• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MUZNA OPREMA

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
RPS 10

460 l
To je isto kao i moja, ta muzilica goni skoro 5 kanti bez problema.
Pojednoj muznoj kanti je potrebno 80 lit. i bez obzira koliko bilo kanti potrebno je još 80 lit. rezerve
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Dobio sam ju od rođaka koji se riješio krava. Kod mene sumnjam da budu ikad dvije kante prikopčane.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja sam kupio linijsku muzilicu alfa laval vps 9, tera jednu kantu, monofazna, zna li neko o njoj nesto vise kako se pokazala, nije uljna.
 

roky

Novi član
Tu od
10 Lip 2013
Poruka
3
Pozdrav, interesuje me sljedece...

Da li muzilicu za krave mogu koristiti za koze, na nacin da samo promjenim sisaljke... Moze li se pulstor od krava koristiti na kozama ?

Da se preformulisem, sta sve trebam nabaviti od opreme da bi muzilicu za krave koristio na kozama?

Nisam upucen u muzilice i tako te stvari pa ako sam izvalio kakvu glupost imajte razumjevanje ;)
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Pozdrav, interesuje me sljedece...

Da li muzilicu za krave mogu koristiti za koze, na nacin da samo promjenim sisaljke... Moze li se pulstor od krava koristiti na kozama ?

Da se preformulisem, sta sve trebam nabaviti od opreme da bi muzilicu za krave koristio na kozama?

Nisam upucen u muzilice i tako te stvari pa ako sam izvalio kakvu glupost imajte razumjevanje ;)

Mislim da nemožeš! Treba drugi pulsatot!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Trebaju ti druge sisaljke i kolektor (sabirnik) ili obična Y račva. Što se tiče pulsatora, ovaj za krave ima odnos: muža - odmor 60/40. Što znači da 60 % vremena muze i 40 % vremena odmara. Ovaj odnos se kod mehaničkih odnosno membranskih pulsatora nemože mijenjati, mada ima starijih pulsatora kod kojih je ovaj odnos 50/50. Ono što možeš mijenjati kod ovih pulsatora je brzina pulsacija i ona se može mijenjati u dosta širokim granicama.
E sad, dali bi mogao koristiti ovaj pulsator u muži koza...? Mislim da bi, ali uz neke da tako kažem prepravke. Naime pulsator za krave ima dva izvoda i muze dvije po dvije sise, dok za koze treba da muze obe odjednom. Znači da bi na ovom pulsatoru za krave trebao blokirati drugi izlaz a ostaviti samo jedan i njega povezati pomoću Y račve na sisne čaše. Dok preko druge Y račve (kolektora) povezuješ sisne gume i mliječno crijevo.
Pulsator ti treba ako koristiš rotacionu vakuum pumpu. Međutim ako ćeš koristiti samo jednu kantu onda ti dobro može poslužiti i obična klipna pumpa tipa "Vitrex" i slična. One za krave nisu baš najbolje rješenje upravo zbog toga što muzu sve sise odjednom, dok kod muže koza se upravo to i traži. Pa ako još nisi nabavio muzilicu razmisli i ovome rješenju. Polovne se mogu naći za nešto malo više od džabe. :)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Pošto se za koza i krave koristi i drugi nivo vakuma, mislim, da od stabilnog muznog sistema možeš za oboje koristit vakumsku pumpu, dok razvod razdeliš na dve grane, od kojih ima svaka svoj regulator vakuma (iza ventila), podešen za svoju namenu.
Znači, jedna grana za krave, druga za koze.
Od muzne jedinice možeš koristit kantu za obe namjene, dok imaš za svaku vrstu svoj poklopac sa pulzatorom, Jedan za krave, i drugi s dvije muzne jedinice za koze.

Kod manjeg broja nisko produktivnih koza je obično lakša ručna muža, jer održavanje higiene muznog stroje traži vrijeme, dok kofu opereš za minut.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Mislim da nemožeš! Treba drugi pulsatot!
Pulsator za krave mozes koristiti za koze mijenjajuci odnos pulsacija na 70:30 i smanjujuci vakum na 36 kp. Ako imas i krave i koze to ti je malo komplikovano ako ne bi imao dva poklopca sa pulsatorima i svaki put mijenjao visinu vakuma. Treba i racva za dvije garniture sisaljki na jednoj kanti.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Da li kupiti ovakvu muzilicu?Mislim da je najveca mana sto nema pulsator,ali neznam koliko je to velika mana.
Inace bi sluzila za maksimum 6 krava dok se ne nabavi nesto kvalitetnije

evo link http://www.muzilice.net/muzilice.html

Ako već kupuješ muzilicu, kupi zidnu. Možeš naći polovne za vrlo pristojnu cijenu, izbjegavaj ove na kolicima, mogu biti opasne. Mnogi su stradali od strujnog udara.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja nisam slušao savjete drugih i uzeo sam skoro istu takvu bez pulsatora Vitrex. Dojio sam s njom dve krave i za bolju nisam znao. Nikad nije podojila ni blizu kraju, moraš uvijek ručno do kraja inače budeš oštetio vime. Kad je zima pa malo padne napon struje ništa od dojenja ili se ona kuglica zamrzne pa poljevaj toplu vodu da se odmrzne. Sisne gume ajoj meni. I onda mi se rođak prestao bavit stočarstvom i dao mi polovnu Westfaliu http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospodarstvo/muzilica-krave-westfalia-oglas-8473725 ovakvu sličnu. Preporodio sam se. Oprao sam ju promjenio ulje i semeringe da ne slini ulje. Na kanti očistio pulsator i promjenio onaj papirnati filter i sva gumena crijeva i sisne čaše. Nema tu neke puno velike filozofije i imaš novi stroj. Moraš si staviti deblje crijevo koje ti ide po vani do štale kad ti po zimi se smrzne kondezat u crijevu da može prolazit zrak. Kad je tanko crijevo onda ti se zamrne cijelo crijevo. U štali ti ne treba debelo kad stoka grije unutra. Okitenka je zakon za to. Ako imaš 6 krava poštedi si muke i kupi polovnu neku zidnu muzilicu i bez brige si sigurno dulje nego sa ovom novom. Najvažnije sam zaboravio navlačenje te pokretne muzilice je strava. Oni jeftini kotači več otiđu za 2 mjeseca. Pogotovo ak ti žena ide u štalu pukla bu od te muzilice. Uložio budeš malo više u zidnu i malo promjenio potrošne dijelove i to je to. Puno, puno zdravije za vime dojenje sa pulsatorom nego sa onom bez.
 
Posljednje uređivanje:

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Moze li ova zidna muzilica da stoji na podu?
I razmisljao sam da ne razvalcim cevi trenutno,nego samo da kupim creva koliko mi treba do najudaljenije krave. Moze li to da funkcionise tako?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Moze li ova zidna muzilica da stoji na podu?
I razmisljao sam da ne razvalcim cevi trenutno,nego samo da kupim creva koliko mi treba do najudaljenije krave. Moze li to da funkcionise tako?

Ovako sa crijevom imam ja riješeno, sam kupiš crijeva koliko ti treba do najudaljenije krave i bude bez problema funkcioniralo, a mislim da ni nebi smjelo biti problema da se postavi na pod, ali nisam siguran za to, kod koga god sam vidio takovu svi imaju na zidu
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Moze li ova zidna muzilica da stoji na podu?
I razmisljao sam da ne razvalcim cevi trenutno,nego samo da kupim creva koliko mi treba do najudaljenije krave. Moze li to da funkcionise tako?

Može, ali to je ipak samo privremeno rješenje. Crijevo koje ćeš razvlačiti je malog prečnika pa samim tim i malog protoka vakuuma. Na kraće razmake nije problem ali na duze od 4 - 5 metara već je problem. Radio sam tako jedno vrijeme i znam kako je, ali od kad sam stavio cijevi preporodio sam se.
 

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Ja sam vise dosadio i samom sebi....al nikako da kupim prokletinju.
Da li je neko video, imao ili cuo nesto o muzilicama marke Impulsa,to su navodno nemacke muzilice?

Evo i slika

 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Šta te interesuje? Imao sam ja takvu muzilicu, zapravo imam je i sad samo ne muzem snjom. Uzeo sam vakuum sistem a ona mi stoji za rezervu.
 

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Pa zanima me.....pulsator je stavljen nov, nove grafitne plocice, ostalo je kao na slici.....da li to vredi 300 eura ili da dam te pare za Belje muzilicu sa uljnom pumpom?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
A kakva je ta "Belje" muzilica? Jel ona sa rotacionom pumpom ili sa klipnom?
Kod ove "Impulse" obrati pažnju na vakuum rezervoar, čini mi se da je dosta hrđav po rubovima a možda je i samo prljav, to bi trebalo proveriti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh