• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT ili IMT

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
evo danas sam probal orati s IMT plugom 1brazda 12cola i bila je slama i crtalo mi se samo stopalo...kad sam skinuo crtalo isao je prva lia..
 
B

Bobo

Guest
Vis, meni se imt crtalo ne stopa...

kako kome i na kojoj zemlji...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja imam OLT slavonac 16'' i crtalo se skoro nikad ne štopa... dok na leskovačkom 14'' ubij Bože...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo recimo ove situacije, ja na svom IMt plugu 2x13'' imam obadva OLt crtala, ali ne ova s dva nosača kako kaže bobo s slavoncaa, nego neka druga isto nazubljena i mogu vam reči samo riječi hvale za ta crtala, nikad mi se ne štopa, dobro reže, za razliku od običnog imt okruglog crtala s kojim je meni jako teško orati jer imam dva komada na IMT 2x12''.

A na velikom IMT FOp 2x14'' so ona valovita crtala s kojim nema problema!
 
B

Bobo

Guest
Ako ima jedan nosac, onda je to crtalo dobro, ali ovo s dva nosaca i kliznim lezajem je SMRT za zaoravanje bilo cega, jer crtalo je nazubljeno i nerijetko za sobom podigne stabljiku kukuruza, slame ili necega treceg... To zapne izmedju nosaca i tu se stopa crtalo. kod crtala s jednim nosacem, tih problema nema, niti bi ih trebalo biti, ako je crtalo makar otprilike nastelano.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E baš to kaj veliš!

Onaj moj prijatelj o kojem sa pisao u postu gore, ima na svom oltu takva crtala, skinio ih sa starog slavonca i kad zaorava nekaj dužeg (kukuruzovinu) onda mu se zna štopati!
 
B

Bobo

Guest
Dakle, da se rezimira...

IMT ima daske jednake kao OLT
IMT ima normalna crtala
IMT je crven
IMT je cjenjeniji na trzistu polovnih

OLT ima jednake daske kao IMT ;)
OLT ima crtala koja se znaju zastopati
OLT je plav ;)
OLT ima spiceve kod vrhova lemesa koji prave samo pizdarije i smetaju



Koliko vidim da je IMT tu u prednosti, a posto imam IMT-a a susjed OLT-a dajem IMTu prednost u svakom slucaju. Susjed mi rekao neki dan da samo ceka da nadje u blizini IMT plug na prodaju i da ce se OLT-a rijesiti, jer na OLT moze staviti samo novi lemes, a ne moze ove odnijeti pokovati, jer ih zbog tih spiceva ne moze namontirati da pasu normalno...
 
B

Bobo

Guest
Uslikat cu ti sutra...

Danas mi aparat ostao na selu...


Spicevi su radjeni od masivnog zeljeza i pruzaju se skroz od plaza pluga, pa uzduz vrha lemesa i oni prvi dodiruju tlo, pa tek onda lemes kad ti spicevi udju u zemlju. To ima onaj plavi plug kojeg imas na prvoj stranici. Susjedu samo to na njemu smeta, jer ne moze staviti normalne lemese na njega, posto bez tih spiceva ne moze orati. imam 5-6 slika tog pluga, ali se niti na jednoj ne vidi.

OBECAVAM da ce sutra biti.

Na novim plugovima tog nema, nego su normalni lemesi stavljeni, i ore se normalno i bez njih, ali ovo je zlo da ne moze biti vece. kad ga je doterao u selo, nije se samnom htio mijenjati za IMT-a jer su se i njemu ti spicevi svidjali, sad bi bez treptaja oka dao OLT-a za IMT, jer mu ti spicevi samo smetaju...

kad vidis na slici, bit ce ti sve jasno
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Bobo kaže:
Vis, meni se imt crtalo ne stopa...

kako kome i na kojoj zemlji...
e bobo bi li mi mogao zaslikati kako je nasteljano prvo crtalo na IMT plugu..ja sam probao stavljati na moj ali stalno se mi stopa između crtala i daske...e je li isto prvo i zadnje crtalo :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA IMT 565 kaže:
Evo recimo ove situacije, ja na svom IMt plugu 2x13'' imam obadva OLt crtala, ali ne ova s dva nosača kako kaže bobo s slavoncaa, nego neka druga isto nazubljena i mogu vam reči samo riječi hvale za ta crtala, nikad mi se ne štopa, dobro reže, za razliku od običnog imt okruglog crtala s kojim je meni jako teško orati jer imam dva komada na IMT 2x12''.

A na velikom IMT FOp 2x14'' so ona valovita crtala s kojim nema problema!
e mozes i ti poslikati prvo crtalo na IMT-u :mrgreen: :?:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
A zašto onda OLT bolje mota brazdu od IMT-a ak imaju iste daske? Kaj se tiče špica to ne pravi nikakve probleme. Nema sanse da plug ne uđe u suhu zemlju.
 
B

Bobo

Guest
@marko: Ja na svom plugu nemam prednje crtalo, posto se na njemu prije par godina rasuo lezaj i nismo ga popravljali. Kupili smo u medjuvremenu jednobraznjak bez crtala, pa je tamo namontirano.

IMT je iz samo njima znanog razloga na plugovima isporucivao prednje manje crtalo od zadnjeg ?!? i to nikome nije jasno zasto...

@Toma: kad se prica o malim plugovima s kojima imam kakva-takva iskustva, tu se radi o potpuno jednakoj dasci koja se nalazi i na IMT plugovima.

Sto se spiceva tice, susjedu je jedini problem sto kad ide kovati lemese mora ici traktorom i plugom, kako bi se to moglo dobro "upasati". Tako bar on kaze. takodjer je rekao da je probao staviti IMT lemes na taj svoj plug i da spiceve skine i kaze da ne stoji prirodno, vec nakako grbavo. Ne kuzim u cemu je problem svake 3. godine kupiti dva nova lemesa i problem rijesen...


Slika spiceva na lemesima i crtala koja se "ne stopaju"

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Spic je u ovom polozaju skroz uvucen, a moze se jos za dva stupnja izvuci da ide ispred lemesa... Ovakva crtala kakva su na ovom plugu su uzas zivi, i ne bih ih nikome preporucio.
 
B

Bobo

Guest
Nazubljena crtala su u principu dobra, samo je problem sto ovakva crtala imaju nosace s obje strane tanjura, a IMT ima samo s jedne. U OLT-u su uvidjeli pogreske, te noviji plugovi koje sam vidio imaju crtalo s jednim nosacem tanjura, i nemaju spiceve izvedene na ovaj nacin, vec pojacane lemese, kao svi normalni plugovi ;)

Dvostrani nosac:
Obrisan neispravan link.

Novi OLT plug. Vidi se i bolje crtalo, kao i pojacani lemesi:
Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ja imam od IMT-a crtalo i stopa mi se...
kako ga pošteljam da se ne stopa???
 
B

Bobo

Guest
Podigni ga da reze s najvise 2/3 tanjura, da 1/3 viri van. mozes i plice. Svrha crtala je ta da se ostavi ravan zid brazde koji se nece urusavati, a za to je dovoljno samo da odreze godnjih 5-6cm zemlje. moja sva crtala su podesena da rezu izmedju 1/3 i 2/3 tanjura, i nikad problema s njima...
 
B

Bobo

Guest
Po litereturi se spominje da crtalo treba biti udaljeno 5cm od vrha lemesa, ali sumnjam da imas toliko veliko crtalo ;)

Dakle, pozeljno je sto blize dasci primaknuti crtalo, ako za to postoji mogucnost.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
a kako prema dužini mora biti crtalo..ispred daske ili ravno uz nju :?: :?:
a imam 2vrste crtala od IMT-a i slavonca IMT-ovo crtalo se ne okrece a slavoncovo se okrece koje je bolje :?:
 
Na vrh