• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

nesilice

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Moram priznati da ja svoje hranim samo kuruzom, šrotom i da trčkaraju po dvorištu... i moje koke nisu ništa promjenile... uredno mi nesu one koje su nesle i prije... dnevno od 2-4 jaja...
 
4

4Sale

Guest
Kalkuliram oko osnivanja male farme nesilica.
Početnik sam i zanimaju me iskustva upućenijih.

Prema pravilniku o uzgoju nesilica upotreba obogaćenih kaveza ne primjenjuje se za farme do 350 kom. Da li je to točno ili sam nešto krivo shvatio, jer, kupio bi rabljene kaveze, a ne bi se htio zeznuti.
Kupnja rabljenih kaveza. Da ili ne?
Gradnja objekta. Trebam li kakve dozvole i sl.?
Kolika je profitabilnost farme do 350 komada nesilica u kaveznom uzgoju?
Kako rješavate prodaju? Tržnica, susjedi, prijatelji...?

Unaprijed hvala na dobroj volji za odgovore.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Moji starci imaju 200 kom ,prije kavezno sada podno, plasman na tržnici ispod tezge jer tko prodaje jaja mora imati frižider iz kojega se prodaje, hrana kukuruz,posije,super za nesilice, kreda. proda se sve malo je frka po ljetu jer nema stalnih kupaca na moru su. Moja preporuka ne ići u proizvodnju ako nemaš stalno i sigurno tržište ostalo nije problem sve koke odrađuju
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Ja imam 100 kom,, slobodni uzgoj.... na crno nazalost.. planiram uzet jos 200 kom u 3. mjesecu... ali najgore mi je sto ne znam kako to legalizirat.. :S ne zaposlen sam.. pa ako otvorim nesto moram odma placati doprinose.. a za tako nesto 300 koka nije dosta :S ... nekako mi se cini da sam prisiljen raditi na crno.. iako bi drage volje usao u legalu...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Odi na biro za zapošljavanje oni daju neku lovu za samozapošljavanje mislim 30000 kn i smanjeno plačanje doprinosa prvih par ljeta. Zakupi ili kupi frižider na obližnjoj tržnici i to je to kreni sa manje pa postupno svake godine povečavaj ako uspjevaš sve prodat. Uplačuj si minimalac za mirovinsko i zdravstveno kao i svi privatnici nema puno filozofije. Sa tom lovom možeš nabaviti matično jato cca 250 komx40 kn oko 9000 polovni frižider 4-5 tisuća doma sredit prostor ventilaciju osvjetljenje gnjezda stelju i sve što treba. ako imaš prostora preporuka podno držanje jer izbjegavaš eu norme za kavezni uzgoj. poželjno imati ispust ali nije nužno. Tu nije velika lova ali je svaki dan 365 dana godišnje. Ugrubo kalkulacija 270 jaja/kokax100 kom 27000x1,5kn 40.500, minus 4000 koke minus hrana i energija 6.000 ostaje cca 30.000 neto/12 mj 2500/mj znači da bi se nešto zaradilo i da bi mogao od tog živjeti terba minimum 300 kom 100 ti plača davanja državi 200 ti zarađuje i sam si svoj gazda. I na kraju kad budeš izlučivo koke nakon 1-1,5 god možeš svaku prodat za 10-15 kn /kom
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Lijepo, ali koliko znam poticaj za samozaposlavanje se ne moze dobiti za OPG. A sto drugo otvoriti da bi se smjelo jaja prodavati. Cuo sam za poljoprivredni obrt, ali nemam pojma kako to funkcionira. :madmana:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
odi prvi radni dan na biro pa pitaj ti zakoni se stalno mjenjaju i treba ih stalno pratiti, isto odi pitaj na poreznu šta kako gdje kolko pa nam javi.
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Bio sam, ali raspitivao sam se za obrt ne za OPG. Skoro pa ista stvar, jedino sto za obrt nude poticaj za samozaposljavanje u visini godisnjeg troska doprinosa...
Znaci mogao bih ipak otvoriti na svoje ime i uplacivati si doprinose. Ne smije se zatvarati tih godinu dana. Nakon toga je zatvaranje oko 200 kn... a prednost je u tome sto se za iste novce moze prenamjeniti obrt. Znaci ako u meduvremenu naidem na nesto isplativije lako se mogu prebaciti na to.

Sto se tice legalne prodaje jaja,,,, jos ne znam tko ce mi uvijete postavljat. Pitao sam u uredu za obrte, a oni kazu da se javim veterinarskoj inspektorici. Odem tamo, a ona mi kaze da jos nije imala posjetu od nekoga tko bi drzao tako malu kolicinu. Nije upucena jer kaze da ne vrsi kontrole kod malih proizvodaca. Zurila je pa me pozvala drugi put na duzi razgovor.

Ukratko,,,,, izvedivo,, samo je potrebno malo zivaca. :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
do 350 nesilica ne podležeš kontroli inspektora i zahtjevu EU direktive koja stupa na snagu sa ulaskom u EU ............ tako da možeš normalno funkcionirati !!!
jedna varianta kaveza za 60 komada (možeš posložiti u liniju ) sa pojilicama , ručno hranjenje ,............, ručnim odstranjivanjem gnoja .
 

Prilozi

  • S7000727.jpg
    S7000727.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 888
  • S7000728.jpg
    S7000728.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 3,033
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Ja imam slobodni uzgoj, nebi bas te kaveze. A i mene ne brine toliko veterinarski inspektorat. Vec propisi za prodaju, jos nisam saznao tko to regulira. Jer ipak jaja spadaju pod hranu, a hrana mora imat neke kontrole... zar ne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
do 350 nesilica ne podležeš kontroli inspektora i zahtjevu EU direktive koja stupa na snagu sa ulaskom u EU ............ tako da možeš normalno funkcionirati !!!
jedna varianta kaveza za 60 komada (možeš posložiti u liniju ) sa pojilicama , ručno hranjenje ,............, ručnim odstranjivanjem gnoja .


jel kavezi neće biti zabranjeni u EU????
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
ne samo trebaju biti povećani sa 450 cm na 750 cm plus još neke stvari za kokoši
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Na koji način hranite svoje nesilice koje žitarice upotrebljavate za ishranu i dali neko upotrebljava Big Egg koncentrat od sana i kakvo mu je iskustvo sa njim jer do sad nisam daval nike koncentrate u smjesi pa me zanima ....
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Moj ti je recept omjer kukuruz,posije,super za nesilice 3:1:1 i cca 1% stočne krede i ukupno hrane po nesilici cca 120 gr dnevno. Prije smo hranili sa Sano Big Egg-om ali ispadalo mi je skupo skoro duplo skuplje nego sada, žumanci su bili neprirodno žuti i tvrdi pa smo odustali. Razmišljam na proljeće napraviti peletirku pa peletirati dehidriranu djetelinu koju bih davao kao dopunu uz redovitu ishranu mada i sad nema problema sa bojom žumanjca jer treba paziti sa kojom se kukuruzom hrani mi imamo polutvrdunac pajdaš i sasvim je ok
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nemoraš davati toliko jaku smjesu, može ići i na 6:1:1.......kukuruz je također jako važan, jer sada vidim da svaki nejedu jednako.......ovaj što sada imam, on se preporučuje za tov pilića, i mogu reći da ga u zrnu jako dobro jedu, sve što im dajem, ode u 5min.......:partyman:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja od hrane koristim kukuruz tvrdunac malo jećma stoćno brašno stoćnu kredu i meljem lucernu pogotovo zimi ponekad stavim kostovita i po zimi jednom ili dvaput AD3vitamine u vodu
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kemijam na razne načine znam sa kosilicom za travu ona koja ima košaru pa snjom sameljem stavim na beton lucernu i onda ju pokupim sa kosilicom pa dalje meljem sa kukuruzom ili ju odma sameljem na mlin malo sa drvetom uguram kroz rupu u mlin ide dosta dobro sa kosilicom je najlakše dok ne smislim bolji način bitno je da ima neke efikasnosti od toga na taj način isto si nradim smjesu za koze nema rasipanja lucerne samo je krupnije mljevena samo sa kosilicom tak da se vide dobi rezultati...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moj mlin "odžaci" mislim da ima tu opciju, da se bočno kod sita postavi jedan lijevak i onda ubacuje unutra, morat ću to probati.......sa kosilicom sam i ja mislio napraviti, al sam se bojao da će je biti svugdje po dvorištu......

jel lucerna bude suha ili tek pokošena?
 

Najnoviji postovi

Na vrh