• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

A da dva tri,,,,,,,,,:icon_lol::icon_lol::icon_lol:,nema to je bilo razmišljanje......
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: Vinogradarstvo

Špricanje,,ili sumporom ,,,proč,..to ti je PERONOSPORA....
I kod nas je došlo,jer nismo uspijeli špricat,,,,,,radi kiše,,..
A to ti dođe najčešče,kad pada sat vremena kiša,pa sunce,,pa kiša,,i tako par dana,,,boleščina teška.......


Evo današnje akcije,......
e9udms.jpg

preljepo izgleda
kako obradivas tlo izmedu loza -oko loza u redu motikom ili nekom drugom tehnikom
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

E kolega održava se,kopa s kopačicom na ruke,kako ide,ore se gnjoji,freza s velikom malom frezom,ide se unutra s tanjuračom,,,ma sve i svašta,i onda se čude i susjedi,pa kako nema trave,,eto tako,pošto sam ja več jedno 8 puta kopa freza i neznam ni ja šta..s kopačicom,i jednom na ruke,,..:eek:::eek::

A da ih je milina za vidit ,je,evo danas ja se nadam da čemo ih i očistit,pa če bit slika,.....:icon_jook:
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Vinogradarstvo

Ja sam ih uzima preko,tada u Italiji,a sad ih ima i kod nas,,.
Za sada prezadovoljan,mada da se radi sa strojevima koji tresu,bolje ne stavljat onda betonske.

fala na odgovoru i lipo je znat da si se torna na forum... ti i ekipa.... nisam bas aktivan u javljanju, ali svaki dan gledan i citan ca je novega na forumu....
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

A onda čemo se čitat,a i ki zna forši i vidit,...
Samo gas ča znan ču ti reč..:icon_pidu::icon_pidu:
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Re: Vinogradarstvo

totalni sam amater pa molim pomoc....
prosle godine je posađena loza (ne pitajte me koje vrste jer nemam pojma,covjek koji mi ih je dao kaze da ima muskata,afus alia i tko zna cega,cca 10tak komada)... potjerala je iznad cjepljenog mjesta i ovo proljece sam srezao te lanjske mladice na 2-3pupa,ostavio znaci 2 reznika sa 2-3pupa....
Sada je iz tih pupova potjeralo mladice i na nekima ima grozdova,sta dalje
1.dali ostaviti grozdove(ima 2-3grozda na 1 lozi)?
2.dali vrsiti sada kakvu rezidbu,ostaviti po lozi samo 2 mladice a ostale izbaciti ili?
loza2.jpg


loza1.jpg
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

bilo bi bolje da si ostavio jednu mladicu sa 5 pupova,
i onda sad opljevis, skines donje mladice a ostavis gornje dvije jake...

na godinu od te dvije opet odaberes jacu mladicu, i na njoj planiras danji oblik uzgoja kako hoces,
nju dizes na zeljenu visinu, tako da sad kad su zelene i mlade mladice, skines donje nepotrebne...

ili opcija B, kolko vidim to mislis u brajdu uzgajat?

najbolje je onda 3.-cu godinu dvije sibe, svaku na svoju stranu "T" dobijes,
i onda iz pupova idu mladice ravno u zrak, i svake godine od svih tih mladica,
ostavljas jedan reznik sa dva pupa... nemoj pretjerivat sa brojem pupova u sirinu, max 8 po jednom kraku...

treba imat na umu, sto vise opteretis trs sa plodom, manje ce bit kvalitetan urod, i teze ce punit slador... znam da je sa brajde najvise za jest, al nije ni kiselo zgodno jest :D:

evo slican primjer:

brajda_02.jpg


varijacija na temu ima jako puno, jer vinova loza je zanimljiva za uzgoj, mozes svasta
sa njom izvadjat, bitno je ne pretjerivat... negjde sam u staroj knjizi procitao, da zbroj pupova ne bi smio prelazit 20 , da se ne preopterecuje trs...
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Re: Vinogradarstvo

hvala Josix na iscrpnom odgovoru....mislim da cu se drzati opcije B
LP
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

nema na cemu, zato i jesmo tu da si pomazemo... :icon_super:

LP
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Vinogradarstvo

"treba imat na umu, sto vise opteretis trs sa plodom, manje ce bit kvalitetan urod, i teze ce punit slador... znam da je sa brajde najvise za jest, al nije ni kiselo zgodno jest "


to ja pokusavam svome nonetu objasnit vec lit, ali nikako da kapi... nekako oni mentalitet sa sela nikako da capa kokovu novu ideju... vaznija je kvantiteta nego kvaliteta... jos pogotovo kada se javi susa pa grojze bude uvenjeno....

inace da objasnin, ne dela se neki veliki vinograd, deset je redi po dvajset pet trsi malvazije... da bi se nono moga falit po selu da ima cuda grojza, cetiri redi su dignuti da delaju barac i stin dobije vise grojza, ali cim susa pocne, sve bobe budu onako smezurane....

ja koliko rivan ja mu pomoren kad ne plovin i jedan dan bi stija nastavit delat trse, ali sa malo vise edukacije....
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

to ja pokusavam svome nonetu objasnit vec lit, ali nikako da kapi... nekako oni mentalitet sa sela nikako da capa kokovu novu ideju... vaznija je kvantiteta nego kvaliteta... jos pogotovo kada se javi susa pa grojze bude uvenjeno....

:icon_rofl:

a mislim da svi mladi narastaji imaju problema, da budu shvaceni...

nas vinograd je zapravo pred "vratima" Gorskog Kotra, ima nekih 2000 trsa,
i zbog hladnije klime, ne mogu dobit zeljenju kvalitetu grozdja za zlatnu medalju...
vec jedno 7 godina dobivamo Srebrnu medalju na natjecanjima...

reko mi predsjednik ocjenjivacke komisije:
"Sinko, tehniku podrumarenja si svladao, ali za bolji okus vina, bit ce potrebno dobavit bolju sirovinu..."

iliti prevedeno to znaci, ne bih smio imat preko kile grozdja po trsu...

na to je moj otac reko, da mu je sasvim dobro, i vrhunsko ovo vino Srebrne medalje :icon_rofl:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: Vinogradarstvo

:icon_rofl:

a mislim da svi mladi narastaji imaju problema, da budu shvaceni...

nas vinograd je zapravo pred "vratima" Gorskog Kotra, ima nekih 2000 trsa,
i zbog hladnije klime, ne mogu dobit zeljenju kvalitetu grozdja za zlatnu medalju...
vec jedno 7 godina dobivamo Srebrnu medalju na natjecanjima...

reko mi predsjednik ocjenjivacke komisije:
"Sinko, tehniku podrumarenja si svladao, ali za bolji okus vina, bit ce potrebno dobavit bolju sirovinu..."

iliti prevedeno to znaci, ne bih smio imat preko kile grozdja po trsu...

na to je moj otac reko, da mu je sasvim dobro, i vrhunsko ovo vino Srebrne medalje :icon_rofl:

ovo mi je poznato. Kod mene radilo cca 6000 trsova a stari bi sve vino napravio po svom jer je njemu tak dobro. Bilo je; ak ces sve po svom onda si radi, ja ti pomagat više neću...
Već prvo mi je vino ispalo odlično. Od tada stari spremno prihvaća nove tehnologije :D
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

hehehe, tak je i kod mene bilo :)
samo to ti je dvosjekli mac, sad sam si sav posal u podrumu na sebe svalil...
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

:icon_rofl:

a mislim da svi mladi narastaji imaju problema, da budu shvaceni...

nas vinograd je zapravo pred "vratima" Gorskog Kotra, ima nekih 2000 trsa,
i zbog hladnije klime, ne mogu dobit zeljenju kvalitetu grozdja za zlatnu medalju...
vec jedno 7 godina dobivamo Srebrnu medalju na natjecanjima...

reko mi predsjednik ocjenjivacke komisije:
"Sinko, tehniku podrumarenja si svladao, ali za bolji okus vina, bit ce potrebno dobavit bolju sirovinu..."

iliti prevedeno to znaci, ne bih smio imat preko kile grozdja po trsu...

na to je moj otac reko, da mu je sasvim dobro, i vrhunsko ovo vino Srebrne medalje :icon_rofl:



Ja ču reč da neki stvarno ne da pričaju gluposti,več ih vade iz neznam ni ja čega,,,:(punch):

Ne kažem tebi JOSA,ali reci ti tom svom ča pensa da sve zna,da ču mu ja donest vina na kušanje i da če pobrat sramotu godine,iz neznanja,..
To šta pričaju da nesmije bit preko kile grožđa,ma da ga samo nečuju neki koji proizvode hektare i hektare vina,jer če mu se nasmijat i to slasno...:icon_lol::icon_lol:

Evo ti jedan primijer,,,,kod nas se več sumnja u debelo naštimavanje ocijene vina,jer ti takoveliki znalci, koji znaju sve o vinima,,daj da ih ispitaju ko u francuskoj,di su na jednoj prezentaciji od pnuđenih 10 vina,ocijenili nijedno,,,,sve fulali,čak i vrste i sve,a na kraju su im dali još i da kažu sortu,ma bila emisija,da se smiješ iz peta.......

Ti češ dobit zlato,kad rođak ili neki drugi bude odusta od ocijenjivanja,ili namiještanja....

Nek im stariji obijasne šta je vino,,,,,i kako se s vinom postupa,,zato i jesu u francuskoj i nekim drugim zemljama vratili drvene bačve,,a plastiku da ne govorimo....

Kod mene i sam znaš da bačva ide samo dok je puna nakon toga ide drvo i inox ,prema potrebi...
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

"treba imat na umu, sto vise opteretis trs sa plodom, manje ce bit kvalitetan urod, i teze ce punit slador... znam da je sa brajde najvise za jest, al nije ni kiselo zgodno jest "
.

Kolega treba imat na umu isto,da se da trsu i snagu pa če bit svega,,,,,ali da bi bilo kvalitetnog uroda treba bit i kvalitetne i prihrane,,ali ne samo neke u zrnima,treba i gnjoja,snage i svega....

Šečer če doč i ako bude sunca,,, a ako ne nema ništa moreš se slikat...bit če kako bude..
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

Bager, sve stima sa gnjojenjem, ali podneblje je ponedblje, nit ces ti imat kvalitetne kiseline ko Kutjevo, niti ce Kutjevo imat sunca ko Istra...

moj kraj da duplo vise od tebe gnjoji, nece mu pomoc...

a ovi vasi "Sommelieri", necu komentirat...
a ti donesi uzorak kad bude ocjenjivanje, ja cu ti javit, pa ces cut rezultate iz prve ruke...

ne mozes sve ljude trpat u isti koš...
ovi nasi znaju znanje, mogu i oni pogriješiti, ljudi su... al teško ih možeš zajeee....
 
B

BAGERISTA

Guest
Možeš i gnjojem,mada nema puno učinka,,trebalo je u jesen,,,,,
Baci malo npk,mada može i ostalo...
Ili daj listu preko špricanja,,,rastopi ureu unutra....

Bager, sve stima sa gnjojenjem, ali podneblje je ponedblje, nit ces ti imat kvalitetne kiseline ko Kutjevo, niti ce Kutjevo imat sunca ko Istra...

moj kraj da duplo vise od tebe gnjoji, nece mu pomoc...

a ovi vasi "Sommelieri", necu komentirat...
a ti donesi uzorak kad bude ocjenjivanje, ja cu ti javit, pa ces cut rezultate iz prve ruke...

ne mozes sve ljude trpat u isti koš...
ovi nasi znaju znanje, mogu i oni pogriješiti, ljudi su... al teško ih možeš zajeee....

za neke stvari se ne slažem i neču,,,,,a na kraju ,opet ču reč da če se sve vratit ko šta je nekad bilo,,jer se polako i vrača,,,,:(hi):

Bez pravog gnjojenja nema pravog uroda,i bez prave bačve nema pravog vina,,,a te kiseline,,,fala bogu vidim i drugima radile pizdarije,ali svi šute valjda ih je sram,,,,,,a ja više ne mijenjam,,,radit ču ko i do sada,,pa da vidimo dali je dobro i nije,,,,

A ovo za ocijene,,,,,,to je priča ko i za ulje,,,,,,samo ču napisat,nek uzme ko kako mu paše,meni osobno domače vino,mora imat boju,i sve,,,,a o ukusima neču raspravljat,jer svako ima svoje,,,,kad ja vidim przirno vino,,meni je sve rečeno....

Ti fala biogu znaš da mi u Istri nemamo kisela vina,,,nit čete vi napravit bevandu,.niti mi pravi gemišt....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

govorim o vinskoj kiselini, a ne o bolestima vina (mlijecna, jabucna, octena kiselina ...) koje nastaju
zbog problema u preradi grozdja... bakterije i ostatni secer su obicno problemi za tu bolest

jaca boja vina moze bit ako je vino obavilo burno vrenje na kozici,
ali pod uvjetom da nema doticaja sa kisikom tih 15tak dana dok kuha...

ako kuha u otvorenoj posudi, pokrivenoj sa najlonom ili necim,
to ce bit vino manje kvalitete zbog oksidacije... nazivao ti njega ne znam kako "domacim"...

ova prozirna vina kako kazes, nisu nista losija i nezdravija od ovih vina koja se proizvode na "domaci"
nacin, jedina mana bistrim vinima je kaj imaju manje tanina (prirodni antioksidans, i zato je crno vino jako zdravo)...

dapace, ako se loza sprica sa bakrenim i ostalim kemikalijama, pozeljno je talozit i ocistit most
prije vrenja...

vino je jako siroka tematika, od uzgoja do same proizvodnje vine...
a zanimljivo je zato sto se moze radit na vise nacina...
uz odredjene higijenske i pravilne kemijske uvijete (dok vino vrije, nesmije biti u doticaju sa kisikom), i tvoj i moj, i neki 5ti, 6ti nacin dobivanja vina je ispravan i u redu...

a sad koji vise ti volis, ili ja, kako si reko, stvar ukusa :(y):
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Vinogradarstvo

imam jedno pitanje i mali offtopic odmah.
Naime imam ponudu za posao,špricanje vinograda,moja šprica,njegov materijal,koliko bi mogla koštati usluga špricanja na 1ha vinograda (stihl motorna šprica je u igri) i mladi je vinograd.2 ili treća godina je loza.
hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh