• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nesilice

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene jedu samo ona jaja koje kljunom slučajno razbiju kada ih slažu na hrpu pri nesenju. Inače ne kljucaju jaja da bi ih jeli. Stavi im puno sitnog pijeska i sitno razmrvljenih ljuski od jaja u šrot i to je to.
Sigurno je bolje ako se ljuske sitno zdrobe nego kad se daju u večim komadima, samo to nije za lijenčine. Mogu im se bacati i krupniji komadi (polovice). Tu treba voditi brigu o količini koja se daje odjednom. Mora biti dovoljno da svaka koka pojede dio. Ak se baci premalo, kad navale, dio njih pojede sve, a dio ne dobi ništa. Štos je u tome da ljuske pojedu svaki put iste kokoši, a drugim onda nedostaje kalcija i počnu nesti jaja s tankom ljuskom. Ako se sve ljuske od snešenih jaja vrate kokošima, nakon određenog vremena ih ljuske više ne zanimaju toliko da bi odmah navalile na njih. Ovo kaj sam napisal je moje iskustvo.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Po meni se ne smiju bacati krupniji komadi ljuski jer je to već vizualizacija i kokoš bi mogla krenuti na papanje jaja. Moj sistem je da skupim kroz određeni period 30-40 ljuski od jaja i onda ih stavim u pećnicu na 150 oko pola sata i nakon što ih izvadim pustim da se malo ohlade, sameljem ih u rukama i lagano se usitne. Par mm. Po ljeti koristim sunce. I onda im to stavljam u jutarnji šrot sa pola šake sitnog praškastog kvarcnog pijeska. I kokoši prebiru po šrotu da bi jele ljuskice ali ja imam dvije posude pa se sve skupe oko te dvije posude i sve jedu ravnomjerno. Tako da kod mene ne jedu samo neke nego šrot jedu sve u isto vrijeme ili većina. A ako ne pojedu ljuske jedu sitan pijesak jer je on dio šrota i njega kokoši ne mogu detektirati jer je presitan. Kao brašno je sitan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krajem svibnja sam kupil 10 crvenih stare oko mjesec dana. Ne znam pasminu. Jedna je izgleda bila slijepa i uginula je. Danas sam ih prvi put pustil malo u voćnjak na pašu.

 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Zna netko kako se krecu cijene starih nesilica za klanje?
Imam jednogodisnje i dvogodisnje oko 100 komada
 

Zrno

Novi član
Tu od
17 Svi 2021
Poruka
16
Dobar dan! Jel itko zna kako dugo kupovne nesilice mogu nesti jaja? Moje su sad stare 2,5 g, i nekako slabo nesu, jel treba nabaviti druge ili promijenit nešto u prehrani?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Treba nove....no ..trenutno je "mort"sezona za jaja..osim ako nisu na smesi za nesilice..
Manje je svijetla..daj im sunca ako možeš..to im je važnije od jebežljivog kokota koji ih ganja po cjeli dan..
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,598
@Zrno moje su stare ko i tvoje,malo su stale s jajima kad su bile vrućine, ali sad se pomalo vraćaju. Po cijele dane su vani,dobiju uz redovni ishranu (kukuriz i ječam) i zelenoga svaki dan.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja ne mijenjam kokoši već svakog proljeća kupim 10 mladih komada. Stare same ugibaju tako da ih ne koljem. Sada ih ima oko 26 komada, a jutros su dale 18 jaja(ovo u kanti) a sada u gnijezdu imaju oko 12 jaja.
 

Prilozi

  • 20230927_194022.jpg
    20230927_194022.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 7

Zrno

Novi član
Tu od
17 Svi 2021
Poruka
16
Hvala svima puno na odgovorima! Znači nesilice imaju tako kratki rok trajanja? Šteta. A jel jesu barem dobre za zaklat, da bezveze sad ne jedu cijelu zimu, jerbo pojedu mi bar 3 kg kuruze na dan. Hranim ih sa šrotom i kuruzom i malo koncentrata za nesilice.Cijeli dan su vani u ogromnom dvorištu, ali travu su već odavno počupale. A jel vi kupite već veće nesilice ili ih kupite kao jednodnevne piliće?

Ja ne mijenjam kokoši već svakog proljeća kupim 10 mladih komada. Stare same ugibaju tako da ih ne koljem. Sada ih ima oko 26 komada, a jutros su dale 18 jaja(ovo u kanti) a sada u gnijezdu imaju oko 12 jaja.
Kakve koke imate? Super da tako lijepo nesu!(y)(y):)
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Imam crvene nesilice. Ja ih kupujem kada imaju 4-5 mjeseci. Bitno da su prošle par ciklusa cijepljenja. I uvijek ih kupujem od velikih trgovaca s obzirom da su oni pod kontrolom. Od ostalih se mogu navući tekuti i razne bolesti tako da ne riskiram i unazad 5-6 godina nemam problema sa kokicama osim što nesu puno jaja pa moram ići svako jutro sa kantom u kokošinjac.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
307
Moje su stare 3.5god,i trenutno ništa ne nose,temperatura visoka,stalno se po hladovini skrivaju i leže većinom dana....Htio bih dodati mladih kokica ali me brine kako spriječiti rat, a da neradim drugi kokošinjac?.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja imam mjesta u kokošinjcu pa dio ogradim sa mrežom i u taj dio stavim nove kokoši. Imam i dodatni prostor uz kokošinjac pa ih i tu mogu staviti a one se desetak dana gledaju preko žice. I onda ih sve puštam van i nakon toga se počinju smirivati. U svakom slučaju mlade kokoši prvih dana moraju biti u žici ili u svom dijelu kokošinjca jer lete po drveću pred spavanje tako da moraju imati žicu iznad sebe.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Jel smijem kokošima davati otpad od pasiranja šipka?

Probao sam. Samo baš i neće.. Jedu, ali nisu jako sretne.

Kad pomiješam sa šrotom pojedu sve.. IMG_20231018_195426.jpg
 

Zrno

Novi član
Tu od
17 Svi 2021
Poruka
16
Inam 24 kokosi trenutno i ove god su snesle oko 2200 jaja a ja zaradila 550 eur od prodaje. Za cijelu godinu 550 eur mi se cini kao smijesno mali iznos. Da zaradim i 1000 eur opet bi mi se cinilo malo s obzirom na to da su koke svakodnevna obaveza i trosak. Tako da mi se cini da drzanje kokosi nema bas smisla. Kaj vi mislite?
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
307
Ja to držim da jedemo svi u obitelji zdrava jaja.Ova iz dućana su dva do tri puta jeftinija ako ćemo tako promatrati....Ništa se neisplati ni saditi ni zivotinje držati,treba poljoprivredu uništiti ,treba u stanove stavit ljude da rade 8-16sati dnevno i da odmah mogu to ostaviti u šoping centru isprid stana za jaje,kruh,meso....Promatraj to na drugi način....
 

Zrno

Novi član
Tu od
17 Svi 2021
Poruka
16
Razumijem tvoj stav i većina ljudi sa sela tako misli, da hrane životinje i imaju vrtove da jedu zdravije. No to na kraju dovodi samo do toga da cijele dane rintaju na gruntu i po vrtu, samo da bi na pol sata sjeli za stol i pojeli svoj vlastiti obrok. Možda mi toj domaćoj hrani pridajemo preveliki značaj jer nisam stekla dojam da su ljudi sa sela išta zdraviji od onih iz grada.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
307
Možda je stvarno tako,ja opet gledam da moje koke pola dana po masliniku kupe crve i ostale beštije,usput i travu srede,pa ne koristim doslovno nikakvu prskanje po maslinama,znači one mi pomažu...a hrana im je samo žitarice,ali naravno da žitarice mogu biti pune pesticidima... Živit od koka teško,ali to treba biti hobi i nadopuna drugim poslima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh