• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NO TILL obrada, dobro ili loše?

  • Temu pokrenuo josip 5690
  • Datum prvog posta
M

MOMOSARIC2

Guest
zanimaju me mišljenja poljoprivrednika

Odlična tema , baš sam mislio da pokrenem nešto slično ali imam nekih problema sa logovanjem pa sam morao ponovo da se reg kao drugi username.Inače no till je (ako neko ne zna ) metoda uzgoja kultura bez pripreme zemlje oranja ili sl.Mene konkretno više zanima metoda strip till (obrada uskih traka zemlje) pošto se uglavnom planiram baviti kukuruzom.Nadam se da i to može u ovu temu.

Ove metode se uglavnom primjenjuju u USA već 20ak godina.Pratio sam dosta oko toga i oni su uglavnom zadovoljni i veliki procenat radi tako.Navodno su prinosi skoro isti ili neznatno manji a troškovi obrade i djubriva su višestruko manji te preporučuju za različite tipove zemlje.

Ima dosta videa na youtube neda mi se sad linkovat ali sa "strip till" ili "no till" naćete svašta.
 
H

Hurlimann86

Guest
U svakom slučaju dobro za zemlju, ali to su još uvijek jako slabo zastupljeni strojevi kod nas, a imaju oni svojih prednosti i mana.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
No till=no deal. Ako je zemlja jako dobra kao na potezu od Osijeka prema Vukaovaru recimo možda bi to i prolazilo na neko krače razdoblje od nekoliko godina ili čak i duže ali za večinu zemlje u Hrvatskoj to nije, znači pošteno oranje na potrebnu dubinu za pojedinu kulturu i podrivanje oliti gruberanje po potrebi, to je moje mišljenje.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
No till=no deal. Ako je zemlja jako dobra kao na potezu od Osijeka prema Vukaovaru recimo možda bi to i prolazilo na neko krače razdoblje od nekoliko godina ili čak i duže ali za večinu zemlje u Hrvatskoj to nije, znači pošteno oranje na potrebnu dubinu za pojedinu kulturu i podrivanje oliti gruberanje po potrebi, to je moje mišljenje.

Kod mene u sjevernom dijelu Bosne ima različitih tipova zemlje kao i u hrvatskoj , konkretno mi je uglavnom prilično teška zemlja i ponegdje dosta glinovita , ali ipak ću po svaku cijenu probati na raznim parcelama .Iako nemam mašinu nešto ćemo već sklepati bar za jedan red strip till za probu.

idealno bi bilo nabaviti ovakvu jednu bateriju ali ona je u USA preko 3000$ :(.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Pluribus_wiki.jpg
 
C

chickenlover

Guest
chickenlover

Da bi no-till sistem funkcionisao, potrebno je zemlju prethodno pripremiti, a onda na specifican nacin odrzavati. Ko sa tim nema iskustva, moze u pocetku biti veoma sumnjicav i sklon kompromisima koji, medjutim, nece dati zeljeni ishod.

Mene je na no-till naterala nuzda, naime nasla sam se u situaciji da moram veliku kolicinu zemlje obradjivati sama i skoro bez ikakve mehanizacije. U startu je bilo jasno da je to u okvirima konvencionalnih metoda sasvim "nemoguca misija". Tako se potraga za alternativom sama nametnula, po prostom sistemu opstani ili propadni.

Elem, ocito nisam propala.:D

Naprotiv, tehnologija no-till se pokazala veoma uspesna, na moje iznenadjenje cak i na zemlji kakva ovde kod nas preovladava, a to je tvrda i prilicno glinovita. Pritom nisam primetila da je prinos manji, niti u bilo kom smislu manjkav komparativno "uobicajenom". Ujedno, bila sam odusevljena sto mi je no-till drasticno skratio vreme standardnog kulucenja. Troskove ulaganja da i ne pominjem. U prevodu, ovaj vid proizvodnje je gotovo besplatan, uz pravilnu primenu daje odlicne rezultate, a radno vreme je minimum prepolovljeno.

Uz ovo jedna napomena: ja zitarice ne gajim, tako se ove reci odnose iskljucivo na povrtarske kulture.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Svidjela mi se sijačica za direktnu sjetvu kukuruza sfoggia koja je bila na sajmu u gudovcu.Zna li neko koliko može koštati 4 redna pošto mi nisu odgovorili na upit?
slike su obrisane jer nisu pravilno postavljene..
moraju biti veličine 800 puta600
ako trebaš pomoć, obrati se preko pp..
Mrki88
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOMOSARIC2

Guest
Svidjela mi se sijačica za direktnu sjetvu kukuruza sfoggia koja je bila na sajmu u gudovcu.Zna li neko koliko može koštati 4 redna pošto mi nisu odgovorili na upit?
slike su obrisane jer nisu pravilno postavljene..
moraju biti veličine 800 puta600
ako trebaš pomoć, obrati se preko pp..
Mrki88

PONOVO POSTAVLJAM SLIKE BIO SAM NEŠTO ZEZNUO :scratch


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

opet nisi dobro postavio slike, imaš na forumu upute, malo potraži pa pročitaj, ako zapne,javi da ti pomognem...
Mrki88
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOMOSARIC2

Guest
AUUU dobro dobra ona teta u plavom.......

Misliš ona teta na MF-ovom štandu , i ti si ju primjetio , a ja kao interesujem se za sijačicu :supz:
 
C

chickenlover

Guest
No-till sistem vam je ozbiljna i napredna rabota. Bruka je sto pravite sprdnju od ove teme, ovo gledaju i ljudi sa strane koji posecuju forum. A imate vec toliko mesta da zvacete o "tetama" ovim i onim!
 
M

MOMOSARIC2

Guest
No-till sistem vam je ozbiljna i napredna rabota. Bruka je sto pravite sprdnju od ove teme, ovo gledaju i ljudi sa strane koji posecuju forum. A imate vec toliko mesta da zvacete o "tetama" ovim i onim!

U pravu si CHICKENLOVER , No-till je stvarno ozbiljna teme , i nešto što mene (a vjerovatno i druge ) trenutno najviše zanima , ali moraš shvatiti nas ratare , ove godine je dobra cijena kukuruza a solidno je i rodio pa smo malo raspoloženi :partyman: . Vraćamo se na temu i ima dobrih klipova kako to rade Ameri , postaviću , a za kolegu evo slike one sijačice iz boljeg ugla :D .
slika je obrisana jer nije pravilno postavljena
Mrki88
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Nemoj sad pretjerivat ja se malo našalio, a što se tiče stroja ...... nemam komentara
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Nemoj sad pretjerivat ja se malo našalio, a što se tiče stroja ...... nemam komentara

OK Za ispravku evo poučnog video klipa
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=hKvPO6qLiqo[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
C

chickenlover

Guest
Dobro, dobro, mozda sam se malo iznervirala, jer gde god ovde krocim poslednjih dana, samo se oko neke suknje vrti spika. No ako je to zbog dobrog roda, neka i dobro raspolozenje potraje. Uzdravlje :partyman:

Sto se stroja tice, stvarno je svemirski.

Ko ce da radi no-till, dosao je cas za spremanje zemlje. Da ne kaze neko posle da nisam rekla na vreme.
 
Posljednje uređivanje:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
no till je milina ako imas sadilicu duple gume na kombajnu i traktorima tako da tlo ne sabijas .
prinosi su oko 5-10% losiji u odnosu na konvencionalnu obradu ali su troskovi manji i to je to . sto se tice losih strana ima je i oranje pa ...............
 
C

chickenlover

Guest
Evo ja sve zivo zastrla slamom, senom i povrh toga kartonom. I taman na vreme pade sneg da lepo pritisne. E sad ako bude ko na eksperimentalnoj parceli od prosle godine, ima na prolece da se mrvi zemlja samo tako, bez da je videla oranja. :gitarist::gitarist::gitarist:
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Evo ja sve zivo zastrla slamom, senom i povrh toga kartonom. I taman na vreme pade sneg da lepo pritisne. E sad ako bude ko na eksperimentalnoj parceli od prosle godine, ima na prolece da se mrvi zemlja samo tako, bez da je videla oranja. :gitarist::gitarist::gitarist:

Da i ja se sjećam da dok smo se nekad bavili povrtlarstvom , često smo pokrivali površine spec folijom (tada se zvala AGRIL,LUTRASIL ili nešto tako ) da je pored ostalih pogodnosti zemlja ispod nje stalno ostajala meka i rahla ,znači nije se spjecala.Vjerovatno ju inače kiša ubije i sunce zapekne.Tako da je malč uvijek dobar gdje je to god moguće , a na većim površinama jedino NO TILL.
 
N

nasafarma

Guest
može mi neko malo detaljnije objasniti "no till" tehniku ili staviti neke linkove na netu, tnx
 

Najnoviji postovi

Na vrh