• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Evo podataka o promjeru glavnog voda i količini vode (vrlo pojednostavljeno, ali to je to):
Za protok do 7 m3/sat................. 50 mm
Za protok od 7-20 m3/sat............ 75 mm
Za protak od 20-27 m3/sat........... 90 mm

Mislim da je ovo vise nego odokativna metoda. Protok nezavisi samo od promjera glavnog voda vec i od daljine i visine na koju se tjera voda. Kroz crijeva ovih promjera sto si naveo moze proteci znatno veca kolicina vode nego sto si ti naveo, i to pod velikim opterecenjem, a na ravnoj povrsini i visestruko vise :supz:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
prvo, napravio sam malu grešku, mislio sam napisati da će biti oko 1000 stabala, vjerovatno malo manje, ali ajd sad u 100 komada nije bitno :)
što se tiče visinske razlike, opet sam na poslu,pa nemam google earth, taj podatak ću vam dostaviti naknadno, danas sutra, kad stignem,
ali sigurno mogu reći da je tačka 2 sigurno preko 1 metar niža u odnosu na tačku 1, ako ne i više, tačka 4 je najniža, jer u tom pravcu pada teren, a mislim da je tačka 3 najvišlja, ali recimo, da ovako probam dočarati dok ne skinem visine, na polovini ovih dugačkih redova je teren najniži, recimo kao mini kotlina, moraću vam to sve skicirati da skontate malo jednostavnije

1000 stabala a ne kapaljki, to je onda ok.
Ovako ako je tacka 3 znatno vislja od tacke 1 i 2 onda ovi duzi redovi treba da se nalijevaju od tacke 3. Ali ti izmjeri visine pa postavi pa cemo onda vidjeti. Izmjeri i nadmorsku visinu na sredini dugih redova
 
M

m123

Guest
nisam iskusan sa ovim visinama, ali nekako mi je ovo sve nelogično kada sam skinuo visinu sa googla, al ajd, valjda je približno tačno, ljudi imaju satelite :)
ja, kao laik mogu reći da ovo sigurno fula barem 20% ali evo, bar okvirno da vidite.
tačka jedan na skici je bunar, koji je od prvog reda udaljen nekih 20-30 metara, njega ćemo uzeti kao da je 0
tačka dva je po googlu 10 metara niža
tačka tri je 15 metara niža u odnosu na nulu
i tačka 4 je 25 metara niža.
ja nisam mogao vjerovati, na oko uopšte ne djeluje tako, ali ima smisla :)
sredina dugačkog reda je možda 5 metara niža od tačke 2.
joj jesam se sam zapetljao :)


 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mislim da je ovo vise nego odokativna metoda. Protok nezavisi samo od promjera glavnog voda vec i od daljine i visine na koju se tjera voda. Kroz crijeva ovih promjera sto si naveo moze proteci znatno veca kolicina vode nego sto si ti naveo, i to pod velikim opterecenjem, a na ravnoj povrsini i visestruko vise :supz:

Mogu ti reći da su ove dimenzije gotovo standard i da tako u praksi dobro funkcionira.

Naravno da se kroz užu cijevi može potisnuti i veća količina vode; ali napravi test u praksi.
Nabavi pumpu od bar 10-12 m3/sat.
Prikači crijevo od 75 mm, bar 5 m dužine i pokreni pumpu sa 3/4 gasa. Nakon 15 min. izmjeri količinu vode.
Sada izmjeni crijevo i stavi od 50 mm i ponovo 3/4 gasa i mjeri vrijeme za istu količinu vode.

Što će se dogoditi?
Pumpa će raditi bar 10-15% više vremena za jednaku količinu vode. Znači potrošiti ćeš više goriva za jednaki volumen. Da bi ti vrijeme ostalo isto, za manju cijev morati ćeš dati više gasa (povećati tlak i brzinu protoka; a povećani protok tekućine poput vode koja se gotovo ne može sabiti, povećati će trenje i dodatnu potrebnu energiju za savladavanje trenja), što ponovo povećava potrošnju goriva.... to je klasičan hidraulični problem protoka vode kroz cijev, i zbog toga postoji nekakav optimum cijevi, protoka i učinka pumpe.

Smanjenjem cijevi i povećanjem tlaka stovriti će se još novih problema (ne samo povećana potrošnja goriva i habanje pumpe) veći i radni problem. Ukoliko ukupni proračun gubitka tlaka nije OK, u jednoj/ili više laterala može se javiti veći tlak od radnog tlaka kapaljki, što će rezultirati njihovim oštećenjem i nepravilnim radom. Dalje postoji mogućnost pucanja cijevi (svaka ima svoj radni tlak), pucanje spojnih elemenata itd.

Naravno, o cijeloj problematici izbora i učinka pumpi i cjevovoda, postoji na stotine stranica teksta, ali sam ovo pokušao objasniti na najjednostavniji mogući način.
 
M

m123

Guest
pitanje za ranka, na koju dubinu si ukopao crijevo,i jos jedno pitanje,mozda smijesno:) jel crikevo nikad ne vadis iz zemlje,mislim na zimu?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mogu ti reći da su ove dimenzije gotovo standard i da tako u praksi dobro funkcionira.

Naravno da se kroz užu cijevi može potisnuti i veća količina vode; ali napravi test u praksi.
Nabavi pumpu od bar 10-12 m3/sat.
Prikači crijevo od 75 mm, bar 5 m dužine i pokreni pumpu sa 3/4 gasa. Nakon 15 min. izmjeri količinu vode.
Sada izmjeni crijevo i stavi od 50 mm i ponovo 3/4 gasa i mjeri vrijeme za istu količinu vode.

Što će se dogoditi?
Pumpa će raditi bar 10-15% više vremena za jednaku količinu vode. Znači potrošiti ćeš više goriva za jednaki volumen. Da bi ti vrijeme ostalo isto, za manju cijev morati ćeš dati više gasa (povećati tlak i brzinu protoka; a povećani protok tekućine poput vode koja se gotovo ne može sabiti, povećati će trenje i dodatnu potrebnu energiju za savladavanje trenja), što ponovo povećava potrošnju goriva.... to je klasičan hidraulični problem protoka vode kroz cijev, i zbog toga postoji nekakav optimum cijevi, protoka i učinka pumpe.

Smanjenjem cijevi i povećanjem tlaka stovriti će se još novih problema (ne samo povećana potrošnja goriva i habanje pumpe) veći i radni problem. Ukoliko ukupni proračun gubitka tlaka nije OK, u jednoj/ili više laterala može se javiti veći tlak od radnog tlaka kapaljki, što će rezultirati njihovim oštećenjem i nepravilnim radom. Dalje postoji mogućnost pucanja cijevi (svaka ima svoj radni tlak), pucanje spojnih elemenata itd.

Naravno, o cijeloj problematici izbora i učinka pumpi i cjevovoda, postoji na stotine stranica teksta, ali sam ovo pokušao objasniti na najjednostavniji mogući način.

Dobro si im pokušao objasniti, ali daleko su od toga.
Protoki donekle realni ovisno o pumpi.
fi50 9-12 m3/h
fi63 18-24 m3/h
fi75 36 - 50 m3/h
itd...
Jabuku navodnjavati sa 6 litara na sat po dužnom metru ne bi komentirao, niti bi ikad takav sustav projektirao, također dužine redova preko 80 metara... Eventualno 120 m.

Poz
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
nisam iskusan sa ovim visinama, ali nekako mi je ovo sve nelogično kada sam skinuo visinu sa googla, al ajd, valjda je približno tačno, ljudi imaju satelite :)
ja, kao laik mogu reći da ovo sigurno fula barem 20% ali evo, bar okvirno da vidite.
tačka jedan na skici je bunar, koji je od prvog reda udaljen nekih 20-30 metara, njega ćemo uzeti kao da je 0
tačka dva je po googlu 10 metara niža
tačka tri je 15 metara niža u odnosu na nulu
i tačka 4 je 25 metara niža.
ja nisam mogao vjerovati, na oko uopšte ne djeluje tako, ali ima smisla :)
sredina dugačkog reda je možda 5 metara niža od tačke 2.
joj jesam se sam zapetljao :)
Pa sistem bi trebao izgledati od prilike kako si ti zamislio, jedino neznam da li bi duze i krace redove mogao navodnjavati od jedanput zbog toga sto su kraci znatno nizi od duzih pa bi mogla biti znatna razlika u pritisku. To bi trebalo provjeriti u praksi. To je bar neko moje misljenje, s tim da se kod nas sva voda goni uz obalu, a kod tebe niz obalu, pa neznam bas 100% kako to ide u praksi.

pitanje za ranka, na koju dubinu si ukopao crijevo,i jos jedno pitanje,mozda smijesno:) jel crikevo nikad ne vadis iz zemlje,mislim na zimu?
Pa crijeva su kroz voce ukopana na nekih 20-25-30 cm onako od prilike, neznam tacno. Tek toliko da ga traktor ne satare. A crijeva nikada ne vadimo, bar ne planiramo vaditi. A zimi treba ispustiti vodu ako je ima u crijevima
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Dobro si im pokušao objasniti, ali daleko su od toga.
Protoki donekle realni ovisno o pumpi.
fi50 9-12 m3/h
fi63 18-24 m3/h
fi75 36 - 50 m3/h
itd...

Poz

Pa sem pumpe protok veoma zavisi i od, kao sto sam rekao, visine i danjine na koju se tjera voda.

Jabuku navodnjavati sa 6 litara na sat po dužnom metru ne bi komentirao, niti bi ikad takav sustav projektirao, također dužine redova preko 80 metara... Eventualno 120 m.

Poz
Objasni zbog cega nebi, i kako bi trebalo ici?
 
M

m123

Guest
ne preostaje mi ništa drugo nego sve narpaviti pa ako ne bude radilo, mudrovati nešto drugo, hvala na savjetima, ako gdje zapnem javljam se :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ne preostaje mi ništa drugo nego sve narpaviti pa ako ne bude radilo, mudrovati nešto drugo, hvala na savjetima, ako gdje zapnem javljam se :)

Nema sta da neradi samo na glavno crijevo stavi ventil da mozes zatvoriti krace redove ako nebi moglo od jednom. Stavi i koji manometar da vidis ima li velike razlike u pritisku
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko jesi pustio novu pumpu u rad ,dal ti imaš tam poseban priključak struje ili si vuko od kuče jer 15 kw priključak malo tko ima jedino ak vam nisu još limitatore ugradili .pazi se sad sa jalovom strujom ak nemaš baterije (kompezator)jer motori prave jalovinu a ak imaš gasi ih kad neradi pumpa jer te budu derali sa kapacitativnom kak su meni za 2 mj uzeli 2.000 kn u PM.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ne preostaje mi ništa drugo nego sve narpaviti pa ako ne bude radilo, mudrovati nešto drugo, hvala na savjetima, ako gdje zapnem javljam se :)
evo malo čistio skladište našo rezervnu pumpu sjeti se tebe ova me koštala 1.500 kn 5 kw naravno rabljena al ispravna


Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko jesi pustio novu pumpu u rad ,dal ti imaš tam poseban priključak struje ili si vuko od kuče jer 15 kw priključak malo tko ima jedino ak vam nisu još limitatore ugradili .pazi se sad sa jalovom strujom ak nemaš baterije (kompezator)jer motori prave jalovinu a ak imaš gasi ih kad neradi pumpa jer te budu derali sa kapacitativnom kak su meni za 2 mj uzeli 2.000 kn u PM.
Nismo jos pustili novu pumpu u rad. Postavili smo je i malo probali ali nam se filter zacepio a mi to nismo odmah skontali vec mislili da na usisnoj grani vuce zrak pa sve rastavljali i dihtovali, pa pumpa opet imala slab kapacitet i onda skontali da se filter zacepio, ali u tom vec pao mrak pa cemo novu probu za koji dan opet, dok uhvatimo vremena. Struju nismo vukli od kuce. Ta kucica ima posebno svoj sat i struju jer je tu pumpa od izvora vode koju koristimo za kucu, samo smo mi morali sa bandere povuci novi kabal jer je stari bio pretanak. A sto se tice struje to jest sata tu bi mogao ici motor do 18kw. A za jalovu struju prvi put cujem, ali nevjerujem da bi oko bilo cega takvog trebalo biti problema jer pumpa ima poseban ormar sa sklopkom, a i oramar je pun raznih zastita za motor i pumpu :rolleyess:. Slikacu sve kada zavrsimo, majstor je sve stvarno ekstra odradio kao neka industrija :prayer:. Mi smo u nasoj moci sve uradili, valjda ce pumpa dobro raditi :prayer:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
evo malo čistio skladište našo rezervnu pumpu sjeti se tebe ova me koštala 1.500 kn 5 kw naravno rabljena al ispravna

Kakav je to stroj u pozadini :scratch? Je li to mulcer, sa tockicima za vozanje po garazi :p, ili ....?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kakav je to stroj u pozadini :scratch? Je li to mulcer, sa tockicima za vozanje po garazi :p, ili ....?

da baš tako rotacioni mulcer 120 cm :supz:
vezano za struju i ELEKTRE stvarno nekad pomislom da je u svakom gradu elektra za sebe odnosno privatna a ne državna tj pravila im ne vrijede svugdje isto znam u istri (fažana) poljoprivrednik ima brojilo trotarifno i kad mu je najeftinija tarifa zalijeva tako sam ija imao jedno vrijeme al to nikad nije tak šljakalo kao kod njega :madmana:
 
M

m123

Guest
i ja sam kontao tako odraditi, staviti ventile, pa ako ne mogne odjednom da radi, onda razdvajati, pa pojedinačno navodnjavati, šta ima veze, ne mora sve u isto vrijeme.
nisam još ništa nabavio od dijelova, kontam samo ukopati cijev, jer mi bager nešto radi oko kuće pa da mi iskopa rov, na koju si ti udaljenost od prve voćke stavio scijevo, ajd da te još i to pitam :)
 
M

m123

Guest
Nema sta da neradi samo na glavno crijevo stavi ventil da mozes zatvoriti krace redove ako nebi moglo od jednom. Stavi i koji manometar da vidis ima li velike razlike u pritisku

ovaj gore post je trebao biti citat ovog posta, opet moja greška izvinjavam se :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
i ja sam kontao tako odraditi, staviti ventile, pa ako ne mogne odjednom da radi, onda razdvajati, pa pojedinačno navodnjavati, šta ima veze, ne mora sve u isto vrijeme.
nisam još ništa nabavio od dijelova, kontam samo ukopati cijev, jer mi bager nešto radi oko kuće pa da mi iskopa rov, na koju si ti udaljenost od prve voćke stavio scijevo, ajd da te još i to pitam :)

Vjerovatno mislis odakle krecu kapaljke :scratch, ako si na to mislio onda u jabuci glavno crijevo ide iza prve vocke i kapaljke krecu od druge, a u kruskama je glavno crijevo van redova pa kapaljke krecu od prve vocke
 
M

m123

Guest
ma mislio sam ovo što ti je ukopano u zemlju, gledajući moju šemu, isprekidana linija-glavno crijevo, koliko ti je odmaknuto od početka redova, ako kontaš? :rolleyess:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ma mislio sam ovo što ti je ukopano u zemlju, gledajući moju šemu, isprekidana linija-glavno crijevo, koliko ti je odmaknuto od početka redova, ako kontaš? :rolleyess:

A to, pa 20-30 cm tu negdje
 

Najnoviji postovi

Na vrh