• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
@mrga, to je ozbiljna elektrana. Najviše pazite na izvedbu DC ormara, prenaponske zaštite itd., jer tu mogu biti jako visoki naponi (OCV) do 900V (ako budu dva stringa). Ne znam kak ste mislili grupirati panele (18+16 ili 2x17), no jako pazite na izvedbu spojnih kutija, da ne bi bilo paljevine.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Popni se na krov kod montaže, i zadnji siđi.
Nek zaminu svaku puknutu kupu, pred tvojim očima!!
POGOTOVO AKO JE MONTAŽA NA DIANA VIJKE!!!
Njih ne spominju, a na kraju ih dobiješ umisto onih nosača šta se podvlače pod kupu..

Kad kupa pukne, ne silikoniraju odlomljene površine, spoje ju na suvo, pa silikon nanesu na pukotinu odozgara, ka pastu za zube, pa silikon vodi vodu pod susjednu kupu ...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja imam na krovu lim, imitacija crijepa, a slažu mi najbolji prijatelji, tak da vjerujem u dihtanje krova. šarafi idu prek lima u gredu, 25 cm su duljine i na vrhu je široka guma. ispod gume prije pritezanja dodatno u čašicu silikon, i oko gume nakon pritezanja silikon kad špricne višak pa bude bolje nek na crijepu. Strategija je razrađena, zec je još u šumi kiša pada, a roštilj se sprema :cool:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
To je OK.
Dijana vijak nategne kupu u jedan kantun, i kad zgaze na nju na suprotni, puca ka kokica..
Meni je bija monter od 2 metra i 130 kila, električar a ne krovar..
I odma je reka da meni ne valja krov. Na pitanje kako krov nije pušta 20 godina, reka je da ne zna.
Al da neće minjat polomljene kupe, da mu ne triba dolazit sutra. I da odaberem oće li ić ća, ili nastavit montažu...
Krov je tada imao 48 ankera zabodenih u murale...48 probušenih kupa...
Najskuplja firma u Dalmaciji, i NITI JEDNA, nije tila dati ponudu i raditi s krovnim kukama, sve su nudile bušenje krova ili šutile o tehnici vatanja konstrukcije...
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
To je OK.
Dijana vijak nategne kupu u jedan kantun, i kad zgaze na nju na suprotni, puca ka kokica..
Meni je bija monter od 2 metra i 130 kila, električar a ne krovar..
I odma je reka da meni ne valja krov. Na pitanje kako krov nije pušta 20 godina, reka je da ne zna.
Al da neće minjat polomljene kupe, da mu ne triba dolazit sutra. I da odaberem oće li ić ća, ili nastavit montažu...
Krov je tada imao 48 ankera zabodenih u murale...48 probušenih kupa...
Najskuplja firma u Dalmaciji, i NITI JEDNA, nije tila dati ponudu i raditi s krovnim kukama, sve su nudile bušenje krova ili šutile o tehnici vatanja konstrukcije...
Po tome odmah znaš da su profići. Meni do sad niti jedna nije puštala ni na limu ni na crijepu. Imam i ja 110kg ali kad pukne kupa mora se mijenjati. Kad je stari krov to je neizbježno. Dijana vijak ako ide kroz kupu onda se buši malo veća rupa i obavezno bitumenski silikon oko rupe i obavezno na suhu i cistu kupu…. Ali to svaki normalni meštar zna i tako radi. Ostali… oni su valjda uvijek pametniji
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Pa da, ili od nekih drugih proizvođača. Opcija je i silikonska masa za brtvljenje motora. U svakom slučaju obični silikoni ne valjaju jer s vremenom gube svojstva.
ovo navedeno isprobano je na panelima za struju, kolektorima za grijanje i krovnim nosačima za klima uređaje. Unatrag podosta godina još nije ni jedan procurio.
ono sto je isto važno je da se rupe buše na vrhu gdje je crijep najvišlji.

Anker vijak. M10 i m12
View attachment 59772
Ove gumene brtve mi se nisu pokazale bas najbolje ili ja ne znam s njima raditi
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nek zaminu svaku puknutu kupu, pred tvojim očima!!

Kad kupa pukne, ne silikoniraju odlomljene površine, spoje ju na suvo, pa silikon nanesu na pukotinu odozgara, ka pastu za zube, pa silikon vodi vodu pod susjednu kupu ...

Kaj je kupa?
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
Meni tu nejasno neke stvari,da ćeš dobit od hepa suglasnost za gradnju solarne centrale od 12 kwh ,a mjesečno plaćaš 80E?Svjesta si da kad imaš višak energije u niti jednom momentu nesmješ hepu dati više od 3.7kwh?Isto tako da će zimi biti 15-20 dana da nećeš vidit sunce,misliš se grijati tada sa strujom?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,933
Pa za fotočelije nije bitno sunce, jest da daje maksimalnu snagu na suncu, ali neka po danu bez sunca fila koji kW i to je nešto!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Galda, rupe se buše tamo di su murali, a ne di je vrh brijega kupe.
Jer ako ispod nije mural, (5x8cm daska), onda bi triba gađati kantinelu??(2.5x5 cm daska)
Ne pogodi se svaki put vrh kupe tamo di je mural. A mural nosi...
Točno takvi vijci se sad koriste.
Ja sam pokušavao naći firmu koja bi radila s kukama, bez bušenja kupa, ali većina se nije ni odazvala na pokušaj kontakta.
Neke ja nisam kontaktirao, kad sam čitao šta pišu po nekim grupama...
Stare kupe su rađene "nesavršene", rađene su tako da legnu kad drvenarija malo odradi. Tako mi je reka i krovar koji mi je stavlja krov. Isto je ima 100+ kila, pukla mu je samo jedna, ne njemu, nego jednom od njegovih.
Ovi su slomili više od 10 komada...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Silikonirali su ih silikonom za krovove.
Ne sanitarnim.
Problem je šta nisu mazali spoj, nego "odozgo", i onda ostavili grbu da vodi vodu na stranu...
Takve kupe sam polio tekućom gumom, da se izravna grba i da priko nje voda ide. I da se napravi deblji sloj gume koji će spojiti polomljenu kupu.
To je bila operacija za film...aluminijski L profil, cjev aluminijska, 16"x1mm, kroz nju kamera, ispred kamere za L zavezana riblja konzerva "insalatisima", ta je obla odozdo...
Pa guraj 2 metra, i gledaj na laptop, di proliti gumu...
Sve sa skala.(lojtri)..
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ja mislim da je to črep po zagorski :cool: ali onaj Dalmacija look kaj ima visoki val
Svaki črep je kupa...
Ima kanalica, mediteranki, (ta je moja), ima raznih...
"Majstor" nije znao odgovoriti, ako Tondachove kupe ne valjaju, koje valjaju...
Problem je šta ovlašteni pokupe novce a kooperanti rade za 2000kn montažu.
I to žele napraviti za dan!!
A novi krov je 20 000 eura, za šta njih nije briga, a u solarnoj priči koja je inače super, ovo je tamna strana!!
Većina ne gura kameru pod SE!!
Za nekoliko godina faliti će 20 razreda krovara...
 
  • Like
Reactions: ZJ

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Montaža solarnih ploča je posao, koji nije postojalo prije određenog broja godina. Nije bilo ni usmjerenja u "školovanje" takvih majstora, zato danas problematikom i tržištem posla vladaju "svakakvi".
Najgore prođe onaj tko treba i plaća takvu uslugu. Nije danas nimalo lako s "majstorima" krovopokrivačima.

Ja sam prije par godina "peglao" limeni krov vrtne sjenice, šupe i nadstrešnice ispred šupe, kod mlađe kćerke, iza "majstora" koji je najspretniji u brzopoteznoj naplati "fušeraja". On je tvrdio da se krov ne može izravnati. A ja sam sve izravnao i doveo u red za cca 2 sata pentranja. On je sebe naplatio opako skupo, opako 😖.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Galda, rupe se buše tamo di su murali, a ne di je vrh brijega kupe.
Jer ako ispod nije mural, (5x8cm daska), onda bi triba gađati kantinelu??(2.5x5 cm daska)
Ne pogodi se svaki put vrh kupe tamo di je mural. A mural nosi...
Točno takvi vijci se sad koriste.
Ja sam pokušavao naći firmu koja bi radila s kukama, bez bušenja kupa, ali većina se nije ni odazvala na pokušaj kontakta.
Neke ja nisam kontaktirao, kad sam čitao šta pišu po nekim grupama...
Stare kupe su rađene "nesavršene", rađene su tako da legnu kad drvenarija malo odradi. Tako mi je reka i krovar koji mi je stavlja krov. Isto je ima 100+ kila, pukla mu je samo jedna, ne njemu, nego jednom od njegovih.
Ovi su slomili više od 10 komada...
Sve razumijem, zato je najbolje gađati gredu a još bolje koristiti originalne nosače koji idu pod kupu, crijep, črep kako god kome paše.
Uglavnom uvijek je bilo majstora i “majstora” tj. meštara i “meštara”
Jedino je prije ljudima vise bilo stalo do imena i časti nego danas pa bi prije i dolazili ispraviti i popraviti iza sebe. Danas su druga vremena i sve manje mi se rade poslovi s kojima sam odrastao. Ne zbog posla nego zbog kolega 😊
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Meni tu nejasno neke stvari,da ćeš dobit od hepa suglasnost za gradnju solarne centrale od 12 kwh ,a mjesečno plaćaš 80E?Svjesta si da kad imaš višak energije u niti jednom momentu nesmješ hepu dati više od 3.7kwh?Isto tako da će zimi biti 15-20 dana da nećeš vidit sunce,misliš se grijati tada sa strujom?
Koji dio nije jasan? 80€ mjesečno je rata sada struje, kada ugradim toplinsku pumpu bude dobro skočila + ostala sva trošila koje prebacujem na struju.

Višak HEP-u šibam po danu i općenito kad ima sunca, trošim iz HEP-a po noći, kada je kišovito, kad je oblačno itd. ako jesen dobro našibam kW, mogu po zimi koristiti + da pomažu i makar kratka sunčana razdoblja zimi....
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
@mrga, to je ozbiljna elektrana. Najviše pazite na izvedbu DC ormara, prenaponske zaštite itd., jer tu mogu biti jako visoki naponi (OCV) do 900V (ako budu dva stringa). Ne znam kak ste mislili grupirati panele (18+16 ili 2x17), no jako pazite na izvedbu spojnih kutija, da ne bi bilo paljevine.
U pravu si ZJ, visoki su naponi, evo između ostalog dečki rade i posebno uzemljenje inverteru, ide s krova po žlijebu i sonda u podu.

A stringove možemo razmjestiti i u 4 polja jer ima inverter 4 ulaza, neznam moram se čuti što je bolje....
 

Najnoviji postovi

Na vrh