• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ove cijevi koje se inače lijepe na spojevima a ove još imaju i pop nitne vjerovatno jaki pritisak u sistemu koriste dečki iz hobi bazeni, meni slagali vodu u plasteniku imaju te pumpe za dodavanje kemija u bazen odnosno sistem ovo na potlak je baš OK samo koliko košta taj CRNI DIO ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pa vidjao sam takav sistem i znam sta radi ali neznam tacno kako, koji su dijelovi, mislim da je glavna kvaka u ovom crnom djelu. Ako ko zna tacno da obrazlozi sistem, mislim sve dijelove i funkcionisanje. Ja sam nesto drugacije zamislio. Ali volio bih vidjeti kako ovo tacno funkcionise pa bi mozda i tako napravio.

Izvoli nacrt pa napravi



Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa o takvom sistemu pod tlaka smo i mi razmisljali ali kada nestane gnojiva pumpa vuce zrak, znaci mora se paziti. Ispravite me ako grijesim. Ja sam smislio nesto slicno samo zatvoreni sistem, posto nam pumpa nije bas blizu kuce pa nemozemo paziti kada se potrositi gnojivo. Poslij cu napraviti skicu pa cu staviti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa nadmorsku visinu mozez vidjeti na Google Earth-u. Naneses mis na mjesto za koje hoces da vidis koja je nadmorska visina i dolje na sredini pored geografske sirine i duzine pise elev __m to ti je nadmorksa visina

nisam znao,a jel misliš da je to točno,neznam kako su to izračunali da imaju podatke za svaku točku?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ne ta mala Elektrokovina je petostepena 4kw a s njom smo od jednom navodnjavali hektar vocnjaka
Kada se već spominje pumpa (ona je srce sistema za natapanje) osim snage, važna su i ostala dva parametra; kapacitet pumpanja (najčešće izražen u lit./sec ili m3/sat) i visina dizanja (količina tlaka). Visina dizanja nije toliko važna, jer su visinske razlike male za ove spomenute voćnjake, međutim kapacitet da. Što se tiče snage; pri istoj snazi, ovisno o kunstrukcijskim karakteristikama pupme, postižu se različiti kapaciteti i visine dizanja.
Zašto spominjem kapacitet?
Zato što je to najčešći problem u praksi; nepodudarnost kapaciteta sustava za natapanje i kapaciteta pumpe.

Kako to najlakše tehnički posložiti?
Jednostavno izbrojati planirani broj kapaljki (ili rasprskivača) u voćnjaku i pomnožiti sa kapacitetom kapaljki. Ako voćnjak ima 500 kapaljki kapaciteta 4 lit./sat znači da pumpa na sat mora dati najmanje 2.000 lit./sat iliti 2m3/sat (malo preračuna u lit./sec ili m3/sat; ovisno koja je oznaka na pumpi).
A ako nema oznake na pumpi (često za starije rabljene pumpe)?
Onda spojiti pumpu na neku manju cisternu/rezervoar, uključiti pumpu (puni ili pola gasa) i brojati vrijeme (štopericom) koliko je potrebno da pumpa napuni neki drugi rezervoar od primjerice 100 lit.. Mjerenje ponoviti 3x i izračunati neki prosjek (po mogućnosti za puni i pola gasa).
A što ako pumpa za ovaj naš primjer daje samo 1m3/sat?
Ništa strašno. Podijeliti voćnjak u dva dijela i onda je pumpa taman. Ne mora se cijeli voćnjak odjednom natapati.
(Naravno postoji sada tu i problem gubitka tlaka, ali to je već onda hidraulički proračun. Već i ovo spomenuto je dobro za uigravanje sustava)

A izbor pumpe?
Iako su centrifugalne najčešće, klipne su zakon (sporohodna, veliki kapacitet i veliki tlak).
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
nisam znao,a jel misliš da je to točno,neznam kako su to izračunali da imaju podatke za svaku točku?

Pa mislim da je to poprilicno tacno. Recimo mozez mjeriti i udaljenost, tako sam ja mjerio sva svoja crijeva i bilo je tacno.
Kako znaju? Sta reci, tehnologija je napredna
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Izvoli nacrt pa napravi



Uploaded with ImageShack.us
Radi se o klasičnoj venturijevoj cijevi (najčešći primjer su klasični karburatori/fergazeri na starijim automobilima; a onda je došlo elektronsko ubrizgavanje...).
Možda se može napraviti i u kućnoj radinosti, ali mislim da to nije baš tako jednostavno (bitno je izvesti suženje cijevi u srednjem dijelu, koje će rezultirati povećanjem tlaka i stvaranja usisa u cijevi iz bačve (kao iz rezervoara goriva).

Što se tiče cijene u HRV ne znam; ali evo imam podatak za talijansko tržište, VPC fco. skladište isporučitelja (znači ima tu još nekih troškova...) je cca. 100,00 EUR za venturi od 1', radnog tlaka 0,5-9,0 bara i protoka 48-140 lit./minuti (ima i skupljih, ali ovo je neki osnovni model).
S druge strane pravi dozator gnojiva (malo više profi, koji se može više štelati) VPC je oko 1.500,00 EUR (konkretno radi se o Dosatronu).
Pa sada....
'oće netko kupiti venturi; 100,00 EUR 1. puta
 
M

m123

Guest
e ovo ti super izgleda nema šta, samo mi reci koji ti je promjer ove cijevi što je ukopana u zemlju i što ide od reda do reda, ovaj glavni vod?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
evo te pumpe od elektrokovine kupljena polovna prije 4-5 g i radi ko zmaj a još vuče prljavu vodu
27042011886.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]


Uploaded with ImageShack.us
a ova motorna mi je u vočnjaku digne za 15-20min 8 m3 potroši 2-3 dcl goriva i onda prirodnim padom zalijevam 500 vočki cca 15lit po vočki



Uploaded with ImageShack.us

a ovo je vodotoranj 2x2,2 visina 5m pola voda pola spremište imam i wc spreman za global gap :lol:
 
M

m123

Guest
ovo je već malo više profesionalno, nema šta :)
ja ne mislim baš toliko ići u investicije, možda najviše da nabavim neku malo veću cisternu i to je to.
koliko rezervoar mora biti minimalno iznad nivoa da bi prirodni pad mogao da odradi sve sam?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
e ovo ti super izgleda nema šta, samo mi reci koji ti je promjer ove cijevi što je ukopana u zemlju i što ide od reda do reda, ovaj glavni vod?

Ajd molim te kada se nadovezujes na neki post citiraj ga da bi znali na sta se odnosi pitanje, ili komentar. Na sta si u ovom slucaju mislio? :partyman:

ovo je već malo više profesionalno, nema šta :)
ja ne mislim baš toliko ići u investicije, možda najviše da nabavim neku malo veću cisternu i to je to.
koliko rezervoar mora biti minimalno iznad nivoa da bi prirodni pad mogao da odradi sve sam?

Na pritisak vode koja ide iz rezervoara ne utice samo visina na kojoj je rezervoar vec i velicina rezervoara.
Ali kontam ako vec kupujes pumpu sa kojom ces ubacivati vodu u rezervoar, rezervoar ti ni netreba vec direktno pumpas u vocnjak. Barem je to neko moje misljenje
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
evo te pumpe od elektrokovine kupljena polovna prije 4-5 g i radi ko zmaj a još vuče prljavu vodu

a ova motorna mi je u vočnjaku digne za 15-20min 8 m3 potroši 2-3 dcl goriva i onda prirodnim padom zalijevam 500 vočki cca 15lit po vočki

a ovo je vodotoranj 2x2,2 visina 5m pola voda pola spremište imam i wc spreman za global gap :lol:

Daj jos koju sliku ove gradjevine, vrlo interesantna, lijepo ju je vidjeti u vocnjaku. Preporuka jedna slicica onako izdaljeg da se vidi i toranj i vocnjak, ta bi bila umjetnicka. :supz:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
evo brle na ove sam ja mislio a svatio sam koja ti trenutno koristiš

e slika stvarno tisuču riječi

Koliko su vec u upotrebi ova crijeva, vidim da se uhvatilo zelenilo na kapaljkama? Iz cega koristis vodu?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ajd molim te kada se nadovezujes na neki post citiraj ga da bi znali na sta se odnosi pitanje, ili komentar. Na sta si u ovom slucaju mislio? :partyman:



Na pritisak vode koja ide iz rezervoara ne utice samo visina na kojoj je rezervoar vec i velicina rezervoara.
Ali kontam ako vec kupujes pumpu sa kojom ces ubacivati vodu u rezervoar, rezervoar ti ni netreba vec direktno pumpas u vocnjak. Barem je to neko moje misljenje

kod mene je ovo slučajno ovako ispalo kao što vidite to su betonski elementi pa kad sam složio kučicu digli još dva elementa za vodu mogo je još jedan pa bi bio jači pritisak i 4m3 više vode al i ovo dosta dobro ide voda do kraja redova . NEGO ISPRAVI AKO KRIVO MISLIM 1 000 kapaljki od 2l za 8 000 lit treba mi 4 sata da iskapa ?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
kod mene je ovo slučajno ovako ispalo kao što vidite to su betonski elementi pa kad sam složio kučicu digli još dva elementa za vodu mogo je još jedan pa bi bio jači pritisak i 4m3 više vode al i ovo dosta dobro ide voda do kraja redova . NEGO ISPRAVI AKO KRIVO MISLIM 1 000 kapaljki od 2l za 8 000 lit treba mi 4 sata da iskapa ?

Da upravo tako 1000 kapaljki po 2L/h za cetiri sata :drinkers:. Ali ako je pritisak uredu, ako je slab duze treba
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Da upravo tako 1000 kapaljki po 2L/h za cetiri sata :drinkers:. Ali ako je pritisak uredu, ako je slab duze treba

e sad vidi ja dignem za max 20 min 8 m3 i ode ča a ono kapa a da upalim pumpu moro bi za 4 sata doč i gasit a za 4 sata popila bi sigurno 3 lit ak ne i više a da nepričamo o dužem radu pumpe
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Koliko su vec u upotrebi ova crijeva, vidim da se uhvatilo zelenilo na kapaljkama? Iz cega koristis vodu?

to je godinu i pol voda iz bunara ima filter u koji ponekad razmutim u litri vode kristalona po preporuci g.iz baera niš drugo pa viš kak se lovi a ima ih i bijelih od kamenca (to mi je u plasteniku sad stavim tam slike za danu )
 

Najnoviji postovi

Na vrh