• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nagli pad mliječnosti !

M

MOCO

Guest
Pojavio mi se kod samo jedne krave u štali nagli pad mliječnosti. Mlada krava, 2.telenje prije 3mj, znači ide prema vrhu laktacije, somatske, masnoća, protein, urea sve ok, vime uvijek puno i jedva dočeka mužnju, po mužnji daje 20l (znači visokomliječna krava 40l/dan) jede dobro čak ni nije imala one uobičajene probleme prestanka uzimanja hrane i brljanja u prvom tjednu po telenju.
Odjednom smanji mlijeko za 3/4, ujutro je dala normalno, a istu većer upola manje i onda ujutro još manje i sad je na 5l po mužnji Mislio sam da će se vodit, ali ništa. Sad vidim da brlja s hranom. Balega uredna iako je ima manje pa vidim da je manja konzumacija. Kada dođe vrijeme mužnje vime prazno, kao da je zasušena! To tako traje već 4. dan! Ne vidim šta bi moglo biti, nije imala stres nikakav, vodu i hranu ima cijeli dan, a smjesu 2x dnevno ali brlja.

Pada mi na pamet avitaminoza, manjak minerala, neka gripa (ne kašlje, nije balava, nije čak ni bezvoljna, ali više leži nego inače) štajaznam

Ima li netko da kaže koju pametnu, kako da joj pomognem?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
pada mi na pamet disklokacija sirišta, nadam se da nije to ali bi trebao što prije zovnuti veterinara da pregleda jer to neki veterinari uspješno riješe, ovi kod mene nažalost ne.
 
M

MOCO

Guest
Na to nisam ni pomislio! jbte, još mi to treba. Hvala na ideji
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Koliko je prošlo od teljenja ...3 mj.? Dislokacija obično nastupi prije, mada je sve moguće. :scratch Ako nije dislokacija, onda je možda u pitanju neki metabolički poremećaj, zamašćena jetra, ketoza. :confused: Kod mene se u sličnim situacijama dobro pokazala "Tirsana" od Shaumann-a. To je kompleks šećera koji će kravi pružiti dodatnu brzo dostupnu energiju i na taj način rastereti jetru.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Kavo joj je stanje?
Da li joj radi vamp, žvače...
Možda je jaka zakiseljenost vampa.
Korisni su listići za diagnosticiranje mokrače.

Probaj joj dat samo sijeno, prekini joj davat sve drugo. Ako ga uhvati, vrlo je sigurno zakiseljenost. Od Plive je dobra stvar Digestan prah, koji stabilizira vamp. I koji dan samo sijeno, da se stabilizira pH.

Uz zakiseljenost se sigurno kod takve proizvodnje pojavi i ketoza. Pa moraš tretirat i prema toj diagnozi.
 
M

MOCO

Guest
imao sam proljetos jednu dislokaciju i loše je završilo, ali nastupila je par dana nakon telenja. Ova brlja silažu i smjesu odbija, sijeno jede, ima normalnu balegu ali sa puno neprerađenih žitarica pa mislim da joj fali šećera i bakterija u buragu, ali to je sve posljedica nečeg što ja neznam šta je. Sad idem na čisti kukuruz koji vidim da jede onak (barem jede, smjesu ni ne pogleda) i moram je vitaminizirat, ketotrake kažu da ketoza nije - zasad, a i hranidba je zimska pa je E+
Možda joj je hladna voda zeznila burag; vidit ću šta imam od vit, i davat ću joj topu glukoznu otopinu nek pije i nek liže mineralnu kuglu

još sam se sjetio da sam ljetos imao borbu s jednom isto visokomliječnom i na kraju je ispala alkaloza, jer ja dodajem u smjesu stočnu kredu i zato nije htjela jest smjesu, a ja sam cijelo vrijeme mislio na acidozu- ko i svi mi, dok mi veterinar nije rekao " pa da je acidoza već bi morala nadoć, ovo kao da je suprotno".

Najbolje ću izbacit sve dodatke i davat najobičniju hranu dok ne nadođe: sijeno, šrot i topla voda


I sad sam s ejoš sjetio, mi opet mislimo na metaboličke stvari, a sve je to nastalo odjednom, znači u roku 12 sati ona prepolovi mlijeko i onda još više smanji, da je metabolička greška valjda bi to išlo nekako sporije!? ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Nagli pad mliječnosti je nastao zato jer je prestala jesti smjesu i smanjila kabastu hranu. Kod krava u ovom periodu proizvodnja uglavnom zavisi od količine i kvaliteta hrane a ne od masnih rezervi (koje su već uglavnom potrošene). Osim toga tu su i određeni "mehanizmi" koji (zbog ishrane teleta) nastoje održati proizvodnju mlijeka dokle god je to moguće. Vjerovatno je zbog zbira svih tih faktora mlijeko tako naglo palo.
Imao sam dosta takvih slučajeva do sad, tako da mi je to skoro pa normalno, pogotovo kod nekih krava. Kad prestane jesti koncentrat ja ga potpuno isključim. Ne dajem ništa od žita sve dok se krava ponaša nezainteresovano dok drugima dajem koncentrat. Obično to prođe za nekoliko dana, u tom periodu joj dajem "Tirsanu" ili nešto slično što sadrži dosta šećera i propilenglikola. To joj pomogne da vrati energiju i rastereti jetru, uskoro počne bolje jesti i uzimati smjesu.

Nemoj je forsirati da uzima smjesu ili bilo šta od žita ako neće, isto tako kabastu hranu joj daj onu što hoće jesti. Ako neće silažu nemoj joj ni davati, daj joj sijena, malo suvlje sjenaže, slame... bilo šta kabasto što hoće jesti. Bitno je održati normalne funkcije buraga a mliječnost će se već s vremenom popraviti.
Su se tiče dodavanja šećera u obrok, potraži "Multisan Nektar" od Sana. To je kompleks šećera i obezbjeđuje brzo dostupnu energiju za bakterije buraga, ide ga samo 50 g po kravi dnevno. Ja ga koristim uglavnom preko zime i pokazao se kao dobar za apetit...

Kao prvenciju dislokacije sirišta (abomasusa) dobro je kravi nakon teljenja dati napoj, topla voda malo mekinja i malo soli ili šećera i dati joj da pije odmah nakon teljenja.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
danas jede bolje, ali samo čisti kukuruzni šrot, smjesu neće ni pogledat iako je do prije tog pada uvijek prvo išla tuđi obrok smjese pojest. sad sam primjetio da njena susjeda ide njoj krast taj kukuruz, pa kao da nešto u toj smjesi ne štima :confused: Ostale krave u štali nemaju taj problem i cijeli obrok poližu i na toj su smjesi već 6 mjeseci. Sad promatram pa ću vidit kud to ide

Ovo nakon telenja, to ja radim tako već 10 godina, 20l toplog napitka odmah čim tele odmaknem čak i dok krava leži, samo da napuni burag dok se ne pomakne jer nastane veliki prostor nakon izlaska teleta

onaj multisan, jesi ti vidio što je to? ja sam to davao par godina pa sam vidio da je to nešto kao nusproizvod konditorske industrije, mljevene čokoladice,keksi i štajaznamjoš nešto sigurno, djeca su čak i smartis bombone našli, onda sam došao na ideju da prođem jeftinije pa sam počeo kupovat obični šećer i dodavat isto tako 50g/kravi/obrok
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
ovu smjesu što daješ, dali je sam radiš ili kupuješ gotovu? Mada mislim da nije problem u smjesi nego u kravi.

Ja napoj dajem tek pošto krava ustane i to oko 30 l tople vode, malo mekinja i šećera.

Multisan evo već dajem kravama. A neznam šta si ti našao u njemu i kakav je bio? Ovaj što dajem je čisti bijeli prah, vrlo sladak, kad se stavi na jezik toliko je sladak da se dobije utisak da je papren. Takav je bio i prije, nisam do sad primjetio da bi mogao biti nekakav otpad u njemu, mada je sve moguće, ko zna šta sve melju i pakuju unutra :scratch
 
M

MOCO

Guest
ma mislim ja da je multisan dobar, odličan je, al i preskup mi je sad trenutno pa sam gledao kako da ga nadomjestim pa mi se šećer učinio nekako pogodnim, a štaja znam jel sam dobro napravio!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Možda pitam bezveze kakvu temperaturu ima??
I da je dislokacija vjerojatno bi i stolica bila čudna ili je uopće nebi bilo a ako je stolica uredu?
Trebo bi poslusati dal radi burag
mi obično za takve stvari kad krave smanje mlijeko koristimo ketostop bezobzira bila ili ne ketoza
 
M

MOCO

Guest
balega je cijelo vrijeme bila neupadljiva, osim što je bilo manje, burag,prežimanje sve normalno, temp. isto norm, ali na dodir je krava bila hladna tj . upadljivo hladnija od normalne krave pa me zato povuklo da mislim na neku virozu ( ili možda trovanje, možda nešto nisam vidio u silaži ili sijenu)

Sad već ide na bolje
 
M

MOCO

Guest
evo samo da javim, da se kravica potpuno oporavila i vratila staru litražu. Ne znam šta joj je bilo, ali sad pazim da se ne prejeda smjese. Puštao sam je van da se istrči, a kad jednu pustim onda moram sve pustit jer polude čim vide nekog da ide u šetnju, ali ne volim to sad radit jer svuda mi je blato i sklisko pa se bojim da se neka ne ozlijedi
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Ako je bila hladna na dodir onda lako može biti da su bili neki problemi sa probavom.
Pripazi malo na količinu koncentrata i na to da možda ne otima od drugih krava.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
kod mene je problem kiselost ako moze kakva pripomoc naime...



...hranidba je za sad obicno sijeno, sve sam sveo na nulu, da bi iskorijenio tu kiselost ali cini mi se da ne pomaze...dakle od smjese dajem tritikal i kukurz u omjeru 60 % tritikala i 40 % kukuruza ali od prilike kilu u jutro i kilu navece na to dodam jos po 250-300 grama soje i to ide 2 puta dnevno, eh...sad imam problem jer ovako kod jedne od krava sam imao stalno problem kiselosti pa sam to pokusao da rijesim s kredom dajem je od prilike 2 šake u jutro i dvije navece e tu sam kredu počeo davati i svim ostalim medjutim i kod njih je kiselost porasla preko noci, pokušavam davati i po 100 grama sode u obrok , ali nista, kiselost se za sada drzi stabilno...krava koja je dobila nekciju protiv mastitisa jer je bila blago pozitivna nikad nije ni prestajala imati kiselost, dok su ostale 3 počele od noćas....ne znam sta mislim da jest....odrađivao sam mastitis test s veterinarom i sve su bile negativne ili zanemarivo male...osim te jedne koju sam i tretirao s nekcijom te mi je taj put veterinar i preporucio da im dodam po 300 grama soje dnevno...ali kiselost nije padala .... nemam pojma da li je u pitanju neka gljivicna ili bakterijska ili virusna infekcija.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
jel si pokusao s kvascima?ako mozes nabaviti probiitik ili probaj barem germom(nekih 5 kocki na dan,2-3 dana) zaljevat da se poboljsa flora u buragu... jel prezivaju?kakva je ruminacija buraga?jel puno sline kad prezivaju?,premiks ne dajes?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
jel si pokusao s kvascima?ako mozes nabaviti probiitik ili probaj barem germom(nekih 5 kocki na dan,2-3 dana) zaljevat da se poboljsa flora u buragu... jel prezivaju?kakva je ruminacija buraga?jel puno sline kad prezivaju?,premiks ne dajes?

Germu mogu nabaviti...medjutim to je sve pocelo od juče, vjerovatno je kreda zeznula stvar bar kod ovih triju, sve imaju normalno, sline nema gotovo nikakve ili vrlo malo ali opet ne kod sviju nego samo kod jedne...nikave premikse ne dajem osim gore spomenute kombinacije tritikala i kuruza.
 
M

MOCO

Guest
emy, to što si gore naveo krede i sode, meni je to nekako :icon_hang:

inače, kad se krava s nečim poremerti najbolje se oporavlja uz suho sijeno i toplu zaslađenu vodu (10-15l / 200-300g šećera)

prvi obrok ujutro svakoj kravi uvijek mora bit suho sijeno!!
JA kad ujutro uđem u štalu prvo prođem sve da vidim jel sve ok, a onda uhvatim metlu i počistim krmni stol -sve,baš sve! što je ostalo od noći sklonim (dajem junadi) a krave ako nisu pojele valjda imaju dobar razlog i zato to mičem od njih i onda na čisti stol stavljam suho sijeno, e tek onda krečem radit...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
E hebi ga MOCO prijatelju, vjeruj mi nisam bio budala pa to davaood bjesnoće, nego VETERINAR rekao...e sad je drugo pitanje zasto i ja nemam veterinarsku skolu pa me ovako čovjek "kupa"...??? Da nisam ovakav kakav jesam hebo bi ima tave špicu...al de, sve i kad to uradim opet sam sam sebi skočio u stomak...

Danas sam sve izmakao i samo suho sijeno dajem, ovogodisnje, i tako...krave su inace oteljene prije mjesec i pol...nemam neke muze al na suhom sijenu i nula premiska i nula zajebancija imao sam od njih tri (četvrta je pri zasušenju) 50 litara dnevno....za mene je to vise nego dovoljno...al me prvo jedna "jeknu" s tom kiselošću pa onda se zafrknu pa na preporuku veterinara preventivno dade i ostalima...sad imam vec ukosene trave iz jednog voćnjaka sočne ali im se bojim davati...dok to ne riješim.

Čak mi veterinar veli da roknem sode u gotovo mlijeko i da to sipam u laktofriz, eto...kao nije to problem...ma vidim da me tip zavlaci i to treba otkačiti sto prije.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
pa sto je dovelo do acidoze??samo sijeno i 2kg smjese sigurno nije...treba vidjet od cega je sve krenulo...probaj s germom, moj ti savjet da nabavis neke premikse s kvascima...treba vidjeti kakva je ruminacija buraga,koliko su smanjile mliijeka 20% 50% ? dali im se smanjio apetit?
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh