• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oldtimeri

Y

Yerre

Guest
Molim da admin otvori rubriku oldtimer traktora (pod traktori). Pretpostavljam da mnogi imaju stare, pretežno njemačke traktore koji su se uvozili krajem sedamdesetih godina. Kod mene stoji jedan Eicher iz 1952. godine. Dodat ču slike kad uhvatim malo vremena.

Pozdrav iz Moslavine


db_eicher_ed167.jpg

http://www.moslavina-info.com
 
R

Ratarko

Guest
Da li ima netko volje potražiti ( ili možda zna ) kada je JD počeo montirati hidraulik na trkatore ili kada i koji je traktor imao prvi hidraulik odnosno poluge hidraulika kakve mi danas svi imamo na traktorima ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
evo jedan Fendt Farmer... 1961.godište,33 ks.kabina je od zadrugara...kaže čovjek da je s njime vukao prikolicu tehnostrojku sa ukupno 8 tona tereta... :shock:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Y

Yerre

Guest
Evo još dva poznata stroja:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
danas sam ih dosta vidio na prodaju tamo između Đurđevca i Bjelovara
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re:

Ratarko kaže:
Da li ima netko volje potražiti ( ili možda zna ) kada je JD počeo montirati hidraulik na trkatore ili kada i koji je traktor imao prvi hidraulik odnosno poluge hidraulika kakve mi danas svi imamo na traktorima ?
Sad sam pronašao da je 1933.god. Ferguson u Europi uveo trozglobnu poteznicu s hidrauličnim podizačem.U Americi nešto ranije1925-1929 ne piše tko.
Ima još zanimljivosti..najstariji proizv. polj. strojeva u bivšoj državi je olt.još prije 1 sv.rata proizvodio motore na upojni plin.
Prvi traktor u bivšoj državi 1951 u IMR..to je traktor ZADRUGAR p1 ,p2 i p3
1954 se kupuje licenca mf i to traktor TE-20.1957 TE-20 prerasta u FE-35 u metričkom sustavu mjera te se mijenja ime u IMT533.
1968 počinje Torpedo po licenci KHD
 
B

Bobo

Guest
Re: Re:

jd4755 kaže:
Sad sam pronašao da je 1933.god. Ferguson u Europi uveo trozglobnu poteznicu s hidrauličnim podizačem.U Americi nešto ranije1925-1929 ne piše tko.
Ima još zanimljivosti..najstariji proizv. polj. strojeva u bivšoj državi je olt.još prije 1 sv.rata proizvodio motore na upojni plin.
Prvi traktor u bivšoj državi 1951 u IMR..to je traktor ZADRUGAR p1 ,p2 i p3
1954 se kupuje licenca mf i to traktor TE-20.1957 TE-20 prerasta u FE-35 u metričkom sustavu mjera te se mijenja ime u IMT533.
1968 počinje Torpedo po licenci KHD

Znao sam da je MF prvi napravio hidraulicno podizanje prikljucaka koji se kopcaju u tri tocke, samo nisam znao kada :oops:

Za zadrugara znaju vise-manje svi, n lijepo je znati da je netko iskopao godinu od kad se proizvodio. ista stvar i s 533 ;)
Ljubitelji torpeda vjerovatno znaju datum kad su se poceli tamo proizvoditi traktori.

Da je OLT prva tvornica polj. mehanizacije, stvarno nisam znao... U biti je logicno da takva tvornica bude u srcu salvonije... Samo me cudi kako se to nije u Vojvodini napravilo, posto vjerujem da tamo ima vise polj. povrsina nego u salvoniji, te da je tamo poljoprivreda uvijek bila na vecem nivou, nego kod nas...

Eto, sad sve imamo na okupu ;)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Re: Re:

Bobo kaže:
Znao sam da je MF prvi napravio hidraulicno podizanje prikljucaka koji se kopcaju u tri tocke, samo nisam znao kada :oops:

Tu nisam siguran, a mislim, da je prvi bio David Brown, a u suradnji s Fergusonom.
Taj Ferguson je morao biti neki zanimljiv čovek. Kraj 20 i u 30 godina je bio prisutan u skoro svim traktorskim firmama i dobar dio rješenja se veže s njim. Očito je puko svaki ortakluk kad su trebali podelit zaradu.
 
B

Bobo

Guest
Gledao prije par godina na satelitskoj neku emisiju o traktorima i tamo su rekli da je to prvi napravio MF na svojim traktorima...

Mozda su pricali o europskom kontinentu, ne bih znao... DB je vjerovatno prvi u americi, ali koliko znam da bi MF bio prvi traktor na svijetu koji je imao hidraulicno podizanje prikljucaka u 3 tocke...
 
B

branko

Guest
Bobo kaže:
DB je vjerovatno prvi u americi, ali koliko znam da bi MF bio prvi traktor na svijetu koji je imao hidraulicno podizanje prikljucaka u 3 tocke...



bobo david brown je bila engleska firma smjestena u melthamu . a od 1936 do 1950 je bila u partnerskom odnosu s mf-om, 1972 tvornicu je kupio ji case, i proizvodili su traktore pod db imenom do 1983g. a kasnije pod case brandom,
 
B

Bobo

Guest
Hehe, ja mislio da su oni poceli u americi praviti traktore... Nikad nisam niti previse istrazivao o njima, tak da nije ni cudo sto sam ono izvalio ;)

Eto, dogodi se, samo je kod mene cesce, nego rjedje ;)
 
V

VTZ

Guest
Baš jučer je na satelitu bila reportaža o "svjetskom prvenstvu" oldtimera, utrci na Grossglockner. To je planinski prijevoj u Austriji, visine oko 2500 m, s jednom od najpoznatijih visinskih cesta na svijetu, i naravno - čarobnim krajolicima.

"SP" već postaje tradicija, tamo se u rujnu okupilo oko 700 oldtimera, od Nizozemske, do Slovenije. Oko 500 njih je valjda sudjelovalo na utrci, penjanju na planinu. Propozicije natjecanja ne znam, ali večina traktora izgleda kao da su upravo proizvedeni, pa i ljepše od toga. Ljudima je u zapadnoj Europi hobi skupljati i reparirati stare oldtimere.

Ovdje se mogu vidjeti fotke: Obrisan neispravan link.
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
evo jos jedan stari traktor
to bude kod nas vrsidba u proslosti pa on vrti vrsalicu
 

Najnoviji postovi

Na vrh