• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Sistem za navodnjavanje

Evo da predstavim svoj sistem za navodnjavanje
Navodnjavanje imamo na 4h to jest na 2h imamo od prije a na 2h sada postavljamo i novu vecu pumpu sada montiramo
Evo napravio sam onako na brzak skicu da od prilike docaram kako to izgleda


Uploaded with ImageShack.us
Ovo je slikano 2006.g. u ljeto pa tada jos nije bilo vocnjaka ali ove njive uokvirene crnom bojom su vocnjaci
Ovo zelenom bojom su nadmorske visine
Crvene linije su glavni vod i cijevi su promjera 50mm
a ove zute pokazuju smijerove redova
Glavni vod za jabuku je dug oko 450m
Za staru krusku je oko 400m
A za novi nasad nesto preko 800m
Kapaljeke su na 33cm a u starom nasadu kruske su na 50cm

Na ovim slikam su akumulacije
Na ove dvije je nova akumulacija kapaciteta preko 2 miliona litara


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Na ovoj je stara akumulacija od oko milion litara


Uploaded with ImageShack.us

Ovo je nova pumpa od 15KW


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Ovo je prijosnja glavna postava, a sada rezervna


Uploaded with ImageShack.us
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
g.bobostar jeli i to u vašem asortimanu prodaje tj sigurno znate kako se koristi i koliko mi treba za 1500 m cijevi a i koliko me to košta :prayer:
Nema ništa od prodaje (nisam još počeo prodavati; radim na nekoj drugoj liniji gnojiva, ali prije prodaje moram odraditi još i registraciju).
Količina ide cca. 9,6 lit/1000 lit. vode + 1 Lit. nitratne kiseline (HNO3), i time se ispire sustav. Više konkretnih podataka ipak potražiti od distributera.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ranko nisu li ti malo predugi redovi sa obzirom fi magistralnog voda? Koliko redova otovriš i koliki je protok kapaljke? Poz
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ranko jel to pumpa od elektrokovine malo mi je prejak motor 15 kw kak to tjeraš agregatom?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ova crijeva koja ja koristim se nemogu postavit na žicu jel nisu kruta. Puno je bolje kupit okiten i sam postavljat kapaljke zato što se mogu kapaljke skinut i očistit a one gotove ne . Te duže traju ova crijeva od gotovih8)

ok ta crijeva al ova su kruča opet nešto manje od alkatena al se daju povezat na žicu
poslikam danas detaljno
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko nisu li ti malo predugi redovi sa obzirom fi magistralnog voda? Koliko redova otovriš i koliki je protok kapaljke? Poz

Nisu predugi redovi, do sada sam od jednom navodnjavao cijeli hektar znaci oko 2300m kapaljki, a kada postavim ovu vecu pumpu planiramo od jednom navodnjavati 2h. Kapaljke su 2L/h
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ranko jel to pumpa od elektrokovine malo mi je prejak motor 15 kw kak to tjeraš agregatom?

Ova manja je Elektrokovina, a ova veca je kineska kao i ona motorna. Pa mozda je malcice prejaka od 10-12KW bi bila taman, ali bolje vise nego manje. Pa netjeram pumpu agregatom, to bi bilo vise nego neekonomicno, inace imamo agregat od 37KW, ruska masina za sat :drinkers: 10-15L.
Pumpa je postavljena u kucici koja ima dovod struje.

Evo i slika kucice u kojoj su pumpe


Uploaded with ImageShack.us
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
ok ta crijeva al ova su kruča opet nešto manje od alkatena al se daju povezat na žicu
poslikam danas detaljno

Pa jel ti čitaš prijatelju ! Ja koristim crijeva kap po kap za povrće !!!:prayer::prayer::prayer:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Pa jel ti čitaš prijatelju ! Ja koristim crijeva kap po kap za povrće !!!:prayer::prayer::prayer:

preporučuješ alkaten s kapaljkama a ja velim za gotovo crijevo sa integriranim kapaljkama neš jebe sa uploadiranjem nemrem sliku stavit da vidiš o čem pričam probam poslje
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko od kud ti podatci o nadmorskim visinama?

Pa nadmorsku visinu mozez vidjeti na Google Earth-u. Naneses mis na mjesto za koje hoces da vidis koja je nadmorska visina i dolje na sredini pored geografske sirine i duzine pise elev __m to ti je nadmorksa visina
 
M

m123

Guest
vidjeću da sve opcije pregledam, nisam nešto pretjerano jak sa parama, ali neću baš ni sfušariti, onda mi je bolje ne praviti dok ne skupim pare. uglavnom hvala na savjetima, iću polako, pa kad naletim na problem ,ajvljam se vama ovdje,
inače treba mi navodnjavanje za šljivu, imam pola hektara šljive, a na jesen proširujem za još pola hektara, tako da će to biti jedna parcela od 1 hektara, pa polako prikupljam materijal za sklapanej navodnjavanja
jel nije dovoljna po jedna kapaljka za svako stablo, i koje su mi kapaljke najbolje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
vidjeću da sve opcije pregledam, nisam nešto pretjerano jak sa parama, ali neću baš ni sfušariti, onda mi je bolje ne praviti dok ne skupim pare. uglavnom hvala na savjetima, iću polako, pa kad naletim na problem ,ajvljam se vama ovdje,
inače treba mi navodnjavanje za šljivu, imam pola hektara šljive, a na jesen proširujem za još pola hektara, tako da će to biti jedna parcela od 1 hektara, pa polako prikupljam materijal za sklapanej navodnjavanja
jel nije dovoljna po jedna kapaljka za svako stablo, i koje su mi kapaljke najbolje?
Iako na forumu pišem o gnojidbi, navodnjavanje mi je prva ljubav (bila je tema diplomskog na fakultetu; Projekt natapanja šljive, breskve i trešnje na obiteljskom gospodarstvu (lokacija Poreč)), pa evo nekoliko savjeta iz prve ruke.
Prije svega, budući da ste još na početku, preporučam analizu fizikalnih parametara tla - kapacitet za vodu, zrak, poroznost, mehanički sastav i točka venuća (ovo zadnje obavezno). To je početak.
Zašto?
Jer na osnovi kapaciteta tla za vodu znade se količina vode koju tlo može zadržati, a da ne dolazi do procjeđivanja (čitaj: gubitak vode i hraniva iz tla).
Na osnovi toga utvrđuje se interval natapanja; kada početi tj. kada završiti.
Gdje napraviti fizikalnu analizu tla?
Za sada u Zagrebu (Zavod za ishranu bilja/Zavod za pedologiju/Zavod za melioracije) te Osijek (Poljoprivredni fakultet ili Zavod za tlo). Ono što je nezgodno je specifična (ali vrlo jednostavna) oprema te netko iz navedenih ustanova mora izaći na teren (i to znatno diže cijenu cijlog posla). Radi se o tome da se moraju uzeti uzorci tla u prirodnom, neporemćenom stanju (u tzv. valjcima po Kopeckom od 100 cm3).
POgledam malo po starim materijalima, pa javim cijenu (imam sa Zavoda za ishranu bilja).
Slijedeći korak je izračun potrebe vode kulture na osnovi klimatskih pokazatelja. Ovdje je česta greška da se proračun radi na osnovi prosječne godine, što u praksi daje krive vrijednosti.
Evo primjera: 6 mm je prosjek od 2 mm (suha godina) i 10 mm (vlažna godina). Ukoliko se sustav projektira na 6 mm, jasno je da sustav neće u suhoj godini dati cijeli potencijal, i cijelokupna skupa investicija će vratiti samo dio sredstava, upravo kada je zbog suše cijena plodova najviša. Ukoliko se proračun radi na osnovi tzv. suhe godine (75% vjerovatnost pojave oborine) onda će sustav kvalitetno odraditi posao baš kada treba; kada je prava suša.
Ali o tome u drugom postu da ne dužim previše (ha, ha, možda jednom bude i portal navodnjavnje.info; tko zna ?!?!?!)

p.s. Ma nije to natapanje tako strašno; luk i voda, samo treba nekoliko stvari posložiti i onda to klapa bez problema
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ova manja je Elektrokovina, a ova veca je kineska kao i ona motorna. Pa mozda je malcice prejaka od 10-12KW bi bila taman, ali bolje vise nego manje. Pa netjeram pumpu agregatom, to bi bilo vise nego neekonomicno, inace imamo agregat od 37KW, ruska masina za sat :drinkers: 10-15L.
Pumpa je postavljena u kucici koja ima dovod struje.

Evo i slika kucice u kojoj su pumpe


Uploaded with ImageShack.us

Kakva iskustva imaš s čuvanjem te vrijedne kučice jer taj sustav puno vrijedi?
I svaka ti dala samo postavljaj slikice (kada postavljaš navodnjavanje od A-Ž)da mi koji to u budućnosti skoroj budemo radili imamo sliku iz prve ruke.
Kako ti ide sa odštopavanjem (pošto su tvor.rupice 33cm) kakve filtere imaš jer ideš sa gnojivom iz ekspazione posude idr.podjeli iskustva S SLIKAMAkada vidim sliku lakše maštam:rolfer:
 
Posljednje uređivanje:
M

m123

Guest
svaka tebi čast, vidi se da si ti ovo studiozno odradio, nema šta, ali ipak je to malo previše za mene, ja to više radim iz hobija i amaterski, mislim nije malo ni moj jedan hektar, ali to što si ti napisao je baš pravo profesionalno, i ne vjerujem da ću imati ni vremena ni para a ni živaca sve tako studiozno odraditi, ali ću se potruditi što više ovog da imam na umu kad budem radio.
a što se tiče analize, ja sam iz banja luke :) pa bi se morao raspitati ko to kod nas radi :)
ja sam to mislio fino razvući crijeva, po jednu kapaljku za svako stablo, malo veći rezervoar za vodu, i kad upekne žega, pali motore i ožeži :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
svaka tebi čast, vidi se da si ti ovo studiozno odradio, nema šta, ali ipak je to malo previše za mene, ja to više radim iz hobija i amaterski, mislim nije malo ni moj jedan hektar, ali to što si ti napisao je baš pravo profesionalno, i ne vjerujem da ću imati ni vremena ni para a ni živaca sve tako studiozno odraditi, ali ću se potruditi što više ovog da imam na umu kad budem radio.
a što se tiče analize, ja sam iz banja luke :) pa bi se morao raspitati ko to kod nas radi :)
ja sam to mislio fino razvući crijeva, po jednu kapaljku za svako stablo, malo veći rezervoar za vodu, i kad upekne žega, pali motore i ožeži :)

:)I to je dobro bolje išta nego ništa,za poćetak štoviše odlično:D
 
M

m123

Guest
hvala na podršci ;)
i ja mislim da je to dovoljno, bitno je da ima vode kad je suša, pa koliko god da joj dam vode ne može da joj škodi :) mislim znam da ne valja da je previše a ni da je premalo, ali ušicaću se ja nekako :)
da vas pitam za električne pumpe, gledao sam danas i neke električne pumpe, eto za taj jedan hektar, koja bi joj snaga trebala biti, ako ima neko neku preporuku :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
hvala na podršci ;)
i ja mislim da je to dovoljno, bitno je da ima vode kad je suša, pa koliko god da joj dam vode ne može da joj škodi :) mislim znam da ne valja da je previše a ni da je premalo, ali ušicaću se ja nekako :)
da vas pitam za električne pumpe, gledao sam danas i neke električne pumpe, eto za taj jedan hektar, koja bi joj snaga trebala biti, ako ima neko neku preporuku :)

imao pumpe svakakve od peterostepenih čak do 10 sve su davale jaki pritisak a nedovoljnu količinu vode (ovo mi je trebalo za radionu 3 stroja cca 50m3 vode dnevno nije mi bio bitan pritisak nego količina ) sada imam jednostepenu slično nešto kao od Ranka samo nije tak jak motor nego 5 kw stavio bi ti sliku al neče cijeli dan da se uploadira pa drugom prilikom bum :rolleyess:
 
M

m123

Guest
i koliko ta od 5 kw može da izdrži, mislim koliku površinu otprilike.
ja kontam odma uzeti benzinku, malo veću i jaču, korisna je za mnoge stvari, pa da i nju imam, ali ako oćeš malo kvalitetniju to je odma i više prostora u novčaniku :D
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
kad pitaš za električne vjerovatno imaš struju na njivi pa ti preporučujem električnu složiš neku buksu šupu i s vremenom možeš složit da sve samo radi dok kod motornih moraš doč i upalit ova pumpa bi ti sigurno zadovoljila 1h čak i 2 ak nije ovak daleko ko kod kolege ranka danas sam svašta posliko al nemrem stavit a pogledačeš kad stavim dani slike u temi proizvodnja u plasteniku tam imam potopnu pumpu a u vočnjaku hondu motornu al dižem vodu u bazen pa prirodnim padom dalje cca 120 m do najdalje kapaljke
 

Najnoviji postovi

Na vrh