• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
e sad vidi ja dignem za max 20 min 8 m3 i ode ča a ono kapa a da upalim pumpu moro bi za 4 sata doč i gasit a za 4 sata popila bi sigurno 3 lit ak ne i više a da nepričamo o dužem radu pumpe
Pa to je u tvom slucaju bolja opcija jer ti je vocnjak na ravnome i neije prevelik pa mu je ta kolicina dovoljna. A sto se tice dolaska, pa netrebas dolaziti gasiti pumpu, ona ima sofisticirani automatski nacin gasenja, kada posrce gorivo sam se ugasi :weedman:. Na tu automatiku je kod mene radila motorna, za dva sata posrce rezervoar i za zivo cudo automatski se sama ugasi :rolfer:. Ja ju ostavljao navece i sutradan dodjem po nju.
Vidis kod mene motorna pumpa za 8m3 vode treba sigurno 30-35min.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
to je godinu i pol voda iz bunara ima filter u koji ponekad razmutim u litri vode kristalona po preporuci g.iz baera niš drugo pa viš kak se lovi a ima ih i bijelih od kamenca (to mi je u plasteniku sad stavim tam slike za danu )
Jel to zeleno nisu alge? Kada ubacis krec u bunar ili akumulaciju onda ih nema. Kod nas je bilo problema sa algama u akumulaciji, brzo se filter zacepljao pa su nam rekli da u bazen ubacimo kreca i da nece biti problema.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Pa to je u tvom slucaju bolja opcija jer ti je vocnjak na ravnome i neije prevelik pa mu je ta kolicina dovoljna. A sto se tice dolaska, pa netrebas dolaziti gasiti pumpu, ona ima sofisticirani automatski nacin gasenja, kada posrce gorivo sam se ugasi :weedman:. Na tu automatiku je kod mene radila motorna, za dva sata posrce rezervoar i za zivo cudo automatski se sama ugasi :rolfer:. Ja ju ostavljao navece i sutradan dodjem po nju.
Vidis kod mene motorna pumpa za 8m3 vode treba sigurno 30-35min.

ostaviš u spremištu da radi preko noči? kad bi ja ostavio da radi i zatvorio buksu crkla bi za 10min pocicala bi sav zrak al bez daljnjeg da se nebi dalo složit neš da gasi recimo plovak od potopne pumpe stavit pri vrhu . imao sam ja u planu na to složit vjetrenjaču i dole pumpicu pa nek diže i dva dana vodu gore uvjek ima vjetriča i samo dođem i odvrnem ventil
e jbg-a nevidi se gore iznad pumpe je ventil :madmana:



Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ostaviš u spremištu da radi preko noči? kad bi ja ostavio da radi i zatvorio buksu crkla bi za 10min pocicala bi sav zrak al bez daljnjeg da se nebi dalo složit neš da gasi recimo plovak od potopne pumpe stavit pri vrhu . imao sam ja u planu na to složit vjetrenjaču i dole pumpicu pa nek diže i dva dana vodu gore uvjek ima vjetriča i samo dođem i odvrnem ventil
e jbg-a nevidi se gore iznad pumpe je ventil :madmana:]

A to za u zatvorenom prostoru mi je poznato, kod me ne kada je radila pumpa u onoj kucici morao sam staviti na vrata ventilator inace bi se ugasila, posto zbog polozaja crijeva nisam mogao auspuh okrenuti prema vratima. Ja sam nju po noci ostavljao u sumi pored akumulacije. Pa vidis koliko ti potrosi od prilike goriva i naspes u pumpu, upalis i kada potrosi gorivo ugasi se a gore vjerovatno imas prelivnu cijeva ako slucajno presisa.
To sa vjetrenjacom ne samo da bi bilo korisno nego i veoma interesantno za vidjeti. Ja sam prije gledao i manje pumpe na solarnu energiju, to je isto vrlo prakticno a i interesantno.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
A to za u zatvorenom prostoru mi je poznato, kod me ne kada je radila pumpa u onoj kucici morao sam staviti na vrata ventilator inace bi se ugasila, posto zbog polozaja crijeva nisam mogao auspuh okrenuti prema vratima. Ja sam nju po noci ostavljao u sumi pored akumulacije. Pa vidis koliko ti potrosi od prilike goriva i naspes u pumpu, upalis i kada potrosi gorivo ugasi se a gore vjerovatno imas prelivnu cijeva ako slucajno presisa.
To sa vjetrenjacom ne samo da bi bilo korisno nego i veoma interesantno za vidjeti. Ja sam prije gledao i manje pumpe na solarnu energiju, to je isto vrlo prakticno a i interesantno.

al kod tebe pošten narod pa tije ne maznu :lol: nema prelivne cijevi ak ne uđem čim počne preljevat vadim kišobran i onda nutra gasit pumpu :rolfer: buraz mi više luta po internetu pa je našo te vjetrenjače mislim na youtube upišeš free energy :rolleyess:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
al kod tebe pošten narod pa tije ne maznu :lol: nema prelivne cijevi ak ne uđem čim počne preljevat vadim kišobran i onda nutra gasit pumpu :rolfer: buraz mi više luta po internetu pa je našo te vjetrenjače mislim na youtube upišeš free energy :rolleyess:

Ma daleko ti je kod nas narod od postenoga. Pokradose sve zivo :madmana:. Ali pumpu cuvaju komarci :axe: kojih ima nenormalno da se covjek nemoze odbraniti. Pa islo se na srecu, valjda nece niko ukrasti, a i previse je to komplikovano za nji da ju otpoje, previse truda za jednu pumpu.
Kriza je, a narod nece da radi pa se sa svacim sluzi, pa da se nebi posluzio nasom pumpom :toimonster:, postavljamo elektro u kucicu.
 
M

m123

Guest
na prve dvije slike sam mislio kada sam te pitao koji ti je promjes ove cijevi što si je ukopao u zemlju, ovaj glavni vod, ma mislio sam da će moj post biti prvi do tvog, pa da ne citiram ovliko slika, ali uletili ljudi prije mene :)
uglavnom, interesuje me kolia ti je ova cijev???
a danas ću probati ancrtati jednu šemu mog voćnjaka da vidim sa vama kako mi je najbolje složiti navodnjavanje


Postavili smo i povezali crijeva na krusci pa evo slike
Njoko da lakse mastas :partyman:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Upload

Uploaded with ImageShack.used with ImageShack.us

Crijeva jos nisu potpuno zatrpana da bi se vidjelo ako budu negdje :drinkers:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Možda odem malo u off,ali ako netko treba stroj za bušenje bunara koji se prikopča na traktor ili kombinirku,ja prodajem,jer mi trebaju pare.Stroj je dobar i dal bi ga za manje nego kaj vredi,a možda bi mogla i kakva zamjena za manji traktorić.Imam i cijevi za bušenje i sav alat.Zainteresirani može na pp da nejdem u off dalje.
 
M

m123

Guest


prvo, nemojte zamjeriti na ovako amaterskoj skici, ovo sam radio na poslu, a od odstupnih programa sam ima osamo paint, a i sa vremenom sam bio jako kratak :) baš amaterski :lol:
ali ovako ću najlakše postaviti svoje pitanje:
ovo je oblik mog voćnjaka, ove linije to su redovi voća, plavi krug je bunar, nekih 20 metara od prvog reda.
isprekidana linija, e tako sam zamislio da ukopam alkaten kao kod ranka, i da iz njega vučem crijeva sa kapaljkama, ove crvene linije.
ovih dužih redova ima 11, to je širina oko 50 metara, redovi su dugački oko 140 metara, što znači da bi taj ukopani dio koji vodi prema drugom dijelu voćnjaka bio dugačak isto tako 140 metara, i iz njega će ići 10-11 redova crijeva sa kapaljkama, a dužina će biti oko 50-70 metara, kako gdje nije baš parcela pravougaona.
mene interesuju vaša tri mišljenja:
prvo, da li je ovo dobro zamišljeno i izvodljivo
drugo, da li ovo može pokretati jedna pumpa
treće, koji bi najmanje promjer trebao biti ukopanog glavnog crijeva

ukupna površina je nešto oko 1 hektara i biće oko 1000 kapaljki
u jesam zakomplikovao :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
prvo, nemojte zamjeriti na ovako amaterskoj skici, ovo sam radio na poslu, a od odstupnih programa sam ima osamo paint, a i sa vremenom sam bio jako kratak :) baš amaterski :lol:
ali ovako ću najlakše postaviti svoje pitanje:
ovo je oblik mog voćnjaka, ove linije to su redovi voća, plavi krug je bunar, nekih 20 metara od prvog reda.
isprekidana linija, e tako sam zamislio da ukopam alkaten kao kod ranka, i da iz njega vučem crijeva sa kapaljkama, ove crvene linije.
ovih dužih redova ima 11, to je širina oko 50 metara, redovi su dugački oko 140 metara, što znači da bi taj ukopani dio koji vodi prema drugom dijelu voćnjaka bio dugačak isto tako 140 metara, i iz njega će ići 10-11 redova crijeva sa kapaljkama, a dužina će biti oko 50-70 metara, kako gdje nije baš parcela pravougaona.
mene interesuju vaša tri mišljenja:
prvo, da li je ovo dobro zamišljeno i izvodljivo
drugo, da li ovo može pokretati jedna pumpa
treće, koji bi najmanje promjer trebao biti ukopanog glavnog crijeva

ukupna površina je nešto oko 1 hektara i biće oko 1000 kapaljki
u jesam zakomplikovao :)

Sta amterski dobra je skica, pa nepravimo nacrt dovoljno je da se shvati.
Ovako kod mene je ovo ukopano glavno crijevo fi 50mm, a takvo i tebi treba.
Ovo kako si ti nacrtao je za sada dobro ako su viseine u redu.
Nekontam kako ce biti samo 1000 kapaljki, kakve kapaljke koristis, na kojem razmaku :scratch?
Ajd samo upisi razlike u nadmorskoj visini ovih obiljezenih tacki, koja je od koje vislja ili niza i ako mozes da napises i za koliko od prilike?


Uploaded with ImageShack.us
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Sta amterski dobra je skica, pa nepravimo nacrt dovoljno je da se shvati.
Ovako kod mene je ovo ukopano glavno crijevo fi 50mm, a takvo i tebi treba.
Ovo kako si ti nacrtao je za sada dobro ako su viseine u redu.
Nekontam kako ce biti samo 1000 kapaljki, kakve kapaljke koristis, na kojem razmaku :scratch?
Ajd samo upisi razlike u nadmorskoj visini ovih obiljezenih tacki, koja je od koje vislja ili niza i ako mozes da napises i za koliko od prilike?


Uploaded with ImageShack.us
m123
ak od točke 1 do 2 itd visi bar za 05 m biče super i sa nekeom neprejakom pumpom vidimo kad dobimo visine ...

ranko
opet ja sa nekim teorijama :znam nije korjen samo uz stablo ,al recimo ako dam 15 lit vočki kap po kap na dvije kapaljke po "meni" je vrijednije nego na 4 kapaljke ako znamo da kapanjem imamo stožac vlažni uzak na vrhu a širi na dubini znači na dvije kapaljke je dublji nego na četri ...nadam se da ste me skontali :oops:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ranko
opet ja sa nekim teorijama :znam nije korjen samo uz stablo ,al recimo ako dam 15 lit vočki kap po kap na dvije kapaljke po "meni" je vrijednije nego na 4 kapaljke ako znamo da kapanjem imamo stožac vlažni uzak na vrhu a širi na dubini znači na dvije kapaljke je dublji nego na četri ...nadam se da ste me skontali :oops:

Kontam ja sta ti kazes ali sa dvije kapaljek ti navodnis manju povrsinu to jest manje korijenja. Tako samo na dva mjesta imas vlage za korijena, a ostali dio korijena nema vlage, a dolazi do toga da taj manji dio korijena ne moze apsorbovati tu vodu i voda dzaba isparava. To sve zavisi i kakav je tip zemljista koje se navodnjava. Zbog toga sto se ide na to da sto vise dijelova korijena dobija vlagu, neki ljudi pocinju vocnjake navodnjavati tifonom. Narocito kada su u pitanju vocke sa vecim korjenovim sistemom. Barem je je to moje misljene, neznam moze biti svasta.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kontam ja sta ti kazes ali sa dvije kapaljek ti navodnis manju povrsinu to jest manje korijenja. Tako samo na dva mjesta imas vlage za korijena, a ostali dio korijena nema vlage, a dolazi do toga da taj manji dio korijena ne moze apsorbovati tu vodu i voda dzaba isparava. To sve zavisi i kakav je tip zemljista koje se navodnjava. Zbog toga sto se ide na to da sto vise dijelova korijena dobija vlagu, neki ljudi pocinju vocnjake navodnjavati tifonom. Narocito kada su u pitanju vocke sa vecim korjenovim sistemom. Barem je je to moje misljene, neznam moze biti svasta.

kažu ljeti kad upekne ispari i do 5 lit vode po metru kvadratnom pa reko bolje navodnit dublje nego površinski na više mjesta :drinkers: naučiš vočku di če pit ko i stoku :lol:

viš kak zgleda ona moja buksa bez bazena na glavi


Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
kažu ljeti kad upekne ispari i do 5 lit vode po metru kvadratnom pa reko bolje navodnit dublje nego površinski na više mjesta :drinkers: naučiš vočku di če pit ko i stoku :lol:

To za isparavanje je istina. U akumulaciji kada su velike vrucine nivo dnevno opada centimetar, sto je 10 L/m2.
Ta ti je dobra, od sutra ih pocinjem uciti. A do sledece godine im da same idu do akumulacije da se napiju. :rolfer:

k
viš kak zgleda ona moja buksa bez bazena na glavi
Pa bazen na glavi joj dobro dodje ljeti, da se malo rashladi :weedman:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
čuj ak ti ovak akumulacija zgleda možda se i nauče doč korjen namočit a tu je točionik za pivce za foliprihranu :rolfer:



Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
čuj ak ti ovak akumulacija zgleda možda se i nauče doč korjen namočit a tu je točionik za pivce za foliprihranu :rolfer:

:rolfer::rolfer::partyman:
Strava , naruci mi dva komada
jedan za mene, a jedan za vocke , oba u fulu sa folijarnom prihranom da bude :weedman:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
:rolfer::rolfer::partyman:
Strava , naruci mi dva komada
jedan za mene, a jedan za vocke , oba u fulu sa folijarnom prihranom da bude :weedman:

za tebe sa osobljem



Uploaded with ImageShack.us

aj laku noč pazi da vočke kad se nauče ne krepaju moj pajdo naučio psa da nejede pa mu krepo :lol:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560


prvo, nemojte zamjeriti na ovako amaterskoj skici, ovo sam radio na poslu, a od odstupnih programa sam ima osamo paint, a i sa vremenom sam bio jako kratak :) baš amaterski :lol:
ali ovako ću najlakše postaviti svoje pitanje:
ovo je oblik mog voćnjaka, ove linije to su redovi voća, plavi krug je bunar, nekih 20 metara od prvog reda.
isprekidana linija, e tako sam zamislio da ukopam alkaten kao kod ranka, i da iz njega vučem crijeva sa kapaljkama, ove crvene linije.
ovih dužih redova ima 11, to je širina oko 50 metara, redovi su dugački oko 140 metara, što znači da bi taj ukopani dio koji vodi prema drugom dijelu voćnjaka bio dugačak isto tako 140 metara, i iz njega će ići 10-11 redova crijeva sa kapaljkama, a dužina će biti oko 50-70 metara, kako gdje nije baš parcela pravougaona.
mene interesuju vaša tri mišljenja:
prvo, da li je ovo dobro zamišljeno i izvodljivo
drugo, da li ovo može pokretati jedna pumpa
treće, koji bi najmanje promjer trebao biti ukopanog glavnog crijeva

ukupna površina je nešto oko 1 hektara i biće oko 1000 kapaljki
u jesam zakomplikovao :)

Što se tiče pumpe, pisao u jednom prijašnjem postu; važno je znati ukupni kapacitet sustava. Spomenuo si 1.000 kapaljki, sada nedostaje podatak o kapacitetu kapaljki.
Ako su od 4 lit/sat znači treba pumpa kapaciteta 4 m3/sat.
Znači od tog podatka počni tražiti pumpu.
Što se tiče promjera glavne cijevi (bilo je tu prijedloga za 50 mm; što može biti i dovoljno) javi podatak za kapaljke i ukupni kapacitet, pa ću izračunati koji je najmanji potrebni promjer glavne cijevi.
Kad smo kod glavnog voda, on na svoj promjer i radni tlak sustava treba potjerati gore spomenutu ukupnu vodu.
Ukoliko nije tako, onda sustav negdje neće raditi kako treba (na nekom dijelu sustava tlak će biti manji, te će kapacitet kapaljki biti manji).
U radu se to lako provjeri; postavi se posudica ispod nekoliko kapaljki i mjeri vrijeme potrebno za istek 1 lit. (ovo je poželjno napraviti nakon instalacije sustava radi provjere da li sustav pravilno radi).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo podataka o promjeru glavnog voda i količini vode (vrlo pojednostavljeno, ali to je to):
Za protok do 7 m3/sat................. 50 mm
Za protok od 7-20 m3/sat............ 75 mm
Za protak od 20-27 m3/sat........... 90 mm
 
M

m123

Guest
prvo, napravio sam malu grešku, mislio sam napisati da će biti oko 1000 stabala, vjerovatno malo manje, ali ajd sad u 100 komada nije bitno :)
što se tiče visinske razlike, opet sam na poslu,pa nemam google earth, taj podatak ću vam dostaviti naknadno, danas sutra, kad stignem,
ali sigurno mogu reći da je tačka 2 sigurno preko 1 metar niža u odnosu na tačku 1, ako ne i više, tačka 4 je najniža, jer u tom pravcu pada teren, a mislim da je tačka 3 najvišlja, ali recimo, da ovako probam dočarati dok ne skinem visine, na polovini ovih dugačkih redova je teren najniži, recimo kao mini kotlina, moraću vam to sve skicirati da skontate malo jednostavnije
 

Najnoviji postovi

Na vrh