• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT ili IMT

B

Bobo

Guest
Kako mislis, po duzini?

Sto je crtalo blize celu daske, to ces ga manje morati pomicati u sstranu (prema van). Crtalo se namjesta 2-5cm prema van (od brazde) kako bi ostajao cist zid brazde za novi prolaz...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
mora biti jako pomaknuto prema naprije ili prema iza...znaci mora biti ispred ili iza daske :?:
 
B

Bobo

Guest
Izvini, ali ja tebe ne shvacam, iza ili ispred daske? Sto blize celu daske, to bolje. Gledano u smijeru oranja, dakle uzduz.

Gledano poprijeko, crtalo se treba izmaci prema van, dakle od brazde kako bi jarak iza pluga ostajao cist i kako se zemlja u njega ne bi urusavala...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
aha ovo me zanimalo da mora biti bolje povučeno prema van ok.....
ma kad je malo teško to objasiti bolje je da razgovaramo u 2oka ali i ovako se nekako nađemo.... ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam danas poslikao svoj dvobrazni plug pa ću vam sutra stavit slike i pokušati objasnit marku kako to mora biti!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
e do je dobra ideja...
inace se nisam bas susretao s crtalia na plugovima pa mi je malo teze nasteljati ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo, ovo je taj plug.
aNaNa022.jpg


Znači na slici slikanoj odozgo se vidi koliko je crtalo odmaknuto od brazde, tj same daske pluga, crtalo nikako nesmije ići u pravcu s daskom jer bi u protivnome jarak ostao urušen, e štopalo bise jer kad brazda gura zemlju prema naprijed da je crtalo iznad nje štopalo bi ga i nebi se vrtjelo.
aNaNa025-1.jpg


aNaNa026-1.jpg

Na ovoj slici se vidi koliko bi crtalo trebalo biti odmaknuto od same daske da si ne smetaju jedno drugom.
To ovisi o plugu i samom traktoru, meni je recimo postavljeno tako jer imam na 565 onu kvrgu iza na kardanu pa mi smeta crtalo da ga povučem bolje naprijed!
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ovo ti je pak zadnje crtalo i za njega je najvažnije da ti bude uvijek dobro poštelano jer ono ostavlja dobro odrezani jarak iza pluga i puno je važnije nego prvo crtalo!
Također isto mora biti odmaknuto nekih 3-5 cm od same daske i prema naprijed koliko je to moguće i potrebno.
To tako na izgled izgleda malo čudno, ali kad se ore dobijete dojam koda crtalo ide ukoso uz brazdu, a zapravo ide ravno te ostavlja fino odrezan i čist jarak, spreman za sljedeći prolaz!
aNaNa027.jpg


aNaNa028-1.jpg



Ja mislim da je to donekle dobro objašnjeno, ako imam krivo slobodno ispravite!
Inače plug je imt 2x13'', a na njemu su oltova nazubljena original crtala!
I kao što vidite plug nije klasični imt 2x12'', ako boje pogledate daske, vidjet ćete da su drugačijeg oblika.
 
B

Bobo

Guest
Nekako mi se cini da je to 2x12", a ne 13"...

Daske su dosta vislje od obicnih IMT. Ljudi obicno grijese kad kazu da IMT plugovi naslanjaju brazdu, a da ju ostali okrecu. To je samo donekle istina, jer kad IMT daska ima svoje povisenje, onda ore savrseno, kad nema povisenja, onda se brazda naslanja jedna na drugu...

Objasnjenje je za 5. Sad tko nije znao nastelat, znat ce ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
S tim plugom imali smo dost zafrkancija, kao što se vidi da su daske višlje nego klasična imt daska, a i jače su zavinute nego klasične daske tak da rasipa brazdu fenomenalno.
Imam ja i imt 756 što je 12'' i mjerio sam ga s tim 13'' i ore malo šire nego ovaj 12'' i zato mislim da je 13'', naime radi se o nekih 1.8-2 cm više nego klasični imt 756.
Plug je neki ludi jer se vidi da nema original rupe za crtala gore, nega ja crtala pričvrščujem sa onim velikim šelnama, dalje, iza na dasci uijesto onih klasičnih potpora što su uprte u petu pluga ima šerafe dugačke koji služe za fino uvijanje same daske, regulacija nekih 2-4 cm.
Naime naišao sam jednom na netu na neki stari Vogel & Noot plug i imao je iste daske ko i ovaj moj, a i na imt-ovoj stranici piše da imaju suradnju sa V & N kod izrade plugova, tak da više ni sam neznam o kojem je modelu pluga riječ.
Vidi se i da su daske krpane jer nigdje nismo mogli pronači takve identične i isto uvijene daske, što se tiče lemeša on na sebe može staviti 3 vrste lemeša (dolje ima 3 para rupa za različite lemeše), a sad su trenuto lemeši gore novi stavljeni od imt-a 755 što je ja mislim 10''.

Stvarno plug je malo čudan, ali ponavljam niti jedan imt nisam vidio da je takav i da tak lijepo rastepe brazdu ko taj.
 
B

Bobo

Guest
Daj ti lijepo provjeri na koju sirinu ti je nastelana prednja brazda... Vjerovatno vise grabi, pa zato mislis da se radi o 13" plugu...

Daske su dosta vislje, ali sa slike bas i ne bih rekao da su uvinutije. Vidim da je plug neki sav cudan...

Kako kazem, izmjeri na jarmu kako je nastelan, i najvjerovatnije ces vidjeti da nije kako bi trebao biti...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ne prva brazda nema veze, koliko joj daš toliko bude grabila, nego mjerio sam onaj razmak koji je fiksni između 1 i 2 brazde i tu je širi za nekih 1,75 cm od običnog imt 756
 
B

Bobo

Guest
Nemoj ga na gredi mjeriti... to je najcesca greska kod ljudi! Mjeri koliko zadnja daska hvata i drugacije nikako...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ok, budem baš dok budem imao vremena detaljno usporedio imt 756 i taj svoj plug, jedan do drugog i sve dimenzije pa poslikam i stavim na forum!

Nego, Bobo da te pitam dal postoji plug IMT 757.13 ili samo IMT 757 ?
 
B

Bobo

Guest
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ok, budem baš dok budem imao vremena detaljno usporedio imt 756 i taj svoj plug, jedan do drugog i sve dimenzije pa poslikam i stavim na forum!

Nego, Bobo da te pitam dal postoji plug IMT 757.13 ili samo IMT 757 ?

Postoje 757.20 i 757.30 757 oznacava da se radi o 14" plugu, a broj .20 oznacava dvobrazni, dok .30 oznacava trobrazni...

755=10"
756=12"
757=14"
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Šanana:tvoja crtala na plugu su viksna ili se mogu okretati slobdno??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
Šanana:tvoja crtala na plugu su viksna ili se mogu okretati slobdno??


Svako crtalo mora imati pomak na obadvije strane, nekih 10 cm, pa tako i moja.
Crtalo nesmije biti fiksno, a pomak je različit od modela crtala!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
znaci da ono ide i do daske???
znaci crtalosi mora samo naci svoj pravac??
 

Najnoviji postovi

Na vrh