• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
drugari, imam jedno pitanje, tj. dva :)
prvo,možda imam neku mogućnost da preko nekih kompenzacija izganjam sebi pumpu za kap po kap, svašta ste ovdje pisali, pa me interesuje koja je ovako najbolja,ali ne i najskuplja :)

a drugo pitanje, kad razvučem između redova alkaten cijev za kap po kap, koliku ta jedna cijev može da podnese dužinu reda vošnjaka, tj. dužinu crijeva sa kapaljkama???? nadam se da sam razumno napisao :rolleyess:

ovako, imam pumpu benzinku Honda 30x i zadovoljan sam s njom , cijena oko 4000kn. Navodnjavam odjednom 2km dužinu s 90% gasa s tim da koristim jednogodišnje cijevi za povrće s razmakom rupa 20cm. S rezervoarom od 3,6lit navodnjavam nešto više od 3h. pozz
 
M

m123

Guest
pošto sam ja laik i početnik u vočarstvu, a u navodnjavanju pogotovo, nisam imao pojma niočemu, ja u jednom redu trebam imati neki 250 metara, i mislio sam da je to previše :) i to za voće, znači 10 puta veći razmak između kapaljki.
ma kontam pomalo prikupljati materijal pa da dogodine ako bude sreće, sklopim komplet intalaciju za 1 hektar.
hvala na info. ako još nešto zatrebam pitaću :)
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
opet ja, jel to kod tebe, elaktrična ili benzinska pumpa :) :) :)

Pa napiso sam da je benzinka ! Staviš glavni okiten u sredinu voćnjaka poprijeko znači po širini i ideš lijevo i desno sa crijevima u tvom slučaju po 125m dužine to je jeftinija solucija. A skuplja i najbolja u kojoj ćeš imat 100% na svakoj kapaljci isto vode je da oko cijelog voćnjaka ukopaš dovod odnosno okiten od naprimjer 2 cola i na njega kopčaš na oba kraja tanke okitene npr 20-ke. za to će ti trebat odprilike 600m debelog okitena a u prvom slučaju oko 50m ,tu je razlika u cijeni a ostalo je sve isto.POZZ
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
išo sam sa 2 cola na početku redova redovi po 100m dalje kroz redove sa 1/2cola alkaten po dvije kapaljke po sadnici moj problem što je to na zemlji kapaljke sam okrenuo prema gore a sad neke zaštopane a neke sam flaksericom odkinuo cijena m alkatena oko2 kn kapaljka 1kn a gotovo crijevo na svakih 0,5m kapaljka bilo 4kn tada i puno je bolji sistem bar meni.
Brle imali kakav sistem za oštopavanje i pročiščavanje sistema navodnjavanja nije mi problem izvuč crijeva van redova pa isprat s nekom tekučinom al kojom? :confused:
unaprijed zahvaljujem na odgovoru :prayer:
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
išo sam sa 2 cola na početku redova redovi po 100m dalje kroz redove sa 1/2cola alkaten po dvije kapaljke po sadnici moj problem što je to na zemlji kapaljke sam okrenuo prema gore a sad neke zaštopane a neke sam flaksericom odkinuo cijena m alkatena oko2 kn kapaljka 1kn a gotovo crijevo na svakih 0,5m kapaljka bilo 4kn tada i puno je bolji sistem bar meni.
Brle imali kakav sistem za oštopavanje i pročiščavanje sistema navodnjavanja nije mi problem izvuč crijeva van redova pa isprat s nekom tekučinom al kojom? :confused:
unaprijed zahvaljujem na odgovoru :prayer:

Ima,proizvodi ga Yara. Pogledaj na stranicu od Colić trade ,nalazi se na dnu jedne stranice s gnojivima.
 
M

m123

Guest
znaš kako, meni je terenen nezgodan i prilaz nezgodan, pogotovo položaj bunara, pa ću ja tebi probati ovako slikovito dočarati, da vidim da li bi se to tako moglo organizovati.
redovi
1. A..............
2. A..............
3. A..............
4. A..............

e ja imam 10 redova, i mislio sam da razvučem malo veću cijev po dužini ovih redova, to je ovo slovo A, znači mislio sam sa početka redova vući manja crijeve skroz do kraja reda znači 250 metara, jer mi je nezgodno sa pola voćnjka, to još moram pregledati kakve su mi mogućnosti, znači mene interesuje da li ta velika cijev na početku reda može izgurati 250 metara puta 10 redova???

i išao sam danas gledati pumpe, i baš sam naletio na hondu ali čini mi se 60x, košta oko 370 evra nova sa garancijom, da li je to skupo ili jeftino?
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
znaš kako, meni je terenen nezgodan i prilaz nezgodan, pogotovo položaj bunara, pa ću ja tebi probati ovako slikovito dočarati, da vidim da li bi se to tako moglo organizovati.
redovi
1. A..............
2. A..............
3. A..............
4. A..............

e ja imam 10 redova, i mislio sam da razvučem malo veću cijev po dužini ovih redova, to je ovo slovo A, znači mislio sam sa početka redova vući manja crijeve skroz do kraja reda znači 250 metara, jer mi je nezgodno sa pola voćnjka, to još moram pregledati kakve su mi mogućnosti, znači mene interesuje da li ta velika cijev na početku reda može izgurati 250 metara puta 10 redova???

i išao sam danas gledati pumpe, i baš sam naletio na hondu ali čini mi se 60x, košta oko 370 evra nova sa garancijom, da li je to skupo ili jeftino?

Neznam baš da ćeš moć sve odjednom,prije da nećeš nego da hoćeš......... ovisi kakve kapaljke ili rasprskivače ćeš koristit te da li ti je voćnjak na ravnici ili na nekom nagibu........... Jel to samo pumpa ili motor i pumpa, Javim ti navečer koja je točna oznaka moje motorne pumpe.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ima,proizvodi ga Yara. Pogledaj na stranicu od Colić trade ,nalazi se na dnu jedne stranice s gnojivima.


Evo i slike. Novi proizvod nosi ima Antiblock mineral (info na colic-trade je malo stariji).
 
M

m123

Guest
ma nagib, tj. ima dosta visinske razlike na tih 250 metara, ma komplikovano skroz, moža ću nekako izmudrovati da sa sredine na dva kraja razvučem, ali će mi to biti komlikovano, pokušaću nešto izmudrovasti
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ma nagib, tj. ima dosta visinske razlike na tih 250 metara, ma komplikovano skroz, moža ću nekako izmudrovati da sa sredine na dva kraja razvučem, ali će mi to biti komlikovano, pokušaću nešto izmudrovasti

Nemas sta izmudrivati to je jednostavno, uzmes glavnu cijev fi 50mm i provuces ju na kraj vocnjaka to jest na pocetak redova ovako
1.A ---------------B
2.A ---------------B
3.A ---------------B
A je glavno crijevo i pocetak reda
B je kraj reda
Ali A to jest glavno crijevo treba da je na visljem dijelu to jest ako vocnjak ide nizbrdo da glavno crijevo bude na vrhu brda i da onda voda kroz kapaljke ide niz brdo. Alkaten sa kapaljkama moze bez problema ici i na duzinu preko 300m, kod mene je oko 330m, samo na pola trebas postaviti ublazivace zbog nagiba. Posto je kako si naveo vocnjak na brdu, ako glavno crijevo postavis na sredini redova, zbog razlike u visini ces dobiti nejednako navodnjavanje. :partyman:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ovako, imam pumpu benzinku Honda 30x i zadovoljan sam s njom , cijena oko 4000kn. Navodnjavam odjednom 2km dužinu s 90% gasa s tim da koristim jednogodišnje cijevi za povrće s razmakom rupa 20cm. S rezervoarom od 3,6lit navodnjavam nešto više od 3h. pozz

Brle ovo za jednogodišnje cijevi za navodnjavanje,jer možeš pojasniti kako si to postavio,ja imam u plasteniku (1m/dužni 50 lipa),jer svake godine mjenjaš ili koji sistem rabiš,može malo opširnije.
Hvala.
 
M

m123

Guest
aha, nadam se da sam skontao, ako oću glavni hod da postavim na početku reda, onda negdje na sredini moram postaviti ublaživače i ide bez problema.
kod mene dužina nebi trebala prelaziti 280 metara nikako.
pošto vidim da je ovo nauka za sebe, kontam nešto da mi je bolje dovesti nekog ko se razumije, pa da mi on da savjet, e onda polako sve da prikupljam, sad mi je prioritet pumpa, svidjela mi se ta honda 60x, to mi je prva stavka, a onda ostalo polako
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
aha, nadam se da sam skontao, ako oću glavni hod da postavim na početku reda, onda negdje na sredini moram postaviti ublaživače i ide bez problema.
kod mene dužina nebi trebala prelaziti 280 metara nikako.
pošto vidim da je ovo nauka za sebe, kontam nešto da mi je bolje dovesti nekog ko se razumije, pa da mi on da savjet, e onda polako sve da prikupljam, sad mi je prioritet pumpa, svidjela mi se ta honda 60x, to mi je prva stavka, a onda ostalo polako

Nemas potrebe nikoga da dovodis sve mozes sam, nije to nikakva nauka sve je prosto kao pasulj, mi smo sve sami radili sem elektrike. A pumpu je naj bolje ako imas mogucnost da postavis elektricnu jer je sa njom mnogo jednostavnije raditi.
Bilo bi naj bolje ako bi mogao onako prosto skicirati polozaj vocnjaka, bunar, mjesto gdje ce biti pumpa i da napises odprilike udaljenosti i visinske razlike i da postavis tu skicu ovdje, pa bi onda vidjeti sta ti je potrebno i skicirali bi sistem :supz:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768


Evo i slike. Novi proizvod nosi ima Antiblock mineral (info na colic-trade je malo stariji).

g.bobostar jeli i to u vašem asortimanu prodaje tj sigurno znate kako se koristi i koliko mi treba za 1500 m cijevi a i koliko me to košta :prayer:
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Brle ovo za jednogodišnje cijevi za navodnjavanje,jer možeš pojasniti kako si to postavio,ja imam u plasteniku (1m/dužni 50 lipa),jer svake godine mjenjaš ili koji sistem rabiš,može malo opširnije.
Hvala.

Jednostavno........ Okiten od dva cola ide kroz sredinu voćnjaka po širini, na njeg stavljam one pipe koje idu i za povrće i idem na svaki red lijevo i desno 100m. Odjednom tjeram 11 redi razmak kapaljki 20 cm kapacitet jedne kapaljke 2l/h. Imam na jednom voćnjaku već treću godinu ali sam potrošio 200 spojnica da ih osposobim jel su miševi pregrizli cijevi. Planiram stavit okiten 20-ku i namontirat kapaljke pa mi bilo šteta kupovat za jednu sezonu ova jednogodišnja a ove godine su skupa 3050m košta 1150kn
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
aha, nadam se da sam skontao, ako oću glavni hod da postavim na početku reda, onda negdje na sredini moram postaviti ublaživače i ide bez problema.
kod mene dužina nebi trebala prelaziti 280 metara nikako.
pošto vidim da je ovo nauka za sebe, kontam nešto da mi je bolje dovesti nekog ko se razumije, pa da mi on da savjet, e onda polako sve da prikupljam, sad mi je prioritet pumpa, svidjela mi se ta honda 60x, to mi je prva stavka, a onda ostalo polako

Motorna pumpa je Honda WB30XT,...... danas sam izmjerio potrošnju, troši oko litru na sat. Ako imaš novca ukopaj okiten u krug oko cijelog voćnjaka napraviš tzv. prsten, zatim staviš okiten 20-ku u redove i spojiš ga na oba kraja na taj prsten (koji ti je dovod vode ) i zatim bušiš 20-ku kod svake voćke i postavljaš konpenzirajuće kapaljke . S takvim sistemom možeš navodnjavat na nagibima i nećeš imat problema. Cijena kapaljki ti je oko 1.5kn (konpenzirajuće-namjenjene za nagibe) cijena glavnog okitena oko 8kn/m a 20-ke oko 1.80kn/m. Pa računaj. Neznam jedino za koju voćnu vrstu ti treba navodnjavanje ? Koliko imaš metara do vode u bunaru ?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Brle nije li bolje rješenje gotova cijev sa integrirenim kapaljkama neznam dal njih ima više vrsta ravno-nagib a cijena joj oko 4 kn m
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Jednostavno........ Okiten od dva cola ide kroz sredinu voćnjaka po širini, na njeg stavljam one pipe koje idu i za povrće i idem na svaki red lijevo i desno 100m. Odjednom tjeram 11 redi razmak kapaljki 20 cm kapacitet jedne kapaljke 2l/h. Imam na jednom voćnjaku već treću godinu ali sam potrošio 200 spojnica da ih osposobim jel su miševi pregrizli cijevi. Planiram stavit okiten 20-ku i namontirat kapaljke pa mi bilo šteta kupovat za jednu sezonu ova jednogodišnja a ove godine su skupa 3050m košta 1150kn

Pa jel ti nije jednostavnije kupiti odmah crijeva sa kapaljkama na recimo 33cm nego stavljati naknadne kapaljke. Korijen vocke svejedno nije smo oko stabla tako da je potrebna voda svuda. A kada su crijeva postavljena na prvu zicu onda nema problema sa misevima.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Pa jel ti nije jednostavnije kupiti odmah crijeva sa kapaljkama na recimo 33cm nego stavljati naknadne kapaljke. Korijen vocke svejedno nije smo oko stabla tako da je potrebna voda svuda. A kada su crijeva postavljena na prvu zicu onda nema problema sa misevima.

Ova crijeva koja ja koristim se nemogu postavit na žicu jel nisu kruta. Puno je bolje kupit okiten i sam postavljat kapaljke zato što se mogu kapaljke skinut i očistit a one gotove ne . Te duže traju ova crijeva od gotovih8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh