• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

naplata vode za poljoprivredu

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Gleda sam danas poljoprivrednu emisiju i u prilogu M. Stubljara je bilo rječi o neviđenoj suši i kako presušuju akumulacije vode, a sezona navodnjavanja zapravo nije ajmo reć ni počela, te kako je problem šta se u nas navodnjava samo oko 1% poljoprivrednih površina, te time previše ovisimo o kiši, koja je zbog klimatskih promjena sve neravnomjernija. A na kraju spomenutog priloga je bilo rječi kako se ulaskom u EU uvodi porez od 150E/hektaru neobrađene površine i KAKO ĆE SE UVEST NAPLATA VODE KOJA SE CRPI IZ ZEMLJE ZA ZALIVANJE POLJOPRIVREDNIH KULTURA:madmana::madmana:
Meni je nevjerojatno da umisto da stimuliraju ljude da nalaze i koriste vodu te da se mogu ozbiljnije bavit poljoprivredom i samim tim lakše i svrsishodnije obradit te neobrađene površine i ne bit toliko ovisni o padalinama oni misle uvest porez i na to ko da crpimo naftu. Nije mi jasno samo kako će to izvest, oće li to ić po velićini polja ili po iscrpljenoj vodi (kako bi to kontrolirali:confused:) ili će to bit neki paušalni iznos, ni oće li to bit nešto simbolično ili će nas dobro okrpit po đepu, al mi je stvarno debilno
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
To će ti moj prijatelju ići otprilike ovako:za početak će se naplačivati 8 lipa po kubnom metru vode.No,kako nas iskustvo uči,8 lipa će vjerojatno biti kratkoga daha,koprena koja bi trebala skršiti otpor poljoprivrednika,a kada se uvedemo u evidenciju natapanja,oderati će nas onako po hrvatski.Kada jednom uđeš u registar,morati ćeš imati na svakoj bušotini vodomjer i po količini utrošene vode ćeš plačati račun.Zakon RH.kaže da je oranica tvoje privatno vlasništvo do dubine 40 cm,to jest oranični sloj ili ti mekota,a sve ispod toga je državno rudno bogatstvo,pa ako to hoćeš koristiti moraš plačati koncesiju.Bušotinu ne možeš sakriti jer se vidi iz orto snimke,a dužan si je i po sadašnjim propisima prijaviti.Ima još toga,ali trenutno me ljuti pisati o tome.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Da i mene ljuti pisati o tome i ima toga još i to postoji još od prije ali se nije striktno primjenjivalo odnosno dalo se izbjeći. Međutim obruč se steže. Orto snimka, ostrašćeni susjed ili nešto treće, plati ili zatrpaj.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
To će ti moj prijatelju ići otprilike ovako:za početak će se naplačivati 8 lipa po kubnom metru vode.No,kako nas iskustvo uči,8 lipa će vjerojatno biti kratkoga daha,koprena koja bi trebala skršiti otpor poljoprivrednika,a kada se uvedemo u evidenciju natapanja,oderati će nas onako po hrvatski.Kada jednom uđeš u registar,morati ćeš imati na svakoj bušotini vodomjer i po količini utrošene vode ćeš plačati račun.Zakon RH.kaže da je oranica tvoje privatno vlasništvo do dubine 40 cm,to jest oranični sloj ili ti mekota,a sve ispod toga je državno rudno bogatstvo,pa ako to hoćeš koristiti moraš plačati koncesiju.Bušotinu ne možeš sakriti jer se vidi iz orto snimke,a dužan si je i po sadašnjim propisima prijaviti.Ima još toga,ali trenutno me ljuti pisati o tome.
Ne znam kako se to može vidit iz orto snimke, meni su bošotine 110mm i na vrhu su male šahte, a i na 2 mista su ispod krošnje stabala, al nebitno, ja sam to buža davno i tad niko nije spominja da bi se to tribalo plačat, počet će nam naplačivat, kako su krenili i zrak koji dišemo. Zar se država u svrhu stimulacije poljoprivrede ne bi mogla odreć tog poreza, pogotovo i zbog toga šta bi ta voda koju ja iscrpim otekla u more, a ovako koristi nećemu i opet se vraća zalivanjem u zemlju. Kako je krenilo postat ću jugonostalgičar, barem si moga radit šta očeš, jedino se u politiku nisi smija dirat, a sad samo izmišljaju propise i poreze i nedaju poštenom i radišnom čoviku da normalno živi i hrani svoju obitelj:madmana:.
A sad mi je palo na pamet još nešto, sve zemlje koje obrađujem su u građevinskoj zoni i ako na poljoprivrednoj zemlji ne moš gradit, oće li se moć u EU na građevinskoj zemlji bavit poljoprivredom ili će i to zabranit:madmana:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
skora budučnost je da onaj tko bude gospodario sa vodom,hranom i smečem bude bio gazda na ovom planetu osim ako ga netko ne skrati za glavu i ovaj svijet krene u neki novi i bolji način života:mad::mad:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Zakon već postoji od 2009.godine.
Navodnjavanje, neovisno o veličini površine koja se navodnjava, odvija se sukladno uvjetima danim Ugovorom o koncesiji za gospodarsko korištenje voda za navodnjavanje odnosno vodopravnom dozvolom u slučajevima kada je to propisano Zakonom o vodama (»Narodne novine«, broj 159/09), osim u slučaju slobodnog korištenja voda u smislu korištenja oborinskih voda(bazeni,šterne) koje se skupljaju na zemljištu vlasnika odnosno ovlaštenika drugog stvarnog prava na zemljištu.
Ovako je definiran jedan od uvjeta, u Pravilniku o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima, kojih se mora pridržavati poljoprivrednik korisnik izravnih plaćanja. Znači li to da oni koji nisu korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi mogu koristiti vodu za navodnjavanje bez vodopravne dozvole ili koncesije za gospodarsko korištenje?
ZAKON O VODAMA u poglavlju XI. KONCESIJE pod br.1.koncesije za gospodarsko korištenje voda (članci.163-170) govori o koncesijama i vodopravnim dozvolama i za nas poljoprivredne proizvođače (čl.163,stavak.1, broj.5 i čl.164 stavk.2). Ukratko onaj tko radi do 1ha(crpi podzemne vode) i do 5ha(crpi rijeke,potoke,jezera) ishodovati će vodopravnu dozvolu, a svi oni preko tih površina Ugovor o koncesiji, ali samo oni koji su korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi, šta s onima koji nisu?
 

9snamjenom

Član
Tu od
5 Ožu 2012
Poruka
56
na građevinskom zemljištu ti možda i dopuste bavljenje poljoprivredom ali pod njihovim uvjetim i to vjerojatno masno plačeno,a obrađivat če teju dok to nima odgovara a kada im bude trebala zaorat če oni to taman na toj površini bude bila zasijana neka kultura-tipično za nas KAO DA ŽIVIMO NA BALKANU U DRŽAVI HRVATSKOJ
A NAPLAČIVANJE VODE će biti stvarno vrhunac-i to je samo 1 od zakona koji je treblo napisat za uvjet ulaska u šuplju i trulu EU(da bar propadne prije našeg ulaska)ako to o vodi sprovedu u djelo kao u Njemačkoj onda čemo imati vodomjere i prema potrošenom kubnom metru plačat taj najam,tko god se toga sjetio može samo njemu ići u korist jer ako na poljoprivrednike stjeraju u kut i smanje naš broj na min to znači da če oni od uvoza hrane zarađivat masne pare i bogatit se a mi čemo samo promatrat,jadat se jedni drugima i nitko ništa neće poduzet
što se tiče toga trebamo se barem malo ugledat na Francuze kada oni štrajkaju to svi znaju-dotjeraju krave i svinje na glavni trg u Pariz .......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Zakon već postoji od 2009.godine.
Navodnjavanje, neovisno o veličini površine koja se navodnjava, odvija se sukladno uvjetima danim Ugovorom o koncesiji za gospodarsko korištenje voda za navodnjavanje odnosno vodopravnom dozvolom u slučajevima kada je to propisano Zakonom o vodama (»Narodne novine«, broj 159/09), osim u slučaju slobodnog korištenja voda u smislu korištenja oborinskih voda(bazeni,šterne) koje se skupljaju na zemljištu vlasnika odnosno ovlaštenika drugog stvarnog prava na zemljištu.
Ovako je definiran jedan od uvjeta, u Pravilniku o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima, kojih se mora pridržavati poljoprivrednik korisnik izravnih plaćanja. Znači li to da oni koji nisu korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi mogu koristiti vodu za navodnjavanje bez vodopravne dozvole ili koncesije za gospodarsko korištenje?
ZAKON O VODAMA u poglavlju XI. KONCESIJE pod br.1.koncesije za gospodarsko korištenje voda (članci.163-170) govori o koncesijama i vodopravnim dozvolama i za nas poljoprivredne proizvođače (čl.163,stavak.1, broj.5 i čl.164 stavk.2). Ukratko onaj tko radi do 1ha(crpi podzemne vode) i do 5ha(crpi rijeke,potoke,jezera) ishodovati će vodopravnu dozvolu, a svi oni preko tih površina Ugovor o koncesiji, ali samo oni koji su korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi, šta s onima koji nisu?

o petulica, možda sad shvatiš zašto ja NISAM upisao u arkod svoje poljoprivredne površine, a možda to još bolje shvatiš kad svake godine napraviš dvije-tri analize SVAKOG svojeg plastenika i primjeniš SVAKI novi propis koji su u stanju propisat naši zakonodavci...
moja logika govori da ako nisam ništa prijavio, i ništa ne tražim od države oni mene neće niti imati u nekoj evidenciji, pa me neće moći ni uhvatiti za jajca kad bi i kak bi oni šteli...
a moja logika je logika glupog seljaka...buntovnika...samodostatnog kulaka...
:mrgreen:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
o petulica, možda sad shvatiš zašto ja NISAM upisao u arkod svoje poljoprivredne površine, a možda to još bolje shvatiš kad svake godine napraviš dvije-tri analize SVAKOG svojeg plastenika i primjeniš SVAKI novi propis koji su u stanju propisat naši zakonodavci...
moja logika govori da ako nisam ništa prijavio, i ništa ne tražim od države oni mene neće niti imati u nekoj evidenciji, pa me neće moći ni uhvatiti za jajca kad bi i kak bi oni šteli...
a moja logika je logika glupog seljaka...buntovnika...samodostatnog kulaka...
:mrgreen:

darijus oprosti ali mislim da pišeš gluposti,nema teorije urote,jednostavno zakoni koji su na snazi svugdje u razvijenim državama,e sad da ovi naši to znaju zakomplicirati i krivo prekopirati je istina,ali ne upisati zemlju u arkod i ne tražiti ništa zbog neke evidencije koja je opasna,ma daj molim te. uzmi šta možeš dok možeš,batali ostalo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
nije teorija urote nego matematika...
ako na tri hektara zemlje imam 24 plastenika i 20 parcela zemlje, daj molim te zračunaj mi koliko mogu dobiti poticaja, a koliko me košta od slijedeće godine analiza zemlje ako znamo da na otvorenim površinama analizu radimo svake tri godine, a u plastenicima svaku godinu, i da je trošak analize BIO dosad oko 250 kuna po jednom uzorku...
da ti pojednostavnim, na nivou tri godine, dobivam ukupno poticaja oko 18000 kuna, a plaćam samo analizu zemljišta 23 000 kuna
daklem, nisam rentabilan, zar ne?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Zakon već postoji od 2009.godine.
Navodnjavanje, neovisno o veličini površine koja se navodnjava, odvija se sukladno uvjetima danim Ugovorom o koncesiji za gospodarsko korištenje voda za navodnjavanje odnosno vodopravnom dozvolom u slučajevima kada je to propisano Zakonom o vodama (»Narodne novine«, broj 159/09), osim u slučaju slobodnog korištenja voda u smislu korištenja oborinskih voda(bazeni,šterne) koje se skupljaju na zemljištu vlasnika odnosno ovlaštenika drugog stvarnog prava na zemljištu.
Ovako je definiran jedan od uvjeta, u Pravilniku o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima, kojih se mora pridržavati poljoprivrednik korisnik izravnih plaćanja. Znači li to da oni koji nisu korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi mogu koristiti vodu za navodnjavanje bez vodopravne dozvole ili koncesije za gospodarsko korištenje?
ZAKON O VODAMA u poglavlju XI. KONCESIJE pod br.1.koncesije za gospodarsko korištenje voda (članci.163-170) govori o koncesijama i vodopravnim dozvolama i za nas poljoprivredne proizvođače (čl.163,stavak.1, broj.5 i čl.164 stavk.2). Ukratko onaj tko radi do 1ha(crpi podzemne vode) i do 5ha(crpi rijeke,potoke,jezera) ishodovati će vodopravnu dozvolu, a svi oni preko tih površina Ugovor o koncesiji, ali samo oni koji su korisnici izravnih plaćanja u poljoprivredi, šta s onima koji nisu?

meni se vidi da treba otvorit limarsku radnju toliko plastenika a nemaju oluke :lol: a još i proizvodnja bazena ,nego ako ukopam bazen i ulijem vodu moram li platit sobzirom da je ispod 40 cm :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Darijus, slažem se s tvojom idejom, no mislim da funkcionira kratkoročno. Naime, vrlo lako da će se netko sjetiti i upitat te od kud ti proizvodi, a nisi u upisnicima, a "normalno" je da si u upisan. A onda slijede inspekcije, čaćkanje po prošlosti, i, naravno neizbježne kazne.
Ideja je boriti se protiv takvih zakona, odnosno protiv codex alimentariusa.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nije teorija urote nego matematika...
ako na tri hektara zemlje imam 24 plastenika i 20 parcela zemlje, daj molim te zračunaj mi koliko mogu dobiti poticaja, a koliko me košta od slijedeće godine analiza zemlje ako znamo da na otvorenim površinama analizu radimo svake tri godine, a u plastenicima svaku godinu, i da je trošak analize BIO dosad oko 250 kuna po jednom uzorku...
da ti pojednostavnim, na nivou tri godine, dobivam ukupno poticaja oko 18000 kuna, a plaćam samo analizu zemljišta 23 000 kuna
daklem, nisam rentabilan, zar ne?

kakve veze ima analiza zemlje sa poticajima,ne razumijem šta hočeš reći i zašto nebi uzeo tih 18000 poticaja??
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ali ja jesam u upisniku, i imam prijavljenu jednu parcelu povrća, pa tako ostvarujem i pravo na 450 litara plavog, imam opg, upisan sam u upisnik proizvođača prijesadnica, upisnik prodavača voća i povrća, upisnik šumoposjednika...a sve to jer se moram pridržavati zakona, ali u opsegu koji meni odgovara.
dakle, držimo se zakona!!!
:finga::finga::finga:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
kakve veze ima analiza zemlje sa poticajima,ne razumijem šta hočeš reći i zašto nebi uzeo tih 18000 poticaja??

ove sezone nema veze, ali ja godišnje imam pravo samo na 6000 kuna poticaja, a već sljedeće sezone bih bio u debelom minusu...
a neda mi se objašnjavat nekom zašto sam godinu prije imao hrpu plastenika a godinu kasnije niš...
samo moja matematika...:rolleyess:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ove sezone nema veze, ali ja godišnje imam pravo samo na 6000 kuna poticaja, a već sljedeće sezone bih bio u debelom minusu...
a neda mi se objašnjavat nekom zašto sam godinu prije imao hrpu plastenika a godinu kasnije niš...
samo moja matematika...:rolleyess:

uglavnom kako god okreneš gubio si i gubiš. a gdje su poticaji za plasteničku proizvodnju od grada ili županije,vi to nemate?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
županija nema love za to, a grad daje nešto, ali nije vezano ni za arkod ni za upisnik...pametnim ljudima je dovoljno što to postoji...:finga:
i čudim se tvojoj brizi što ja gubim...
ja hoću da moja proizvodnja bude isplativa i bez poticaja, zar sam zato zločinac? ili bedak?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
županija nema love za to, a grad daje nešto, ali nije vezano ni za arkod ni za upisnik...pametnim ljudima je dovoljno što to postoji...:finga:
i čudim se tvojoj brizi što ja gubim...
ja hoću da moja proizvodnja bude isplativa i bez poticaja, zar sam zato zločinac? ili bedak?

pa ako radiš voće i povrće kako pišeš onda nije upitno da ti treba poticaj da bi bio u plusu,to je najisplativija proizvodnja i bez poticaja. ali ne uzeti ga ako možeš nema uopće smisla,nije nikakva moja briga nego samo kažem da bi trebao uzeti ono što ti pripada,jer je to po zakonu i nije zločinački. e sad ako ti iz nekog razloga to nemoš ostvariti pa si sada ljut,ja neznam,samo diskutiramo.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pošto država Hrvatska,tj. moja domovina na sve moguče načine traži načine na koje će me iscijediti kao limun za čaj,a sada joj u tome ideje daje i toliko hvaljena i cijenjena EU već sam odavno odlučio iskazati joj građanski neposluh.To znači da tražim svaku ušicu igle kroz koju se mogu provuči i izbječi poslušnost dokle god se na bilo koji način to može,a uzeti ću si sve što mogu dobiti samo iz razloga što cijeli život marljivo i robovski radim i plačam doprinose,a oni meni poslije odrađenog radnog vijeka nude život gori od onih koji cijeli život provode na socijali.Njihovi prihodi od socijalne pomoći su veči od moje buduče mirovine.Toliko o tome.Treba znati da se provlačiti kroz propise i zakone može neko vrijeme,ali ne i uvijek,pa je jedini način diči i glavu i nos i javno i glasno izreči svoj stav.Dakle,buna,seljačka,prosvjedi.Kao što je spomenuto,u Francuskoj,gdje se stajski gnoj istovaruje ispred vječnice pa se utovarivačem stavlja gospodi na balkon.Usput,kada se već spominje Francuska,u njihovom izvještaju stoji da imaju 60% poljogospodarstva veličine od1-5 ha,20%OD 5-10 ha,itd. a samo niti 1%od 200-1000 ili više ha.Izvještaj sam osobno čitao jesenas.Tako da su sve priče o EU i propisima adaptirane prema željama naših političara koji se trude biti veči pape od Pape.Zato nam ide tako kako nam ide.Ovo sa vodom će sigurno zaživjeti,koncesije će za sada biti besplatne,voda reletivno jeftina,a kasnije kao i sve drugo,oderi do kosti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pošto država Hrvatska,tj. moja domovina na sve moguče načine traži načine na koje će me iscijediti kao limun za čaj,a sada joj u tome ideje daje i toliko hvaljena i cijenjena EU već sam odavno odlučio iskazati joj građanski neposluh.To znači da tražim svaku ušicu igle kroz koju se mogu provuči i izbječi poslušnost dokle god se na bilo koji način to može,a uzeti ću si sve što mogu dobiti samo iz razloga što cijeli život marljivo i robovski radim i plačam doprinose,a oni meni poslije odrađenog radnog vijeka nude život gori od onih koji cijeli život provode na socijali.Njihovi prihodi od socijalne pomoći su veči od moje buduče mirovine.Toliko o tome.Treba znati da se provlačiti kroz propise i zakone može neko vrijeme,ali ne i uvijek,pa je jedini način diči i glavu i nos i javno i glasno izreči svoj stav.Dakle,buna,seljačka,prosvjedi.Kao što je spomenuto,u Francuskoj,gdje se stajski gnoj istovaruje ispred vječnice pa se utovarivačem stavlja gospodi na balkon.Usput,kada se već spominje Francuska,u njihovom izvještaju stoji da imaju 60% poljogospodarstva veličine od1-5 ha,20%OD 5-10 ha,itd. a samo niti 1%od 200-1000 ili više ha.Izvještaj sam osobno čitao jesenas.Tako da su sve priče o EU i propisima adaptirane prema željama naših političara koji se trude biti veči pape od Pape.Zato nam ide tako kako nam ide.Ovo sa vodom će sigurno zaživjeti,koncesije će za sada biti besplatne,voda reletivno jeftina,a kasnije kao i sve drugo,oderi do kosti.

upravo tako i potpuno ispravan komentar,potpisujem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh