• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

M

m123

Guest
ok, hvala. i ja planiram sto blize, samo da ne zakacim korjen,a da mi ostane sto vise prostora za matraktor
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Evo pumpu smo instalirali i probali i nazalost morali skinuti jer nije mogla raditi kako treba jer joj je akumulacija predaleko, nekih 30-40 m, pa nije mogla dobro vuci vodu jer nije namjenjena za tako dalek usis vode, sada je prodajemo pa cemo gledati da kupimo neku visestepenu koja moze povuci vodu s te daljine. Ova zbog preteskog usisa nije uspjela nabiti vise od 4 bara sto je bilo nedovoljno za nase potrebe.
A evo slikice
Prvo me je Kinez ugodno iznenadio jer se bez ikakvih problema popeo uz poprilicnu brinu i odnio pumpu pred sama vrata kucice, sto je veliko olaksanje jer je teska oko 250kg a mozda i vise.


Uploaded with ImageShack.us

Malo je prljavo, ali je to radna atmosfera :blackeye


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

I na kraju pumpa kod kuce i sada je na prodaju pa ako je neko zainteresovan da se dogovorimo


Uploaded with ImageShack.us
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko : Evo pumpu smo instalirali i probali i nazalost morali skinuti jer nije mogla raditi kako treba jer joj je akumulacija predaleko, nekih 30-40 m, pa nije mogla dobro vuci vodu jer nije namjenjena za tako dalek usis vode, sada je prodajemo pa cemo gledati da kupimo neku visestepenu koja moze povuci vodu s te daljine. Ova zbog preteskog usisa nije uspjela nabiti vise od 4 bara sto je bilo nedovoljno za nase potrebe.
A evo slikic



Eee jbg-a sranje :madmana:čuj bar moje jednostepene pumpe nemogu ni nabit više od 4 bara al zato daju više vode od onih višestepenih, neznam oko usisa meni je na 3 m pa sve šljaka al imam ti ja jednu od 8 stepeni i 5,5 kw dođi uzmi probaj ak ti paše dogovorimo se od elektrokovine daj kaj daš višak mi
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Eee jbg-a sranje :madmana:čuj bar moje jednostepene pumpe nemogu ni nabit više od 4 bara al zato daju više vode od onih višestepenih, neznam oko usisa meni je na 3 m pa sve šljaka al imam ti ja jednu od 8 stepeni i 5,5 kw dođi uzmi probaj ak ti paše dogovorimo se od elektrokovine daj kaj daš višak mi

E da je ovoj voda na 3m nabijala bi preko 5 bara i imala veliki kapacitet, a ovako samo 4 bara neujednacenog kapaciteta zbog dalekog usisa.
Pa ti imas cijeli asortiman pumpi, meni bi bas trebala osmostepena elektrokovina, samo sto njih ima vise vrsta i kapaciteta. Koji je model ta tvoja, koji je fi ulaz i izlaz. Ako bi stimala :partyman::partyman:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
E da je ovoj voda na 3m nabijala bi preko 5 bara i imala veliki kapacitet, a ovako samo 4 bara neujednacenog kapaciteta zbog dalekog usisa.
Pa ti imas cijeli asortiman pumpi, meni bi bas trebala osmostepena elektrokovina, samo sto njih ima vise vrsta i kapaciteta. Koji je model ta tvoja, koji je fi ulaz i izlaz. Ako bi stimala :partyman::partyman:

kolko mi je ostalo u sječanju 2 cola kao i ova sad jednostepena (STRANA 17 POST 169 )nju sam zamjenio sa ovom jednostepenom odnio sam je kod majstora da je prodaju sutra odem i sliknem ti.neg čini mi se da malo previše reduciraš usisni dio kod svoje pumpe ak se ne varam imaš dvije usisne cijevi ?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
kolko mi je ostalo u sječanju 2 cola kao i ova sad jednostepena (STRANA 17 POST 169 )nju sam zamjenio sa ovom jednostepenom odnio sam je kod majstora da je prodaju sutra odem i sliknem ti.neg čini mi se da malo previše reduciraš usisni dio kod svoje pumpe ak se ne varam imaš dvije usisne cijevi ?

Pa mislim da bi 2cola bilo uredu. Ajd bas slikaj da vidim. Koliki je kapacitet imala ta osmostepena i koliko je bara nabijala? Pa usisne grane su fi 63mm a izlazna 50mm to bi trebalo biti uredu :scratch. A imaju dvije usisne cijevi, jedna sa jedne a druga sa druge akumulacije
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
te pumpe nevaljaju za navodnjavanje,ja ima peterostepene pumpe i rade dobro...
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-čitam i vidim da se pomalo kužite u navodnjavanje i pumpe, pa pitam, inače sutra mi dolaze majstori bušiti bunar u voćnjaku za navodnjavanje, koju potopnu pumpu da uzmem, predviđam da bi bunar mogao ići i do 60-70m u dubinu, malo sam gledao pumepe, Petrolo (tako nekako ) su naj jeftinije 2000-3000 k, Grufundus? su vjerojatno bolje ali iviše od duplo skuplje
-pumpa u biti nebi morala praviti veliki pritisak imam cisternu od 13000 l pa nju punim i slobodnim padom u cijevi kap na kap
-usput i koji agregat tj. koja snaga ako je npr. pumpa 1,1 KW
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
te pumpe nevaljaju za navodnjavanje,ja ima peterostepene pumpe i rade dobro...

neznam jesili me pratio od početka svakakvih pumpi sam promijenio u radioni pa govorim iz iskustva ova pumpa daje veču količinu vode a manji pritisak i to mene zadovoljava u radioni a dok sam imao tu 8 stepenu imao jaki pritisak al nedovoljno vode al kod Ranka je pizdarija kad on tera vodu daleko i još zeru i uzbrdo pa mu i treba pritisak a treba mu i količina zato mu i velim nek dođe po pumpu proba i vidi jel valja da ne baca pare a meni tak stoji bez veze
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
-čitam i vidim da se pomalo kužite u navodnjavanje i pumpe, pa pitam, inače sutra mi dolaze majstori bušiti bunar u voćnjaku za navodnjavanje, koju potopnu pumpu da uzmem, predviđam da bi bunar mogao ići i do 60-70m u dubinu, malo sam gledao pumepe, Petrolo (tako nekako ) su naj jeftinije 2000-3000 k, Grufundus? su vjerojatno bolje ali iviše od duplo skuplje
-pumpa u biti nebi morala praviti veliki pritisak imam cisternu od 13000 l pa nju punim i slobodnim padom u cijevi kap na kap
-usput i koji agregat tj. koja snaga ako je npr. pumpa 1,1 KW

iskreno mislim da ta od 1100 w če biti slaba da digne sa 60-70 m ako i da to če biti na kapaljku voda a patiče se i trebat če dost jači agregat po mom 3 kw al to če ti bolje odgovorit ko več vadi vodu sa takve dubine šta ti je najbolje ovdje kod mene voda na 3-5 m a na 60-70 valjda bi bila nafta ili bar termalna:rolfer::rolfer:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
te pumpe nevaljaju za navodnjavanje,ja ima peterostepene pumpe i rade dobro...

Grijesis, te pumpe su odlicne za navodnjavanje kada su uslovi zadovoljavajuci, znaci da nije predaleko od vode kao sto je kod mene i da netreba na neku preveliku visinu goniti. One imaju ogroman kapacitet sto je za navodnjavanje odlicno, sto znaci da mogu od jednom navodnjavati velike povrsine sto je veoma bitno. Vise stepene pumpe su dobre kada je potreban jaci usis i kada treba na vecu visinu baciti vodu a kada su velike imaju i dobar kapacitet. Kod nas jedan covjek ima osmostepenu pumpu, neznam sad koji motor, i vodu goni preko dva kilometra daleko i uz poprilican nagib i od jednom moze navodnjavati 0.7 hektara. Tako da je svaka pumpa dobra, samo u odredjenim uslovima, za koje je predvidjena
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
-čitam i vidim da se pomalo kužite u navodnjavanje i pumpe, pa pitam, inače sutra mi dolaze majstori bušiti bunar u voćnjaku za navodnjavanje, koju potopnu pumpu da uzmem, predviđam da bi bunar mogao ići i do 60-70m u dubinu, malo sam gledao pumepe, Petrolo (tako nekako ) su naj jeftinije 2000-3000 k, Grufundus? su vjerojatno bolje ali iviše od duplo skuplje
-pumpa u biti nebi morala praviti veliki pritisak imam cisternu od 13000 l pa nju punim i slobodnim padom u cijevi kap na kap
-usput i koji agregat tj. koja snaga ako je npr. pumpa 1,1 KW

I ja mislim da ce pumpa od 1.1kw biti preslaba, mozda ce ona moci izbacivati vodu, ali u malim kolicinama sto je opet neekonomicno jer ju planiras goniti agregatom. A koju god pumpu izaberes za odgovarajuci rad pumpe agregat treba da je bar dublo jaci jer prilikom starata motora trebamu duplo vise snage i po meni trebalo bi ugraditi jos i nekakav stabilizator jer mali agregati znaju imati neujednacenu struju pa bi pumpa mogla nastradati.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ili hlor ili krec. To su vjerovatno kace za navodnjavanje ili?
jesu,one plastiče 1000litarske. kreč.u kojoj mjeri? razrijediti u vodi pa sipati u kaceili odmah u bunar pošto iz njega crpim vodu. ako u bunar onda koja količina kreča i dali treba izmješati to sve?

u bunaru nema algi ali čim vodu sipam u kace za neko vrijeme se pojave alge koje mi sve zaštopaju.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
jesu,one plastiče 1000litarske. kreč.u kojoj mjeri? razrijediti u vodi pa sipati u kaceili odmah u bunar pošto iz njega crpim vodu. ako u bunar onda koja količina kreča i dali treba izmješati to sve?

u bunaru nema algi ali čim vodu sipam u kace za neko vrijeme se pojave alge koje mi sve zaštopaju.

Pa neznam bas sad tacno koliko, mi smo u akumulacije bacali vapno onako po par vreca, u tvom slucaju bi bilo vjerovatno dosta i po koja saka. Posto imamo i bunar kod kuce znam da smo bacali hlor a prije i zivi krec, oko 1kg u bunar zivog kreca
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko nisam danas stigo do majstora da ti poslikam pumpu pa ču sutra .

Delo neki dan u bauhausu sam kupio jednu pumpu od hidropaka al samo pumpu bez bačve za tlak i crijevo usisno od 4 m pumpa 600 w sve skupa 320 kn za sitno zalijevanje cvijetnjaka i jagoda na tom mi je crijevo od 20 m kad sam dodao još 30 m crijeva da zalijem jednu trešnju tlak je bio više od pola slabiji a sve je to u ravnini ni malo gor ni dol tako da u tvom slučaju di pumpa mora u vis bacat cca 60m :scratch
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-ma znam da će biti problema s pumpom, ne mogu ništa kupovati dok ne završimo bunar, majstori mi opet odgodili za dan-dva tako da neznam kada će početi bušiti
-što se dubine tiče ja se nadam da bi vode moglo biti tek od te dubine a možda i dublje
-inače voćnjak je na151 m nadmorske visine
-pogledao sam ja već desetak pumpi to je vjerojatno koliko para toliko i vode...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko nisam danas stigo do majstora da ti poslikam pumpu pa ču sutra .

Nije problem slikaj sutra i napisi neke karakteristike onako od prilike koji joj je kapacitet, koji pritisak, koliko je obrtaja motor i tako,
 

Najnoviji postovi

Na vrh