsavao oranje kao pretaban od strane stampeda bivola od ulazaka i izlazaka iz kabine.

Evo u prilogu moja amaterska bravarija. Prilagodjen model stepenica sa novijih ruseva.

Takodje, polozaj volana i poluga je u najmanju ruku nelogican, te je i to doslo pod mac. Za 60 eura sam u novom sadu kupio glavu volana, poluge i tablu od 82jke i znacajno preporodio kako polozaj sedenja, tako i ulazak i izlazak. Ergonomski neuporedivo sa predjasnjim stanjem i majstorija koju od srca savetujem svim vlasnicima 50/52
 

Prilozi

  • IMG-afd928e7e7c031b7e4c347ead8f82673-V.jpg
    IMG-afd928e7e7c031b7e4c347ead8f82673-V.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 113

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
I jos dva random pitanja (verujem da ce ih biti jos kako mi budu padala na pamet).

1. Rucica do blatobrana za ukljucivanje kardana ima 2 polozaja. Koja je poenta toga ako sluzi samo za ukljuceno iskljuceno?

2. Posto je moj rujkan 69to godiste, dakle stari 52 sa D50 motorom, nosi i stari razvodnik hidraulike na kom rucica za zakljucavanje kontra radi, ka soferci je otkljucano.
E sad, citao sam price oko ukljucivanja kruzenja ulja zarad prenosenja dela opterecenja pluga na poluge, sistemom, spusti se uredjaj, zakljuca se hidraulik, pa se onda rucica za poluge stavi u polozaj za dizanje. Medjutim,kod mene i na zakljucanom polozaju, poluge idu na gore, samo su na dole zakljucane i to uredno drzi visinu. Ideja neka?
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Jel ima tko kakvih saznanja da li je moguce piksirati valjak i gornje ruke hidraulika imaju mi dosta lufta? I drugo jel isti prednji most na modelu 50 i 80? Imam sad i 82 i 80 u medjuvremenu sam 82ojku uspio dovesti kolko tolko u red pa gledam da ih ne rastavljam sklapajuci jednog nego oba da mi rade.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Trebao bi biti isti prednji most.

A šta bi piksnovao? Koji valjak misliš?
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Valjak ili osovina ona nazubljena sta je vezana na cilindar i dize ruke. Bivsi vlasnik je kirijo po sumi samo sa prikolicom za 8m drva i koristio onu poteznicu na rukama hidraulika i normalno cijeli taj vanjski sklop ima lufta i sve treba piksirati itd. Samo neznam radi zubiju dal se moze to rijesiti na neki nacin
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Hm , a jesi li provjerio prigušnicu na holenderu da u njoj rupica nije začepila?

Savo, izvini, ne zelim biti dosadan, samo te molim jos jednom da mi kazes na koju si prigusnicu mislio, da to proverim kad budem isao do sela.
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
nino1005 osovina poluga i ruke poluga su nutovane i ako je tu dobilo lufta, bojim se da ti je zamena jedina opcija. Ili neko krvnicko varenje, ali ja to licno ne bih radio.
Ako je dobio luft u kajli, to se mozda i da srediti, ali opet glasam za zamenu, jer sve to ima polovno da se nadje u jako dobrom ili odlicnom stanju

Ali neka me iskusniji isprave, ako gresim, da te ne bacim na trosak ako ima leka
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Ako znate di ima polovno u rh kupio bih naravno,kazem imam jos jednog kao za dijelove ali mi ga je zao rastaviti jer sve na njemu radi osim sta je limarija losa al ako nebude druge opcije zamijenit cu
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Koliko ja baratam informacijama, Vojvodina, konkretnije Backa, je zlatni rudnik polovnih delova za MTZ. Ja se opsrbljujem u Novom Sadu i okolini
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Daleko mi je to,znam za covjeka kod sombora ali samo vece sklopove dostavlja tako da cu vidjeti mozda jos jednog cijelog uzet za dijelove bez motora, ili madjarska ako ne nadjem. Hvala svejedno
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Ako mislis na Ivana iz Sombora, i sa njim sam saradjivao, stavise samo putem brze poste, i prilicno sam zadovoljan bio uslugom. Kardan prednje vuce mi nije poslao originalni, nego nesto malo budzeno, pa sam morao kod strugara da ga na nutovima dovedem u fazu i zavarim, ali za ostale delove je skroz korektan ispao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Što se tiče lufta u onoj podiznoj osovini , kada se izvadi osovina unutra imaju dvije piksne koje svaki prosječan tokar može da napravi , ništa specijalno.
Nadamo se da osovina nije previše pojedena , a ako jeste ima i za to lijeka.

Prigušnica se nalazi pod brojem 13 ili 14 na slici.

120.gif
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Hvala ti, da mi nisi rekao ja bih tunjao negde po razvodniku za prigusnicom :). Javljam da li je tu gremlin
 

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
Curi mi ulje na onoj hidroulicnoj komandi za blokadu diferencijala pa me zanima kako to zabrtviti, dali su unutra neke gumice ili slicno?

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 
Na vrh