• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

M

m123

Guest
i voćnjak i bunar su mi jako blizu stuje, nekih 50-100 metara, imam i prostor gdje bi je mogaoinstalirati, čak mi je bunam na višem nivou u odnosu na voćnjak, pa sam kontao da bi moglo prirodnim padom, ali mislim da neće biti dovoljno pritiska, vjerovatno bi i neka slabiaj to sve mogla izdržati, ali sam kontao da uzmem motornu, pošto nekad u daljoj budućnosti planiram praviti cisternu, pa da imam odma i pumpu za punjenje cisterne, ali to mi je u drugom planu...
vidjeću, i meni se nekako više sviđa strujna, ali se još prekontavam, mada će strujna vjerovatno prevagnuti.
a postavi slike svakako, zanimljivo mi je gledati kako ste to vi sve smontirali, ima dobrih ideja :)
 
M

m123

Guest
na poslu sam, apsolutno ništa nemam što bi mogao nakačiti, a ovdje bemam bluetooth :) baš te neće :? ajd nije hitno, uspjećeš kasnije
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
na poslu sam, apsolutno ništa nemam što bi mogao nakačiti, a ovdje bemam bluetooth :) baš te neće :? ajd nije hitno, uspjećeš kasnije

ma biče da je do njih sad sam na ženinom kompu i nejde niš kad bude biče samo ne žuri dok nevidiš šta ti ljudi pokažu svoje sisteme i probleme koje imaju a vjeruj uvjek ih ima kad najbolje složiš opet se neki klinac najde da te zaje...:lol: :drinkers:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
vidjeću da sve opcije pregledam, nisam nešto pretjerano jak sa parama, ali neću baš ni sfušariti, onda mi je bolje ne praviti dok ne skupim pare. uglavnom hvala na savjetima, iću polako, pa kad naletim na problem ,ajvljam se vama ovdje,
inače treba mi navodnjavanje za šljivu, imam pola hektara šljive, a na jesen proširujem za još pola hektara, tako da će to biti jedna parcela od 1 hektara, pa polako prikupljam materijal za sklapanej navodnjavanja
jel nije dovoljna po jedna kapaljka za svako stablo, i koje su mi kapaljke najbolje?

Ako stavljas rasprskivace onada mislim da bi trebala biti po dva na stablo a ako stavljas crijeva sa vec ugradjenim kapaljakama onda mozes ici sa kapaljkama na 33cm, a i na 50cm onada ti samo treba duze vremena da navodnis ali i manji kapacitet pumpe. Racunaj na to da zile nisu samo oko stabla.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
i voćnjak i bunar su mi jako blizu stuje, nekih 50-100 metara, imam i prostor gdje bi je mogaoinstalirati, čak mi je bunam na višem nivou u odnosu na voćnjak, pa sam kontao da bi moglo prirodnim padom, ali mislim da neće biti dovoljno pritiska, vjerovatno bi i neka slabiaj to sve mogla izdržati, ali sam kontao da uzmem motornu, pošto nekad u daljoj budućnosti planiram praviti cisternu, pa da imam odma i pumpu za punjenje cisterne, ali to mi je u drugom planu...
vidjeću, i meni se nekako više sviđa strujna, ali se još prekontavam, mada će strujna vjerovatno prevagnuti.
a postavi slike svakako, zanimljivo mi je gledati kako ste to vi sve smontirali, ima dobrih ideja :)

ako ti je bunar na višem nivou od voćnjaka onda ti pumpa nije potrebna.prirodan pad je sasvim dovoljan i bolji od bilo koje pumpe.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
i voćnjak i bunar su mi jako blizu stuje, nekih 50-100 metara, imam i prostor gdje bi je mogaoinstalirati, čak mi je bunam na višem nivou u odnosu na voćnjak, pa sam kontao da bi moglo prirodnim padom, ali mislim da neće biti dovoljno pritiska, vjerovatno bi i neka slabiaj to sve mogla izdržati, ali sam kontao da uzmem motornu, pošto nekad u daljoj budućnosti planiram praviti cisternu, pa da imam odma i pumpu za punjenje cisterne, ali to mi je u drugom planu...
vidjeću, i meni se nekako više sviđa strujna, ali se još prekontavam, mada će strujna vjerovatno prevagnuti.
a postavi slike svakako, zanimljivo mi je gledati kako ste to vi sve smontirali, ima dobrih ideja :)

A navodnjavanje elektro pumpom je dosta jeftinije u odnosu na motornu (na gorivo), Tebi nije bitno da pumpa ima veliki pritisak samo kapacitet. Ima dosta polovnih elektro pumpi koje su u dobrom stanju ili cak nekoristene, a po povoljnim cijenama. Mi smo ovu svoju malu elektrokovina kupili kao polovnu ali nije ni koristena, bila kupljena u neku firmu i stajala samo u skladistu.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
A navodnjavanje elektro pumpom je dosta jeftinije u odnosu na motornu (na gorivo), Tebi nije bitno da pumpa ima veliki pritisak samo kapacitet. Ima dosta polovnih elektro pumpi koje su u dobrom stanju ili cak nekoristene, a po povoljnim cijenama. Mi smo ovu svoju malu elektrokovina kupili kao polovnu ali nije ni koristena, bila kupljena u neku firmu i stajala samo u skladistu.

nevidim od kablova ta je isto jednostepena i koliki ti je motor bio kw i koliko si vočnjak s njom navodnjavao
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kakva iskustva imaš s čuvanjem te vrijedne kučice jer taj sustav puno vrijedi?
I svaka ti dala samo postavljaj slikice (kada postavljaš navodnjavanje od A-Ž)da mi koji to u budućnosti skoroj budemo radili imamo sliku iz prve ruke.
Kako ti ide sa odštopavanjem (pošto su tvor.rupice 33cm) kakve filtere imaš jer ideš sa gnojivom iz ekspazione posude idr.podjeli iskustva S SLIKAMAkada vidim sliku lakše maštam:rolfer:

Cuvanje je jednostavno katanac na vrata a i kucica je sakrivena u sumi. A naj bolji vid zastite je pumpa koju nemogu ni cetvorica odnijeti :finga:. Pa sto se tice kapaljki nisam ih jos nicim odcepljao, nisu se zacepljale :toimonster:. Filter imamo neki onako povelik recimo kako kanta od petnaetak litara, slikacu pa cu staviti slike. Gnojivo jos nikako nismo ubacivali preko navodnjavanja ali cemo sada vidjeti da nesto napravimo na ovom sistemu ( :idea:vec imam neki plan kako bi to islo, samo da jos razradimo plan :scratch) To putem ekspanzione boce mislis da boca pod pritiskom ubacuje gnojivo u sistem, ili kako?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
nevidim od kablova ta je isto jednostepena i koliki ti je motor bio kw i koliko si vočnjak s njom navodnjavao

Ne ta mala Elektrokovina je petostepena 4kw a s njom smo od jednom navodnjavali hektar vocnjaka
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Cuvanje je jednostavno katanac na vrata a i kucica je sakrivena u sumi. A naj bolji vid zastite je pumpa koju nemogu ni cetvorica odnijeti :finga:. Pa sto se tice kapaljki nisam ih jos nicim odcepljao, nisu se zacepljale :toimonster:. Filter imamo neki onako povelik recimo kako kanta od petnaetak litara, slikacu pa cu staviti slike. Gnojivo jos nikako nismo ubacivali preko navodnjavanja ali cemo sada vidjeti da nesto napravimo na ovom sistemu ( :idea:vec imam neki plan kako bi to islo, samo da jos razradimo plan :scratch) To putem ekspanzione boce mislis da boca pod pritiskom ubacuje gnojivo u sistem, ili kako?



Mislim da to radi sistem podtlaka otvoriš ventil na skretnici i on iz bureta ili kanistera mješa otopljeno gnojivo s vodom i ravnomjerno odvodi u cijevi za navodnjavanje
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92


Mislim da to radi sistem podtlaka otvoriš ventil na skretnici i on iz bureta ili kanistera mješa otopljeno gnojivo s vodom i ravnomjerno odvodi u cijevi za navodnjavanje

Točno tak !!!:finga:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
To tako se to radi slike i samo slike govore 1000 riječi:D
Ranko za tvoje slike navodnjavanja.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
koliko si plaćo stupove ako nije tajna, pitam jel bi mi trebalo još 500kom. Hvala unaprijed!

Placao sam oko 9e.
Ima kod mene nesto viska stubova pa ce mozda biti na prodaju, ako je ko zainteresovan nek se javi na pp.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240


Mislim da to radi sistem podtlaka otvoriš ventil na skretnici i on iz bureta ili kanistera mješa otopljeno gnojivo s vodom i ravnomjerno odvodi u cijevi za navodnjavanje

Pa vidjao sam takav sistem i znam sta radi ali neznam tacno kako, koji su dijelovi, mislim da je glavna kvaka u ovom crnom djelu. Ako ko zna tacno da obrazlozi sistem, mislim sve dijelove i funkcionisanje. Ja sam nesto drugacije zamislio. Ali volio bih vidjeti kako ovo tacno funkcionise pa bi mozda i tako napravio.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pa vidjao sam takav sistem i znam sta radi ali neznam tacno kako, koji su dijelovi, mislim da je glavna kvaka u ovom crnom djelu. Ako ko zna tacno da obrazlozi sistem, mislim sve dijelove i funkcionisanje. Ja sam nesto drugacije zamislio. Ali volio bih vidjeti kako ovo tacno funkcionise pa bi mozda i tako napravio.

Ma taj je profi sistem naški ti je samo na tom djelu pod koso spoji ili još bolje filter stavi i ispod filtera spoji cjevčicu da se mješa,mislim da je to jednostavnije,ali nisam siguran ja tek upijam i učim:rolleyess:
http://www.colic-trade.com/irritec.php imaš tu i filterić
 
Posljednje uređivanje:

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Pa vidjao sam takav sistem i znam sta radi ali neznam tacno kako, koji su dijelovi, mislim da je glavna kvaka u ovom crnom djelu. Ako ko zna tacno da obrazlozi sistem, mislim sve dijelove i funkcionisanje. Ja sam nesto drugacije zamislio. Ali volio bih vidjeti kako ovo tacno funkcionise pa bi mozda i tako napravio.

Ja imam jednogodišnja crijeva pa nemam filter a injektor za prihranu je napravljen najjednostavnije šta može bit. Na izlazu iz bunara odnosno na koljenu je postavljena pipa odnosno ventil od četvrt cola, na njega je stavljeno prozirno crijevo koje je uronjeno u kanister s otopinom gnojiva. Pri navodnjavanju malo otvorim ventil i otopina ulazi u glavni vod iz bunara pa kroz pumpu dalje........... Jel si ti iz bih ili hr ? pitam zbog stupova
 

Najnoviji postovi

Na vrh