• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nektarine

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...za Waybula: uspio sam iščeprkat jednu fotku plodova sorte Caldessi 2000:

P7130002_zpsf085cffe.jpg


Izvrsna sorta, jako dobre rodnosti, vrlo bujna. Fotografiju sam snimio 2011. na tržnici u Belišću. Za ovakvu krupnoću ne treba ostaviti više od 3 - 4 ploda po rodnoj šibi...

A evo i plodova sorte New Jersey 58. Ova sorta ima žuto meso i kalanka je. Ono na što želim skrenutu pozornost je cijena. Razmak između dozrijevanja ove 2 sorte je nekih 5 - 6 tjedana, a cijena je ostala ista - 10 kn/kg. I sve se prodalo. I to 2011. godine kad su breskve rodile posvuda ko' lude, bila je prepuna tržnica bresaka i nektarina po 4, 5 i 6 kn/kg. Zašto to govorim? Zato što se visoka cijena ploda u maloprodaji može postići samo RIGOROZNIM prorjeđivanjem ploda i izdašnom gnojidbom stabala:

Tr17E0nicaBeliscaron1070e002_zps1d654df5.jpg
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
breskvar@ svaka pohvala za nektarinu.

A kakva je Caldesi 2010? Da li od nje imaš kakvu fotografiju?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
breskvar@ svaka pohvala za nektarinu.

A kakva je Caldesi 2010? Da li od nje imaš kakvu fotografiju?

Ček malo. Kiša pada pa imam vremena malo pročeprkat po foto - arhivi :)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo, Calldesi 2010:

DSCF0006-3_zps8f507cd6.jpg


I još jedna fotka iste sorte:

DSCF0010-1.jpg


Sve u svemu - izvrsna sorta. Kalanka, jako krupna (kod nje čak i bez prorjeđivanja plodovi budu dosta krupni, s prorjeđivanjem - ogromni). Dozrijeva koncem kolovoza/početkom rujna. Sve sorte iz skupine Caldessi su izvrsne.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...tatko, ne znam jel' kod tebe kiša pada, al' ovdje samo što se nebo nije otvorilo i tako već nekoliko dana. Prvi suhi dan idem bordoškom juhom, a 2 - 3 dana poslije toga Nordox.
Ove godine nema zafrkancije, ići ću još i Daconylom i 2 x Chromodinom. Mislim da će ove godine trebati tako...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Padala je sinoć i jutros, a javljaju i sutra veliku kišu. Ja sam planirao za petak prskanje. Evo kako ja radim zaštitu protiv tafrine. Prvi put Nordoxom 0,3% plus 3% bijelo ulje. Zatim ponovo za jedno 10-tak dana Nordoxom 0,2% plus 2% bijelo ulje. Zatim još 2X Ciram 0,3% - 0,35%- u razmacima oko 7 dana ili eventualno mjesto Ciram-a prvi put Delan 0,15% i to je to. Ja radim ovako i nisam imao nikad problema sa tafrinom osim jedne godine kad mi je zakazala prskalica, ali to je nešto dugo.

Još bi htio napomnuti da je Nordox najbolji preparat na bazi bakra jer ima najmanju čisticu i time obezbjeđuje bolju pokrivenost, a i najčišći je.

Ove godine nema zafrkancije, ići ću još i Daconylom i 2 x Chromodinom. Mislim da će ove godine trebati tako...

Ova srestva su dobra, ali su i skupa. Preporučio bih ti i Delan 1X (jeste da je skup), a i Ciram odradi svoj posao, a cijena skoro džaba.

Prvi suhi dan idem bordoškom juhom, a 2 - 3 dana poslije toga Nordox.

Zašto odmah nakon 2-3 dan, sačekaj bar 5-6 dana pa onda.
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...zato jer sam iznenađen brzinom bubrenja pupova. Preksinoć sam vozio iz Osijeka, kiša je lijevala nenormalno, brisači u trećoj brzini i jedva nekako...a cesta puna - žaba!!! Žabe u veljači! To još nisam doživio.

Danas sam po kiši orezao zadnja stabla i gledam pupove - samo što ne krenu...eto, to je razlog što zgušnjavam prskanja...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
... da ali ako ne padne kiša posle prskanje (mislim drugi dan ili treći dan posle prskanje odnosno kad se srestvo osuši tj odjeluje) onda nema ni infekcije, zato mi nije jasno što odmah nakon 2-3 dana prskanje ako bude posle toga fino i sunčano.

Evo sad sam gledao u dokumentu kako sam prskao prošle godine, Išao samo jednom nordox i jednom ciram. Za moniliju uopšte nisam išao ništa u cvijetanju jer 25 dana uopšte nije palo ni kapi kiše.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...prošle godine bilo je izuzetno suho proljeće, ove godine je čista suprotnost. A svi preparati koji se koriste u zaštiti od Taphrine (osim bordoške juhe i crvenog ulja) su relativno jeftini (Nordox, Daconyl i Chromodin) . Pa ću odradit sva prskanja...

...što se monilije tiče, kod breskve i naročito nektarine, mnogo je opasnija m. fructigena od m. laxe. Pa valja ići kod nektarine nekim sredstvom kratke karence (Signum ili Teldor, meni se bolji pokazao Signum) cca 2 tjedna prije zrenja.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Još bi htio napomnuti da je Nordox najbolji preparat na bazi bakra jer ima najmanju čisticu i time obezbjeđuje bolju pokrivenost, a i najčišći je.
.
Što misliš taktko, usporedba Crveno ulje vs. Nordox?
Lani sam posadio jedan red bresaka, i zimsko sam obavio sa Crvenim uljem (kao i vinograd). Imam i Nordox, ali njega koristim u vegetaciji vinove loze, pa ga nisam htio prskati po breskvama.
Nije li to crveno ulje nešto kao Nordox+Bijelo ulje?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
@bobostar
u pravi si što se tiče sastava crvenog ulja,ali pogledaj postotak bakra u crvenom ulju
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Što misliš tatko, usporedba Crveno ulje vs. Nordox?
Lani sam posadio jedan red bresaka, i zimsko sam obavio sa Crvenim uljem (kao i vinograd). Imam i Nordox, ali njega koristim u vegetaciji vinove loze, pa ga nisam htio prskati po breskvama.
Nije li to crveno ulje nešto kao Nordox+Bijelo ulje?

To je potpuno isto srestvo (crveno ulje = Nordox + bijelo ulje), samo ti mješaš. Ovako imaš više prednosti kad sam miješaš npr treba povećati koncentraciju bakra ili samnjiti u zavisnosti kad se koristi, a i jeftinije je za nekih 15-20% kad uzimaš odvojeno.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ne bih se složio
u crveno ulje je i akaricid
dok sa miješanjem bijelog ulja i nordoxa ne dobijemo takav sastav, nešto slično ali nije isto
ja osobno špricam breskvu samo nordoxom i zadnjih par god. je sve u najboljem redu
e sad...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ali na stranu to
bijelo ulje(3%)+nordox=450l tekućine
13l*44kn/l=572kn+152kn 1kg nordoxa =724kn

crveno ulje(3%) 13l * 52kn/l=676kn
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
ali na stranu to
bijelo ulje(3%)+nordox=450l tekućine
13l*44kn/l=572kn+152kn 1kg nordoxa =724kn

crveno ulje(3%) 13l * 52kn/l=676kn

da,bolje odmah uzeti crveno bez puno razmisljanja...
kod nas u Prvci je 53kn,ali mu je datum proizvodnje 2011. a rok trajanja (mislim da tako pise) 3 godine...
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Trebao bih kupit nekih 30 sadnica nekatrine sljedeće godine. Ima li koji dobar rasadnik u hrvtaskoj da nije neki zajeb? Gledao sam malo talijanske rasadnike i imaju u ponudi neke sadnice uzgojene u loncu (26cm) stare 2 godine po 15,20€. Ima i onih golog korijena, jednogodišnjih, po 7€. Ima li smisla plaćat "starije" sadnice ili nema velike razlike?
 

Najnoviji postovi

Na vrh