• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja cu malo opcenito, nemam znanja kao neki forumasi koji ce se javit.
Prvo i osnovno moras znat sa koliko vode raspolazes kada ti najvise treba tj. da li je bilo dovoljno vode prije ovih kisa? Napisao si kapljke 2 ili 4 litre sat ali ne i razmak kapaljki?
Ako ides na benzinsku pumpu (mislim da nema smisla agregat pa jos pumpu) bolje je da radi krace zar ne, manje ces benzina potrosit. E sad, napravit tehnicku analizu tla ili isprobat da li tlo moze popit 4l/h da ne napravis jezera.
Koliko mozes povuc kroz 2.5 cola sa te dubine ce ti znat Bobo ili Kontam.
Sta se pumpi tice svi hvale tomos-ice a citam da ih dosta ima i hondine.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Razmak između kapaljki bi bio oko 1,2 di 1,5 metra. Nisam napravio analizu tla ali zemlja je dosta šljunčana.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Zaboravio sam napisati da je prošle godine navodno nestalo vode. Navodno jer smo zemlju dali
susjedu da je obrađuje. On je navodnjavao povrče rasprskivačima i mislim da mu je potrošnja vode bila veća na 1 sat nego ni bila kod mene. Možda sam u krivu. Ne znam da li to ima kakve veze sa nestankom vode. Površina je cca 40 x 200 metara.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pretpostavljam da ćeš sadit na razmak unutar reda 1,2 - 1,5m kako si napisao da ces imat kapaljke. Puno kvalitetnije bi ti bilo da zaljevas cijeli red tj. kapaljke na 33cm... Pogledaj teme o navodnjavanju na temi povrca i ovdje voca. Najvise ti upija sitno korijenje ( kapilare) a njega najmanje ima uz deblo, ima cak negdje i slika korijenovog sustava, grafovi o tome koliko duboko i siroko ode voda na kojem tlu....
Neka me netko ispravi ako sam sta krivo napisao.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pozdrav !
Imam nekoliko pitanja za vas iskusne.
Planiram nasad 2000 arinija. Imam cijev od 7 metara u zemlji od 2,5 cola. Voda je na 4 metra.
Razvukao bi alkaten po žici koji bi digao oko 50cm od zemlje.
Da li je bolje staviti dizne od 2 ili 4 litre/sat ?
Kupiti agregat i pumpu/pumpe ili je dovoljno kupiti samo benzinsku pumpu za navodnjavanje ?
Imate neke preporuke gdje i kakav agregat/pumpe kupiti.
Hvala
lp

Po meni su bolje kapaljeke sa protokom od 2 L/h, jeste da ce trebati duplo vise vremena za navodnjavanje, ali ce vam biti potreban manji kapacitet pumpe za istu povrsi vocnjaka, a i zbog upijanja vode u zemlju su bolje dvo litarske kapaljke. Kapaljke bi trebale biti ili na 33cm ili na 50, jer biljaka korijen ima svud, tako da joj je i voda potrebna svud, a i taj bunar vjerovatno nebi mogao od jednom opsluziti cetverolitarske kapaljke.
Ako imate struju onda je naj boja pumpa na struju jer je daleko ekonomicnija i upotreba je jednostavnija, a ako nemate struje onda neka benzinak ili dizelka. Ima povoljno ovih kineskih za kupiti. Kod nas su oko 200e i super su se pokazale, mi smo imali jednu visokog pritiska i radila je super dok nismo presli na struju
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Probaj saznat koliko je vode trosio jer od toga kreces.
Pretpostavljam da ćeš sadit na razmak unutar reda 1,2 - 1,5m kako si napisao da ces imat kapaljke. Puno kvalitetnije bi ti bilo da zaljevas cijeli red tj. kapaljke na 33cm... Pogledaj teme o navodnjavanju na temi povrca i ovdje voca. Najvise ti upija sitno korijenje ( kapilare) a njega najmanje ima uz deblo, ima cak negdje i slika korijenovog sustava, grafovi o tome koliko duboko i siroko ode voda na kojem tlu....
Neka me netko ispravi ako sam sta krivo napisao.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Pošto mislim dignuti alkaten da ne bude na zemlji, na koju visinu bi bilo optimalno. Postavio bi žicu na c profil od cinčanog čeličnog lima u razmaku od 6 metara. Ili imate bolji prijedlog ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Visinu alkatena si sam određuješ da ti ne smeta kasnije za obradu, meni su rekli da obično ide od 50cm do 1m. Ja sam na udaljenost od 90m stavio 3 stupa (20cm), krajnje sam bagerom zatjero u zemlju i nikuda ne mrda, nema potrebe stavljat još između stupove. Normalno sa svake strane zatezači.
Kupio sam žicu 2,00mm i u 3 reda mi je pukla kod stavljanja, pa sam tu stavio 2,8mm šta sam imao od prije viška, tako da bi ti bila preporuka da ideš sa debljom žicom od 2,00mm.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Visinu alkatena si sam određuješ da ti ne smeta kasnije za obradu, meni su rekli da obično ide od 50cm do 1m. Ja sam na udaljenost od 90m stavio 3 stupa (20cm), krajnje sam bagerom zatjero u zemlju i nikuda ne mrda, nema potrebe stavljat još između stupove. Normalno sa svake strane zatezači.
Kupio sam žicu 2,00mm i u 3 reda mi je pukla kod stavljanja, pa sam tu stavio 2,8mm šta sam imao od prije viška, tako da bi ti bila preporuka da ideš sa debljom žicom od 2,00mm.
Znači stup svakih 30 metar. Da li je dosta 50-60 cm u zemlju ? Mislim staviti zatezač na jednom kraju, a oprugu na drugom kraju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Stavio sam samo jedan stup u sredinu, znači 2 na krajevima i jedan u sredini. Ovaj u sredini je samo bačen i zatrpan u rupu cca 60cm jer ga vuče na 2 strane pa neće nikuda. Ove krajnje sam izbušio rupe 15cm široke (stupovi su 20cm) i duboke 60cm, našiljio stupove i onda sa kombinirkom u zemlju. To je bilo proljetos, još se niti jedan nije pomaknuo ni milimetra, makar mi je čovjek koji ih je zabijao sa kombinirkom rekao (a i još neki ljudi) da će trebat ove krajnje stupove podbočit (kiša, sunce, pa će se počet malo klimat) ili bacit malo betona.
Šta se zatezača tiče preporuča se po jedan zatezač na maksimalno 40 do 50m, normalno ovisi o teretu. Eh, vidiš kak sam blesav, kako imam kolce uz voćke, privezao sam žicu na cca svaki 7 kolac (kolci razmak 1,2m) da se nebi objesila slučajno. Ovi šta su mi slagali navodnjavanje su rekli da obično ide razmak stupova 7m.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Pozdrav !

Evo stavljam skicu kako sam ja zamislio postaviti navodnjavanje kap po kap.
Na sredini njive na međi imam vodu. ( cijev 2.5 cola - voda na 4 metra ). Njiva je 220 m x 35 m. Tražim kvalitetniju dizel pumpu do nekih 5000 kn. Imam 8 reda lijevo i 8 desno svaki cca 100m, znači ukupno 1600 m. U redovima drip cijev fi 16 sa rupama ( 2l/h) svakih 30cm. Ako sam dobro izračunao to je cca 177 l/min - kompletni sustav- ispravite me ako griješim. Znači ide glavni vod od pumpe 2 cola oko 35 m po širini njive na koje se montira pomoću obujmica i adaptera, drip cijev fi16, na koju bi stavio na početak svakog reda ventil.
Da li je onda dovoljna pumpa koja ima ulaz/izlas od 2 cola i protokom vode od 500-600 l/min ili treba nešto jače.
Moli vas vaše mišljenje i savjete.

Hvala


http://postimg.org/image/gqfxrxryp/
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pozdrav !

Evo stavljam skicu kako sam ja zamislio postaviti navodnjavanje kap po kap.
Na sredini njive na međi imam vodu. ( cijev 2.5 cola - voda na 4 metra ). Njiva je 220 m x 35 m. Tražim kvalitetniju dizel pumpu do nekih 5000 kn. Imam 8 reda lijevo i 8 desno svaki cca 100m, znači ukupno 1600 m. U redovima drip cijev fi 16 sa rupama ( 2l/h) svakih 30cm. Ako sam dobro izračunao to je cca 177 l/min - kompletni sustav- ispravite me ako griješim. Znači ide glavni vod od pumpe 2 cola oko 35 m po širini njive na koje se montira pomoću obujmica i adaptera, drip cijev fi16, na koju bi stavio na početak svakog reda ventil.
Da li je onda dovoljna pumpa koja ima ulaz/izlas od 2 cola i protokom vode od 500-600 l/min ili treba nešto jače.
Moli vas vaše mišljenje i savjete.

Sve kako ste naveli izgleda dobro, a pumapa sa deklarisanim protokm od 500-600L je dovoljna, netreba nista jace
Jedino ako ikako imate mogucnost da dovedete struju do toga mjesta, elektricna pumpa u odnosu na motornu je gospodski posao.
Je li parcela ravna?
Za tih 5000kn se moze uzeti dobra Honda pumpa, mislim da bi ovaj model WB 20 bio ok
http://www.honda-croatia.com/vodene-pumpe/

A daleko jeftinija varijanta, nesto ovako
http://www.njuskalo.hr/zastita-gnojidba-navodnjavanje/motorna-pumpa-vodu-oglas-8540165
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Problem mi je jer je njiva iza stare napuštene kuće koja nema struju. E sad, kolko bi koštalo da ponovno platimo priključak za struju s time da je od kuće do mjesta di je voda oko 300 - 400 metara. Iz tog razloga bi kupili dizel pumpu ( plavi dizel...), ugradili bi je u šahtu pod zemljom koji bi bio dimenzije v2 x š2 x d1.2 metra. Dođeš na njivu, otvoriš poklopac šahta i pališ pilu. Teren je na oko ravan. U obliku slova C. Dobro, ne baš tako jako.
Prije sam se dvoumio između wb 20 i wb 30 jer nisam bio siguran koju količinu vode trebam. Da li imate koju dizel pumpu za preporučiti ili marku ?

Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da ti je fi16 premalo na duzinu od 100m trebao bi ici sa fi20. Pitaj u ducanu ili firmi di mislis uzimat, morali bi znat, negdje pise i na forumu. Mislim da je maks duzina fi16 kod razmaka 33cm i 2l/h kakvih 60-70m.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Mislim da ti je fi16 premalo na duzinu od 100m trebao bi ici sa fi20. Pitaj u ducanu ili firmi di mislis uzimat, morali bi znat, negdje pise i na forumu. Mislim da je maks duzina fi16 kod razmaka 33cm i 2l/h kakvih 60-70m.

Ok
Fala. Jako bitna informacija. :icon_thumright: Fi16 mi je na ponudi koju sam danas dobio. Mada sam im objasnio koji metri su u pitanju. Čekam još neke ponude pa u nabavku.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Mislim da bi bilo bolje mjesto za pumpu naprviti na povrsini zemlje, da se saht nebi napunio vodom, a i lakes je za rukovanje.

Sto se tice crijeva fi 16 mislim da je ono sasvim dovoljno za tu duzinu.
Kod nas je na 330 m duzine crijevo fi 16, dvo litarske kapaljke na 50cm, moglo bi biti i deblje, ali i ovo funkcionise.
100m = 333 kapaljek ako su na 30cm, prem da mislim da su na 33cm, to je 300 kapaljki, to jest kroz treba crijevo da protekne 600L za sat vremena, mislim da je to moguce, a ima ovdje pametnijih ljudi koji to znaju i izracunati
 
Posljednje uređivanje:

ppeekkyy

Novi član
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
7
potreban mi je savjet za kupnju elektro pumpe za navodnjavanje.
posadio sam vocnjak sa sadnicama kruske u 7 redova a duzina reda je 55m.visinska razlika pocetka i kraja vocnjaka je cca 2m.bunar ce biti iskopan na 30 m.koje karakteristike pumpa mora imati za besprekorno navodnjavanje kap po kap u smislu snage motora,promjera ulaza i izlaza pumpe,kolicine izbacene vode i slicno.
svaki savjet je dobrodosao
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moras navest i razmak kapaljki te kolicinu vode po kapaljki na sat.
 

ppeekkyy

Novi član
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
7
Moras navest i razmak kapaljki te kolicinu vode po kapaljki na sat.

u redu imam 36 vocaka na 1,5 m razmaka i na svaku cu staviti dve kapaljke na 30 cm od vocke a to znaci 72 kapaljke u redu a imam takvih 7 redova sa protokom od npr 4 litre/to je moja ideja o litrazi ali prohvatam i pametniji prijedlog/ sto znaci ukupno 504 kapaljke
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh