• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

D

delboy

Guest
Prijatelju tvoji postovi i tvoja matematika nikad nije bez veze ;) Samo što u onoj gore cijeni nije uračunato kopanje bunara, ukapanje vodova i tako to... Mislim čisto intelektualni radovi ;)

Pozdrav

Dali mi možeš reć kolika bi cijena bila za komplentno sve, znači ona gore cijena koju si naveo i plus "kopanje bunara, ukapanje vodova i tako to.." :) ?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
danas smo forumaš Delo i ja bili na poljoprivrednom institutu na predavanju o global gap-u
i u obilasku njihovog voćnjaka,evo jedne zanimljivosti,jabuke posađene PRIJE DESET DANA,a sve ide obrnutim sistemom od onog što smo mi radili,prvo se stavljaju stupci,kompletno navodnjavanje,španuju žice a tek onda sadi,navodnjava se sa 2l/m dužni-5 sati na dan


Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
danas smo forumaš Delo i ja bili na poljoprivrednom institutu na predavanju o global gap-u
i u obilasku njihovog voćnjaka,evo jedne zanimljivosti,jabuke posađene PRIJE DESET DANA,a sve ide obrnutim sistemom od onog što smo mi radili,prvo se stavljaju stupci,kompletno navodnjavanje,španuju žice a tek onda sadi,navodnjava se sa 2l/m dužni-5 sati na dan

Mi smo isto prvo udarili stubove i zategnuli zicu pa onda sadili, samo navodnjavanje nismo stavljali jer je bila jesnska sadnja. Mnogo je lakse i preciznije saditi kada je zategnuta zica jer se sadnice odmah naslane na zicu. Ali opet ima sadnica koje su odmaknute od zice :madmana:, covjek nestigne sve kontrolisati prilikom sadnje i odma fusere sadnju :evil: :axe:.
Kakav protok :drinkers: imaju ove kapaljke na institutu, koji razmak izmedju kapaljki. 2l na metar to su dosta stedljive kapaljke
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
evo Ranko slike pumpe nisam stigo majstori mi rade do 5h ko i ja a imao sam i kontrolu iz ministarstva vezano za zaštitu i zbrinjavanje ambalaže .Ovo je osmerostepena pumpa oznake vc 150/8- 5,5 kw-3,17 lit/sec sliko sam pločicu al se ne vidi dobro ona ti stoji ovako uspravno kao što je i na slici ak ti paše vozi probaj a za pare čemo lako :supz:(može i u viljamovki rakiji) :lol:



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
šta može ovakva pumpa učiniti.moželi povući vodu nekih 150 metara od izvora.razlika u nivo je oko 3 metra.onda ide lagano nizvodu.ta tri metra uspona su na nekih 15ak metara raspoređena.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
šta može ovakva pumpa učiniti.moželi povući vodu nekih 150 metara od izvora.razlika u nivo je oko 3 metra.onda ide lagano nizvodu.ta tri metra uspona su na nekih 15ak metara raspoređena.

povukla bi al šta bi dala na izlazu pitanje koliki pritisak i koju količinu jer izgubi snagu na dalekom usisu primjer kod Ranka onak jaka pumpa 15 kw i nezadovoljava vjerujem da vuče sa par metara da bi bila dobra .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pozdrav

Dali mi možeš reć kolika bi cijena bila za komplentno sve, znači ona gore cijena koju si naveo i plus "kopanje bunara, ukapanje vodova i tako to.." :) ?

Reci točno što te zanima pa ću ti napraviti kalkulaciju.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Danas u Đakovštini besplatno navodnjavanje od strane prirode kod mene u selu točnije 45mm oborina, sat vremena non-stop sitni led a padalo je 3 sata,a taman ovih dana istresao pod kruške 25000 lit vode,sada imaju jedno vrijeme dosta:)
 
D

delboy

Guest
Reci točno što te zanima pa ću ti napraviti kalkulaciju.

ak možeš napravit kaklkulaciju za 1 ha navodnjavanja, iskop bunara, pumpa uglavnom sve što treba za navodnjavanje jer neznam šta točno sve ide :scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh, daj malo više informacija. Koji ti je cilj navodnjavanja? Koja kultura? Koji razmaci? Jel tko radio analizu zemlju na vodni kapacitet? Kolike su godišnje padavine u tvom kraju? I tako da bud ešto preciznije :) Koja nadmorska visina, jel ima tko arteški bunar u blizini?
 
D

delboy

Guest
Uh, daj malo više informacija. Koji ti je cilj navodnjavanja? Koja kultura? Koji razmaci? Jel tko radio analizu zemlju na vodni kapacitet? Kolike su godišnje padavine u tvom kraju? I tako da bud ešto preciznije :) Koja nadmorska visina, jel ima tko arteški bunar u blizini?

Ovakva je situacija, nasljedio sam zemlju u Lici i sad planiram zasaditi jabuke, posto nista neznam o jabukama pokusavam se sto vise informirati. Citao sam da je potrebno navodnjavanje pa me sad zanima kolika bi bila cijena jer bi si htio sve stavit na papir, jel bi mi mogao pomoc oko toga svega?
 
M

m123

Guest
drugari dugo me nije bilo,u velikim sam poslovima,evo ovako kasno stalno dolazim...
da ne duzim, pored svih zeza u životu, sklapam i kap po kap u voćnjaku,biće i nekih sličica, sad pišem sa telefona.
konkretno pitanje, razvukao sam glavne vodove i svašta nešto, sve sam u grubo odradio, u dvoriste sam doveo sve kablove, voda sa bunara,struja,glavni alkaten... ocu sad da tu napravim neku malu stanicu,gdje će biti pumpa,filter,ventili... znači samo za to, pa ne znam koliko mi treba prostora za to sve,znači, koliko mi minimalno treba sa svu skalameriju,nebi ništa veliko,ne trebam ni alat ostavljati,ništa,ja kontao samo možda 1,5x1,5 metara,jel premaleno?:)
 
A

aljmas

Guest
ovakva je situacija, nasljedio sam zemlju u lici i sad planiram zasaditi jabuke, posto nista neznam o jabukama pokusavam se sto vise informirati. Citao sam da je potrebno navodnjavanje pa me sad zanima kolika bi bila cijena jer bi si htio sve stavit na papir, jel bi mi mogao pomoc oko toga svega?

kolika ti je površina i šta imaš od mehanizacije
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
m123 to ti je barem jednostavno :) Napravi ti prvo to sve na paleti 80x120 cm, pa od greda i dasaka sklepaj neku "šupu" pa ako ti to u dogledno vrijeme odgovara ti napravi to od "tvrde gradnje". Jer uvijek ima nekih dograđivanja, nekih filtera, injektora, pa da nije rađen sizifov posao ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Delboy kud u jabuku, ona je jako zahtjevna. Nije baš za početnika i za vikendaša. Kako mi kaže Zvonis na zadnjem predavanju od PI Osijek ključ u ruke je 300.000 kn/ha jabuke. To je profesionalno i pošteno se napravi. Naravno da se može i jeftinije napraviti ali da li se stigne i ovo ono... Nego kako te pita Aljmaš što imaš od mehanizacije i kako bi radio međurednu obradu?
 
D

delboy

Guest
kolika ti je površina i šta imaš od mehanizacije

površina je jedno 10 ha, a od mehanizacije nemam ništa. E što se tiće mehanizacije zanima me jedna stvar tj. dvije? Kaj mi treba od mehanizacije? Ja u Lici znam dosta ljudi koji imaju traktore i ostale stvari, dali se više isplati da "posudim" od njih ili da kupim to sve?
 
D

delboy

Guest
Delboy kud u jabuku, ona je jako zahtjevna. Nije baš za početnika i za vikendaša. Kako mi kaže Zvonis na zadnjem predavanju od PI Osijek ključ u ruke je 300.000 kn/ha jabuke. To je profesionalno i pošteno se napravi. Naravno da se može i jeftinije napraviti ali da li se stigne i ovo ono... Nego kako te pita Aljmaš što imaš od mehanizacije i kako bi radio međurednu obradu?

Ja sam to zamislio ovako: unajmio bih stručnjaka da to sve vodi (dali bi se uopče našao stručnjak koji bi htio vodit plantažu?) tako da ja u principu bi se učio sa tim stručnjakom sve dok nebi sam mogao to sve vodit, ali da naglasim ovo je tek ideja zato pokušavam što više prikupit informacija sad da si to sve stavim na papir
 
M

m123

Guest
m123 to ti je barem jednostavno :) Napravi ti prvo to sve na paleti 80x120 cm, pa od greda i dasaka sklepaj neku "šupu" pa ako ti to u dogledno vrijeme odgovara ti napravi to od "tvrde gradnje". Jer uvijek ima nekih dograđivanja, nekih filtera, injektora, pa da nije rađen sizifov posao ;)

vidiš ja se toga nikad nebi sjetio :) svaka ti čast, moraću tako nešto sklepati samo za prvu ruku, a kasnije ako bude sve ok, samo podignem, izbetoniram "ploču" i vratim sve na mjesto, svaka ti čast :)
hvala na savjetu 8)
 
M

m123

Guest
Ja sam to zamislio ovako: unajmio bih stručnjaka da to sve vodi (dali bi se uopče našao stručnjak koji bi htio vodit plantažu?) tako da ja u principu bi se učio sa tim stručnjakom sve dok nebi sam mogao to sve vodit, ali da naglasim ovo je tek ideja zato pokušavam što više prikupit informacija sad da si to sve stavim na papir

tako sam i ja razmišljao kada sam počinjao, isto tako, imam puno zemlje koja je super za voće, i odlučim ja da uđem u posao sa voćkama, odlučim za šljive, u početku sam bio zagrijan da posadim sve što imam, ali na nagovor mnogih, pa između ostalog i ljudi iz struke koji mi to vode, zasadio sam samo pola hektara cca 500 konada- obrazloženje, ajd uradi samo toliko prve godine da vidiš kako to funkcioniše, i kako radi, planiram se širiti, ali pomalo
isto tako, radim puno radno vrijeme, imam svu mehanizaciju, za koji dan mi treba i atomizer stići... i moram priznati jedva sve stižem, a para nikad odsta, stalno nešto, u toku je montiranje kap po kap...
mogu ti samo reći da dobro sve baciš na papir, ne samo novac, već i vrijeme, ima dosta da se radi, vjerujem da ne bježiš od posla, ali ipak sve prvo dobro prokontaj
 
A

aljmas

Guest
površina je jedno 10 ha, a od mehanizacije nemam ništa. E što se tiće mehanizacije zanima me jedna stvar tj. dvije? Kaj mi treba od mehanizacije? Ja u Lici znam dosta ljudi koji imaju traktore i ostale stvari, dali se više isplati da "posudim" od njih ili da kupim to sve?


moj ti je savjet da se javiš se na dskobic@gmail.com pa ćeš doći do Osijeka da ti sve na Poljoprivrednom institutu stave na papir. to nije igra odnosno to je jako puno novaca za zajebanciju i ono probao bih ..... ali ima još mjesta za proizvodnju pogledaj više informacija na

www.slavonska-jabuka.hr
www.poljinos.hr

i da morat ćeš dosta učiti zato jel 10 ha ne trpi ozbiljan consulting....
još malo prosurfaj, odluči jel ti se da uložiti 2-3 mil kuna prespavaj i javi se ako si još zainteresiran.

ova cifra je sa vrhunskim sadnicama, vrhunskim navodnjavanjem, vrhunskom mrežom....
nemoj ni pokušavati improvizirati razbije se o glavu jako jako.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh