• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Par puta joj napusti vodu u pojilicu dok ona sama ne uvidi kako to ide.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Moram se pohvaliti 23 i 24. 2 sem išel s udrugom Život u Austriju na stručno putovanje, bilo nas je cca 90 i moram priznati da mi je ovo bilo jedno od NAJPOUČNIJIH putovanja.
Ne poučno u smislu da sem videl neku novu tehnologiju, nove načine hranidbe, nove načine držanja stoke, novu genetiku..nego pučno u jednom smislu a to je zakaj naše selo porpada.
Na svaku farmu koju smo došli (školska farma 10000l po kravi, staja gdje se hrani samo sa sijenom, melasiranim repinim rezanicma i kopletnom krmnom smijesmo 8000l po kravi i kombinirana farma gdje čovjek uzgaja bikove za prirodni pripust 8800 l po kravi) naše ljude je zanimalo kolko je plačeno mlijeko, dal su mu isplačeni poticaji i po kolko prodaje bikove i krave na klanje ta 3 pitanja su bila glavna i popitavala se po nekolko puta

Nitko nije postavil pitanje sparivanja i kaj je čovjeku bitno kod krave, nitko nije pital kolko ima servisperiod po kravi, koliko osjemenjivanja po kravi, kakve je probleme imal oko toga i kak ih je riješaval, koliko on junica PRODA, kak priprema hranu tj kolko čega stavi u zemlju na početku vegetacije, kakva je kvaliteta hrane, kaj bi on sam da radi farmu mijenjal u izgradnji, kak othranjuje telad, kak junice, s koliko 1.put osjemenjuje junice.. ta pitanja nitko nije pital i mi se čudimo zakaj smo u takvoj situaciji a kaj je najgore 90% ljudi ne hrani ni tela, ni junice i krave kak treba a največim dijelom zato jer su prepametni.. i svi samo čekaju da im netko pomogne, tak više nejde
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ni reč dalje.

Sve jasno.
Garant je bilo i pitanje koliko se dnevno dela na farmi. Krasno :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Nesu to spitavali jer v školi delaju učeniki, ovaj kaj rani samo z senom ima i minimlekaru ima 1 zaposlenu a on, sin i žena delaju na farmi ali kad ima samo 50 he livare koje kosi ne mra orati pa ima vremena "kolko oče" pa stihne i v svojih 40 ha šume :p a ovaj treči kaj prodaje bike za prirodni pripust, od živi od prodaje pa lako onda z kravama, to su bili komentari
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Čuo sam baš takav komentar u srijedu od jednog drugog učesnika tog puta.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Bila sam prije pet godina na toj farmi u stvari ako mislimo na isto u srednjoj poljoprivrednoj skoli gdje djaci uce sve od ciscenja do sirenja sira ako mislimo na istu skolu. Tu imaju muzni prosjek 10000 litara. Tu skolu roditelji (farmeri uglavnom)placaju mjesecno skolarinu ako sam dobro zapamtila 230 eura mjesecno za svoju djecu. Zaista tu imaju sta da nauce. Gledali smo roto izmuziste doduse sa sprata kroz staklo. Jedino tu djeca ne ucestvuju. Cak ucestvuju u radu male sirare koja je u sklopu skole.
Odusevljena sam kako ti klinci rade. Pitala sam sta ce oni da rade kad zavrse skolu. Odgovor je bio da ce vjerovatno raditi u pocetku na nekoj drugoj farmi i onda se vracaju kuci na svoju farmu da primijene nauceno.
Zaista perfektno.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
To je druga škola, ovi imaju farmu od 30 krav, ono kaj naši ljudi trebeju videti, nikaj novo moderno, več preuređivano kak su proširavali al sve jako funkcionalno
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Denes sem bil na sajmu u gudovcu, navratim do Westfalie (Gea) i kroz koju minutu dolazi moj školski kolega Tomislav Kralj i njegov stari Mrijan (imaju 40 i koju kravu hostajn pasmine al u hangaru trebali bi napraviti staju kak se spada).. i vode razgovor gospodin Rosić i Marijan oko farme kakav koncept tam nudi Gea.. farma za 100 muznih krava + suhostaj, i sav ženski podmladak, s 2 robota i automatskih hranjenjem na hranidbenom stolu ( znači doveze se u kockama s izuzimačem hrana u skladišet gdje oni preporučaju da dovozi hrane za 1 dan da konstantno ide friška hrana i robot sam uzima silažu, sijenažu, sijeno, smjesu i miješa po potrebi kak za koju skupinu)..
nato veli Marijan to se meni ne sviđa, ja sem prije vozil u kockama i prešel sem na miksericu
Al neda se gospodin Rosič pokolebati i brani svoje stavove, kak taj robot do 8 puta na dan miješa za svaku skupinu (kak se narikče) kak tak krave više hrane konzumiraju i automatski više mlijeka daju, i pita Marijana kolko puta s miksericom miješa hranu, veli on 1 puta na dan, i veli njemu Rosič kak to ne valja pogotovo u ljetnim mijesecima i tak znate priče prodavača..sve dok Marijanu ne prekipelo i veli on njemu KAJ SAD OČETE REČI DA MOJ NAČIN NE VALJA, A IMAM NAJBOLJU PROIZVODNJU PO KRAVI U HRVATSKOJ..odjednom tišina i Rosič nezna u prvi tren kaj bi rekel

Oču vama samo reči da ako hočete imati proizvodnju kak se spada netreba vam farma za 5, 10 mil € jer svi ti kaj budu delali te staje nikad nebudu imali proizvodnju po kravi ko Marijan koji drži krave na vezu i u hangaru
(mikserica vam netreba za proizvodnju ispod 8000l po kravi ko vam veli da treba taj vam laže)
 

matejB

Član
Tu od
11 Ožu 2015
Poruka
39
taj robot za mužnju i nije tako loša stvar, ali taj za hranjenje je čista glupost i bespotrebno bacanje novaca :icon_eyes:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Odlična stvar, ali isto neisplativa na maloj proizvodnji po kravi, i kad ga se postavi morate biti spremni hraniti krave da daju 3 l mlijeka više na dan da bi se on isplatil
 

matejB

Član
Tu od
11 Ožu 2015
Poruka
39
Naravno, mi imamo u planu vrlo vjerojatno slijedeće godine ga postaviti, uz dosadašnju proizvodnju isplatio bi se. :D:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Odlična stvar, ali isto neisplativa na maloj proizvodnji po kravi, i kad ga se postavi morate biti spremni hraniti krave da daju 3 l mlijeka više na dan da bi se on isplatil

Po D i A kalkulaciji, proizvodni trošak je kod robota za 2,5 € centa viši na litar, pa biraj.

Nisam siguran, da je to tako odlična stvar kad ti počnu stizat računi za održavanje.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
na 10 godin on dođe preko 1,5 mil kn jer sam on košta od 100-130 000 € + kamata na kredit i + održavanje 5000-10000 € godinje, zato siguno na maloj proizvodnji od 6000, 7000 l po kravi nije isplativ, pogotovo ako je u pitanju holstajn pasmina, a u Hrvatskoj takvih farmi ima barem 20, 30 a da razmišljaju o robotu
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
pa možda je najbolje pitati nekog tko ima robot kako je zadovoljan i dal mu se isplati,recimo igora rešetara..on bi ipak bio znao najbolje.:(happy):
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
i ko bi priznao, da je glupo potrošio tolike novce?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
na 10 godin on dođe preko 1,5 mil kn jer sam on košta od 100-130 000 € + kamata na kredit i + održavanje 5000-10000 € godinje, zato siguno na maloj proizvodnji od 6000, 7000 l po kravi nije isplativ, pogotovo ako je u pitanju holstajn pasmina, a u Hrvatskoj takvih farmi ima barem 20, 30 a da razmišljaju o robotu

Uzmimo 200.000 € skupa za 10 godina, poslije moraš uzet novi, ili raparacija u iznosu oko 60% novog, a taj ne bude više 10 godina.

Ako ga opteretiš do fula, ide možda 500.000 litara godišnje preko njega.
Puta 10 je 5.000.000 litara.

To je na 100 litara opterećenje 4,00 €.

Izmuzište da toliko krava pomuzeš u 60 minuta te u tih 10 godina košta možda ukupno 80.000 €, što je 1,60 € na litar, time da sam ga u kalkulaciji amortizirao do kraja, a ima pred sobom još 10-20 godina rada s manjim ulaganjima.

Treba znati, da i za robota potrošiš isto rada, samo što nisi toliko vezan na uru.
I kod izmuzišta trebaš nešto veću površinu, a ne puno jer i oko robota je potrebno dosta otvorenog prostora.
 

matejB

Član
Tu od
11 Ožu 2015
Poruka
39
Da, ali kod robota ne moraš imati barem dvoje zaposlenih za mužnju što kod izmuzišta moraš (govorim o 2x4 izmuzištu)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kod naših večina za 50-60 krava koje su rađene na kasičnim izmuzištem 2x4 riblja kost je problem do kraja iskoristiti robota:
1. smješten je u kut staje i nema grupiranja krava
2. da bih ga 60 krava na mužnji opteretilo do maksimuma moraju imati proizvodnju 9000l godišnje po kravi a toga u Hrvatskoj gotovo da i nema
3. moraš vaditi izmuzište van a nemaš ga kome prodati, znaći bacanje novca
4. s robotom se mora kupiti i laktofriz s brzim pranjem, a ne ovaj koji se pere 0,5 do 1 h

tak da je robota dosta teško uklopiti na naše več postoječe farme da bi mogel biti isplativ


na izmuzištu 2x4 na 60 krava dvojica nemaju duže od 2 h posla ujutro i 2h naveče tak da oni dođu jednako ili manje nego godišnji servis robota
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Koja dvojica na izmuzište 2x4?

U tom radi jedna žena, muze 120 krava i za 52 minuta ima sve oprano.
Prosjek preko 30 iltara na dan.
Trošak manji od robota.

20717059.jpg


Da, ali kod robota ne moraš imati barem dvoje zaposlenih za mužnju što kod izmuzišta moraš (govorim o 2x4 izmuzištu)

Koja dvojica na izmuzište 2x4?

U tom izmuzištu radi gazdina žena, muze 120 krava i za 52 minuta ima sve oprano.
Prosjek preko 30 litara na dan.
Trošak manji od robota.


Ako se stvarno može sa 60 krava platit dvojicu za mužu, mislim kako niko nema pravo da kuka ni na šta u mljekarstvu.
Sa 60 krava još si daleko od gazde koji zapošljava.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh