• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT ili IMT

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Pozdrav....
ako ima ko iskustava s tim plugovima neka slobodno zapiše...
zanima me najbitnije ovo:koji ljepše slaže brazdu,.. :?:
 
B

Bobo

Guest
Koliki plug te zanima? Ako se radi o ovim manjim 10, 12" jednako slazu brazdu, posto su jednaki i konstrukcijski. razlika je samo u boji, a i OLT ima jos dodatne spiceve kod vrha lemesa koji samo stvaraju probleme.

Ako se radi o vecim plugovima 16" onda mislim da je tu OLT u ,aloj prednosti, no ni IMT nije los. Sa jednobraznjakom 16" IMT zaorem sto god hoces i nista van ne viri, a lagan je za vuci (dugacka daska)

Kod mene ovi koji imaju tu jeftiniju mehanizaciju imaju podjednako i OLT i IMT plugove zastupljene, pa ne bih znao. Ja osobno dajem prednost IMT-u 8)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
zanima me plug oko 12cola....
ja bih s tim plugom isao na natjecanja u oranju...
znaci plug mora imati crtalo i mora lijepo zaoravati biljne ostatke....
 
B

Bobo

Guest
Ili IMT ili OLT tako ti je svejedno... OLT jos ima dodatne siljke kod spica lemesa koji ga "kao" tjeraju u zemlju i stite spiceve na lemesima o dlomljenja, ali to samo pizdarije pravi...

IMT to nema ;)

A sto se natjecanja u oranju tice, za to nije pogodan ni IMT ni OLT. to je samo tako da se mozes pojaviti tamo poorat i otici kuci, jer mislim da ti plugovi nemaju dovoljno "zavrnute" daske za natjecanja...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svakako IMT imam ih doma 4 komada 3 dvobrazna 12, 13 i 14'' i jedan jednobrazni 14''. i sa lošijim lemešima plug ide u zemlju i jako dobro ore, brazdu slaže super, ovi visoki se ne štopaju nikako, pa ni u največem korovu!

Prijatelj ima olt 2x12'', stavio je nove daske, lemeše, sve peraje, ama baš sve novo, ima IMT 567 sa kojim ga vuče i stvarno plug lijepo izgleda, nije polomljen niti savijen nigdje, a gdje god on poore tu samo raste trava iza tog pluga.

Kao dokaz da mu pokažem da taj plug jednostavno nevalja, ja sam jedan dan došao na njivu gdje je on orao sa svojim imt 2x13'', sasvim solidan plug i IMT 565, te smo napravili pokus:

On okrene dva kruga po njivi na nekih 30 cm ( jesenska brazda, početak 11 mj. malo vlažnija zemlja, ostaci od kukuruze) ide dobro, ne štopa se..
Pa zatim ja okrenem dva kruga po njivi isto tako pa reko da vidimo u proljeće što će biti!

I bi što bi, ono što on još ne može vjerovati, iza njegove 4 brazde raste raste trava (koštan, sirak...), a iza moje četiri brazde normalno čisto jesensko oranje, pa sad vi recite što mislite o oltovom plugu i tako vam je to trave bilo na svima njegovim brazdama.

Djed mi je poslije priča da se nekad prije to jako puno ljudima dešavalo ko je imao loše oranje da iza brazde raste trava, on i susjed kad su kupili IMT-e 533 i svaki si je uzeo odmah i plug, djed imta, a susjed olta, jednobrazne, susjed je s oltom malo orao jer je rasla trava, više je orao s djedovim imteom.

Pa sad vi recite, to je samo moje mišljenje i iskustvo!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
ja sada kad sam bio na natjecanju 7mjesto je zauzeo IMT a ispod njega su bili novi VOGEL NOOTI....
i covjek koji je tamo drzao predavanje nam je pricso da je bilo tu negdje kod nas natjecanje u oranju i prvo mjesto je zauzeo covjek s OLT-plugom...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Uzmi OLT, brazde će ti bit ljepše. IMT brazdu sam zakrene, a OLT okrene tak da korov, strnina, i kukuruzovina ne gleda uopće van
 
A

agrarac

Guest
toma84 kaže:
Uzmi OLT, brazde će ti bit ljepše. IMT brazdu sam zakrene, a OLT okrene tak da korov, strnina, i kukuruzovina ne gleda uopće van

definitivno olt.ja imam olta 2x12 visoki klirens i okreće brazdu da milina za vidjeti,a istina je da imt-ovi plugovi samo naginju brazde i jako slabo zaoravaju ostatke
 
A

agrarac

Guest
šanana,ovo kaj se tiče korova ti baš i ne stoji,jer sirak nebi rastao bez obzira kako je izorano ako se nebi njegovi ostaci nalazili u tlu
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
inace imam OLT 2×14 i IMT 2×12
e pa koliko vidim da vise stojite uz OLT onda u redu..
a sta mislite na SLAVONAC to je isto OLT :?: :?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
tako i meni ljudi pričaju da je slavonac plug jako dobar za natjcanja zato što brazde slaže jako lijepo a ne zahtijeva veliku brzinu a to je bitno na natjecanju mala brzina lijepe brazde.....
 
B

Bobo

Guest
Nemate pojma sto pricate... ;) 8)

Manji IMT i OLT plugovi su ISTI...

Iste daske idu na njih, isti lemesi, iste peraje na daske i ista povisenja dasaka, te jednaki nosaci pluznih glava. Jedina razlika je u "jarmu" (dijelu gdje se plug kopca za traktor) a neki OLT plugovi imaju jos dodatne "siljke" koji stite vrh lemesa, ali i jedni i drugi koriste iste daske na svojim strojevima.

Da se razumijemo, pricam o manjim plugovima, dakle do 14" cak i 16"...

Danas sam cuo za covijeka koji kupuje OLT plugove i boja ih u crveno, te ih prodaje pod IMT, jer je IMT vise na cijeni nego OLT, nemam pojma zasto.

Susjed na selu ima OLT 2x10" i ja imam IMT 2x10" Oba pluga su niski klirens i jednako oru, jer, kako sam rekao, vrl ose malo razlikuju. Zaboravih napisati da OLT ima UZASNA crtala koja se jako vole stopati, dok se IMT crtala ne stopaju uopce...

OLT:
Obrisan neispravan link.

IMT:
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Nemate pojma sto pricate... ;) 8)

Manji IMT i OLT plugovi su ISTI...

..cut...

Kao u onom vicu:
P: "Koja je razlika izmedju slona i paradajza?"
O: "Nikakava, samo je paradajz crven"
NHF 8)
 
F

Fritz

Guest
sve ovisi kak si složite plug.ja kod prve brazde onu ručku pomaknem unazad( kod oranja strništa je cijelo vrijeme unazad) a kad orem kukuruzište pomaknem je prema napred poslije prve brazde i zemlja se rastepe i ništ ne viri van i kad je ručka pomaknuta napred (imam osjećaj) da je traktoru lakše
 
A

agrarac

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
a zasto se oltova crtala stopaju :scratch :?:

štopaju se samo ako ih ne složiš dobro,ako jako dobro naštelaš na štopaju se uopće.
pa ako imaš obadva doma,s kojim ti je ljepše orati???
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
s oltom sam probao orati ali nema crtala i ide dosta dobro a s IMT-om nisam orao a nije niti moj nego od susjeda...
ali koliko sam vidio da IMT ore isto kao i OLT..
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Meni se OLT nikad ni zastopal. Imam oba dva crtala, kak ih naštelal tak jesu od prvog dana.
 
B

Bobo

Guest
Sutra cu vam uslikati OLt plug, ovaj plavi s prethodne stranice, i ako susjed nije ocistio slamu s crtala, vidjet cete gdje je problem.

Kod lokalnih svercera OLT crtala se prodaju po 50Kn, a IMT po 150. To nije bez vraga.

OLT se lakse stopa, posto crtalo ima nosace s obje strane tanjura i onda se tu masa lakse zadrzava. IMT ima nosac s jedne strane i tu nema greske. Susjed je postelavao crtala na sve moguce nacine, i rezu super< jer su nazubljena, ali kad stabljike duhana zaorava koje nisu poterupirane, crtalo se svakih malo-malo zastopa i ne okrece. nece stopati jedino ako sjeku 3cmu zemlju, ali je to po mom misljenju malo. Crtalo u zemlju mora ici bar 1/3 tanjura i tako su kod mene postelana sva...
 
Na vrh