• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam to zamislio ovako: unajmio bih stručnjaka da to sve vodi (dali bi se uopče našao stručnjak koji bi htio vodit plantažu?) tako da ja u principu bi se učio sa tim stručnjakom sve dok nebi sam mogao to sve vodit, ali da naglasim ovo je tek ideja zato pokušavam što više prikupit informacija sad da si to sve stavim na papir

To teoretski tako moze funkcionirati, no poljoprivreda ima puno faktora koji uticu na rezultata, a na koje covjek vise-manje ne moze utjecati. Kao sto netko rece, to moze funkcionirati ako ulozis par milijuna kuna, a sve ispod toga moras sam osobno. S druge strane, sretati ces se sa problemom, npr. radne snage. Koje ili nema ili je nepouzdana. Evo, ja sam za sadnju trazio desetak ljudi, a uspio sam naci samo troje. Mogao sam iz nekog drugog kraja dovesti profesionalce, ali to bi me kostalo tri puta vise nego to me je ovako kostalo (ta rtrojica radnika plus ja kao i fizikalac i nadzorni i organizator). Treba uzeti u obzir da je sadnja relativno jednostavan posao u usporedbi sa npr. orezivanjem ili spricanjem tocno u odredjeni dan. S tim a je orezivanje kampanjski posao koji se radi jednom ili dvaput godisnje, a spricanje jabuke se mora raditii i desetak puta.
10Ha jabuke, ako se gleda papiranto, odnosno prema kolicini prihoda mozda ne podnosi investiranje u svu mehanizaiju (traktor, medjuredna obrada, atomizer, transport, gnojenje itd itd) ali zbog drugih nematerijalnih razloga trazi da imas sve svoje (npr. spricanje se mora obaviti tocno u odredjeni dan i ako nemas svoj atomizer to neces moci odraditi kvalitetno itd itd).
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ja sam to zamislio ovako: unajmio bih stručnjaka da to sve vodi (dali bi se uopče našao stručnjak koji bi htio vodit plantažu?) tako da ja u principu bi se učio sa tim stručnjakom sve dok nebi sam mogao to sve vodit, ali da naglasim ovo je tek ideja zato pokušavam što više prikupit informacija sad da si to sve stavim na papir

Moja prepuruka je da prvo posadis jedno 3h da vidis kako to funkcionise a onda ostalo kada udjes malo u stos. Takodje preporuka bi bila dvije vocnje vrste, sama jabuka mi se ne cini kao bas naj bolje rijesenje jer zna biti jeftina, a opet rod ce podbaciti samo u slucaju neke nepogode ili ljudske greske, sto je svojevrsno i osiguranje kada druga vrsta podbaci. A ako finansije dozvoljavaju i postavljanje protiv gradne mreze onda je rod jabuke 99.9% siguran.
Sto se tice strucnjaka to ti u svakom slucaju treba da bi te upucivao sta sve treba da uradis u vocnjaku.
E da jos nadodam, posebna je stvar ako se imaju vlastita sredstva da se sve izfinancira da sve bude tip top. Od sadnje, navodnjavanja, protiv gradnih mreza pa sve do stucnjaka, to je onda druga prica :D
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav.
Puno sreće s voćarstvom,TREBAT ĆE TI.
Prvo 10 he puno novca ti treba ako imaš keš uloži u nešto drugo,ako kreda bankrotirat ćeš u startu,improvizirati i štediti u voćarstvu nemožeš jednostavno neisplativo.
Ako si baš odlučio prvo stavi sve na papir ja sam dobio predračun za navodnjavanje po 1 he 15000kn(moj posao,bunar,pumpe) samo materijal.
Sa bunarom koji može izaći i 50000kn(arteški)pumpe i dr cijena drastično raste.
Dobro razmisli samo koliko je to posla,ulaganja,truda a samo jedan mraz ili dr.el nepogoda sve sredi a zaštita na 10 he min 10 000 eura god bez obzira na pričinjenu štetu,a nema ni poticaja za sadnju.
Plasman ti je sasvim dr. priča u kojoj ti vlada totalni kaos kada treba platit robu.
Još jednom želim ti sreću,i dobru kalkulaciju.
Pozdrav.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
dečki sve stoji što ste Delboyu napisali sve to se odnosi na trud i rad vjerujem da mu je to i jasno da mora on najviše tu zapeti al ova papirologija i novi propisi mene to ubi najviše i stalno neš novo-daj wc u vočnjak na svakih tolko,nemože malčerom više puta nego moraš kosilicom,daj prostoriju za otrove (to je i ok) prostoriju za prihvat ubranog voča stalno neki K... ko če to sve namirit a još kad nam vodu iz vlastitih bunara počnu naplačivat itd da ne dužim zato Delboy po sitno pa povečavaj a na ostatak zasij krompir tak fali ličkog krompira :lol: i sretno ti bilo i nedaj se ne posustaj doče sve na svoje :supz:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Evo kako izgleda sadasnje stanje s navodnjavanjem to jest s :heart: navodnjavanja, pumpom.
Posto velika nije stimala postavljena je mala cetverostepena Elektrokovina od 4kw. Ona dobro odradjuje posao samo sto ima mali kapacitet pa nemoze od jednom navodnjavati puno vocnjaka.
Na pumpu su postavljeni presostati da ako se zacepi usisna cijev i pritisak padne ili ako se zacepi izlazna i pritisak poveca, pumpa se automacki ugasi da nebi stradala u slucaju nekog problema, postavljena je i vremenska sklopka da namjestimo koliko zelimo da navodnjava i da se sama ugasi i jos neke stavri za zastitu.



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ma prava stvar,onaj filter koliki promjer gdje si ga uzeo i koliko love link ako imaš neki za nj.
Znaći spremno protiv suše.

Nemam link, mislim da je promjer na sredini oko 20 cm, a ulazi su mislim 100mm. Kupljen je u Kondic komercu a ima ga i na drugim mjestima, ovaj je unutra sa sitom a imaju i diskasti koji su laksi za pranje. Ovaj je bas gadan za pranje :rolleyess: mora se cetkom i jakim pritiskom prati, a diskasti imamo jedan mali i samo odvrnes saraf i diskovi se razidju i izaperes. A cijena je mislim 100-110e, sad neznam posto su diskasti ali i oni su tu negdje. Slikacu i sito i premjeriti da znas tacno, a i provjericu cijene.
Spremni smo mi vec odavno, vec smo navodnjavali.
Neki dan kada smo navodnjavali otac navece namjestio vremensku sklopku i greskom prebacio sklopku da ima konstantno struju :madmana:, a ne vremenski, i pumpa rukala cijelu noc :drinkers:.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Sve filtere sa diskovima i svih promjera ima Migić doo zagreb.

baš tako evo ovaj mi je u plasteniku dosta je veči naspram onog kojeg sam postavio u vočnjaku za pranje je super otpustiš diskove i u kanti vode ga opereš,mislim da je cijena bila baš tak do 100 eur-a



Uploaded with ImageShack.us


Ranko kak ti navučeš vodu do pumpe iz akumulacije i imaš li oko usisne korpe još kakvu korpu (ručne izrade ili slično) i jel pumpa vuče odma iz obadva jezera
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768


Ranko zašto nisi filter okrenuo prema dolje čini mi se da si imao mjesta a i da je bio na stranu lakše bi ispirao posudu filtera ( nisam zaboravio za pumpu traži se po tavanu kod meštra )
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ranko kak ti navučeš vodu do pumpe iz akumulacije i imaš li oko usisne korpe još kakvu korpu (ručne izrade ili slično) i jel pumpa vuče odma iz obadva jezera
Pa ako se isprazni cijeli sistem (preko zime) onda usisne cijevi napunimo pomocu druge elektro pumpe posto u kucici imamo jos jednu pumpu koja je za vodu za kuce. A ako sada recimo nema vode u usisnim granam onda je uvijek ima u jednoj od izlaznih i iz njih napunimo usisne. A usisne korpe su same, nema nista okolo, zasto pitas?. Da pumpa istovremeno vuce iz obe akumulacije.

Ranko zašto nisi filter okrenuo prema dolje čini mi se da si imao mjesta a i da je bio na stranu lakše bi ispirao posudu filtera ( nisam zaboravio za pumpu traži se po tavanu kod meštra )
Pa o tome nismo nesto ni razmisljali, postavili smo tako jer nam je tako lakse otoriti i izvaditi filter, a u nas filter cisti vodu samo od algi, nema pjeska i nekih drugih prljavstina. A algi ima dosta iako stalno bacamo krec ali opet ih ima, bog zna koliko bi kreca trebalo baciti da ih se sve potamani, ili koliko bi ih tek bilo da uopste nebacamo krec :shock:
Ako nadjes kakvu dobru javi :supz:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko
A usisne korpe su same, nema nista okolo, zasto pitas?

a pitam u mojim jamama uleti list pa se zalijepi za korpu pa mi smanji usis pa mislim da pumpa nevalja onda napravim od kante jupola još jedno sito pa sam miran :)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ofarbaj u crno rezervoar,djeluje

pokušaću,plastika je u pitanju pa se boljim da će boja u kratkom roku da spadne. možda probam sa crnom folijom prije.mislim umotati je dobro.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Jabuku navodnjavati sa 6 litara na sat po dužnom metru ne bi komentirao, niti bi ikad takav sustav projektirao, također dužine redova preko 80 metara... Eventualno 120 m.

Poz

Pa kolega ``Kontam`` nikada nam neobjasniste ovo. Stvarno me ovo interesuje narocito ovo podvuceno. Kakve bi kapaljke trebale biti mislim koji protok, koji razmak?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod projektiranja navodnjavanja potrebno je imati neki cilj. Imati navodnjavanje da se kaže da se ima to je bacanje novaca. Npr ako za šljivu kažu da treba imati 800 litara kiše po metru da bi bila karakteristična za sortu itd. a godišnja količina padavina ne prelazi 500 litara. Naravno ta količina nije ravnomjerno i pravilno raspoređena, dok se još uzmu gubici kod navodnjavanj itd. Dolazimo minimum od 500 litara kojih je potrebno pravilno rasporediti. Recimo da probamo 4 mj 120 5 120 6 120 7 120 8 120 to bi nekako bio minimum, dakle 600 litara dok još nastan gubici biti će 500 ;) Ti imaš 6 litara po dužnom metru npr. 20 h mjesečno, zvuči malo? Ali zapravo to je muka. To treba rasporediti u 3 - 4 turnusa i održavati konstantnu vlagu u tlu. Ti imaš fi 50 magistralni vod, recimo da imaš konstantno 200 l/m na sat 12 m3 znači imaš za 2000 km navodnjavanja. Sa tim da vidiš kolika je maksimalna dužina navodnjavanja da bi svako stablo imalo tu litražu. To ti je dovoljno za 13 redova ili za površinu od 0,8 Ha. A koliko sam skužio ti toga imaš podosta više od 0,8 ha. Znači pumpa ti radi 5 sati u turnusu npr. e onda još ako staviš venturia pa ti uzme protoka itd... Ti imaš super akumulaciju vode, imaš dosta vode, a sam si sebi napravio usko grlo sa protokom. Problem je što je to pimplanje pa postoji mogućnos da ti se voćka ne ukorijeni dobro, nije problem samo vjetra već i bolesti, slab imunitet, ne rodi kaok treba i brdo drugih stvari. Samo si postavite cilj sukladno sa strukom i zadajte si zadatak u kojem roku to možete ostvariti. Najslabija karika je izvor vode tj bunar. Poz
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Pa opet nisi rekao nista konkretno :scratch. Ali koliko sam ja tebe razumio trebalo bi da imam kapaljke veceg protoka, jeli tako?
Magistralni vod bi mogao biti veceg promjera, onda bi od jednom mogao navodnjavati vise, ali onda ova mala pumpa nebi mogla raditi, ali opet za ovaj kapacitet koji meni treba je relativno dobar vod. Ja od jednom ne navodnjavam velike povrsine. U starima vocnjacima od jednom navodnjavam po ha s tim da su kapaljke 2 L/h i u jabuci su na 33cm a u krusci na 50cm, u krusci ima mali broj redova ali su dugi po 330m sto je onako bas na knap ali manji broj kapaljki to kompenzuje ;). A u mladom nasadu koji je malo dalje nego stari nasadi su kapaljke 4 L/h na 33cm i navodnjavam ga u 5 tura a nasad je 2ha. E te kapalje od 4 L/h cemo kada budemo mogli zamjeniti :axe: sa kapaljkama 2 L/h i to iz dva razloga prvi je ustvari i presudan, posto je kod nas teren brdovit pa su tako redovi a i crijeva nagnuti i posto kapaljke imaju veliku kolicinu protoka vode voda se slijeva niz crijeva pa se desi da pojedine vocke nemaju vode jer se jednostavno salije niz crijevo i na zemlju pada negdje dalje :madmana: sto je rijedji slucaj sa kapaljkama 2L/h a i posto imaju manji protok u manje ce se tura trebati navodnjavati mladi vocnjak, to nije bas presudno ali nije lose. A sto se tice vremena navodnjavanja ako mislis da je problem predugog vremena navodnjavanja, recimo 20h mjesecno rasporedjeno u par obroka neprestavlja nikakav problem. Posto imamo elektro pumpu i sve je stacionirano mozemo navodnjavati vremenski koliko hocemo, samo upalimo pumpu i namjestimo za koliko da se ugasi.
Daj malo konkretnije obrazlozi, ovo sto si gore rekao, to jesta bolje, kako bi ti od prilike konstruisao sistem kod mene?
Ja uvijek volim da cujem misljnja drugih, uvijek neko nesto ima pamtno
:partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ranko imaš iskustva u navodnjavanju definitivno samo mislim da si možda preskočio ono bitno "koji je cilj navodnjavanja"? Kod navodnjavanja su važne dvije stvari!
1. Sa kojom količinom vode raspolažemo?
2. Koji nam je cilj navodnjavanja?

Ostalo su sve finese i prilagodbe terenu. U ostalom da s ene bi pravio pametan kad su već knjige napisane ;)

jabuka007.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh