• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nektarine

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
branko64 kaže:
breskvar kaže:
...ja znam za stablo marelice koje još rodi, a posađeno je 1941. godine...starinska sitna nepoznata sorta...

Bilo bi dobro to cijepiti.Da sam barem malo bliže.Probajte to razmnožiti pa možda i navratim usput.
...ima nekoliko sadnica, cijepljeno na bjelošljivu...
 
G

Grofvon

Guest
Kakve veze ima Marelica s Nektarinom(osim što su oboje voće)
3% bordoške,nije li 2,5 dovoljno?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...uvijek koristim 3%, kako za bordošku juhu - tako i za crveno ili plavo ulje...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
...uvijek koristim 3%, kako za bordošku juhu - tako i za crveno ili plavo ulje...


To znači po hektaru-1000l vode i 30 l crvenog ulja
Pozdrav

Pitam se tko može to izfinancirat i kolika bi morala biti cijena voća
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...zimsko prskanje i jest najskuplje od svih prskanja...uštede na njemu kod bresaka se uvijek obiju o glavu proizvođaču (stara narodna da škrtac uvijek plaća duplo) :D
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...a atomizer je dobro napisao da se može koristiti i kombinacija bijelo ulje + nordox, može i bijelo ulje + cuprablau...s tim da je ova prva varijanta jeftinija...u "Prvči" imaš bijelo ulje u kanisterima po 5 litara i to košta 150 kuna...za 1 ha to ti je 900 kuna za bijelo ulje (30 litara), za nordox ne znam točnu cijenu (nešto preko 100 kuna/kg), a idu ga na tih 30 l bijelog ulja 2 kilograma...
...tako da te kompletno zimsko kupanje sa ovom kombinacijom izađe nešto malo više od 1000 kuna za 1 ha...
...s tim da obavezno ovu količinu sredstava treba rasporediti na punih 1000 litara vode (1 atomizer od 1000 litara ili 2 od 5oo litara ili 5 od 200 litara itd.). Dizne trebaju biti namještene na maksimalan protok tekućine, voziti treba polako i temeljito okupati voćke tako da tekućina bukvalno curi niz stabla...
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Pa uštediš s Nordoxom i bijelim uljem. Mislim jeftinije dođe nego kupit 30l crvenog ulja. :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
parametar kaže:
Pa uštediš s Nordoxom i bijelim uljem. Mislim jeftinije dođe nego kupit 30l crvenog ulja. :idea:
...naravno da je jeftinije...uštede se i postižu tako da se traži najpovoljnija kombinacija, a ne da se ide na prskanje manjom koncentracijom...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
...kombinirati bakar s bakrom? :shock:

Crveno ulje zbog ulja,da se bolje primi-nego kakvo je to bijelo ulje(sastav)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...crveno ulje već sadrži bakar kao i nordox...a ulje se ne stavlja "da se bolje primi", već kao oovicidna i insekticidna komponenta tj. služi za suzbijanje jaja lisnih ušiju, štitastih ušiju i drugih prezimljujućih obika štetnih kukaca, a djeluje tako da kao tanak film prekrije svaku grančicu i spriječi disanje i izlijeganje prezimljujućih oblika štetnih kukaca...
...bijelom ulju bakar nije dodan pa se upotrebljava za miješanje sa bakarnim preparatima kao što su npr. nordox i cuprablau i tada osim insekticidnog ima i fungicidno djelovanje npr. na gljivice uzročnike kovrčavosti lista breskve, šupljikavosti i sl.
...crveno ulje košta 60 - 70 pa i više kn/l, a trebalo bi ga u ovoj fenofazi razvoja breskve primijeniti u koncentraciji 3% (iako ljudi stavljaju manje da uštede pa im se to obije o glavu), što konkretno znači 30 l/1000l vode na 1 hektar i to košta najmanje 1800 kn/ha pa je kombinacija 30 l bijelog ulja (900 kn) + 2 kg nordoksa (nešto preko 200 kn) daleko isplativija, a učinak isti...
OK? :idea:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
...crveno ulje već sadrži bakar kao i nordox...a ulje se ne stavlja "da se bolje primi", već kao oovicidna i insekticidna komponenta tj. služi za suzbijanje jaja lisnih ušiju, štitastih ušiju i drugih prezimljujućih obika štetnih kukaca, a djeluje tako da kao tanak film prekrije svaku grančicu i spriječi disanje i izlijeganje prezimljujućih oblika štetnih kukaca...
...bijelom ulju bakar nije dodan pa se upotrebljava za miješanje sa bakarnim preparatima kao što su npr. nordox i cuprablau i tada osim insekticidnog ima i fungicidno djelovanje npr. na gljivice uzročnike kovrčavosti lista breskve, šupljikavosti i sl.
...crveno ulje košta 60 - 70 pa i više kn/l, a trebalo bi ga u ovoj fenofazi razvoja breskve primijeniti u koncentraciji 3% (iako ljudi stavljaju manje da uštede pa im se to obije o glavu), što konkretno znači 30 l/1000l vode na 1 hektar i to košta najmanje 1800 kn/ha pa je kombinacija 30 l bijelog ulja (900 kn) + 2 kg nordoksa (nešto preko 200 kn) daleko isplativija, a učinak isti...
OK? :idea:

OK.kemija mi baš ne leži
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...cijelu godinu skupljam po trgovačkim centrima...do ljeta se dosta toga nakupi...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Ja koristim novu drvenu ambalažu(sanduke jednoredne) jednake dimenzije zbog lakšeg transporta
 
G

Grofvon

Guest
Drveno novo,hm...udara u budget :D Neznam jel se u Belićšću može kupiti,kartonska,jednoredna u manjim količinama...
 

Najnoviji postovi

Na vrh