• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

M

MOCO

Guest
Kako se borite protiv divljači?
Kako izlazite na kraj s lovačkim društvom?
Kako spriječiti štetu?
Kako naplatiti štetu?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Divlač u njivi

meni iz lovačkog društva javili da su kupili špricivo za zaštitu kukuruza od divljih svinja i ptica i da će mi ovih dana to isporučiti.još neznam o kakvom se sredstvu radi ali znam da će morati staviti plakate na par mjesta u općini da bi i manji poljoprivrednici kojima treba sredstvo za zaštitu mogli naručiti i za sebe.sa takvim se postupkom lovačko društvo ograđuje od eventualne štete,a koliko čujem i osiguravajuće kuće gdje su osigurani.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Divlač u njivi

Uh, banditi jedni. Ovi kod mene ne dijele ništa, niti repelente koji mirisom odbijaju divljač, niti nikakve trake, a o ogradi i pastirima da ne govorim, samo lažu i mudruju, kaj bi oni potrošili kunu ako ne moraju. Dvije godine za redom mi divlje svinje požderu grožđe koje imam za jesti, oko sto kg, nije puno ali ja to održavam i mučim se, prvu godinu ne reagiram, a kad su mi i drugu godinu pojele pozovem lovce i njihov je odgovor da trajne, višegodišnje nasade moram ogradit i da oni po zakonu za štetu na takvim kulturama ne odgovaraju, nadalje ne odgovaraju za štetu na jednogodišnjim kulturama koje su ne znam sigurno 150 ili 200 metara od naselja, a kod nas je to večina vrtova i briga njih. Ako i ima neke štete gdje su odgovorni oni to procijene lijepo na par kuna i evo ti na. Izvoli ih tužit i platit vještaka ako ti ne odgovara. Uglavnom po zakonu su dužni na zahtjev vlasnika zemlje dati nekakvu zaštitu protiv divljači ali ni to ovi kod mene ne rade.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Divlač u njivi

ma serem se ja na njihova repelente :butthead: (ispričavam se na izrazu :oops: )...koristil sam ja to ,i korist od njih...sveukupno--NIKAKVA!!! :evil:

za sad jedina i najbolja obrana za koju znam je svakodnevo patroliranje oko usjeva i postavljanje omekišvača za rublje u plastične boce ili tak nekaj :cry:
...istina netreba svakodnevno mjenjati i nadopunjavati omekšivač,već je dovoljno svaka 4-5 dana,ak nema kiše u međuvremenu :scratch
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Divlač u njivi

21yes kaže:
Uh, banditi jedni. Ovi kod mene ne dijele ništa, niti repelente koji mirisom odbijaju divljač, niti nikakve trake, a o ogradi i pastirima da ne govorim, samo lažu i mudruju, kaj bi oni potrošili kunu ako ne moraju. Dvije godine za redom mi divlje svinje požderu grožđe koje imam za jesti, oko sto kg, nije puno ali ja to održavam i mučim se, prvu godinu ne reagiram, a kad su mi i drugu godinu pojele pozovem lovce i njihov je odgovor da trajne, višegodišnje nasade moram ogradit i da oni po zakonu za štetu na takvim kulturama ne odgovaraju, nadalje ne odgovaraju za štetu na jednogodišnjim kulturama koje su ne znam sigurno 150 ili 200 metara od naselja, a kod nas je to večina vrtova i briga njih. Ako i ima neke štete gdje su odgovorni oni to procijene lijepo na par kuna i evo ti na. Izvoli ih tužit i platit vještaka ako ti ne odgovara. Uglavnom po zakonu su dužni na zahtjev vlasnika zemlje dati nekakvu zaštitu protiv divljači ali ni to ovi kod mene ne rade.
ma ni ovi kod mene nisu naj,ali od ove godine ih zakon dosta stišće pa su morali nešto da urade iako će i to nešto biti nedovoljno,ali njima će to biti sasvim dovoljno da ne isplate eventualnu štetu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Divlač u njivi

Imam ja jednu tekučinu, da vam se život zgadi kak to smrdi. Ima dosta posla oko postavljanja. Treba namacati krpe u to i postavljati oko njive na svakih 10-15 metara i to ponavljati svakih 15 dana ako nema kiše u međuvremenu.
Sredstvo se zove Rikanol, na ambalaži piše koncentrat ljudskog znoja. Ja bih rekao da je netko cijedio čarape koje je prije toga nosio mjesec dana. Učinkovito, ali za one sa slabim želucom ne bih preporučio. Ja idem postavljati predveče, kad znam da iza toga mogu uskočiti u kadu. Stavim potpuno nove gumene rukavice na ruke, obučem se ko eskim i tri dana iza toga nemam volju jesti. Smrad se zavuče u nos i ne izlazi samo tak.
Sredstvo se može nabaviti u tvrtki Cipro d.o.o. Lepajci. Pola litre košta nekih 100 kn čini mi se
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Re: Divlač u njivi

ma j..... taj rikanol kad i ti rikneš bolje uzmeš pušku i riješiš nabrzinu :rolfer: :rolfer: :rolfer: :rolfer:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Divlač u njivi

ako želite dobiti odštetu od lovačkog društva, napravite točno onako kako vam oni kažu!!!
ako se dijeli repelent, otiđite po njega i neka vas upišu da ste ga uzeli, onda tražite uputstvo (od njih) kako ga pravilno postaviti.... i postavite TOČNO kako su vam rekli,,,, imate papir i to je to, a i upisan si da si dignuo repelent koji su ONI dijelili,,,,, tjerao on divljač ili ne!!! imate pravo na odštetu!!
repelent bi se trebao pstavljati u 3.red kukuruza ili žita, na visinu od 50-70cm od tla i svakih 5-6m, nakapan na ovčiju vunu ili vatu, te to mora biti pokriveno sa nekakvom plastikom (dno plastične flaše) kako ga ne bi kiša ili rosa isprala!!

drugo riješenje je da postaveite jedan ili dva reda žice sa strujom,,,samo morate održavati ispod žice!! (u žici mora biti struja)... osig. pokriva, ali i tad morate uzeti repelent koje lov.društvo daje....

ŠTA GOD ODLUČILI STAVITI ILI VEĆ IMATE POSTAVLJENO, OBAVEZNO PODIGNITE I STAVITE NJIHOVO SREDSTVO ZA BORBU PROTIV ŠTETE NA USIJEVIMA!!!

u oba slučaja, ako su svinje unišle (a unići će 99%) imate pravo na odštetu ili žalbu!!

svako lov.društvo plaća osig.lovišta...kako od naleta vozila na divljač i obrnuto, tako i za štetu na usijevima!!!

****meni su ljudi po selu govorili da su stavljali ljudsku kosu vezanu u snopove i da ti pomaže,,, osobno nisam probavao, ali znam da kod mog brice nema nikada dlaka u kanti za smeće :) :)

***znam šta pričam, jer taj posao sam radio skoro 6 godina,,samo sam bio sa one strane (provoditelj LGO-a)... sad ne radim već 1-godinu,ali vidjet ću sa prijateljom koji je to preuzeo dali je bilo promjena u zakonu što se tog tiče!!! javim vam sutra ili sred.tjedna!!!!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Divlač u njivi

višegodišnje nasade moram ogradit i da oni po zakonu za štetu na takvim kulturama ne odgovaraju, nadalje ne odgovaraju za štetu na jednogodišnjim kulturama koje su ne znam sigurno 150 ili 200 metara od naselja, a kod nas je to večina vrtova i briga njih. Ako i ima neke štete gdje su odgovorni oni to procijene lijepo na par kuna i evo ti na. Izvoli ih tužit i platit vještaka ako ti ne odgovara. Uglavnom po zakonu su dužni na zahtjev vlasnika zemlje dati nekakvu zaštitu protiv divljači ali ni to ovi kod mene ne rade.

svi nasadi, bili jednog. ili višegodišnji, nalaze se na nekoj zemlji... a ta je zemlja u lovištu,,a lovištem gospodari određeno lov. društvo!!!
300m od naselja,,,kuća, prometnica,,,itd. ne bi se smijelo loviti a pogotovo pucati u toj zoni!!!
procijenu vrši samo ovlašteni vještak,,,tj, osoba koja je predstavnik osig.kuće i koje je prodalo policu osiguranja dotičnom lovačkom duštvu....

*nisu oni dužni dati na zahtijev.... nego je njihova dužnost da preventivnim (*PREVENTIVNIM) mjerama poduzmu mjere zaštite od šteta na usijvima od strane divljači!!!!
ako vi tražite sredstvo zaštite, oni će reći: pa gdje si bio ka dse dijelilo!!!

osobno, radio sam selekciju na taj način,,, dođe čovjek, kaže da su mu d.svinje pojele sve kuruze,,, prvo šta ga pitam: dali ste podigli repelent koji je dijelilo lovačko društvo... on kaže da nije.... a šta ću mu drugo reći, nego da mi je žao i da ne može dobiti odštetu!!!

čim primjetite d asvinje rade štetu,,,imali repelent ili ne, odmah obavijestite lov.društvo koje gospodari na vašem području!!!!!

sretno!!!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Divlač u njivi

Jel se nadoknađuje šteta na udaljenosti manjoj od 300 m od naselja gdje je zabranjeno pucati? Kod mene ovi ništa ne dijele ni preventivno ni na zahtjev. Po zakonu moraju dati zaštitu nekakvu protiv divljaći kad se to od njih traži a ako daju sami još bolje, ali priča da se dijelilo i da više ne daju ne drži vodu, samo to treba stavit na papir da se ima dokaz da se tražilo pa nek oni poslije pričaju priče koliko hoće.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Divlač u njivi

Mora i divljac preziviti,susjedu mojem su naceli svaku vocku.
A srndaci su mu fino koru i stabla sjebali sa rogovima.
Kod nas nisu nista pipnuli,a nemamo nikakve ograde. Udaljenost od susjedovih do nasih vocki je 3 metra :mrgreen:
Mozda ih moje pcele tjeraju :p
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Divlač u njivi

21yes...
ako su lovci stavili oglase po selima, ispred lokalnih trgovina, općina, oglasnim tablama,,,itd. a na njima piše datum, a ti se nisi pojavio, ili ga netko nije preuzeo za tebe,,,, gubiš,,, jer oni su poduzeli preventivne mjere zašt. a ti nisi preuzeo sredstvo!!

šteta bi se trebala nadoknađivati i u tih 300m... jer ni kod mene a tako ni kod tebe, divlje svinje nemaju GPS navigaciju u guzici i ne znaju gdje je tih 300m počelo a kamoli gdje je završilo!!
lovačko društvo plaća korištenje cjelokupnog lovišta, skup sa tih 300m zabranjene zone...

nadalje, raspitaj se u županiji-ama, svaka županija daje određenu naknadu za zemljište koje se nalazi u lovištu, i to bi trebali tražiti,,,samo to nitko živ ne zna i oni to sebi uzimaju,,ili prebace lovačkom društvu ta sredstva, kako bi ovi mogli platiti ili osiguranje ili godišnju zakupninu lovišta!!

još ću sve ovih dana provjeriti, pa da znate kog za vrat uhvatiti...

joše jednom naglašavam,,, uzmite repelent koji oni dijele i postavite točno onako kako vam kažu.... 100% da će te dobiti odštetu!!!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Divlač u njivi

E za ovo bliže od 300 m hvala na infou, to nisam bio siguran da li su dužni nadoknadit ili ne.
 
L

lidija

Guest
Najezda divljih svinja

Pozdrav,

jel imate problema sa najezdom divljih svinja? Kako to rješavate?
Što se tiče repelenata čula sam da ovaj se ovaj Hukinol koji nude baš i nije dobro pokazao.
Jel ima netko kakva druga iskustav??ili kakva druga rješenja?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ima ih u mojem kraju kolko god hoćeš...katastrofe delaju...repelenti apsolutno "0" bodova...ja u jesen idem uvečer u obilazak polja s motorom pa ih malo razjurim i bacim gdagod koju petardu.ali i to se pokazalo kao dosta slab učinak,ali ipak...
...sad u proljeće po livadi polijevam sa cisternom vodu iz septičke,pa to isto donekle pomaže...

...jedino rješenje zasad koje se pokazalo malo bolje su električni pastiri,ali navodno i oni počinju gubiti na efikasnosti...

...lovci su za ništ,pogotovo kod mene,jer je blizu granica sa Mađarskom pa nesmiju pucati....kao da svinje poznaju granice:mad::mad::mad:

...ak uzmeš stvari svoje ruke,isto veliki rizik jer panduri stalno patroliraju...opet zbog granice...možda dok dojdemo v Uniju ih nebude toliko,ali nekak sumnjam:madmana::madmana::madmana:...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
DIVLJE SVINJE :shock: :shock:, I JA SAM NA JEDNOJ PARCELI UDALJENOJ 15 AK KM IMO NESTO STETE, ALI LOVAC SAM I OBOZAVAM IH LOVIT
TAKO DA JE NAJBOLJE DA SE UPISETE U LOVCE
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ima ih u mojem kraju kolko god hoćeš...katastrofe delaju...repelenti apsolutno "0" bodova...ja u jesen idem uvečer u obilazak polja s motorom pa ih malo razjurim i bacim gdagod koju petardu.ali i to se pokazalo kao dosta slab učinak,ali ipak...
...sad u proljeće po livadi polijevam sa cisternom vodu iz septičke,pa to isto donekle pomaže...

...jedino rješenje zasad koje se pokazalo malo bolje su električni pastiri,ali navodno i oni počinju gubiti na efikasnosti...

...lovci su za ništ,pogotovo kod mene,jer je blizu granica sa Mađarskom pa nesmiju pucati....kao da svinje poznaju granice:mad::mad::mad:

...ak uzmeš stvari svoje ruke,isto veliki rizik jer panduri stalno patroliraju...opet zbog granice...možda dok dojdemo v Uniju ih nebude toliko,ali nekak sumnjam:madmana::madmana::madmana:...

opet po nama lovcima,pa nemožemo mi za sve biti krivi.kad su svinje,onda smo krivi,kad su lutalice po gradovima,opet mi krivi.kad je pregažen bambi na cesti opet mi krivi.ima zato lijeka,obratite se vašoj lovačkoj udruzi u mjestu pa će vam oni dati par stručnih savjeta.

DIVLJE SVINJE :shock: :shock:, I JA SAM NA JEDNOJ PARCELI UDALJENOJ 15 AK KM IMO NESTO STETE, ALI LOVAC SAM I OBOZAVAM IH LOVIT
TAKO DA JE NAJBOLJE DA SE UPISETE U LOVCE

tu smo isti.najjači lov je lov na dvilje svinje :weedman:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
i ja imam problem sa divljim svinjama, na njivama koje su mi u bjelovarsko-bilogorskoj zupaniji.. na nekim njivama mi uniste i do 50 posto uroda.. kud je i ovako sve skupo jos i ta gamad. i uopce se ne moze nista napraviti.. kazu lovci, pa ogradite si njivu.. reko, pa moze, ako mi vi financirate stupove i zicu..
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Ista stvar i kod nas! No zašto da ja ili bilo tko ogradi svoju njivu.
A ZAŠTO LOVCI NEBI OGRADILI SVOJE LOVIŠTE????? Zašto njihova divljač dolazi na moj posjed, na moje usjeve??? Naravno da su lovci krivi, meni divljač uništava sve redom, najviše uljanu repicu i šećernu repu, i ne radi se samo o divljim svinjama....
To je ista stvar da npr. Mike (il bilo tko) pusti svoju stoku na susjedovu njivu, kako bi susjed reagirao. Zato je Mike ogradio svoje dvorište, i slično. E lovci lovci, ne vrijede ni vaši repelenti ni vaša osiguranja ni ništa....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh