• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT PSK sijačice

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Stvarno imaš čudna pitanja oko te sijačice..
Tko te informira o takvim stvarima ??
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Zašto bi bili čudni.. Za ploče sam pitao jer sam vidio da ih je prijašnji gazda mjenjao.. A za sat pitam zato jer smo dosad sijali sa Gaspardom i imala je sat na turbini te bi isti ugradili i na psk i onda lijepo mogu vidjeti koliki je tlak..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Kolko sam upučen nije isti sistem rada na OLT i Gaspardo..
OLT radi na podtlak,a Gaspardo na nadtlak,zato tamo moraš imat manometar..
OLT če u radu jako zujat..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Zanimljivo..
Ali je nekako drugačije složeno,pošto je tiša u radu i ima taj manometar na sebi iz nekog razlog,a na OLT-u nema toga...
Mislim da je manometar samo na onima koje rade na nadtlak..
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
84
Ja sam kupio manometar, (tj. Vakumetar) al nisam ga jos stigao instalirati, jos sam u remontu, sve je u najsitnijim dijelovima, pa kod slaganja turbime budem i njega stavio, mislim da samo direkno na turbinu, mozda tako najbolje...

po mojem misljenju jako korisna stvar, pogotovo u mojem kraju na brdovitom terenu di moras malo gas pojacat

A kolko sam radio s gaspardom, imao je vakumetar i mislim da nije kazaljka smjela prelaziti preko - 0,70 bara i mislim da radi na potpuno istom principu ko i olt
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
za olt lijepo piše max 600 obrtaja kardana....i tu svaka priča prestaje oko tlakova, znači držiš da ti kardan bude između 500 i 600 obrtaja i to je sve
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Gasparda sam tjerao negdje oko 1500 o/min, a tako planiram i psk.. Nema potrebe tjerati pun gas..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Nemaju veze okretaji motora,sa kardanom..
I ne razumijem priču oko brda,pa ako siješ na određenom gasu,malo odstupanje gore dolje nema veze,a ako traktor jako gubi snagu znači da treba ili više gasa,ili u manju brzinu ga stavit..

Kod mene je kardan oko 450-500o/min,i radi sasvim dobro..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Kako ne bi imali :). Na 2000 o/min ima 540ok kardana, što znači da je na 1500 o/min oko 300-400ok.. A brda su dosta velika, sa malim traktorom smo sijali brzinu niže nego što sijemo u ravnu..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Pa ako traktor ima više brzina kardana,čemu forsirat na velikom gasu..
Na 540E kardana se sije bez brige na 1500o/min motora,a može i manje...
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
84
Nije problem, budem poslikao, stavit cu tu, samo to ce bit negdje za tri tjedna, bar se nadam, jos nismo krenuli ni sa farbanjem :-S
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
A to je drugo onda..
Al opet,ako se i ugradi taj Vakumetar,kako znat na kojem broju mora bit kazaljka kod sjetve??
Ma bezveze kompliciranje, 400o/min kardana mora bit svakak,samo treba gledat da je više od toga i gotovo,a ne postavljat neke gluposti..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Ionako ce netko potrcat za tobom i pogledat jel sije svako zrno naravno kad brisace naredis.
Mozda ce ti na okretanju otpast koje zrno al ionako preklapas.
Kako ti i kazu 400 moras imat pa iso uzbrdo ili nizbrdo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Kaže mi kolega da su ploče za izmjenu kad ne hvata svako zrno, kako to točno vidjeti?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Kad ne hvata svako zrno treba skidač viška zrna postaviti na viši broj,ako je ploča puno potrošena neće uopće nositi zrno jer gubi podtlak.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Tako je.Kada staviš nove ploče i brtve,budeš mogao i na 1200 okretaja pustiti gas pri okretanju,trebalo bi držati zrno,tako je kod mene bilo,skidače raspustim,bolje da nekada i dva zrna prodju nego da ne prodje ni jedno.Bitno ti je pri okretanju da ti se ne strese na španerima sijačica.Sat nije potreban,nemoj se sa time zamarati,jel turbina ti može pokazivat podtlak dobar,al bitno je ko ploča kakav je podtlak.Probaš vidjeti pri koliko ti najmanje okretaja diže zrno,i jel ga diže na svim pločama i svim rupama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh